Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα. Σημερα πηρα τεστ αμμωνιας σε υγρη μορφη της JBL.  Ακολουθω οδηγιες και φτανω στην απορια.

Η καρτελα με την βαθμολογιση ειναι καπως ετσι. εχει Α &Β στηλες και η καθε μια βαθμολογια. Η Β στηλη ειναι χρωματιστη ενω η Α καθολου (ασπρη) γεμιζω τα βαζακια με νερο ενυδρειου  και τα φαρματα τα βαζω στο Α βαζακι. το Β δεν λεει κατι. ποιος ο λογος να γεμισω το δευτερο βαζακι? προς το παρων εχω μετρησεις το πολυ o,1mg/l αμμωνιας.

 

Σος. πως το χρησιμοποιω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

Ότι σου λένε οι οδηγίες είναι σωστό και πρέπει να το κάνεις για να μην δεις διαφορετικές τιμές.

Το ίδιο τεστ χρησιμοποιώ και εγώ.

 

Βρέξε με νερό ενυδρείου και τα 2 μπουκαλάκια, για να φύγουν τυχόν άλατα από την βρύση σου.

Βάλε 5 Ml σε κάθε μπουκαλάκι (ναι και στα 2 υπάρχει λόγος)

Το μπουκαλάκι που θα βάλεις τις σταγόνες μέτρησης βάλτο στην μεριά που δεν κάνει την γωνία (στην ομαλή πλευρά).

 

Στη συνέχεια, σε αυτό το μπουκαλάκι πρόσθεσε τις σταγόνες όπως αναγράφεται στις οδηγίες σου. 4 από το νο1 , 4 από το νο2 και 5 από το νο3 με ένα μικρό ανακάτεμα σε κάθε προσθήκη.

Άσε το μίγμα 15 λεπτά για να καθήσει το χρώμα σωστά.

 

Μετά τοποθετείς τα μπουκαλάκια πάνω στο χαρτί με τα χρώματα με το μπουκαλάκι που έχεις βάλει τις σταγόνες προς τα κάτω, δηλαδή προς τα άσπρα κυκλάκια. Ανάλογα με το χρώμα που έχει πάρει , θα συγκρίνεις με το από πάνω και θα δεις που ταιριάζει.

 

Πάρε και αυτό το link

 

Link to comment
Share on other sites

το βαζακι με το σκετο νερο το χρειαζεσαι για να συγκρινεις καλυτερα το χρωμα.

 

αν το βαλεις αδειο δεν παιρνεις αυτη την γυαλαδα που κανει οταν εχει το σκετο νερο μεσα.

 

καθε φορα που ριχνεις σταγονες ανακινεις εντονα για ενα λεπτο κ στο τελος 15 λεπτα αναμονη.

 

της jbl το ΝΟ4 και ΝΟ2 ειναι ευκολα . στο ΝΟ3 εμενα μου φαινονται ολα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Της jbl εμένα το τεστ δεν μου έχει το κίτρινο χρώμα που είναι ουσιαστικά το 0. Μου ξεκινάνε τα χρώματα από το λαχανί. Και μετά από κάτι λάθος μετρήσεις με το Ph test της , με βλέπω τα επόμενα να ναι άλλης εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

τοτε εγω δεν εχω αμμωνια :D αλλα το stick μ βγαζει νιτρικα.. πως γινεται αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Ποσά νιτρικά;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι, δεν ηταν πολλα παντως. Το παραξενο ηταν οτι επι 4εις μερες κανω μετρησεις για αμμωνια. Εκανα και αλλαγη νερου και δειχνει λιγοτερο απο 0,5mg/l

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...