Jump to content

Spray bar, χρειάζεται τελικά;


AgMa

Recommended Posts

Σε συζήτηση που είχα με τον Μιχάλη argy1 (με έχει βοηθήσει αρκετές φορές) για ένα πρόβλημα που είχα κατά την εγκατάσταση του εξωτερικού μου φίλτρου, μπήκε στην κουβέντα το spray bar. Μιας και το εγκατέστησα ήδη, μου είπε την γνώμη του ότι προσωπικά δεν το χρησιμοποιεί για διάφορους λόγους.

Σε θέματα που έψαξα στο net (στα στα ξενόφωνα, γιατί Ελλάδα δεν) οι απόψεις κλασσικά διίστανται.  Άλλοι χρησιμοποιούν μόνο το ποτηράκι που περιλαμβάνεται με το φίλτρο, άλλοι ούτε αυτό. Σκέτο το μπαστούνι (άντε με την βοήθεια των πλαστικών για καμπύλες) οδηγούν το νερό στην επιφάνεια. Καταλαβαίνω ότι σε φυτεμένο και ειδικά αν το spray bar είναι πιο ψηλά απ' την επιφάνεια του νερού, χάνεται πολύτιμο διοξείδιο, αλλά αν το βάζαμε πιο χαμηλά λίγο απ' την στάθμη και απλά να κινεί την επιφάνεια; 

Ποιά είναι η δική σας γνώμη και εμπειρία; Το χρησιμοποιείτε;

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορία του νερού στην επιφάνεια μεσω του spray bar δημιουργεί καλύτερη οξυγόνωση, αλλά και περιορίζει για να μην πω εξαλείφει την δημιουργία φιλμ. Προσωπικά ομως δεν το χρησιμοποιώ μιας και στο ενυδρείο έχω και χωρίς αυτό καλή κυκλοφορία.

 

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω το χρησιμοποιω οπως σου ειπα και στο πμ.Εγω εχω και στα δυο ενυδρεια μου πολυ δυνατα φιλτρα για τα λιτρα μου και εχω ρυθμισει την εξοδο του μπαστουνιου να κοιτα την επιφανεια απο κατω προς τα επανω.Με αυτο τον τροπο εχω δυνατο κυματισμο μεχρι την αλλη ακρη του ενυδρειου,σωστη οξυγονωση και δυνατη κυκοοφορια σε ολα τα σημεια της γυαλας.

 

Το σπρει μπαρ το ειχα μονο για τον μονομαχο που ειχα ωστε να κοβει και να μοιραζει λιγο την ροη ωστε να μην τον ενοχλει.

Link to comment
Share on other sites

To spey bar κατα τη γνωμη μου συνισταται σε κοντα ενυδρεια με μεγαλη ροη απο το φιλτρο για να διανεμεται πιο ομοιομορφα το νερο. Στο 60αρι μου εχω βαλει, γιατι σκετο το μπαστουνι μου τα εκανε λιγο πλυντηριο. Σε ενα ενυδρειο πχ 1,5 μετρο το σπρευ μπαρ μαλλον κακο θα κανει παρα καλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε συζήτηση που είχα με τον Μιχάλη argy1 (με έχει βοηθήσει αρκετές φορές) για ένα πρόβλημα που είχα κατά την εγκατάσταση του εξωτερικού μου φίλτρου, μπήκε στην κουβέντα το spray bar. Μιας και το εγκατέστησα ήδη, μου είπε την γνώμη του ότι προσωπικά δεν το χρησιμοποιεί για διάφορους λόγους.

Σε θέματα που έψαξα στο net (στα στα ξενόφωνα, γιατί Ελλάδα δεν) οι απόψεις κλασσικά διίστανται. Άλλοι χρησιμοποιούν μόνο το ποτηράκι που περιλαμβάνεται με το φίλτρο, άλλοι ούτε αυτό. Σκέτο το μπαστούνι (άντε με την βοήθεια των πλαστικών για καμπύλες) οδηγούν το νερό στην επιφάνεια. Καταλαβαίνω ότι σε φυτεμένο και ειδικά αν το spray bar είναι πιο ψηλά απ' την επιφάνεια του νερού, χάνεται πολύτιμο διοξείδιο, αλλά αν το βάζαμε πιο χαμηλά λίγο απ' την στάθμη και απλά να κινεί την επιφάνεια;

Ποιά είναι η δική σας γνώμη και εμπειρία; Το χρησιμοποιείτε;

Τι εννοεις Ελλαδα δεν; Σε μεγαλα ενυδρεια το spray bar δεν κανει αυτο που προοριζεται να κανει, να κατανειμει δηλαδη το νερο και την ροη. Εκτος κι αν εχεις πανισχυρη αντλια.

Σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω με τον Αντωνη κ απο πανω.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι δεν βρήκα αρκετά θέματα για την χρήση του spray bar στα ελληνικά fora, μόνο για diy κατασκευές.

Άρα κάνει δουλειά σε ενυδρεία μέχρι 100-150 λίτρα απ' ότι κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Το spray bar ειναι σχεδιασμενο για τον λογο που λεει και το ονομα του....

Ειναι μια ραβδος ψεκασμου που διανεμει την ροη στο ενυδρειο διαφορετικα απο οτι μπορει να κανει μονος του ενας απλος σωληνας...

Μην ξεχναμε κιολας οτι υπαρχουν και διαφορα ειδη πια που εχουν φτιαχτει για συγκεκριμενο σκοπο οπως η lily pipe ή τα spray bar με υποδοχη για αεραντλια..

Γνωμη μου μεγαλο η μικρο ενυδρειο δεν εχει σημασια...

Σημασια εχει ο λογος και τροπος που θα το χρησιμοποιησουμε...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...