Jump to content

Απαιτήσεις Ψαριων σε λίτρα


Recommended Posts

Θελησα μετά από καιρό να δώσω απάντηση σε ένα από τα ερωτήματα που με απασχολούν από τότε που ξεκίνησα να ασχολούμαι με το ενυδρείο και που φαντάζομαι θα ενδιαφέρει πολλούς ενυδρειοφιλους. Όταν διαβάζουμε τις απαιτήσεις ενός ψαριου σε λιτρα σε κάποιον οδηγό, κάποιο βιβλίο ή σαιτ, τα λίτρα που αναγράφονται αναφερονται στα λίτρα που απαιτεί αποκλειστικά το ψάρι μόνο του ή αναφέρεται στην ελάχιστη χωρητικότητα που πρέπει να έχει το ενυδρείο για να συμπεριλαβει το ψάρι μαζί όμως με άλλα;

Έγινε επεξεργασία - Che Guevara
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ίσως ισχύει για έναν μονομάχο που τον βάζουμε μόνο του. Στις άλλες περιπτώσεις πρέπει να δούμε πάρα πολλά πέρα από τα λίτρα. Συνήθως οι διαστάσεις είναι πιο σημαντικές. 

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, όταν πχ για τισ μελανοταινιεσ λέει πως χρειάζονται 100 λίτρα το ζευγάρι, σε ένα κατοσταρι ενυδρείο βάζεις μόνο ένα ζευγάρι μελανοταινιεσ και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τα ψαρια και τον χαρακτηρα τους.

Αναλογα τις μελανοταινιες,σε 100 λιτρα δεν μπαινει ενα ζευγαρι μονο..μπαινουν περισσοτερες γιατι πανε κοπαδι.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, όταν πχ για τισ μελανοταινιεσ λέει πως χρειάζονται 100 λίτρα το ζευγάρι, σε ένα κατοσταρι ενυδρείο βάζεις μόνο ένα ζευγάρι μελανοταινιεσ και τίποτα άλλο.

 

Τι είδος μελανοταινίες?

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ολα ειναι ενδεικτικα. Πχ τα σκαλαρια θελουν 100 λιτρα νερο ( τυχαιο νουμερο ). Αν εγω εχω ενα ενυδρειο που εχει 2.50 μετρα μηκος αλλα υψος και πλατος 20, δεν σημαινει οτι μπορω να βαλω σκαλαρια. Αν ενα ζευγαρι ραμ θελει 60 λιτρα και εγω εχω ενα ενυδρειο 10 ποντους πλατος και μηκος και 50 ποντους υψος δεν σημαινει οτι μπορω να βαλω ραμ, κι ας ειναι 60 λιτρα.

Δεν ξερω αν με πιανεις;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον φιλο απο πανω,γι αυτο και αρκετα αξιοπιστα σαιτ αναφερουν διαστασεις ενυδρειων και οχι λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ολα ειναι ενδεικτικα. Πχ τα σκαλαρια θελουν 100 λιτρα νερο ( τυχαιο νουμερο ). Αν εγω εχω ενα ενυδρειο που εχει 2.50 μετρα μηκος αλλα υψος και πλατος 20, δεν σημαινει οτι μπορω να βαλω σκαλαρια. Αν ενα ζευγαρι ραμ θελει 60 λιτρα και εγω εχω ενα ενυδρειο 10 ποντους πλατος και μηκος και 50 ποντους υψος δεν σημαινει οτι μπορω να βαλω ραμ, κι ας ειναι 60 λιτρα.

Δεν ξερω αν με πιανεις;

Ωραία, αυτό το έχω καταλάβει. Αυτό που ρωτάω εγώ είναι το κατά πόσο μπορώ στα ενδικνυομενα λίτρα (και διαστάσεις) να φιλοξενήσω κι άλλα ψάρια, δηλαδή ας πάρουμε για παράδειγμα τη melanotaenia boesemani, στο συγκεκριμένο σαιτ http://www.seriouslyfish.com/species/melanotaenia-boesemani/ λέει πωσ χρειάζεται διαστάσεις ενυδρειου, 120*30*30 και θεωρητικά εγώ έχω ένα ενυδρείο με αυτές τις διαστάσεις ακριβώς. Σε αυτό το ίδιο ενυδρείο, μπορώ να βάλω ας πούμε και ένα paradise gourami? Αυτό προσπαθώ να καταλάβω.

Έγινε επεξεργασία - Che Guevara
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα ποσα ψαρια απο τις μελανοταινιες βαλεις.

Παιζουν πολλα ρολο σ αυτο,κανεις δεν μπορει να σου απαντησει με ακριβια.

Τα προφιλ σου λενε τα λιτρα και τις διαστασεις του ενυδρειου που θελει το εκαστοτε ψαρι,Οι συνδιασμοι ειναι ενα αλλο θεμα.

Αν εσυ εχεις το ενυδρειο που λες και πας και βαλεις 30 μελανοταινιες,ε τοτε οχι δεν μπορεις να βαλεις αλλα ψαρια.

Αν εχεις εναν  λογικο αριθμο ομως και ενα καλο φιλτρο τοτε μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αυτό ήθελα να καταλάβω. Τώρα όμως για να μπω και στο ζουμί της υπόθεσης θα ήθελα τη βοήθεια σας για μια ψαροσυνθεση. Σε ενυδρείο 110 λίτρα (Μ: 80, Υ:45, Β:30) που θα πάρω μέσα στον επόμενο μήνα θα μεταφέρω από το προηγούμενο ενυδρείο τα εξής ψάρια:

2 kribensis (ζευγάρι)

2 dwarf gourami (ζευγάρι)

3 neon tetra

2 sturisoma panamense

2 apple snails

1 ancistrus

Και να το ερώτημα: Υπάρχει δυνατότητα σε αυτό το ενυδρείο να μπουν επιπλέον melanotaenia boesemani ή/και paradise fish?

Link to comment
Share on other sites

Και αυτα που γραφεις πολλα ειναι και λαθος για το ενυδρειο που λες..

Μπορεις να βαλεις σε 110 λιτρα τα εξης απο αυτα που ρωτας.

 

15 νεον (θελουν κοπαδι και εσυ δεν τα εχεις ετσι τωρα.)

2 kribensis

2 sturisoma panamense η ζευγαρι ancistrus

Αυτα μπορεις να βαλεις,αντε το πολυ πολυ να βαλεις και τα dwarf gourami.

Φυσικα και δεν μπορεις να βαλεις melanotaenia boesemani ή/και paradise fish

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...