Jump to content

Νέο Ενυδρείο Γλυκού Νερού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Αποφάσισα να φτιάξω ένα μικρό ενυδρείο γλυκού νερού και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Το ενυδρείο μου είναι το REKORD της JUWEL (60x30x33). Έχει 1 λάμπα 15 w (δε γράφει πόσα kelvin) και το ενσωματωμένο φίλτρο "bioflow super 300" της JUWEL με το θερμοστάτη του. Το φίλτρο αποτελείται από: filter floss, active charcoal sponge, nitrate remover sponge και fine-pored filter sponge. Ο κυκλοφορητής επιστροφής του φίλτρου είναι 300ltr/ώρα. Μέσα υπάρχει στο βυθό χαλίκι περίπου 4 εκ. πάχους.

 

Στο ενυδρείο σκέφτομαι να βάλω 5-6 Poecilia (reticulata ή wingei) ένα Betta splendens και ένα Trichogaster leeri ή ένα μικρό Pterophyllum scalare.

 

Θα ήθελα να κάνω πολλές ερωτήσεις και η σειρά μάλλον έχει να κάνει με το πως μου έρχονται παρά με τη σημασία τους. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1. Μήπως τα ψάρια που θέλω να βάλω είναι πολλά για το μέγεθος του ενυδρείου;

2. Πρέπει να κάνω κάποια τροποποίηση στο φίλτρο για να είναι πιο αποδοτικό; μήπως να αφαιρέσω ή να προσθέσω κάποιο άλλο υλικό;

3. Μήπως ο κυκλοφορητής είναι μικρός για το ενυδρείο; Χρειάζεται μεγαλύτερη κίνηση και ίσως μια πέτρα για οξυγόνο;

4. Με το φως να κάνω κάποια αλλαγή; Σκεφτόμουν να βάλω κάποιο ζωντανό φυτό (όχι πάνω από 1 φυτό πάντως, προτιμώ το "άδειο" ενυδρείο) και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο εύκολο.

5. Αν τελικά βάλω φυτό, πρέπει να μπει πριν από τα ψάρια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα 

1)Τα ειδη που θελεις να να βαλεις μαζι δεν συμβαδιζουν μεταξυ τους και σε συμπεριφορα και σε συνθηκες διαβιωσης.

2) στο φιλτρο που απο οτι βλεπω ειναι οπως τα biobox 2.θα εβγαζα  το συστημα και θα εβαζα κατω κατω κεραμεικο υλικο(μακαρονι κτλ.) μετα το μπλε σφουγγαρι και πανω πανω ενυδρειακο υαλοβαμβακα.Ετσι εκανα σε ολα τα  φιλτρα που ειχα κατα καιρους με παρομοιο συστημα σαν το δικο σου.

3)Πιστευω ειναι μια χαρα για τα λιτρα σου ο κυκλοφορητης ,θα το γυρναει  το νερο.

4) Προτιμας αδειο ενυδρειο η ενα φυτο.Τοτε θα πας μονο σε μια επιλογη ψαριου και αυτη θα ειναι το Betta.Μια ανουμπια και ενα ξυλο και εισαι οκ.

5) Πρωτα στρωνουμε το ενυδρειο και μετα βαζουμε τα ψαρια η ψαρι της επιλογης μας(Διαβασε για τον κυκλο του αζωτου).Τα φυτα μπορουν να μπουν και πριν και μετα(καλυτερο ειναι πριν).

 

ΥΓ.Παρακαλω οποιος απο την ομαδα δει καποιο λαθος στα γραφομενα μου να με διορθωσει.Ολα σχολια γινονται καλοπροαιρετα.

Έγινε επεξεργασία - Τοτ
Link to comment
Share on other sites

Για τα ψάρια θα σου πουν οι πιο έμπειροι. 

 

Το φίλτρο σου για να αποδίδει σωστά και μακροχρόνια πρέπει να του βάλεις όσο περισσότερο βιολογικό υλικό μπορείς.

Ο κυκλοφορητής είναι καλό να γυρνάει 3-4 φορές τα λίτρα μας την ώρα. 

 

Αεραντλία κατά την γνώμη μου ακόμα δεν χρειάζεσαι εκτός αν κάνεις μεγάλη ιχθυοφόρτιση.

 

Το φυτό μπορείς να το βάλεις και από τώρα και ίσως είναι και καλύτερα. Διάλεξε ένα εύκολο φυτό και δεν θα χρειαστείς να κάνεις αλλαγές στον φωτισμό σου.

 

ΥΓ. Και εγώ 1 άδειο ενυδρείο προτιμούσα αλλά....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Αποφάσισα να φτιάξω ένα μικρό ενυδρείο γλυκού νερού και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Το ενυδρείο μου είναι το REKORD της JUWEL (60x30x33). Έχει 1 λάμπα 15 w (δε γράφει πόσα kelvin) και το ενσωματωμένο φίλτρο "bioflow super 300" της JUWEL με το θερμοστάτη του. Το φίλτρο αποτελείται από: filter floss, active charcoal sponge, nitrate remover sponge και fine-pored filter sponge. Ο κυκλοφορητής επιστροφής του φίλτρου είναι 300ltr/ώρα. Μέσα υπάρχει στο βυθό χαλίκι περίπου 4 εκ. πάχους.

 

Στο ενυδρείο σκέφτομαι να βάλω 5-6 Poecilia (reticulata ή ) ένα Betta splendens και ένα Trichogaster leeri ή ένα μικρό Pterophyllum scalare.

 

Θα ήθελα να κάνω πολλές ερωτήσεις και η σειρά μάλλον έχει να κάνει με το πως μου έρχονται παρά με τη σημασία τους. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1. Μήπως τα ψάρια που θέλω να βάλω είναι πολλά για το μέγεθος του ενυδρείου;

2. Πρέπει να κάνω κάποια τροποποίηση στο φίλτρο για να είναι πιο αποδοτικό; μήπως να αφαιρέσω ή να προσθέσω κάποιο άλλο υλικό;

3. Μήπως ο κυκλοφορητής είναι μικρός για το ενυδρείο; Χρειάζεται μεγαλύτερη κίνηση και ίσως μια πέτρα για οξυγόνο;

4. Με το φως να κάνω κάποια αλλαγή; Σκεφτόμουν να βάλω κάποιο ζωντανό φυτό (όχι πάνω από 1 φυτό πάντως, προτιμώ το "άδειο" ενυδρείο) και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο εύκολο.

5. Αν τελικά βάλω φυτό, πρέπει να μπει πριν από τα ψάρια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας! 

 

1) Το σκαλαρι και το γκουραμι τα ξεχνας! Τα γκαπυ και τα εντλερ μπαινουν αλλα σε λιγο καιρο θα πηξεις απο γεννες.

2) Στο φιλτρο, το αφηνεις να τρεξει λιγο καιρο, 4-5 μερες με τον ανθρακα και μετα τον βγαζεις. Κρατας μονο ενα σφουγγαρι και ολο το υπολοιπο το γεμιζεις βιολογικο υλικο. Επισης συμπληρωνεις και ενυδρειακο βαμβακι. Η σειρα παει αναλογα με την ροη του νερου.

3) Μια χαρα ειναι ο κυκλοφορητης και το φιλτρο αυτο για εσωτερικο ειναι πολυ καλο.

4) Αναλογα τα φυτα που θελεις!

5) Οποτε να ναι. Καλο θα ειναι να φυτεψεις πριν βαλεις ψαρια και ακομη και νερο για να κανεις τις αλλαγες ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Γκαπυ και εντλερ οχι μαζι,υβριδιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Αποφάσισα να φτιάξω ένα μικρό ενυδρείο γλυκού νερού και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Το ενυδρείο μου είναι το REKORD της JUWEL (60x30x33). Έχει 1 λάμπα 15 w (δε γράφει πόσα kelvin) και το ενσωματωμένο φίλτρο "bioflow super 300" της JUWEL με το θερμοστάτη του. Το φίλτρο αποτελείται από: filter floss, active charcoal sponge, nitrate remover sponge και fine-pored filter sponge. Ο κυκλοφορητής επιστροφής του φίλτρου είναι 300ltr/ώρα. Μέσα υπάρχει στο βυθό χαλίκι περίπου 4 εκ. πάχους.

 

Στο ενυδρείο σκέφτομαι να βάλω 5-6 Poecilia (reticulata ή wingei) ένα Betta splendens και ένα Trichogaster leeri ή ένα μικρό Pterophyllum scalare.

 

Θα ήθελα να κάνω πολλές ερωτήσεις και η σειρά μάλλον έχει να κάνει με το πως μου έρχονται παρά με τη σημασία τους. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1. Μήπως τα ψάρια που θέλω να βάλω είναι πολλά για το μέγεθος του ενυδρείου;

2. Πρέπει να κάνω κάποια τροποποίηση στο φίλτρο για να είναι πιο αποδοτικό; μήπως να αφαιρέσω ή να προσθέσω κάποιο άλλο υλικό;

3. Μήπως ο κυκλοφορητής είναι μικρός για το ενυδρείο; Χρειάζεται μεγαλύτερη κίνηση και ίσως μια πέτρα για οξυγόνο;

4. Με το φως να κάνω κάποια αλλαγή; Σκεφτόμουν να βάλω κάποιο ζωντανό φυτό (όχι πάνω από 1 φυτό πάντως, προτιμώ το "άδειο" ενυδρείο) και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο εύκολο.

5. Αν τελικά βάλω φυτό, πρέπει να μπει πριν από τα ψάρια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας! 

 

1)Τα ψαρια που σκεφτεσαι δεν ταιριαζουν μεταξυ τους και καποια θελουν μεγαλητερο ενυδρειο πχ σκαλαρι.

Διαλεξε η γκαπυ η εντλερ,αν βαλεις αυτα τα 2 ψαρια μαζι θα υβριδισουν. Ο μονομαχος μπαινει μονος τους,υπαρχουν περιπτωσεις που μπορεις να τον βαλεις με αλλα ψαρια αλλα οχι με αυτα που σκεφτεσαι.

2) Θα αφησεις το ενα σφουγγαρι,το ενυδρειακο βαμβακι και το υπολοιπο θα το γεμισεις με βιολογικο υλικο.

3)Μια χαρα ειναι ο κυκλοφορητης.

4) Τα ψαρια που θες να βαλεις,θελουν φυτα,οπως και ξυλα. Με την λαμπα που εχεις βαζεις μονο παρα πολυ ευκολα φυτα.Τα φυτα βοηθουν επισης και στη χημεια του νερου μας,καλο ειναι να βαλεις περισσοτερα.

5) Τα φυτα τα βαζεις οπωτε θες,δεν ειναι αναγκη να μπουν πριν τα ψαρια.

 

Ξεκινα διαβασμα εδω και ειδικα στον κυκλο του αζωτου. Θα χρειαστεις και υγρα τεστ για αμμωνια,νο2 και νο3.

Το στρωσιμο με ποιον τροπο θα το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

 

1. ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ,  έχω διαβάσει για τον κύκλο του αζώτου και ελπίζω να κατάλαβα.....  Νόμιζα πως είχα ήδη ξεκινήσει το στρώσιμο του ενυδρείου (μετά από παραίνεση κάποιου φύλου είχα τοποθετήσει λίγη τροφή στο ενυδρείο), αλλά από ότι καταλαβαίνω, αφού θα πρέπει να αλλάξω τα υλικά του φίλτρου και να βάλω το κεραμικό υλικό για να αναπτυχθεί η βιολογία θα πρέπει να ξεκινήσω από την αρχή.

 

2. ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ,  κάπου διάβασα ότι αν βάλω ανακλαστήρα σχεδόν διπλασιάζονται τα watt. Λίγο κουλό μου φάνηκε για να πω τη μαύρη μου αλήθεια, περιμένω όμως επιβεβαίωση.

 

3. ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ, η αλήθεια είναι πως δεν είχα σκοπό να ανακατέψω τα poecilia (στην ανάρτηση έγραφα reticulata ή wingei), αλλά τώρα με ψήσατε -πάντα μου άρεσαν οι μιγάδες- και θα ήθελα να μου πείτε που έγκειται το πρόβλημα. Επίσης αν βάλω μόνο τα Poecilia, θα μπορούσα να τα συνδυάσω με  ένα ζευγάρι Macropodus opercularis;

 

4. ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΤΟ, ποιό μου προτείνετε από τα ακόλουθα, από άποψη ευκολίας όσον αφορά το φωτισμό κυρίως: cryptocorynes, echinodorus, hygrophila, vallisneria, taxiphyllum barbieri,   ceratophyllum demersum.

 

*τα κεραμικά για να μπορώ να τα βγάζω για καθάρισμα, να τα βάλω σε ένα τούλι ή σκέφτομαι μπούρδες;!;

Link to comment
Share on other sites

Δες αναλυτικά στο φόρουμ τους τρόπους στρωσιματος που υπάρχουν και αποφάσισε πως θα πας. Υπάρχει από κλασσικό τροπο με αμμωνία φαρμακείου , μέχρι βακτήρια εμπορίου και φυσικά μπόλι με το οποίο θα τελειώσεις μπαμ μπαμ.

Αυτο που πρέπει να προμηθευτές οπωσδήποτε ειναι υγρά τεστ nh4 no2 no3 για να βλέπεις πως πας με τις μετρήσεις σου. Ειναι λιγο ακριβά αλλά πίστεψε με είναι ΠΑΡΑ πολυ χρήσιμα για να ξερεις που πατάς και που βρίσκεσαι.

Ο ανακλαστηρας ειναι ικανός να αυξήσει το φως εώς και 100% μέσα στο ενυδρειο. Αυτο όμως δεν ξερω αν μεταφράζεται απαραίτητα σε δίπλα βατ.

Για τα φυτά μπορεις να κοιτάξεις για ανούμπιες που είναι παρα πολυ ανθεκτικες αλλά και για βαλισνεριες.

Και τα αλλά φυτα που γράφεις ειναι εύκολα αλλά εγω σου δίνω 2 ασφαλείς επιλογές.

Μετά εφόσον με αυτα δεν εχεις πρόβλημα κοιτάς και για κατι άλλο.

Τα βιολογικά σου υλικά θα τα εχεις μέσα σε ενυδρειακες κάλτσες. Έτσι θα ΜΠΟΡΕΙΣ να την πλένεις ολόκληρη πάντα με νερο ενυδρειου και μόνο όταν κριθεί απαραίτητο. Άμα δεις δηλαδή πτώση στην κυκλοφορία νερού. Το βαμβάκι σου κατεμε να το αλλάζεις με το που λερώσει.

Και γενικά διάβασε στο φόρουμ. Εχει τα ΠΑΝΤΑ μα τα ΠΑΝΤΑ για να λύσεις τις απορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

 

1. ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ,  έχω διαβάσει για τον κύκλο του αζώτου και ελπίζω να κατάλαβα.....  Νόμιζα πως είχα ήδη ξεκινήσει το στρώσιμο του ενυδρείου (μετά από παραίνεση κάποιου φύλου είχα τοποθετήσει λίγη τροφή στο ενυδρείο), αλλά από ότι καταλαβαίνω, αφού θα πρέπει να αλλάξω τα υλικά του φίλτρου και να βάλω το κεραμικό υλικό για να αναπτυχθεί η βιολογία θα πρέπει να ξεκινήσω από την αρχή.

 

2. ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ,  κάπου διάβασα ότι αν βάλω ανακλαστήρα σχεδόν διπλασιάζονται τα watt. Λίγο κουλό μου φάνηκε για να πω τη μαύρη μου αλήθεια, περιμένω όμως επιβεβαίωση.

 

3. ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ, η αλήθεια είναι πως δεν είχα σκοπό να ανακατέψω τα poecilia (στην ανάρτηση έγραφα reticulata ή wingei), αλλά τώρα με ψήσατε -πάντα μου άρεσαν οι μιγάδες- και θα ήθελα να μου πείτε που έγκειται το πρόβλημα. Επίσης αν βάλω μόνο τα Poecilia, θα μπορούσα να τα συνδυάσω με  ένα ζευγάρι Macropodus opercularis;

 

4. ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΤΟ, ποιό μου προτείνετε από τα ακόλουθα, από άποψη ευκολίας όσον αφορά το φωτισμό κυρίως: cryptocorynes, echinodorus, hygrophila, vallisneria, taxiphyllum barbieri,   ceratophyllum demersum.

 

*τα κεραμικά για να μπορώ να τα βγάζω για καθάρισμα, να τα βάλω σε ένα τούλι ή σκέφτομαι μπούρδες;!;

 

1) Διαβασε πιο πανω το λινκ που σου εδωσα,γραφει με ποιους τροπους μπορεις να στρωσεις το ενυδρειο σου.

 

2) Καμια σχεση με αυτο που διαβασες,αν ηταν αληθεια θα ηταν πολυ καλα!Και ανακλαστηρα να βαλεις,παλι τα ιδια βατ θα εχεις.

Απλα,ο ανακλαστηρας σου επιτρεπει να δουλευεις τη λαμπα σου στο 100% και σου συγκεντρωνει ολο το φως μεσα.

Με λιγα λογια,το φως που φευγει απο το πισω μερος της λαμπας προς το καπακι,ο ανακλαστηρας το στελνει παλι μεσα.

Δεν ανεβαζει τα βατ.

 

3)Καλο ειναι να μην ανακατευουμε ψαρια και να βγαζουμε δικα μας ειδη.Εδω στο φορουμ δεν προτρεπουμε τους χομπιστες να κανουν κατι τετοιο.

 

4)Οσα εγραψες ειναι ευκολα,εκτος απο τον εχινοδορο που γινεται μεγαλος για το ενυδρειο σου,ολα τα αλλα κανουν.

 

Τα βιολογικα υλικα,τα καθαριζουμε πολυ σπανια και απλα με νερο ενυδρειου για να φυγουν τα χοντρα.Αν θες μπορεις να τα βαλεις σε τουλι για μεγαλητερη ευκολια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο το τροποποίησα ήδη, έβαλα το κεραμικό υλικό, το σφουγγάρι και τον υαλοβάμβακα και όσο για τα τεστ τα έχω ήδη πάρει. Θα περιμένω μια βδομάδα ακόμη και μετά θα κάνω τα πρώτα.

 

Αυτό όμως που μου άρεσε πολύ είναι η λίστα με τα φυτά που συνέταξα, αλλά μετά προσγειώθηκα: "φίλε στα Γιάννενα ζεις!" Πηγαίνοντας στο pet shop σήμερα συνειδητοποίησα πως έχω πολύ περιορισμένες επιλογές...  Αν και προτιμώ τα σπαθόμορφα φυτά, αρκέστηκα σε μια anubia.

 

Την έβαλα στο ενυδρείο και περιμένω να δω τι θα κάνω με το ξύλο που πείρα. Να το βάλω σε βραστό νερό; και πόσες αλλαγές νερού πρέπει να κάνω περίπου πριν μπει στο ενυδρείο; Η anubia επίσης είναι -όπως βλέπετε στη φωτογραφία- πάνω σε βραχάκι. Μπορώ να την απαγκιστρώσω και να την βάλω στο ξύλο ή θα χαλάσει λέτε;

 

Επίσης, το ξύλο είναι μανγκρόβια ή κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια!

post-61980-0-37665900-1453903666_thumb.jpg

post-61980-0-10599600-1453903674_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απαγκιστρωσε την προσεκτικα και μετα ψαλιδισε αρκετα κοντα τις ριζες. Δεστο κατα μηκος του ξυλου και αυτη θα περπατησει και απο τις δυο πλευρες.

Ε βραστο εκει 2-3 μερες και θα σαι μια χαρα.

Ολη η Ελλαδα το ιδιο προβλημα εχει στην αγορα. Απλα η Αθηνα λιγο καλυτερα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Να ψαλιδιζεις γενικά τις ρίζες στα φυτα σου και να τα περνάς ένα καλο ξέβγαλματακι!

Στο φόρουμ θα βρεις άρθρο στα φυτεμένα και για πιο προχωρημένες επιλογές απολυμανσης.

Δεν ξερω τι θα σου πούνε και οι έμπειροι αλλά μπορεις αν βρεις να δοκιμασεις και Java moss.

Πολυ εύκολη και αν βρεις και την σωστή επιφάνεια να την απλωσεις πολυ ΟΜΟΡΦΗ !

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο μπήκε επιτέλους μέσα για να διαπιστώσω πόσο μεγάλο είναι για το ενυδρείο μου (μ' αρέσει που το 'θελα και άδειο!!!). Το έβρασα και μια και δυο και τρείς και τέσσερις φορές και ακόμη βγάζει... Αν τελικά γίνει το νερό "τσάι", αποχρωματίζεται με λίγο άνθρακα; Για το στήσιμο τι γνώμη έχετε;

post-61980-0-54806900-1454507668_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο μπήκε επιτέλους μέσα για να διαπιστώσω πόσο μεγάλο είναι για το ενυδρείο μου (μ' αρέσει που το 'θελα και άδειο!!!). Το έβρασα και μια και δυο και τρείς και τέσσερις φορές και ακόμη βγάζει... Αν τελικά γίνει το νερό "τσάι", αποχρωματίζεται με λίγο άνθρακα; Για το στήσιμο τι γνώμη έχετε;

 

Το ξύλο θα βγάζει για αρκετό καιρό χρώμα, απλά όσο θα περνά ο χρόνος θα βγάζει λιγότερο.

Η χρήση άνθρακα  << καθαρίζει>> το χρώμα.

Τελικά τι ψάρια θα βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε ψαράκια που να εκτιμούν το χαλικάκι! Αλλιώς πήγαινε σε κοπαδόψαρα !

Link to comment
Share on other sites

Στο κεφάλι μου περνούν διάφορες ιδέες:

Ψαροσύνθεση Ι: ένα Trichogaster leeri μαζί με ένα κοπαδάκι Hemigrammus rhodostomus

Ψαροσύνθεση ΙΙ: ένα Betta spendens μαζί με ένα κοπαδάκι Paracheirodon

Ψαροσύνθεση ΙΙΙ: ένα ζευγάρι Macropodus opercularis

Ψαροσύνθεση ΙV: ένα ζευγάρι Xiphophorus maculatus μαζί με ένα κοπαδάκι Poecilia wingei ή reticulata

 

Για πείτε ιδέες (πάνω στις δικές μου ή και άλλες)

 

Link to comment
Share on other sites

Στο κεφάλι μου περνούν διάφορες ιδέες:

Ψαροσύνθεση Ι: ένα Trichogaster leeri μαζί με ένα κοπαδάκι Hemigrammus rhodostomus

Ψαροσύνθεση ΙΙ: ένα Betta spendens μαζί με ένα κοπαδάκι Paracheirodon

Ψαροσύνθεση ΙΙΙ: ένα ζευγάρι Macropodus opercularis

Ψαροσύνθεση ΙV: ένα ζευγάρι Xiphophorus maculatus μαζί με ένα κοπαδάκι Poecilia wingei ή reticulata

 

Για πείτε ιδέες (πάνω στις δικές μου ή και άλλες)

 

Τα κοκκινα δεν μπαινουν για διαφορους λογους.

Στο τελευταιο,δεν μπορεις να βαλεις πανω απο 1 ειδος ζωοτοκου στα 60 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα κοκκινα δεν μπαινουν για διαφορους λογους.

Στο τελευταιο,δεν μπορεις να βαλεις πανω απο 1 ειδος ζωοτοκου στα 60 λιτ

 

 

Γίνε πιο συγκεκριμένος βρε rastafarian να δω τι θα κάνω. Κάποιος άλλος συνδιασμός από αυτά τα ψάρια που μου αρέσουν;

Link to comment
Share on other sites

Σε 60 λιτρα δεν εχεις πολλες επιλογες για πολλους κατοικους.

Ροδοστομους και Macropodus opercularis τα ξεχνας λογο λιγων λιτρων.

Μονομαχο με αλλα ψαρια σε 60 λιτρα δεν μπορεις να βαλεις.

Απο ζωοτοκα,σε 60 λιτρα μπορεις να βαλεις ενα χαρεμι μονο γιατι θα εχεις και γεννες πολυ συντομα.

Γενικα,σε 60 λιτρα μπορεις να βαλεις ενα ειδος ψαριου και υπο προυποθεσεις το πολυ 2.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή περίπτωση κοπαδόψαρων γαι το ενυδρείο σου και αφού ολοκληρωθεί το στρώσιμο είναι τα  Celestial pearl danio.

Θα χρειαστεί βέβαια να προστεθούν μερικά ευκολα φυτά. http://www.aquazone.gr/forums/topic/42310-danio-margaritatus-roberts-2007/#entry385550

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...