Jump to content

νεο ενυδρειο


Recommended Posts

Καλησπέρα, διαθέτω ένα ενυδρειο 60lt, με τ5 24w φωτισμο + ενα φιλτρο εξωτερικο για 400lt/h.

 

Επειδή το προηγούμενο φυτεμένο δε πέτυχε, σκέφτομαι να πάω σε κιχλίδες,

  • με βράχους λάβας (που μπορω να τους βρω, κρητη βρισκομαι).
  • Μαζι με μερικα ευκολα φυτα anubia, vaslineria. Java leaf, και μπαμπού κάνουν; Είδα μερικά μπαμπού και ξετρελάθηκα.

 

 

  • Αν αλλάξω την λάμπα, γιατί δε μου αρέσει η παλιά εγκατάσταση που έχω κάνει, μπορώ να βάλω led ταινίες;

 

Για υπόστρωμα έχω πολύ ψιλή άμμο λευκή από το προηγούμενο στήσιμο.

 

Επίσης στο τέλος θα ήθελα πρόταση για τα ψάρια, με ζωηρά χρώματα αν υπάρχουν. Ευχαριστώ όποιον απαντήσει προκαταβολικά για το χρόνο που διαθέτει.

Link to comment
Share on other sites

Σε κιχλιδες η λαβα θα πρότεινα να αποφευχθεί για τυχον τραυματισμό τους χωρις να σημαίνει οτι απαγορεύεται...

Και μια και εισαι κρητη πανε στις παραλιες μας και παρε πετρες απο εκει αν βαλεις κιχλιδες Αφρικής.

Μπορεις να βαλεις ομως μονο νανοκιχλιδες...

Ο φωτισμός δεν χρειάζεσαι κατι ιδιαίτερο σου κανει αυτος.... τα led αν δεν ειναι καλα θα εχεις πολλες αλγες...

Ψιλή αμμο μια χαρα!!

Στα ζωηρα χρώματα θα εχουμε ενα θεμα νομιζω... εχεις λιγα λιτρα για κιχλιδες με ζωηρα χρώματα...

Αλλα υπαρχουν εξισου όμορφες κιχλιδες... για τα λιτρα σου και θα σε εντυπωσιάσει η συμπεριφορά τους!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο μηπως ειναι πολυ δυνατο για τα λιτρα σου;

Link to comment
Share on other sites

Σε κιχλιδες η λαβα θα πρότεινα να αποφευχθεί για τυχον τραυματισμό τους χωρις να σημαίνει οτι απαγορεύεται...

Και μια και εισαι κρητη πανε στις παραλιες μας και παρε πετρες απο εκει αν βαλεις κιχλιδες Αφρικής.

Μπορεις να βαλεις ομως μονο νανοκιχλιδες...

Ο φωτισμός δεν χρειάζεσαι κατι ιδιαίτερο σου κανει αυτος.... τα led αν δεν ειναι καλα θα εχεις πολλες αλγες...

Ψιλή αμμο μια χαρα!!

Στα ζωηρα χρώματα θα εχουμε ενα θεμα νομιζω... εχεις λιγα λιτρα για κιχλιδες με ζωηρα χρώματα...

Αλλα υπαρχουν εξισου όμορφες κιχλιδες... για τα λιτρα σου και θα σε εντυπωσιάσει η συμπεριφορά τους!!!

 

Συμφωνώ εν μέρη :)

 

Λάβα θα έβαζα σίγουρα , θεωρώ ότι οι κιχλίδες είναι αρκετά σκληρά ψάρια. :)

 

Για τα λεντ , το αντίθετο θα έλεγα. Αν δεν υπάρχει άμεση έκθεση στον ήλιο και τα λέντ είναι στο σωστό χρώμα , μάλλον θα κάνει καιρό να δει άλγες.

 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ 100%

Link to comment
Share on other sites

Ledoτενια λεει ο φιλος μας οχι led για ενυδρείο...

Η λαβα ισως συντελεση σημειο τραυματισμου οταν υπαρχουν κυνηγιτα διαρκείας... αλλιως μια χαρα ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διαθέτω ένα ενυδρειο 60lt, με τ5 24w φωτισμο + ενα φιλτρο εξωτερικο για 400lt/h.

 

Επειδή το προηγούμενο φυτεμένο δε πέτυχε, σκέφτομαι να πάω σε κιχλίδες,

  • με βράχους λάβας (που μπορω να τους βρω, κρητη βρισκομαι).
  • Μαζι με μερικα ευκολα φυτα anubia, vaslineria. Java leaf, και μπαμπού κάνουν; Είδα μερικά μπαμπού και ξετρελάθηκα.

 

 

  • Αν αλλάξω την λάμπα, γιατί δε μου αρέσει η παλιά εγκατάσταση που έχω κάνει, μπορώ να βάλω led ταινίες;

 

Για υπόστρωμα έχω πολύ ψιλή άμμο λευκή από το προηγούμενο στήσιμο.

 

Επίσης στο τέλος θα ήθελα πρόταση για τα ψάρια, με ζωηρά χρώματα αν υπάρχουν. Ευχαριστώ όποιον απαντήσει προκαταβολικά για το χρόνο που διαθέτει.

 

Για τι κιχλιδες μιλαμε?

 

Link to comment
Share on other sites

Ledoτενια λεει ο φιλος μας οχι led για ενυδρείο...

Η λαβα ισως συντελεση σημειο τραυματισμου οταν υπαρχουν κυνηγιτα διαρκείας... αλλιως μια χαρα ειναι!!!

 

Για λεντοταινία μιλάω και εγώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την αργοπορία.

Ledοταινία λέω από την άποψη πως θα έχω παραπάνω φως (με δυο πχ led ταινίες των 40cm). Δεν το βλέπει ο ήλιος καθόλου.


Σκέφτομαι για βράχο λάβας, αλλά αν είναι ακριβός ή δεν συνίσταται, θα βγω παγανιά στη παραλία.

Δεν έχω άποψη για τις κιχλίδες και πόσες πρέπει να είναι και τί είδος. Για αυτό ερωτώ. (Η λάμπα που έχω μου αρκεί; Και αν ναι τί φωτοπερίοδο;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω για τι κιχλιδες μιλας,εννοω Αφρικης? Αμερικης?

 

Δεν γνωρίζω σε τι με βαζει το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω απο κιχλιδες σε παίρνει για νανοκιχλιδα Tanganyika ή ενα ζευγάρι ram οριακα...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το στήσιμο, βράχο πέτρες από θάλασσα; Και αν ναι με τι επεξεργασία ώστε να μην έχουν αλάτι;

Link to comment
Share on other sites

Πες μας πρωτα ψαρι!!!! Η αφρικη αντεχει απο θαλασσα η αμερικη παλι, οχι!!!

Κανεις λαθος. Υπαρχουν πολλα ειδη που ζουν σε σκληρο εως υφαλμυρο νερο.

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος. Υπαρχουν πολλα ειδη που ζουν σε σκληρο εως υφαλμυρο νερο.Send from the heart of the Amazonas

Και οχι μονο ψαρια....

Και κοπιποδα κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για ψάρια ακόμη, καθότι η εμπειρία μου ήταν στο κοινωνικό και συγκεκριμένα στα corys (από το 2009 είχα ένα κοπάδι).

 

Ψάχνω ιδέες διαμόρφωσης του ενυδρείου και έπειτα τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...