Jump to content

Κατασκευη σαμπ!


Sturm

Recommended Posts

να τον βαλεις στο σαμπ για να μη φαινεται. το κερατοφυλλο θα ελεγα στο τελος χωρις να εχω δοκιμασει κατι τετοιο για να σου πω με σιγουρια

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμαντηρας δεν χωραει για κανενα λογο στο σαμπ.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω, υπερχειλιση με κλειστο καπακι παιζει; και τι κοστος εχει μια υπερχειλιση;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εννοω με κλειστο καπακι ενυδρειου;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν κανει για κλειστο ενυδρειο;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Για κλειστο οχι ........

Μονο με πατεντα κοβωντας ενα κομματι γυρω στα 10εκ. απ το καπακι του ενυδρειου

Η αν το αφαιρεσεις τελειως

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Υπερχειληση ειναι και αυτη οπως αυτη που σου εδειξε ο Βασιλης.Απλα κατα την γνωμη μου οι diy ειναι πιο ασχημες :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Βρε συ, δεν είπαμε να φτιάξουμε πρώτα την πατέντα, να δούμε αν δουλέψει (εγώ πιστεύω ότι θα δουλέψει), και μετά πας στα πιο "advanced" ?

 

Υπομονή, δεν έχεις καθόλου..... :cigar:  :cigar:  :cigar: ????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Βρε συ, δεν είπαμε να φτιάξουμε πρώτα την πατέντα, να δούμε αν δουλέψει (εγώ πιστεύω ότι θα δουλέψει), και μετά πας στα πιο "advanced" ?

Υπομονή, δεν έχεις καθόλου..... :cigar::cigar::cigar: ????

Ετερον εκατερον.

Τελικα η γνωμη των μαστορων; ακουσα πολλα. Οτι βουλωνει ευκολα, οτι αν διακοπει το ρευμα παιζει να μην ξαναπαρει κτλ

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλαρακια κατι καναμε. Αξιοποιησα μια σκαφη που ειχε η πλατη του ενυδρειου, μαμα, σαν υποτυπωδες φιλτρο ας πουμε. Οι δυσκολιες ηταν παρα πολλες οσον αφορα τον θορυβο, την ροη, τα αντιπλημμυρικα κτλ και ευτυχως το φιλαρακι μου ο Μιχαλης argy1, αν και μου τα κανε λιγο μανταρα, ηρθε και βοηθησε την κατασταση. Στην σκαφη αυτη λοιπον που εχει διαστασεις 1.20x 10x 10, εχω βαλει τρια σφουγγαρακια και περιπου 6 λιτρα substrat pro που ειχα καβατζα και λιγο καρατοφυλλο.

Αυριο θα βαλω φωτο. Αντε να δουμε τι θα κανουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ακούγεται. Περιμένουμε φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι, συγγνωμη που αργησα.

Η κατασκευη ειναι η παρακατω:

Η αντλια ειναι μια μικρη της dophin 300 l/h. Eπιλεχθηκε γιατι ηταν μικρη και αθορυβη.

 

008_zps3whokftb.jpg

 

Στελνει λοιπον το νερο στο πρωτο διαμερισμα.

 

009_zpsubv5e1dl.jpg

 

Οπου συνανταει το πρωτο χωρισμα απο σφουγγαρι.

 

010_zpskb3zqbui.jpg

 

Περναει απο το βιολογικο.

 

005_zps9uvk9ebj.jpg

 

Φτανει στο τριτο διαμερισμα οπου ειναι και το κερατοφυλλο.

 

007_zps1ez403bi.jpg

 

012_zpswqgiswwa.jpg

 

011_zpslhav93rl.jpg

 

Και μετα στο τεταρτο διαμερισμα, οπου με μια σωληνα πεφτει στο ενυδρειο.

 

006_zpsqzzwiuow.jpg

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ωραια ιδεα! Τα σφουγγαρια απο το βιολογικο χωριζονται ή ειναι στο ιδιο διαμέρισμα? Γιατι εχω την εντυπωση οτι το νερο περναει πανω απο το βιολογικό κ οχι μεσα απο αυτο. Διορθωσε με αν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγαρια ειναι στην ιδια σκαφη με το βιολογικο. Αυτα ειναι τα χωρισματα στην ουσια εκτος απο το τελευταιο που ειναι κατασκευασμενο απο τζαμι σαν υποτυπωδη υπερχειλιση.

Τωρα γιαυτο που λες οτι περναει το νερο απο πανω, δεν ειμαι απολυτα σιγουρος. Το βιολογικο ειναι μεσα στο νερο και για να παει στο επομενο διαμερισμα περναει αναγκαστικα απο το βιολογικο. Θεωρητικα αυτη η σκαφη ηταν το μαμισιο φιλτρο του ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συ. Απλα το νερο θα παρει τον ευκολοτερο δρομο. Που ειναι πανω απο το βιολογικο. Δηλαδη η ροη μεσα απο το βιολογικο θα ειναι πολυ μειωμενη σε σχεση με πανω απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο. Βασικα με το φιλτρο μου ειμαι καλυμμενος απο θεμα βιολογιας και το sump θα φτιαχνοταν πιο πολυ ως refugium. Aλλα αφου το ειχα το βιολογικο το εβαλα κι αυτο. Τι προτεινεις για να το φτιαξουμε λιγο το θεματακι με την ροη;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να ειναι λιγο μπελας για να φτιαχτεί. Το βιολογικο πρεπει να χωριστεί σε πιο μικρα μερη και το πρωτο να υπερχειλιζει στο δευτερο το τριτο να τραβαει απο κατω κ να υπερχειλιζει στο τεταρτο κτλ. Ετσι το νερο αναγκαστικα θα περναει απο το βιολογικο. Channeling που λενε κ οι αγγλοσαξονες

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Ωραια, you made my day. Χαχαχα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, το κουτί αυτό δεν είναι κλειστό από το πάνω μέρος?

 

Αν είναι ? Τότε απλά "τίγκαρε" το 2ο διαμέρισμα με υλικό να στουμπώσει, και τα σφουγγάρια βάλτα να σφραγίζουν σχεδόν τα διαμερίσματα (κόφτα μεγαλύτερα και σφήνωσε τα).

έτσι αναγκαστικά το νερό θα περνάει από τον κύριο όγκο του βιολογικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...