Jump to content

διαρροη ενυδρειου τι κανω


takis21

Recommended Posts

καποιος που να μπορει να βοηθησει δεν βλεπω σπασιμο , από την σιλικονη εχει  φυγει  ​το νερο εβγαλα τα ψαρια φυτα ξυλα πετρες σε ένα πλαστικο κουβα ,

θα προτιμουσα καποιον επαγγελματια

post-17644-0-07955200-1454058965_thumb.jpg

post-17644-0-07593500-1454058973_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ετών μόνος μου δύσκολα αν το αναλάμβανε άλλος καλύτερα κάποιος επαγγελματίας να το κανει

Link to comment
Share on other sites

Είναι ευκολο

Κοβεις με χαρτοκοπτη ξυράφι τίς σιλικόνες ενα χιλιοστό βαθύτερα απο την επιφάνεια τζαμιων και ξαναγεμιζεις με πιστόλι σιλικονης

Εναλλακτικά για μεγαλύτερή και διαχρονικότητα μετρας εσωτερικες διαστασεις κοβεις κοντρες σε τζαμα και τις κολλας και γινεται αθανατο

Εγω εφαρμοσα το πρωτο σε ενα κατοσταρι κι ολά τελεια ουτε σταγονα

Μετα δυο χρονια το χαρισα κι ακομα γεματο ειναι

Link to comment
Share on other sites

2 ετών μόνος μου δύσκολα αν το αναλάμβανε άλλος καλύτερα κάποιος επαγγελματίας να το κανει

 

Αν είναι δύο ετών δεν χρειάζετε να ξηλώσεις τίποτα .

Όπως είναι βάζεις λίγη σιλικόνη απο μόνος σου και είναι έτοιμο .

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θελεις να μπεις στη διαδικασία ή φοβάσαι, ρώτα έναν τζαμά. Μπορεί να μην είναι απαγορευτική η τιμή.

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δύο ετών δεν χρειάζετε να ξηλώσεις τίποτα .

Όπως είναι βάζεις λίγη σιλικόνη απο μόνος σου και είναι έτοιμο .

Να πω την αλήθεια κι εγώ αυτό θα έκανα. Τουλάχιστον για δοκιμή

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δύο ετών δεν χρειάζετε να ξηλώσεις τίποτα .

Όπως είναι βάζεις λίγη σιλικόνη απο μόνος σου και είναι έτοιμο .

Ετσι...

Πρεπει ομως να το ξαναγεμισει να δει που σταζει και να βρει και τι θα κανει με τα ψαρια 3-4 μερες που θα χρειαστουν να στεγνωσει η σιλικονη και να αφαιρεσει τα τοξικα της...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δύο ετών δεν χρειάζετε να ξηλώσεις τίποτα .

Όπως είναι βάζεις λίγη σιλικόνη απο μόνος σου και είναι έτοιμο .

 

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αν η σιλικόνη δεν μπει μέσα στο σημείο που υπάρχει το πρόβλημα, απλά αυτός ο τρόπος θα καθοδηγήσει τις σταγόνες σε άλλο σημείο.

Θα ξεκινάει δηλαδή να δακρύζει απ' το ίδιο σημείο, αλλά θα στάζει απ' όπου βρει το νερό ευκολότερη διαδρομή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι...

Πρεπει ομως να το ξαναγεμισει να δει που σταζει και να βρει και τι θα κανει με τα ψαρια 3-4 μερες που θα χρειαστουν να στεγνωσει η σιλικονη και να αφαιρεσει τα τοξικα της...

 

Και γεμάτο όπως θα είναι μπορεί με το δάχτυλο να βάλει τη σιλικόνη στο σημείο της διαρροής και να το σφραγίσει .

Εχουμε σφραφίσει με αυτό το τρόπο πολλά ενυδρεία και με ψάρια μέσα .

Link to comment
Share on other sites

Και γεμάτο όπως θα είναι μπορεί με το δάχτυλο να βάλει τη σιλικόνη στο σημείο της διαρροής και να το σφραγίσει .

Εχουμε σφραφίσει με αυτό το τρόπο πολλά ενυδρεία και με ψάρια μέσα .

Και εγω μια φορα και μετα απο λιγο καιρο ξαναεσταζε...

Το νερο παντα βρισκει διαφυγη..

Εκτος αν δεν το εκανα σωστα...

Link to comment
Share on other sites

................

Εκτος αν δεν το εκανα σωστα...

 

Απο τη στιγμή που θα εντοπιστεί το σημείο της διαρροής ( αυτή είναι η πιο μεγάλη δυσκολία ) και πιέσεις στο πόρο να μπεί η σιλικόνη , αυτομάτως σφραγίζετε και δεν τρέχει .

Τωρα η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή αν έχουμε ενα παλιό ενυδρείο που η σιλικόνη έχει πολυμεριστεί , λογικό είναι να μπαλώνεις απ τη μία και να ανοίγει απ την άλλη .

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που θα εντοπιστεί το σημείο της διαρροής ( αυτή είναι η πιο μεγάλη δυσκολία ) και πιέσεις στο πόρο να μπεί η σιλικόνη , αυτομάτως σφραγίζετε και δεν τρέχει .

Τωρα η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή αν έχουμε ενα παλιό ενυδρείο που η σιλικόνη έχει πολυμεριστεί , λογικό είναι να μπαλώνεις απ τη μία και να ανοίγει απ την άλλη .

Στο ιδιο σημειο εσταζε μετα απο καμμια βδομαδα...

Κατι δεν θα εκανα σωστα...

Γιατι οντως σφραγιστηκε αρχικα οταν πιεσα την σιλικονη και εκλεισα την τρυπα...

Εξακολουθω να εχω την εντοιπωση οτι πρεπει να στεγνωσει πρωτα καλ και μετα να μπει νερο...

Ισως ξαναλεω να εγινε καποια κινηση μου λαθος...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο...Επειδη ειναι μολις 2 ετων, μηπως να κοιταξεις αν ισχυει ακομα η εγγυηση σου.Καμια φορα την ξεχναμε οτι υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πλέον μέχρι να δει αν ισχύει η εγγύηση και μέχρι να γίνει η δουλειά του (αν γίνει) θα έχουν πεθάνει όλα τα ψάρια.

Ας πάρει με 5 ευρώ μια ενυδρειακή σιλικόνη και ας το περάσει όλο τώρα που είναι στεγνό. Από τη μέσα μεριά. Σε 2 μέρες γεμίζει και τρέχει με άνθρακα (δεν ξέρω πόσο πρέπει) και είναι κομπλέ. Αν δεν πιάσει αυτό... πρέπει να αρχίσουμε να τρέχουμε πανικόβλητοι  όσοι έχουμε diy ενυδρείο! χαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πλέον μέχρι να δει αν ισχύει η εγγύηση και μέχρι να γίνει η δουλειά του (αν γίνει) θα έχουν πεθάνει όλα τα ψάρια.

Ας πάρει με 5 ευρώ μια ενυδρειακή σιλικόνη και ας το περάσει όλο τώρα που είναι στεγνό. Από τη μέσα μεριά. Σε 2 μέρες γεμίζει και τρέχει με άνθρακα (δεν ξέρω πόσο πρέπει) και είναι κομπλέ. Αν δεν πιάσει αυτό... πρέπει να αρχίσουμε να τρέχουμε πανικόβλητοι όσοι έχουμε diy ενυδρείο! χαχαχαχα

Χαχχαχα..

Τρεις μερες θελει να στεγνωσει η σιλικονη και 2-3 γεμισματα με νερο και αδειασμα...

Ανθρακα αν το περασει σε μιση μερα θα τα εχει τραβηξει ολα...

Αυτο τουλαχιστον ακολουθω εγω σε οσα ενυδρεια εχω κολλησει...

Link to comment
Share on other sites

Χαχχαχα..

Τρεις μερες θελει να στεγνωσει η σιλικονη και 2-3 γεμισματα με νερο και αδειασμα...

Ανθρακα αν το περασει σε μιση μερα θα τα εχει τραβηξει ολα...

Αυτο τουλαχιστον ακολουθω εγω σε οσα ενυδρεια εχω κολλησει...

Σωστός. 

Αν βάλει από την αρχή ανθρακα μπορεί να γλυτώσει τα 2-3 γεμίσματα-αδειάσματα; Το ρωτάω γιατί μάλλον βιάζεται. Σε άλλη περίπτωση δεν υπάρχει βιασύνη 

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

Αν βάλει από την αρχή ανθρακα μπορεί να γλυτώσει τα 2-3 γεμίσματα-αδειάσματα; Το ρωτάω γιατί μάλλον βιάζεται. Σε άλλη περίπτωση δεν υπάρχει βιασύνη

Ναι...

Θεωρητικα ναι..

Νομιζω οτι ενας καλης ποιοτητας ανθρακας θα τραβηξει ολες τις επικυνδινες ουσιες απο το νερο χωρις γεμισμα-αδειασμα...

Αλλα και αν θελει να κανει το γεμισμα-αδειασμα δεν θα του φαει πολυ χρονο...

Link to comment
Share on other sites

το εδωσα σε κατάστημα να το κανει που ξερει, το κατάστημα -αλυσιδα-  που το πηρα αδιαφοροι,

αν το παρω πρεπει να βαλω ανθρακα στο φιλτρο ή δεν καταλαβα καλα η σιλικονη βγαζει χημικα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα ,

είχα παρόμοιο πρόβλημα με ενυδρείο 2 χρόνων και η λύση που ακολούθησα ήταν κόλλα orca ειδική για ενυδρεία μη τοξική η οποία δουλεύεται και με νερό και με τα ψάρια μέσα.Η καλύτερη λύση είναι να το αδειάσεις για κανά 2ωρο να βάλεις χαρτοταινία στις άκρες της παλιάς σιλικόνης για να μην το κάνεις χάλια και να αλείψεις με δάχτυλο τη σιλικόνη.Η σιλικόνη είναι εγγύηση!!! Μόνο που είναι ακριβή (30 ευρω).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...