Jump to content

Θα ξαναδοκιμάσουμε


polter

Recommended Posts

Λοιπόν είπαμε με την γυναίκα μου να ξαναπροσπαθήσουμε για χελωνάκι, να το πάρουμε και να το μεγαλώσουμε .... θα ξαναγράψω άλλη μια φορά το ενυδρείο  (βάζοντας κάπια στοιχεία που είχα παραλήψει τις προάλες και θα σας επισινάψω και φωτό με τις λάμπες που αγόρασα και έβαλα στο ενυδρείο, ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΙΩΝ απλα αυτες εβαλα και θα ηθελα να μου πείτε την γνώμη σας.

 

 

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:
(Είδος χελώνας)π.χ (Red eared slider, common snapping turtle …)

Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ): 60χ30χ30
Συνολικά Λίτρα: μέσα εχω βάλει 15 λιτρα νερό
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί:
Χελώνες:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο:
Πέτρες: είχα χαλικάκι αλλα διαβασα οτι οι μυκιτες κανουν παρτυ οπότε ειπα να μην βαλω  αυτήν την φορα
Ξύλα:
Ψεύτικα Φυτά: 1
Στεριά: 1
Άλλα διακοσμητικά :
Βυθός:

Φωτισμός:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας):
Άλλες λάμπες: θερμαντική
Διάρκεια φωτισμού: περίπου 10 ώρες
Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά: 25-30 εκ.

Υποστήριξη οργανισμών :
Φίλτρανση: "ενεργού άνθρακα"
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτης 50 watt
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: ξηρά γαριδάκια, μίδια , σικότι , φρέσκο γαριδάκι , και λεω αυτην την φορα να του δόσω ντοματούλα,μαρουλάκι (διαβασα οτι ειναι καλα και τους αρέσουν)


Παράμετροι:
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού: κατι λιγότερο απο 2 βδομαδες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλώριο και βιταμίνες
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες: σας επισινάπτω παρακατω διαφορες φωτό   


ΣΧΟΛΙΑ και ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΑ γιατι δεν θελουμε να χασουμε και 3ο....αμαρτία είναι

 

post-61744-0-98922300-1454091848_thumb.jpg

post-61744-0-88900400-1454091849_thumb.jpg

post-61744-0-67177000-1454091850_thumb.jpg

post-61744-0-54571000-1454091851_thumb.jpg

post-61744-0-35088200-1454091852_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλή επιτυχία στο νέο ξεκίνημα ;) Εγώ προσωπικά βλέπω λάθη :D Πολλά λάθη. Έχεις 2 λάμπες για τον ίδιο σκοπό και καμία UVB. Εκτός από αυτό οι λάμπες είναι τοποθετημένα εντελώς λάθος. Χτυπάνε παράλληλα σε όλο το ενυδρείο ενώ πρέπει να χτυπάνε κάτω, κάθετα. Η θερμαντική πρέπει να είναι ακριβώς πάνω από το σημείο που λιάζεται το χελωνάκι και σχετικά κοντά (αυτό εξαρτάται από τα watt της λάμπας). Η UVB, που δεν έχεις και πρέπει να πάρεις, πρέπει να χτυπάει γενικά προς όλη την επιφάνεια του νερού. Για να σου δώσω περισσότερες λεπτομέρειες, η πρώτη λάμπα δεν είναι UVB. Αν ήταν θα το έγραφε πάνω στην συσκευασία. Βέβαια για αυτό μπορεί να μας πει και κάποιος πιο έμπειρος γιατί μπορεί να είναι κατάλληλη και να κάνω λάθος. Η δεύτερη και τρίτη λάμπα είναι και οι δύο θερμαντικές απλά διαφορετικές. Κατά τα άλλα δεν βλέπω κάτι άλλο που χρειάζεται διόρθωση. Λίγη προσοχή μόνο στον ενεργό άνθρακα γιατί όταν φτάνει στο σημείο κορεσμού (δεν μπορεί να απορροφήσει άλλο τις ουσίες που πρέπει) αποδεσμεύει ότι έχει μαζέψει μέχρι εκείνη την στιγμή. Εγώ προσωπικά προτιμώ τον ζεόλιθο γιατί κάνει την ίδια δουλειά και δεν έχει το μειονέκτημα του ενεργού άνθρακα. Μόλις φτάσει στο σημείο κορεσμού λειτουργεί σαν μηχανικό φίλτρο και δεν αποδεσμεύει τίποτα. 

 

Και μία συμβουλή. Αγόρασε 2 θερμόμετρα και βάλε το ένα μέσα στο νερό και το άλλο έξω ώστε να γνωρίζεις ακριβώς τι γίνεται στο ενυδρείο από θερμοκρασίες ;)

Έγινε επεξεργασία - zalaros
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...