Jump to content

Υγρα Τεστ


hms

  

34 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ποια εταιρεια θεωρειτε πιο αξιοπιστη στα υγρα τεστ νερου και γιατι ;

Link to comment
Share on other sites

Salifert, πολυ καλη αποδωση προς τιμη, πολυ αξιοπιστα αποτελεσματα, με εξαίρεση το τεστ φωσφορικων που δυστυχως το πιο αξιοπιστο απο ολα τα υγρα τεστ ειναι το φωτομετρο της hanna.

Link to comment
Share on other sites

Salifert, πολυ καλη αποδωση προς τιμη, πολυ αξιοπιστα αποτελεσματα, με εξαίρεση το τεστ φωσφορικων που δυστυχως το πιο αξιοπιστο απο ολα τα υγρα τεστ ειναι το φωτομετρο της hanna.

 

τα ιδια τεστ της salifert ειναι και για γλυκο και για θαλασσινο ;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε την καλοσυνη να γραφετε με οχι τοσο εντονη γραμματοσειρα.

Ευχαριστω.

 

Αυτα που εχω χρησημοποιησει εγω ειναι τα JBL και SERA.

 

(Παιδεια κατι γινεται με την γραμματοσειρα ) Καποιος ας το διορθωσει.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Δεν διορθωνεται μαλλον.

Δεν πειραζει ας συνεχιστει ετσι το θεμα.

Καλο θα ειναι οποιος ψηφιζει να αιτιολογει και την ψηφο του.

Ψηφος χωρις αιτιολογια δεν λεει κατι..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε την καλοσυνη να γραφετε με οχι τοσο εντονη γραμματοσειρα.

Ευχαριστω.

 

Αυτα που εχω χρησημοποιησει εγω ειναι τα JBL και SERA.

 

(Παιδεια κατι γινεται με την γραμματοσειρα ) Καποιος ας το διορθωσει.

 

Με εχουν βολεψει στον τροπο χρησεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφιζω Αpi

 

Εχω δοκιμασει επισης sera,aquilli

 

Απο αυτα που εχω δοκιμασει τα api τα θεωρω καλυτερα ως προς την οικονομια σε βαθος χρονου αφου βγαζουν πολυ περισσοτερες μετρησεις αλλα και ποιο ακριβης για τον λογο οτι το μπουκαλι εχει πολυ σωστο στομιο ωστε να πεφτει σωστα καθε σταγονα χωρις φουσκαλες κτλ (οσοι εχετε δοκιμασει sera και aqiali καταλαβαινετε τι εννοω) αλλα και το γυαλινο δοκιμαστηριο βοηθα στο να μην γινει λαθος αφου εχει μεγαλυτερο υψος και καθε επιπλεον σταγονα νερου ξεφευγει απο την γραμμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπραβο rastaman νομιζα οτι πατησα εγω κατι λαθος και εβγαιναν ετσι :P

 

παιδια εγω εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης sera και api δεν μπορω να καταλαβω αξιοπιστια γιατι δεν εχω κανει παραλληλα και με τις δυο μαρκες για να δω

απο θεμα χρωματισμου και μονο με βολευει πιο πολυ της api γιατι ξεχωριζω καλυτερα την τιμη της μετρησης.

 

σωστα οπως ειπε και ο argy η api εχει καλυτερο απο θεμα ακριβειας γυαλινο ''δοχειο'' για το τεστ.

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Ψηφιζω Αpi

 

Εχω δοκιμασει επισης sera,aquilli

 

Απο αυτα που εχω δοκιμασει τα api τα θεωρω καλυτερα ως προς την οικονομια σε βαθος χρονου αφου βγαζουν πολυ περισσοτερες μετρησεις αλλα και ποιο ακριβης για τον λογο οτι το μπουκαλι εχει πολυ σωστο στομιο ωστε να πεφτει σωστα καθε σταγονα χωρις φουσκαλες κτλ (οσοι εχετε δοκιμασει sera και aqiali καταλαβαινετε τι εννοω) αλλα και το γυαλινο δοκιμαστηριο βοηθα στο να μην γινει λαθος αφου εχει μεγαλυτερο υψος και καθε επιπλεον σταγονα νερου ξεφευγει απο την γραμμη.

+1...για τους ιδιους ακριβως λογους...

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω.

Την Api, λογο ακριβειας και πολλων μετρησεων. ( οικονομια).

Κh

Low ph

High ph

no3

 

Και της sera ,

gh

po4

fe

 

Tα τεστακια συνηθως μου βγαζουνε πανω απο χρονο. :)

Ασχετα αν εχω 11 ενυδρεια. :)

Ποτε μα ποτε δεν καταφερα να μετρησω με το gh της api, το εχει δοκιμασει κανεις ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eγώ τεστάρω με αυτά της jbl.

 

Αν εξαιρέσεις ένα σκάλωμα που έφαγε το Ph test Και μου μετρούσε 8+ το ph (ενώ παράληλα της βρύσης σωστά), όλα δείχνουν οκ. Τα είχα διασταυρώσει και με κάποια τεστ της salifert.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψηφίζω sera, μπορεί να μη βγαίνουν πιο οικονομικά σε βάθος χρόνου, μπορεί να μην είναι ακρίβεια το γυάλινο δοχείο αλλά δε με νοιάζει απ τη στιγμή που βάζω με σύριγγα την ακριβή ποσότητα, αλλά τουλάχιστον δεν θα τυφλωθώ πριν της ώρας μου. Εκανα το λάθος και τα πήρα σχεδόν όλα της ΑΡΙ πριν τελειώσουν της sera κι έτσι είχα και την ευκαιρία να τα συγκρίνω, μακράν πιο πρακτικά της sera, όποιος έχει πάρει τα ΝΟ3 της ΑΡΙ και τα ΝΗ3/4 και έχει και της sera ξέρει πολύ καλά τι εννοώ. Το ίδιο ισχύει και για το ph, όποιος καταλάβει τι ph έχει παίρνει όσκαρ. Τα μόνα που συμφέρει να παίρνεις της ΑΡΙ (κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη πάντα) είναι η συσκευασία που έχει μέσα και το GH και το KH μόνο και μόνο γιατί μετράς σταγόνες και δεν βγάζεις τα μάτια σου σε χρωματολόγια. Θα κάνω υπομονή να τελειώσουν της ΑΡΙ και μετά ξανά Sera και ξερό ψωμί, ο Γερμανός είναι πάντα εγγύηση κι έχει και ελληνικές οδηγίες. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Για το χρυσοψαράδικο μου με έχουν βολέψει πάρα πολύ τα τεστ της JBL

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω χρησιμοποιησει Sera και Api. Το ίδιο με βολεψαν και οι δύο εταιρίες. Συμφωνώ με το θέμα στα μπουκαλάκι της sera (φυσαλίδα). Από αξιοπιστία δεν μπορώ να ξέρω γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης. +στην τιμή της sera και στις ελληνικές οδηγίες!

- στο μπουκαλάκι.

+στην api για το μπουκάλι

- στην τιμή...

Αν κάποιο τελειώσει θα παρω μάλλον ΑΡΙ, μόνο και μόνο για τον "θρύλο" που τα ακολουθεί ως τα πιο αξιόπιστα της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Μονο sera εχω δοκιμασει και ειμαι ευχαριστημενος.Θα προτιμουσα πιο ευκολο το no3 και μικροτερες αποστασεις καθως και το ph μικροτερες αποστασεις

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει sera, aquili και Api.

Τα aquili σε σχέση με τα api παρουσίασαν τις εξής διαφορές (στην gh και kh που σύγκρινα):

Api
Gh: 9
Kh: 6
 
Aquili
Gh: 5
Kh: 3
 
Η aquili όπως προαναφέρθηκε, δεν είναι σίγουρο ότι μετά το ανακάτεμα θα ρίξει κανονική σταγόνα, μπορεί να ρίξει μισή με μισή φυσαλίδα αέρα, ή μπορεί να βγάλει μόνο φυσαλίδα θεωρώντας εγώ ότι έπεσε σταγόνα και όταν συνειδητοποίησα ότι μάλλον δεν έπεσε σταγόνα, έκανα την διαδικασία απ' την αρχή για να μην έχω αμφιβολίες.
Τα api αν και αξιόπιστα (το ph το έχω συγκρίνει με ph meter) είναι πολλά απ' αυτά δύσκολα στη σύγκριση με το χρωματολόγιο. 
Πχ. no3 20 και 40ppm έχουν ακριβώς το ίδιο χρώμα στο χρωματολόγιο. Τα έχω πλέον σαν μπούσουλα.
Ph το ίδιο σε κάποιο σημείο και μετά (7.2 μέχρι 7.6).
Παραλίγο να πάρω και το τεστ φωσφορικών της api, αλλά μόλις είδα ότι δεν βλέπω διαφορά ούτε καν στο χρωματολόγιο από 0 μέχρι 0.25, προτίμησα sera.
Πλέον έχω βρει έναν συνδυασμό ανάλογα τις ανάγκες μου:
Api για ph, gh, kh, αμμωνία 
Sera για όλα τα υπόλοιπα (νιτρώδη, νιτρικά, φωσφορικά) στα τεστ δηλαδή που με την api βγάζω τα μάτια μου.
Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω API

 

Με έχουν βολέψει αρκετά 

στα θετικά τους τα πολύ καλά μπουκάλια (σωστή ρίψη της σταγόνας) ,είναι αρκετά εύχρηστα (όχι όλα αλλά τα περισσότερα ) και βγάζουν και αρκετά τεστ

 

στα ph,gh  χρησιμοποιώ JBL τα οποία μου φαίνονται εξίσου εύκολα στην χρήση 

 

για τα sera δεν έχω καλή εντύπωση το no3 nh4 gh kh που είχα μου φάνηκαν δύσχρηστα,τα μπουκαλάκια απαίσια ειδικά όταν είναι στα τελειώματα του το υγρό ...

 

salifert πολύ καλά για το θαλασσινό (χρησιμοποιούσα μόνο αυτά όσο είχα θαλασσινό) ..απλά δεν ξέρω κατά πόσο ενδείκνυνται για γλυκό (πχ στο ph η χαμηλότερη τιμή είναι 7.4-δεν ξέρω εάν βγάζει low ph- οπότε για γλυκό όξινου νερού  δεν κάνει ..)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...