Jump to content

Αρρωστο χρυσοψαρο


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : το χρυσόψαρο καθεται συνέχεια στον πάτο και κινείται ελαχιστα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):το φίλτρο έχει στρωθεί με μπολι και μέσα έχει βιολογικό υλικό βαμβάκι και σφουγγαρι

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):το ενυδρείο λειτουργούσε πρωτα ενα χρονο με γκαπι μέχρι που πέθαναν απο ικ παρόλο που εκανα θεραπεία με φάρμακο.Μετα, αφού καθαρίστηκε με χλωρίνη και αντιχλωριο μπήκαν μέσα τα ψάρια.

- Ψάρια (είδη και αριθμός):3 χρυσόψαρα μεγαλσ

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα γίνεται 2 φορές τη μέρα και αλλαγή νερου έγινε πρωτη φορά σήμερα το 1/3

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):δεν κινειτε πολύ κι έχω και την εντύπωση πως σε καποια σημεία του σωματος του έχει ασπρισει

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:μέχρι χθες το ψάρι φαινόταν μια χαρα.επίσης μόλις παρατήρησα πως ενα άλλο απο τα ψάρια μάλλον έχει αίματα στο πτερύγιο του

post-60107-0-14070600-1454355288_thumb.jpg

post-60107-0-69331500-1454355311_thumb.jpg

post-60107-0-76891000-1454355363_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλουσα να απαντησει καποιος το συντομοτερο δυνατον, ειναι μεγαλη αναγκη..

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που καταλαβαινω μεχρι τωρα εγω,αν ηταν δικο μου το ψαρι,θα ξεκινουσα αμεσα μια θεραπεια για λεμφοκυστη.

 

Επειδη ομως δεν ειναι δικο μου το ψαρι και δεν ειμαι ειδικος θα σου προτεινα να περιμενεις να απαντησει και καποιος που ισως γνωριζει κατι παραπανω.

 

Αν βιαζεσαι τοτε ξεκινα θεραπεια με cyprinopur και με baktopur (οχι baktopur direct). Να εχεις υποψην σου οτι πρεπει να ακολουθησεις αυστηρα τις οδηγιες,να μην ταισεις κατα την διαρκεια της θεραπειας,και να προμιθευτεις στο τελος αυτης μπολι ξανα γιατι το baktopur ισως καταστρεψει την βιολογια του φιλτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποια συγκεκριμενη ασθενεια το ψαρι;

Link to comment
Share on other sites

Και η θεραπεια πρεπει να γινει σε ολα τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Σου εγραψα και στο πρωτο μηνυμα οτι ισως ειναι λεμφοκυστη.

Εγω θα εκανα θεραπεια σε ολο το ενυδρειο γιατι αν ειναι αυτο που λεω ειναι ιος.

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις δεν κανω και το μονο φαρμακο που εχω αυτη τη στιγμη ειναι για ικ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανεις μετρησεις πως μπορουμε η μπορεις να ξερεις τι παιζει πανω κατω??τουλαχιστον σε τετοιες στιγμες?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που φαίνονται πάνω στο λευκό είναι άσπρα στίγματα? Ίσως δεν είχε καθαριστεί καλά το ενυδρείο ή κάποιο απο τα αντικείμενα και να ξανακόλλησαν ich. Αν είναι αυτό,  ο πιο αποτελεσματικός τρόπος που έχω δοκιμάσει για το ick είναι με ανέβασμα της θερμοκρασίας για να μην ζορίζεις και τα ψάρια με φάρμακα.. αλλιώς περίμενε να σου πουν οι άλλοι περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι ικ δεν φαινεται κατι τετοιο.Το ψαρι μου φαινεται για ετοιμοθανατο και σε λιγο θα παω στο πετ σοπ τι να κανω τελικα;Να κανω θεραπεια για λεμφοκυστη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι ικ δεν φαινεται κατι τετοιο.Το ψαρι μου φαινεται για ετοιμοθανατο και σε λιγο θα παω στο πετ σοπ τι να κανω τελικα;Να κανω θεραπεια για λεμφοκυστη;

 

Εγω αυτο θα εκανα :)

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω αυτο λοιπον και μακαρι να πανε ολα καλα.Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη διαρκεια της θεραπειας τα φωτα παραμενουν ανοιχτα?

Link to comment
Share on other sites

Στο πετ σοπ τους ειχε τελειωσει cyprinopur και μου εδωσαν μονο το bactopur το direct.Εβγαλα τον ανθρακα και εβαλα 2 ταμπλετες ομως πριν λιγο ξεκινησαν και τα αλλα 2 ψαρια να καθονται στον πατο.Τι εγινε λαθος?Τι αλλο μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καποιος να μου απαντησει,ολα τα ψαρια ειναι σε χαλια κατασταση και δεν ξερω τι να κανω..

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκινησει.Διαλυσα δυο ταμπλετες σε ενα ποτηρι με νερο απο το ενυδρειο, δεν τα εχω ταϊσει αλλα τα φωτα τα εχω αφησει ανοιχτα.Λιγη ωρα ομως απο οταν εβαλα το φαρμακο πεσαν και τα αλλα δυο στον πατο.Τι να κανω;Υπαρχει περιπτωση να ειναι παρενεργεια απο το φαρμακο;

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ειναι βαρυ το direct αλλα αφου αυτο πηρες δεν πειραζει.Εξαλου οπως λες τα ψαρια ειναι σε ασχημη κατασταση ηδη οποτε ισως να μην αντεχαν ετσι κι αλλιως χωρις θεραπεια.Αστα 3 μερες που ειναι ο κυκλος θεραπειας (αν θυμαμαι καλα) χωρις φαγητο και περιμενε.Οταν περασουν οι μερες δες την κατασταση αν ειναι καλυτερα η χειροτερα μηπως χρειαστει και δευτερος κυκλος.Στο μεταξυ βαλε μια αεραντλια ή αυξησε πολυ την αναταραξη στην επιφανεια γιατι χρειαζονται οξυγονο.Τα φωτα δεν νομιζω να επηρεαζουν σε αυτη την περιπτωση αλλα δες σιγουρα αν γραφει κατι στις οδηγιες.

 

Καλη επιτυχια σε εσενα και στα ζωντανα σου και ενημερωνε μας!

Προμηθευσου και λιγο ανθρακα για να βαλεις μετα την θεραπεια αν ολα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα βλεπω καθολου καλα τα ψαρια.Το ενα παει για θανατο, το αλλο κολυμπαει ελαχιστα και μονο το τριτο φαινεται να παει καπως καλα.Δεν υπαρχει τιποτα αλλο που να μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να δρασεις λιγο πιο γρηγορα,προς το παρων δεν μπορεις να κανεις κατι περα απο υπομονη να τελειωσει ο πρωτος κυκλος θεραπειας.

Οσα ειναι αρκετα επιβαρυμενα ισως δεν αντεξουν,το θεμα ειναι να σωσεις οσα μπορουν να το γλυτωσουν.

 

 

Υπομονη λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει..Την αλλαγη νερου να την κανω πεμπτη ή παρασκευη;Το φαρμακο το εβαλα τριτη βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό δουλεύει το ενυδρείο απο την απολύμανση που έκανες ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...