Jump to content

Ποια ανεμιστηρακια προτεινετε?


kosmas

Recommended Posts

Γεια σας! Αυριο θα παραλαβω ενα Elitech stc 1000.Το ενυδρειο μου ειναι 81Χ36Χ45 juwel record.Το καπακι του εχει 2 θηκες που ανοιγουν για ταισμα.Λεω να χρησιμοποιησω την μια για να βαλω ανεμιστηρακια.Ποια μου προτεινετε και τι ακριβως ωστε να ειναι επαρκης η ψυξη μου ,να μην καινε πολυ και να μην κανουν θορυβο?Συγνωμη αλλα ειμαι τελειως ασχετος απο ηλεκρονικα.

Link to comment
Share on other sites

κλασικη λυση ,με τρια 2 να φυσανε και ενα να βγαζει τον αερα αν δεν εχει επαρκεις διεξοδους το ενυδρειο,αλλη μια καλη λυση και πιο αθορυβη.

Link to comment
Share on other sites

Χρησημοποιω τα δευτερα και ειμαι Υπερ ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε 8-9αρια νομιζω εισαι οκ με 3. Σκεψου σε ενυδρειο μετρου εχω 4.

Link to comment
Share on other sites

Και πως συνδεονται?Απλα καλωδια μεταξυ τους και απευθειας στον controller?

Link to comment
Share on other sites

Και πως συνδεονται?Απλα καλωδια μεταξυ τους και απευθειας στον controller?

Γι' αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω...και εμένα άλλος τα συνέδεσε....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ο controller ειναι απλά ένας διακόπτης που ανοιγοκλείνει την παροχή σε μια "πριζα".. χοντρικά...

 

Εάν θες συνδέεις στις εξόδους του κοντρολερ πριζακια θυληκά και εκεί θα βάλεις τον μετασχηματιστή 12βολτ για τα ανεμηστηράκια και στην άλλη τον θερμαντήρα σου.

 

Υπάρχουν και στο νετ απλά και αναλυτικά σχεδιαγράμματα.

 

Καλή επιτυχία.!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!Θα παρω μαζι μου και εναν ηλεκτρολογο να διαλεξουμε και να βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! Το καπακι που θα μπουν τα ανεμιστηρακια ειναι αυτο.Θα τα βαλω σε μια απο τις δυο θηκες.Η καθε θηκη ειναι 9,5 Χ 35.Χωρανε των 8 ή να παω σε μικροτερα? Στην βαση της θηκης εχει και 0,5cm προεξοχη για να ακουμπαει η θηκη.Δηλαδη το καθαρο ειναι 8,5 Χ 34

 

post-61633-0-87731400-1454746844_thumb.jpg

post-61633-0-48400600-1454746845_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με 3 8άρια θα είσαι καλά, δεν χρειάζεσαι παραπάνω. Πάρε ένα τροφοδοτικό πολλαπλής τάσης (3-12v) ώστε να ρυθμίσεις εσύ την ταχύτητα των ανεμιστήρων και να μην δουλεύουν τέρμα. Το δικό μου το πήρα 7 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο Ελλαδα τον πηρα.Τον πληρωσα διπλασια τιμη αλλα δεν μπορουσα απο ebay.Δεν εχω αξιωθει ακομα να τα συνδεσω.Φτιαχνω controller με το πασο μου

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει κάποια από ebay.  Κάποια είναι elitech και κάποια άλλα όχι (λίγο πιο φθηνά, μικρή διαφορά στην τιμή, αλλά ίδια με τον elitech) και σκέφτομαι να πάρω μαζί με κανένα ανεμιστηράκι.  Τα πουλάνε έτοιμα με τις βάσεις τους, χωρίς να χρειάζεται πατέντες με τροφοδοτικά.

Ξέρει κανείς για τα 120 λίτρα μεικτά πόσους ανεμιστήρες πρέπει να έχει επάνω; 

Link to comment
Share on other sites

Μακη αυτα κανουν για το ενυδρειο σου? Νομιζω οτι ειναι για ανοιχτο-χωρις καπακι

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/131746286169?_trksid=p2055119.m1438.l2649&var=431123034586&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Σε κάτι τέτοιο σκέψου, μπαίνει απ' ευθείας στην πρίζα, χωρίς τροφοδοτικό, μάλλον το έχει ενσωματωμένο.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα,Και πως θα τα στηριξεις πανω στο καπακι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καπάκι ρε εσύ Κοσμά, αφού έβαλα τα δύο φωτιστικά που ακουμπάνε πάνω στο ενυδρείο!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε εισαι ενταξει.Παρε αυτο με τα 4.Δες μονο το τροφοδοτικο να κανει γιατι αυτο στην φωτο δεν το ξερω.Υπαρχει ανταπτορας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τροφοδοτικό ή το έχει ενσωματωμένο μάλλον, αφού σου δίνει μαζί και την πρίζα του (μετασχηματιστής είναι αυτός;)  δεν ξέρω και από ηλεκτρολογικά.

 

Μάλλον εννοείς αυτό για πρίζα ευρωπαϊκού τύπου;

 

http://www.ebay.com/itm/131586230271?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψωνίσει αρκετά ηλεκτρολογικά από ebay και πάντα οι πωλητές βάζουν και τον ανάλογο αντάπτορα ανάλογα την χώρα αποστολής.

Εγώ τουλάχιστον ότι πήρα και είχε διαφορετικό φις από τις πρίζες μας είχε μέσα και τον ανάλογο αντάπτορα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα, ξέρουν οι Κινέζοι και αντίστοιχα με τη χώρα στέλνουν και το φις που πρέπει μαζί.

Απλά σε περίπτωση που γίνει κάποιο λάθος, υπάρχει πάντα η λύση και το κόστος του είναι μηδαμινό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...