Jump to content

Με ποια σειρά να βαλω τα βιολογικά υλικά που εχω ?


Grigoris Strobos

Recommended Posts

Καλησπέρα εχω ενα 80 φυτεμενο (ελαφρός προς το παρόν) ενυδρείο το οποίο ειναι στημένο εδω και 2 μήνες,ειχα ενα εσωτερικό φίλτρο το οποίο το άλλαξα εδω και 2 μέρες και στη θέση του έβαλα ενα εξωτερικό της eheim to 2213.δεν ειχα βιολογικό υλικό και αφού το άφησα να δουλέψει κάποιες μέρες σε μια λεκάνη έβαλα κατω κατω λιγο σφουγγάρι και το υπόλοιπο ειναι siporax που το πηρα απο το εσωτερικό φίλτρο.

Το θέμα ειναι οτι ο κάδος εχει γεμίσει μέχρι τη μέση και πείρα αυτα τα 2 βιολογικά υλικά για να συμπληρώσω(bioperl,ironrings) και ενυδρειακο βαμβάκι.

Θα ηθελα να μου πείτε αν και πως (με πια σειρά) να τα βαλω.( η ροή θελω να ειναι χαμηλή αν αυτο παίζει ρόλο)

post-61696-0-47693700-1454415277_thumb.jpgpost-61696-0-47693700-1454415277_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Βαλε κατω αν εχεις 1 απο τα 5 σφουγγαρια του 2213(δεν ειναι και απαραιτητο) μετα το σιποραχ μετα ενα μπλε σφουγγαρι μετα το υπολοιπο βιολογικο(το ironrings δεν το ξερω τι ειναι) και στο τελος το ενυδρειακο βαμβακι.Η ροη δεν ρυθμιζετε με τα υλικα αλλα απο τα βανακια(αν εχεις)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Βαλε κατω αν εχεις 1 απο τα 5 σφουγγαρια του 2213(δεν ειναι και απαραιτητο) μετα το σιποραχ μετα ενα μπλε σφουγγαρι μετα το υπολοιπο βιολογικο(το ironrings δεν το ξερω τι ειναι) και στο τελος το ενυδρειακο βαμβακι.Η ροη δεν ρυθμιζετε με τα υλικα αλλα απο τα βανακια(αν εχεις)

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Βαλε κατω αν εχεις 1 απο τα 5 σφουγγαρια του 2213(δεν ειναι και απαραιτητο) μετα το σιποραχ μετα ενα μπλε σφουγγαρι μετα το υπολοιπο βιολογικο(το ironrings δεν το ξερω τι ειναι) και στο τελος το ενυδρειακο βαμβακι.Η ροη δεν ρυθμιζετε με τα υλικα αλλα απο τα βανακια(αν εχεις)

 

Γιατί στο τέλος το ακρυλικό βαμβάκι ;

Link to comment
Share on other sites

Πανω-Πανω

 

Το σκεπτικό προσπαθω να καταλάβω .

Για ποιό λόγο το προτείνεις να βτο άζουμε στο τελευταίο στάδιο .

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα αγορασει τα 2213 ειχε προσπεκτους με αυτη την φοτο

post-61633-0-28169200-1454438795_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικα γιατι κανει κατακρατηση και των τελευταιων πιο ψιλων σκουπιδιων φανταζομαι.

Βαζουμαι το πιο αραιο σφουγγαρι πρωτο για να μαζευει τα χοντρα, και στο τελος το πιο πυκνο για να φιλτραρει τελειος το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα αγορασει τα 2213 ειχε προσπεκτους με αυτη την φοτο

 

Ορθά το έχει η εταιρία για να προφυλάξει τη φτερωτή του μηχανήματος .

Το ακρυλικό βαμβάκι που χρησιμοποιεί όμως δεν είναι το ίδιο με το κοινό που χρησιμοποιούμε εμείς ως συνήθως και που μπορεί κάποια ίνα να περάσει στη φτερωτή και να κάνει ζημιά .

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε συ νεουδι ειμαι ακομα! Γι'αυτο ειμαστε εδω για να μας διορθωνεται και να μαθαινουμε απο την εμπειρια σας

Link to comment
Share on other sites

Το βαμβακι μας να καλυπτει το βιολιγικο μας. Οτι περναει δηλαδη απο το σφουγφαρι, συμφωνα με την ροη του νερου, να το πιανει το βαμβακι.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε συ νεουδι ειμαι ακομα! Γι'αυτο ειμαστε εδω για να μας διορθωνεται και να μαθαινουμε απο την εμπειρια σας

 

Αλήθεια φάνηκα απότομος ;

Δεν είχα τέτοια πρόθεση , συγγνώμη .

 

Το βαμβακι μας να καλυπτει το βιολιγικο μας. Οτι περναει δηλαδη απο το σφουγφαρι, συμφωνα με την ροη του νερου, να το πιανει το βαμβακι.

Send from the heart of the Amazonas

 

Σωστά , να προφυλάξουμε το βιολογικό μας όσο μπορούμε καλύτερα .

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια φάνηκα απότομος ;

Δεν είχα τέτοια πρόθεση , συγγνώμη .

 

Τι συγνωμη καλε κουβεντα κανουμε.Απλος νομιζα οτι ειπα στον ανθρωπο καμμια χοντρη κοτσανα

 

Σωστά , να προφυλάξουμε το βιολογικό μας όσο μπορούμε καλύτερα .

 

Μηπως πρεπει να απαντησουμε τι ακριβως πρεπει να βαλει και με ποια σειρα?

 

Link to comment
Share on other sites

Με την ροη του νερου πρωτα σφουγγαρι μετα βαμβακι και τελος το βιολογικο υλικο.

Αυτη ειναι η συνηθισμενη διαταξη υλικων.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα που εχω το Fluval 306,τα 4 σφουγγαρια τα καθετα δεν τα πειραζω.3καλαθακια τα εχω siporax και στο πανω πανω βαζω λιγο βαμβακι.Μετα εχει ενα πλαστικο καπακι πριν την κεφαλη.Που να βαλω το βαμβακι?Η φτερωτη δεν προστατευεται απο το καπακι αλλα και το καλυμα της φτερωτης?

Link to comment
Share on other sites

Κατω κατω και απο πανω μεχρι και την φτερωτη βιολογικο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Κατω κατω στον τελευταιο καδο το βαμβακι και απο κει και περα βιολογικο. Εννοειται πως πανω στο βαμβακι θα βαλεις και βιολογικο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Καθε βδομαδα που αλλαζω το βαμβακι πρεπει να αδειαζω ολο τον καδο?Μολις με :death:

Link to comment
Share on other sites

Ε μη τα θελουμε κι ολα δικα μας. Και στην τελικη το fluval εχεις ρε συ, μπαμ μπαμ γινεται η δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και το 2213 που ειχα πριν μια χαρα βολευε με τα βανακια του.Λιγο προσοχη ηθελε γιατι ηταν ευθραστο.Ειχα χαλασει δυο καδους

Link to comment
Share on other sites

Στα eheim classic η σειρα ειναι αυτη:μπλε σφουγγαρι κατω βιολογικο υλικο και πανω-πανω ενυδρειακο βαμβακι

Χρονια ετσι τα δουλευα και θα τα δουλεψω αν ξαναχρειαστει

Ετσι το εχει και η εταιρεια για προστασια της κεφαλης

Το μπλε κανει καλη δουλεια με τα χοντρα και το βιολογικο δεν αναγκη να γυαλιζει κι απο καθαριοτητα

 

Ανοιγεις το κανιστρο και αλλαζεις το βαμβακι, δεν χρειαζεται να βγαλεις ολο το υλικο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Βασιλη, το θεμα ειναι να προσταψεις το βιολογικο. Και ετσι προστατευεις και την κεφαλη. Ενταξει ειναι λιγο ταλαιπωρια αλλα τι να κανεις.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...