Jump to content

Detritus και σκεψεις για restart


Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα,

 

Εδω και καιρό σκέφτομαι να κάνω ενα restart στο ενυδρείο.

Οι λόγοι ειναι βασικά δυο:

 

1. Τα πολυ ψηλά νιτρικά που δεν πέφτουν με τίποτα ( το ελάχιστο 25 και οταν ταίζω απλα flakes πανε στο 50+).

2. Παρα πολυ detritus που μαζεύεται στον πάτο και το sump ( μεταξυ των αλλαγων 10ημερου που κανω - 60 λίτρα αλλαγή νερού σε συνολικά 160 + 60 sump).

 

Εχω βγάλει τον αραγωνίτη, εχει μείνει ελάχιστος κάτω απο δυο βραχάκια, εχω χαέτο στο sump και εχω παραγγείλει ενα ριάκτορα αντιφωσφώρου.

 

Σε γενικές γραμμές τα κοράλλια ειιναι μια χαρα γιατι εχω μονο lps και soft και δυο-τρια σκληρά montipora.

 

Αλλα καθε δυο μερες καθαρίζω τα τζάμια απο την πράσινη άλγη ακομα και μετα απο αλλαγή νερού.

 

Παραδόξως δεν εχω τριχοειδή ή κυάνο ή άλλες αλγες πανω στα βράχια, μονο μια "πρασινιλα" σε αρκετά σημεία. Απο κοραλλίνη εχω αρκετή κυρίως στα τζάμια.

 

Επίσης, κάποια κομμάτια βράχου είναι 2 χρόνια που τα έχω και νομίζω οτι ξερνάνε συνέχεια νιτρικά και φωσφορικά. Και βέβαια εχω απίστευτο detritus που δεν μπορω να καταλάβω απο που

προέρχεται.

 

Οπότε σκέφτηκα να πετάξω οποιο παλιό βράχο εχω, να κανω μια αλλαγή νερού τουλάχιστον 80% και να πετάξω οτι υπόλοιπο αραγωνίτη υπάρχει.

 

Απο εξοπλισμό εχω τα εξής:

 

Κυκλοφορία : 2 tunze 4,5000li/h και μια rw-4 συν την επιστροφή απο το sump.

Skimmer : Tunze 9002 σε dry, δεν εχω παράπονο βγάζει απίστευτη βρώμα - ισως να πάω σε μεγαλύτερο;

 

Απο φωτισμό εχω 4χ 24 Τ5 και δυο 18watt LED λάμπες.

 

Φωτο σημερινές απο το ενυδρείο, στον πάτο φαίνεται ολο το στρωμα detritus που εχει μαζεψει.

 

Για πείτε καμμια άλλη ιδέα ρε παιδιά γιατι πραγματικά εχω απελπιστεί και βαρεθεί πλεον με τα νιτρικά και ολο αυτο το detritus.

 

 

 

 

post-21208-0-68909000-1454422247_thumb.jpg

post-21208-0-14691800-1454422257_thumb.jpg

post-21208-0-79330100-1454422271_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλωμα σκιμερ,αντιφωσφωρος σε ριακτορα ,παιξιμο με την κυκλοφορια και τοποθετηση πελλετ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, με το detritus τι γίνεται; Απο που βγαίνει ολο αυτο το πράμα;

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.reefkeeping.com/issues/2002-03/rs/

 

Και για να σου παραθεσω και την δικη μου εμπειρια: Οσο δεν ειχα τον μελανουρο, αφου εκλειναν τα φωτα χιλιαδες μικροσκοπικοι οργανισμοι (pods) υπηρχαν παντου στην αμμο στον βραχο κλπ, αυτα στην ουσια ετρωγαν το detritus μου, δεν ειχα ουτε ιχνος αλγης πουθενα, πλεον εχω τον μελανουρο, δεν παραπονιεμαι, εσωσε τα ζωανθους μου που ηταν συνεχως κλειστα και ελιωναν, τωρα ομως εχω detritus και κυανο.

Πιστευω η καλυτερη λυση ειναι να συφωνιαρεις συχνα το detritus, καποια στιγμη θα φυγει, και οπως ειπε ο ΝικΝικ το προβλημα με το NO3 μπορεις να το λυσεις με biopellets, προσεχε ομως γιατι εχεις lps και soft, μηπως επειδη ολα πανε μια χαρα να μην αλλαζες τιποτα και να συνεχιζες τις ρουτινες σου ως εχουν; Δυστυχως η αλγη στο τζαμι δεν μπορει να εξαληφθει παρα μονο να περιοριστει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκέφτομαι κι εγω να συνεχίσω τις ρουτίνες, τα κοράλλια ειναι μια χαρά. Προσθήκη ριάκτορα για αντιφως  σε ενα μηνα που θα έρθει, παραγγελία ριάκτορα με biopellets και βλέπουμε. Ισως να πετάξω καποια κομματια βράχου που ειναι πανω απο δυο χρόνια και μάλλον δεν βοηθάνε πια.

 

Το detritus το σιφωνάρω. Aπο skimmer δεν το βλέπω σύντομα να αλλάζω, λογω χρημάτων. προς το παρόν κανει καλα τη δουλειά του αν και χρειάζεται ενα μεγαλύτερο.

 

Εσυ με το detritus και το κυάνο τι κάνεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω deep sand bed και δεν θελω να το αναταράσσω, οποτε απλα τα αφηνω εκει, εχω 0 νιτρικα λογω dsb αλλα εχω καπως ψηλά φωσφορικα που πιστευω ειναι και ο λογος για το κυανο, και τωρα εχω εδω και 2 μερες με ριακτορ gfo για να πεσει. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το dsb κάνει δουλειά αν στηθεί σωστά; Γιατι εχω ακούσει και διαβάσει διάφορα τα περισσότερα αρνητικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...