Jump to content

Sump η εξωτερικο φιλτρο


billaus

Recommended Posts

Καλησπερα,ανοιγω αυτο το θεμα γιατι σκοπευω να ξεκινησω ενα ενυδρειο απο 160 εως 200 λιτρα αφρικανικο ταγκανικα.

Δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να φτιαξω sump η να αγορασω εξωτερικο φιλτρο.

Το ενυδρειο θα το φτιαξω εγω και δεν εχω θεμα χωρου,απλα θελω να ξερω τα υπερ και τα κατα που εχει το καθενα.

Δεν με ενδιαφερει το αν το ενα ειναι ακριβο και το αλλο πιο φτηνο, με ενδιαφερει πιο ειναι καλυτερο, ετσι και αλλιως το project θα τελειωσει την ανοιξη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι, αν υπαρχει χωρος για sump βαλτο. Τα πλεονεκτηματα ειναι πολλα. Βαζεις πιο πολυ υλικο, υπαρχει η δυνατοτητα να κρυψεις εξοπλισμο, υπαρχει η δυνατοτητα να βαλεις εξτρα εξοπλισμο που δεν μπορεις να βαλεις στο κυριως, υπαρχει η δυνατοτητα να γινει και refugium.

Tα μειονεκτηματα ειναι οτι ενδεχομενος θα εχεις περισσοτερη εξατμιση, να χρειαστεις μεγαλυτερο θερμαντηρα, ισως να χρειαστει να τρυπησεις το ενυδρειο.

Εγω επειδη αυτο τον καιρο το ψαχνω αλλα δυστυχως ακομη δεν εχω βρει λυση, αν ειχα τον χωρο θα το εβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το βαλω στην πλατη του ενυδρειου δεν θα με βολευει στην συντηρηση γιατι δεν θα μου δινει χερι ευκολα. Αν το βαλω πλαγια δεν θα εχω προβλημα γιατι εχω αρκετο χωρο. Ποσα λιτρα θα χρειαστει να το κανω ομως, θα δουλευει σωστα αν μπει πλαγια?

Θωδορη παντος εχεις δικιο ειναι πολλα τα + για sump.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να το βαλεις απο κατω;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που λες οτι δεν εχεις θεμα χωρου δεν βρισκω τον λογο να κανεις στην πλατη του ενυδρειου

 

Για μενα ο μοναδικος λογος στο γλυκο να κανεις σαμπ ειναι ο ογκος βιολογιας, αλλιως μπελας ειναι

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι μπελας ρε Βασιλη;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να το βαλεις απο κατω;

Send from the heart of the Amazonas

απο κατω με φοβιζει,σε περιπτωση διακοπης ρευματος τι κανω;

Με χαλαει και λιγο το τρυπημα του ενυδρειου να πω την αληθεια.

Εγω ελεγα να το βαλω διπλα στο ενυδρειο και να κανω υπερχιληση μεσα στο sump αφαιροντας ενα κομματι 5x10cm απο το χειλος του ενυδρειου.

Βασιλη και εγω αυτο φοβαμαι μην ειναι μπελαληδικο πολυ αλλα απο την αλλη ειναι και οτι εκτος του βιολογικου εχεις και την λιμνουλα σου καθαρι απο θερμαντηρες και μπαστουνια.

Link to comment
Share on other sites

Ε κανε την υπερχειλιση στο κατω. Που ειναι το προβλημα. Φαντασου να εχεις ψαρια που ειναι πολυ βρωμιαρικα και να θες να αλλαζεις συνεχεια βαμβακι και να καθαριζεις φιλτρο και σφουγγαρια. Θα πρεπει να ανοιγεις συνεχεια το φιλτρο. Ενω με το sump ανοιγεις ντουλαπι κανεις τη δουλεια σου και τελος.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη λες θοδωρη να φευγει το νερο απο το ενυδρειο σε σωληνα και να κατεβαινει κατω στο sump; λογικα ετσι δεν θα εχω τον φοβο να ξεχειληση το sump σε διακοπη ρευματος ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τον σκοπο εχει η υπερχειλιση. Να μην πλυμμηρησεις. Παραπανω λεπτομερειες δεν γνωριζω γιατι κι εγω το ψαχνω τωρα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη λες θοδωρη να φευγει το νερο απο το ενυδρειο σε σωληνα και να κατεβαινει κατω στο sump; λογικα ετσι δεν θα εχω τον φοβο να ξεχειληση το sump σε διακοπη ρευματος ετσι δεν ειναι;

Δεν θα το γεμιζεις μεχρι πανω σε νερο το σαμπ...

Θα αφηνεις καμποσα λιτρα ασφαλεια ετσι ωστε αμα γινει κατι(διακοπη ρευματος ή χαλασει η αντλια ή οτιδηποτε αλλο) και να κατεβει ολο το νερο του ενυδρειου (απο τις τρυπες και πανω) να μην ξεχυλισει το σαμπ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το γεμιζεις μεχρι πανω σε νερο το σαμπ...

Θα αφηνεις καμποσα λιτρα ασφαλεια ετσι ωστε αμα γινει κατι(διακοπη ρευματος ή χαλασει η αντλια ή οτιδηποτε αλλο) και να κατεβει ολο το νερο του ενυδρειου (απο τις τρυπες και πανω) να μην ξεχυλισει το σαμπ...

Σωστα και ετσι δεν θα εχω προβλημα.

Αρα αν μπορεις και εχεις την δυνατοτητα προτιμωτερο ειναι να κανεις sump;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις εξετασει τη πιθανοτητα να κανεις εσωτερικο sump πλατης σε μια πλευρα του ενυδρειου?

Ουτε τζαμια θα τρυπισεις ουτε σωλήνες θα κρεμονται. Με φυσικη υπερχειλιση απο το ενυδρειο στο sump και με μια αντλια επιστροφης απο το sump στο ενυδρειο. Δεν θα εχεις ποτε φοβο να πλυμμηρησεις. Ακομα και σε διακοπη ρευματος η σταθμη του νερου παραμενει ιδια και το συστημα ξαναλειτουργει κανονικα μολις επανελθει το ρευμα. Αν πας στα 160 - 200 λιτρα υπολογισε μειον 30λιτρα (το πολυ) που θα βαλεις φιλτρα θερμοστατες, βιολογικο υλικο και αντλια επιστροφης. Λιγο μελετη θελει αλλα ειναι το ασφαλεστερο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις εξετασει τη πιθανοτητα να κανεις εσωτερικο sump πλατης σε μια πλευρα του ενυδρειου?

Ουτε τζαμια θα τρυπισεις ουτε σωλήνες θα κρεμονται. Με φυσικη υπερχειλιση απο το ενυδρειο στο sump και με μια αντλια επιστροφης απο το sump στο ενυδρειο. Δεν θα εχεις ποτε φοβο να πλυμμηρησεις. Ακομα και σε διακοπη ρευματος η σταθμη του νερου παραμενει ιδια και το συστημα ξαναλειτουργει κανονικα μολις επανελθει το ρευμα. Αν πας στα 160 - 200 λιτρα υπολογισε μειον 30λιτρα (το πολυ) που θα βαλεις φιλτρα θερμοστατες, βιολογικο υλικο και αντλια επιστροφης. Λιγο μελετη θελει αλλα ειναι το ασφαλεστερο.

Μετα θα εχει πολλα μειων...

Ενα σαμπ πλατης(αν μπορουμε να το ονομασουμε ετσι)δεν διαφερει σε πολλα απο ενα εσωτερικο φιλτρο και σε τιποτα απο τα εσωτερικα πλατης μερικων εταιριων....

Με λιγα λογια στις αλλαγες θα πρεπει να βαζει χερι στο ενυδρειο με ολα τα πλην που εχει αυτο..

Τα νερα σιγουρα δεν τα γλιτωνει ακομα και αν ειναι 2 μετρα ..

Οταν θα θελει να πλυνει τα υλικα του φιλτρου με το που τα σηκωσει πολυ(μπιχλα) θα ξαναπεσει μεσα στο ενυδρειο...

Η ροη θα εχει στανταρ κατευθηνση(εκτος αν κανει καμμια πατεντα)...

Θα χασει σε λιτρα οπως εχεις ηδη αναφερει οποτε γιατι να μην βαλει ενα μεγαλο εξωτερικο;;;

Και θα ειναι συνεχεια εκει οτι στησιμο και να θελει να κανει...

Ανακατανομες υλικων-θερνοστατη-αντλιας σχεδον αδυνατες...

Κ.α.

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Καποιο φιλτρο που να ερχεται κοντα στις δυνατοτητες ενος sump και να ειναι πρακτικο στην συντηρηση δεν υπαρχει;

Το sump μεσα στο ενυδρειο ακουστικαι ωραιο σαν ιδεα αλλα η συντηρηση ειναι προβλημα. Θα ειναι σαν το εσωτερικο που εχω τωρα στα apistogramma, βγαζεις μπριζες βαζεις χερια γεμιζεις νερα τον παγκο και μετα θελεις και μεγαλυτερο ενυδρειο.... Ξεχασε το!!!! (Αυτα ειναι λογια της γυναικα μου) χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καποιο φιλτρο που να ερχεται κοντα στις δυνατοτητες ενος sump και να ειναι πρακτικο στην συντηρηση δεν υπαρχει;

 

Eheim 2080 φοβερο φιλτρο με χωριτικοτητα 12 λιτρα βιολογικου και τρομερη ροη!

 

Νομιζω εχει αντικατασταθει τωρα απο το 1200XL

https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/external-filters/professionel-1200XL

 

Επισης με μεγαλο καδο ειναι και το Fluval fx5

Link to comment
Share on other sites

1ον τον ενυδρειο θα το βαλει ο Bill πανω σε συνθετο οποτε τηα ειναι ορατο απο μπροστα απο τα πλαινα και απο πανω και η μονη "κρυφη" πλευρα ειναι η πισω, απο κατω στο επιπλο δεν μπαινει γιατι αμα το τρυπησει τον βλεπω να τον φιλοξενω :P οποτε κατα την γνωμη μου αν θελει το φιλτρο να ειναι οσον το δυνατον "αορατο" θα μπει κολητο στην πλατη.

2ον το sump  εκτος απο ολα τα πλεονεκτηματα που προαναφερθηκαν εχει και το καλο οτι το φτιαχνεις στις διαστασεις που θελεις, αν η γυαλα γινει 100x50x40 (τον πρηζω να το κανει 120x55x40) τοτε μπορει ανετα να γινει ενα sump 100x50x6  (το παχος ειναι αναλογα και την αντλια που θα βαλει) οποτε εχει μπολικο χωρο για βιολογικο, σφουγκαρια, θερμοστατη και οτι αλλο γουσταρει χωρις να φαινεται τιποτα στο ενυδρειο, και επιπλεον οτι μιλαμε για πολυ χαμηλο κοστος σε σχεση με το αγοραστο εξωτερικο φιλτρο αφου το sump θα ειναι DIY.

 

3ον το θεμα εξατμισης λυνεται με ενα καπακι, και η αλλαγη υλικων ειναι ανετη.

 

Ειναι λογικο οταν κατι μας ειναι σχετικα αγνωστο να το "φοβομαστε"  αλλα στην ζωη αν δεν πειραματιστεις δεν πετυχαινεις ποτε το τελειο και μενεις με τις μετριοτιτες.

 

Ιδικα αν εχεις φιλο τετοιο μαστορα :P

Έγινε επεξεργασία - Bill Koulosousas
Link to comment
Share on other sites

Το fx5 το βρισκουμε ελλαδα;

Το επιπλο που θα μπει ειναι ο μπουφες. Ειναι 2 μετρα μηκος μισο μετρο πλατος και 90 cm υψος.αριστερα απο τον μπουφε εχω ενα κενο 30x50 ποντους το οποιο ειναι κρυφο κομματι και δεν φαινεται τιποτα.

Πισω απο το ενυδρειο φιλε μπιλ αν μπει το sump,με υψος μπουφε 90 + 50 ενυδρειο + 50 βαθος δεν νομιζω οτι ειναι και οτι πιο ευκολο να κανεις συντηρηση. Πιο καλα ειναι να μπει κατω αριστερα το sump αλλα και το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και το βρισκουμε. Οι διαστασεις που λες τι ειναι;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις ειναι του μπουφε που θα μπει πανω το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Το fx5 εχει διαμετρο 34 και υψος 55 αν θυμαμαι καλα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιζω γυρω στα 200 λιτρα το ενυδρειο. Το 306 δεν ειναι αρκετο;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οριακο.Παρε το 406 να εισαι σιγουρα καλυμενος.Μια φορα θα τα δωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...