Jump to content

Δίχτυ για βιολογικό υλικό


Safarpn

Recommended Posts

Καλησπέρα. Γνωστό κατάστημα πωλεί 3 σακούλες-διχτυ για την προστασία ευαίσθητων ρούχων στο πλυντήριο. Πήρα το σετ με σκοπό να χρησιμοποιώ τω δίχτυα αυτά για να βάλω το βιολογικό υλικό των φίλτρων μου μέσα μια και τα έχω χύμ Α στα καλάθια και στο καθάρισμα ζορίζομαι. Κλείνουν με φερμουαρ το οποιο δεν είναι πλαστικο αλλά μεταλλικό αλλά επειδή θα μπαίνει και σε πλυντήριο, δε νομίζω να σκουριάζει στο νερο κι όλας. Είναι κατάλληλο για τη δουλειά αυτή; Πώς το βλέπετε; Έχει πολύ ψιλή υφανση και θα προστατεύει και το βιολογικό από χοντρά σκουπίδια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Πανο, εγω φοβαμαι μην μπουκωνει απο τα σκουπιδια και θελει συνεχως καθαρισμα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις διχτάκι πήγαινε σε ένα μπακάλικο. εχει πολλές φορες λεμόνια σε δίχτυ . το μάτι του διχτυού είναι αρκετά καλο ώστε να συγκρατεί το βιολογικό υλικό χωρίς να μπουκώνει. Σε πορτοκάλια και πατάτες το μάτι του διχτυού είναι μεγάλο. 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω εμπειρικα λογω της δουλειας μου μπορω να σου πω οτι ολα τα φερμουαρ(οδηγοι-κλειδια) ειναι μεταλικοι γιατι αν ηταν πλαστικοι θα χαλαγανε λογω τριβης.Ολοι ειναι βαμενοι σε διαφορα χρωματα.Το χρωμα καποια στιγμη θα φυγει παλι λογω τριβης και θα σκουριασει.Το χρησιμοποιεις λοιπον οπως θελεις αλλα μην επαναπαυεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Πανο, εγω φοβαμαι μην μπουκωνει απο τα σκουπιδια και θελει συνεχως καθαρισμα.Send from the heart of the Amazonas

Το σκέφτηκα και αυτό

αν θελεις διχτάκι πήγαινε σε ένα μπακάλικο. εχει πολλές φορες λεμόνια σε δίχτυ . το μάτι του διχτυού είναι αρκετά καλο ώστε να συγκρατεί το βιολογικό υλικό χωρίς να μπουκώνει. Σε πορτοκάλια και πατάτες το μάτι του διχτυού είναι μεγάλο. 

 

:)

Αυτά δεν είναι συνήθως χρωματιστά; Μη μου βγάλει και τίποτα μέσα στο ενυδρείο.
Link to comment
Share on other sites

Σε καταστήματα με είδη συσκευασίας υπάρχουν διχτυωτά σακιά με κορδόνι για φρούτα με αρκετά καλό μέγεθος στο μάτι του διχτυού ιδανικό θα έλεγα. Εγώ τα βάζω στο sump και δεν τα γεμίζω πολύ για να παίρνουν το σχήμα του χωρίσματος  

Έγινε επεξεργασία - Frog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα και αυτό

Αυτά δεν είναι συνήθως χρωματιστά; Μη μου βγάλει και τίποτα μέσα στο ενυδρείο.

Τα άσπρα όχι :)

Link to comment
Share on other sites

Τα άσπρα όχι :)

....πως; Αφού έχουν χρώμα, είναι άσπρα ααααχαχαχα. Θα ψάξω να βρω. Δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να υπάρχουν τετοια. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Τα διάφανα εννοώ. Σα πετονιά που ειναι. :) δεν νομιζω να ειναι βαμμένα

Link to comment
Share on other sites

Στο ιδιο καταστημα εχει σφουγγαρια μπανιου φτιαγμενα με πλαστικο διχτυ..

Αυτα χρησιμοποιω για τα βιολογικα υλικα και τα κρατανε και δεν μπουκωνουν και κοστος ελαχιστο...

Link to comment
Share on other sites

Στο ιδιο καταστημα εχει σφουγγαρια μπανιου φτιαγμενα με πλαστικο διχτυ..

Αυτα χρησιμοποιω για τα βιολογικα υλικα και τα κρατανε και δεν μπουκωνουν και κοστος ελαχιστο...

Εννοείς αυτά τα κλασικά πολύχρωμα που έχουν τα σούπερ μάρκετ; Τα λύνεις και ανοίγουν αυτά; Είναι ένα ενιαίο κομμάτι δηλαδή;
Link to comment
Share on other sites

Ναι...

Αυτα τα κλασικα διχτακια με το που κοψεις το κορδονι ειναι αρκετα μετρα..

Εγω τα ψιλα βιολογικα οπως το σαμπστρατ τα τυλιγω δυο φορες...

Προτιμουσα το πρασινο χρωμα που στα κλασικα εχειμ δεν φαινοταν..

Τα βρισκεις σε ολα σχεδον τα καταστηματα και σε διαφορες διαμετρους τρυπας και παχους πλαστικου (μην φανταστεις μεγαλες αποκλισεις)..

post-49400-0-59078300-1454525171_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ξέρω, με ένα τέτοιο πλένω και το θεσπέσιο κορμί μου. Ευχαριστώ Stathis, μερικές φορές οι λυσεις είναι δίπλα μας και δε τις βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ναυτιλιακά είδη βρίσκεις οτι δίχτυ θες

Σου κανει όμως κι ενα καλσον δίχτυ άχρωμο

Link to comment
Share on other sites

Σειρα μου να ρωτησω:

Έχω τρια Palm Net του ADA

Πως και με τι σειρα να τα τοποθετησω στο sumb

SKU : 105-012

Filtration > Filter Material >Media

click thumb to enlarge:

US$ 15.99

Quantity

OR BACK

Stock:NO

Quantity: 1 box

International Delivery : YES

Husk of hemp palm contains active element lowering pH value and hardness of the water, and it is traditionally used for the filtration of drinking water or as spawning bed of the fish.

Palm Net is selected natural fiber net. Use this PALM NET as a mesh net for filter or a separator of different filter materials.

Έγινε επεξεργασία - amazonios
Link to comment
Share on other sites

απο τη λαϊκή αγόρασα "ύφασμα" σα δίχτυ .δεν ξερω αν σε βολεύει και κάτι τέτοιο

 

post-61568-0-61710300-1454545981_thumb.jpgpost-61568-0-04642900-1454545985_thumb.jpg

 

εγω το χρησιμοποίησα για να πίασω τη ρίσια πάνω σε πέτρα και για να κάνω χαλί απο java moss

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σειρα μου να ρωτησω:

Έχω τρια Palm Net του ADA

Πως και με τι σειρα να τα τοποθετησω στο sumb

SKU : 105-012

Filtration > Filter Material >Media

click thumb to enlarge:

US$ 15.99

Quantity

OR BACK

Stock:NO

Quantity: 1 box

International Delivery : YES

Husk of hemp palm contains active element lowering pH value and hardness of the water, and it is traditionally used for the filtration of drinking water or as spawning bed of the fish.

Palm Net is selected natural fiber net. Use this PALM NET as a mesh net for filter or a separator of different filter materials.

Γιατι υπαρχουν πολλα ειδη;;

Εγω νομιζα οτι ειναι συγκεκριμενο υλικο σε μεγεθος-παχος-μορφη κ.τ.λ....

Απο οτι γραφει το σαιτ της εταιριας με μια ματια που εριξα το λειτουργουν σαν διαχωριστη υλικων....

Link to comment
Share on other sites

[quoέχει ame=stathis spithas" post="1092338" timestam931]

Γιατι υπαρχουν πολλα ειδη;;

Εγω νομιζα οτι ειναι συγκεκριμενο υλικο σε μεγεθος-παχος-μορφη κ.τ.λ....

Απο οτι γραφει το σαιτ της εταιριας με μια ματια που εριξα το λειτουργουν σαν διαχωριστη υλικων....

Χρησιμοποιειται ως μέσο φιλτρανσης

Απλα ρωταω που μπαίνει μετα τον υαλοβάμβακα, μετα τα σφουγγάρια ή τελευταιο;

Το εχει χρησιμοποιήσει κανείς;

Έγινε επεξεργασία - amazonios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...