Jump to content

Φεύγω από Αφρική, πείτε γνώμες για νέους κατοίκους


Recommended Posts

Μετά από πολλή σκέψη, αποφάσισα να εγκαταλείψω την Αφρική και να αποχωριστώ τα ψάρια που τόσο πολύ με εντυπωσίασαν με τις συμπεριφορες του, την κίνησή τους, τα χρώματά τους, τις γέννες τους, την ομορφιά τους από όλες τις απόψεις. Η αλήθεια είναι ότι θα στεναχωρηθώ λιγάκι και ειδικά ο αρσενικός Pseudotropheus Cyaneorhabdos θα μείνει χαραγμένος στη μνήμη μου λόγω της συμπεριφοράς του και για εκείνον και τα κορίτσια του, θα επιλέξω το καλύτερο σπίτι. Ήδη το πρώτο χαρέμι από Metriaclima Callainos έφυγε. Ίσως ο λόγος είναι ότι γενικά στη ζωή μου βαριέμαι τα ίδια πράγματα και τη μονοτονία, θέλω αλλαγές, μου αρέσουν. Σκέφτηκα ακόμα και για θαλασσινό αλλά θα παραμείνει όνειρο για λογους που εξήγησα σε σχετικό θέμα που είχα ανοίξει πριν λίγο καιρό.

Θέλω λοιπόν να πάω σε λίγα αλλά μεγαλύτερα ψάρια αλλά εκείνα που μου κίνησαν αρχικά το ενδιαφέρον δε μπορούν να μπουν στο ενυδρείο μου αφού δε μπορώ να διαθέτω μαλακό νερό και ακούν στο ονονα "Severum" (με κάνα δυο άλλους συμβατούς συγκάτοικους). Έτσι, θελω τη βοήθειά σας για την επιλογή των νέων κατοίκων του ενυδρείου μου. Θυμίζω τις διαστάσεις του, 120x47x60 και pH στο 8 την τελευταία φορά που έκανα μέτρηση. Μια σκέψη μου είναι τα Green Terror ή τα Blue Acara. Τα πρώτα μπαίνουν οριακά στο pH 8 ενώ τα Acara δίνουν περιθώριο για λίίίγο παραπάνω και είναι δεκτικά σε συγκάτοικους ενώ τα Green Terror θα το πάρουν μάλλον λίγο στραβά. Σκέφτηκα και τα firemouth αλλά και αυτά φτάνουν βαριά τα 15 εκ. Τι λέτε για όλα αυτά; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο; Βέβαια έχω και μια άλλη σκέψη που έρχεται σε δεύτερη μοίρα και θα αναφέρω σε περίπτωση που δε κατασταλάξω με τη βοήθειά σας κάπου, στο παρόν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, εγώ ψηφίζω τα "Green Terror", αν και λυπάμαι που φεύγεις από την Αφρική τώρα που έρχομαι εγώ.

Στα setup για τα ψάρια διάβασα αυτά :

 

Aquarium Setup

As with all large South American cichlids, Green Terrors need a lot of room, 30 or 40 gallons for an individual fish. A minimum of 75 gallons is suggested for a pair. An even larger aquarium will be needed if keeping them together with other large fish. They do best in water that is soft and slightly acidic to neutral. Provide low to moderate water movement and efficient biological filtration. They are fine with normal aquarium lighting and enjoy lots of rockwork with caves and hiding places. Use driftwood to help pull the pH down if you have very hard water. Be sure to leave an open area in the center for swimming.  If setting up a large tank with other species, make sure to arrange the tank to block lines of sight as this will help divide the tank into "territories" and help quell aggressive tendencies. 

  • Minimum Tank Size: 40 gal (151 L) - 40 for a single fish and 70 for a pair.
  • Substrate Type: Large Gravel
  • Lighting Needs: Moderate - normal lighting
  • Temperature: 70.0 to 80.0° F (21.1 to 26.7° C)
  • Breeding Temperature: - 77 - 79° F (25 - 26° C)
  • Range ph: 6.5-8.0
  • Hardness Range: 5 - 13 dGH
  • Water Movement: Moderate
  • Water Region: All

 

http://animal-world....GreenTerror.php

 

Που σημαίνει ότι ναι μεν είσαι οριακά με το PH, (8) αλλά αν βάλεις μέσα ξύλα, θα μπορέσεις να το κατεβάσεις λίγο (υπάρχει βέβαια και η λύση του απιονισμένου νερού από τα Lidl  σε κάθε αλλαγή να βάζεις το μισό απιονισμένο, αλλά δεν θα σε συμφέρει μακροπρόθεσμα και θα βαρεθείς το πήγαινε έλα..).

 

Σαν χρώματα όμως και από αυτά που διάβασα δεν παιζονται τα ψαράκια αυτά (τι ψαράκια δηλαδή..... ψαρούκλες).

Άντε με το καλό.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, εγώ ψηφίζω τα "Green Terror", αν και λυπάμαι που φεύγεις από την Αφρική τώρα που έρχομαι εγώ.

Στα setup για τα ψάρια διάβασα αυτά :

 

Aquarium Setup

As with all large South American cichlids, Green Terrors need a lot of room, 30 or 40 gallons for an individual fish. A minimum of 75 gallons is suggested for a pair. An even larger aquarium will be needed if keeping them together with other large fish. They do best in water that is soft and slightly acidic to neutral. Provide low to moderate water movement and efficient biological filtration. They are fine with normal aquarium lighting and enjoy lots of rockwork with caves and hiding places. Use driftwood to help pull the pH down if you have very hard water. Be sure to leave an open area in the center for swimming.  If setting up a large tank with other species, make sure to arrange the tank to block lines of sight as this will help divide the tank into "territories" and help quell aggressive tendencies. 

  • Minimum Tank Size: 40 gal (151 L) - 40 for a single fish and 70 for a pair.
  • Substrate Type: Large Gravel
  • Lighting Needs: Moderate - normal lighting
  • Temperature: 70.0 to 80.0° F (21.1 to 26.7° C)
  • Breeding Temperature: - 77 - 79° F (25 - 26° C)
  • Range ph: 6.5-8.0
  • Hardness Range: 5 - 13 dGH
  • Water Movement: Moderate
  • Water Region: All

http://animal-world....GreenTerror.php

 

Που σημαίνει ότι ναι μεν είσαι οριακά με το PH, (8) αλλά αν βάλεις μέσα ξύλα, θα μπορέσεις να το κατεβάσεις λίγο (υπάρχει βέβαια και η λύση του απιονισμένου νερού από τα Lidl  σε κάθε αλλαγή να βάζεις το μισό απιονισμένο, αλλά δεν θα σε συμφέρει μακροπρόθεσμα και θα βαρεθείς το πήγαινε έλα..).

 

Σαν χρώματα όμως και από αυτά που διάβασα δεν παιζονται τα ψαράκια αυτά (τι ψαράκια δηλαδή..... ψαρούκλες).

Άντε με το καλό.

 

Απο που ηρθαν αυτα?

Παιδια,οταν βαζεται πληροφοριες απο αλλου,να βαζετε και το λινκ παρακαλω!

Θα εχουμε προβληματα αν δεν τα βαζετε!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, εγώ ψηφίζω τα "Green Terror", αν και λυπάμαι που φεύγεις από την Αφρική τώρα που έρχομαι εγώ.

Στα setup για τα ψάρια διάβασα αυτά :

Aquarium Setup

As with all large South American cichlids, Green Terrors need a lot of room, 30 or 40 gallons for an individual fish. A minimum of 75 gallons is suggested for a pair. An even larger aquarium will be needed if keeping them together with other large fish. They do best in water that is soft and slightly acidic to neutral. Provide low to moderate water movement and efficient biological filtration. They are fine with normal aquarium lighting and enjoy lots of rockwork with caves and hiding places. Use driftwood to help pull the pH down if you have very hard water. Be sure to leave an open area in the center for swimming. If setting up a large tank with other species, make sure to arrange the tank to block lines of sight as this will help divide the tank into "territories" and help quell aggressive tendencies.

  • Minimum Tank Size: 40 gal (151 L) - 40 for a single fish and 70 for a pair.
  • Substrate Type: Large Gravel
  • Lighting Needs: Moderate - normal lighting
  • Temperature: 70.0 to 80.0° F (21.1 to 26.7° C)
  • Breeding Temperature: - 77 - 79° F (25 - 26° C)
  • Range ph: 6.5-8.0
  • Hardness Range: 5 - 13 dGH
  • Water Movement: Moderate
  • Water Region: All
http://animal-world....GreenTerror.php

Που σημαίνει ότι ναι μεν είσαι οριακά με το PH, (8) αλλά αν βάλεις μέσα ξύλα, θα μπορέσεις να το κατεβάσεις λίγο (υπάρχει βέβαια και η λύση του απιονισμένου νερού από τα Lidl σε κάθε αλλαγή να βάζεις το μισό απιονισμένο, αλλά δεν θα σε συμφέρει μακροπρόθεσμα και θα βαρεθείς το πήγαινε έλα..).

Σαν χρώματα όμως και από αυτά που διάβασα δεν παιζονται τα ψαράκια αυτά (τι ψαράκια δηλαδή..... ψαρούκλες).

Άντε με το καλό.

Φεύγω γιατί αφήνω άξιους συνεχιστές βρε, ακριβώς επειδή έρχεσαι εσύ!!!!

Ωραία ψάρια αλλά ζόρικοι χαρακτήρες και τσαμπουκαδες. Μόνοι τους θα είναι βέβαια αλλά θέλουν ζευγάρι μονο ή δυο τρία θηλυκά και το αρσενικό; Για να ακούσουμε κι άλλες προτάσεις.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα..... μεγαλή κουβέντα είπες. Εγώ συνεχιστής ??? Ούτε στη φαντασία μου. Κάτσε να μάθουμε την Α-Β και βλέπουμε.

 

Μόνα τους βέβαια, αλλά μην ξεχνάς ότι είναι ιδανικοί γονείς (όπως λένε), και είναι και "τεράστια",

ε,ε,ε.... τι άλλο να βάλεις ???

 

άμα θές να γεμίσει και άλλο, βάλε μια φωτογραφία (μόνο τα πόδια, δεν σε χωράει όλο το σώμα) της "Σκλεναρίκοβα" , και έκλεισες !!!  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα..... μεγαλή κουβέντα είπες. Εγώ συνεχιστής ??? Ούτε στη φαντασία μου. Κάτσε να μάθουμε την Α-Β και βλέπουμε.

 

Μόνα τους βέβαια, αλλά μην ξεχνάς ότι είναι ιδανικοί γονείς (όπως λένε), και είναι και "τεράστια",

ε,ε,ε.... τι άλλο να βάλεις ???

 

άμα θές να γεμίσει και άλλο, βάλε μια φωτογραφία (μόνο τα πόδια, δεν σε χωράει όλο το σώμα) της "Σκλεναρίκοβα" , και έκλεισες !!!  :thumbsu:

 

Λαμπρο,βαλε σε παρακαλω το λινκ απο αυτο που εβαλες πιο πανω.

Χωρις λινκ το φορουμ μπορει να εχει προβλημα.

Αν δεν μπει το λινκ,θα αναγκαστω να σβησω το ποστ.

Link to comment
Share on other sites

"Rastafarian", εννοείς για το άρθρο για το "Green terror" ? Αν ναι, είναι αυτό:

 

http://animal-world.com/encyclo/fresh/cichlid/GreenTerror.php

 

Τώρα αν εννοείς .....για τα πόδια της "Σκλεναρίκοβα", κοίτα εδώ...

 

http://eviatop.blogspot.fr/2012/01/top-10.html

 

Τώρα είμαστε οκ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα ( σατανικο γελιο ) . Welcome to the dark side!!!

Green terror και acara; το ενυδρειο σου εινα πολυ μικρο Πανο. Το βραδυ που θα μπω υπολογιστη θα σου βαλω δυο τρια λινκ.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή δε λέω να τα βάλω μαζί ρε συ. 340 λίτρα για ζευγάρι Green Terror δε τα λες και λίγα. Ούτε για τα Acara που γίνονται πιο μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Πανο αν θυμαμαι καλα γινονται 30+ εκ. Και ειναι και πολυ επιθετικα. Ριξε μια ματια youtube και θα καταλαβεις.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιό από τα 2 Link χρειαζόταν "Rastafarian" ? Να το ξέρω για την άλλη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Πανο αν θυμαμαι καλα γινονται 30+ εκ. Και ειναι και πολυ επιθετικα. Ριξε μια ματια youtube και θα καταλαβεις.

Send from the heart of the Amazonas

Θοδωρή έχω διαβάσει πολλά για τα ψάρια αυτά. Ενα ζευγάρι θέλει 200 λίτρα και όχι για τον χαρακτήρα. Ναι είναι επιθετικά αλλά όχι μεταξύ του ζευγαριού. Αυτά αν.τα βάλω. Θα μπουν μόνα τους. Όταν μπορέσεις, βάλε ένα λινκ να δω τι διάβασες εσύ. Τα 30 εκ. Στο ενυδρείο δε θα τα πιάσουν. Μέχρι 25 γίνονται.
Link to comment
Share on other sites

Πάνο είναι περίπου όπως τα λέει ο Θοδωρής, δες εδώ

 

http://www.fishchannel.com/aquarium-fish/green-terror-keeping-tips.aspx

 

σε κάποιες περιπτώσεις τα αρσενικά φτάνουν τα 33 cm (13 inches).

 

Green Terror Looks

Aequidens rivulatus (pronounced a-key-dens-riv-you-lay-tes) is a freshwater, South American river cichlid. The male’s olive-green body displays speckled, blue-green iridescence, while the dorsal and caudal fins are capped with an orange or pink coloration. The pectoral fins are orange or yellow colored. Depending upon the lighting, some specimens appear to have a slight turquoise hue. A mature male, identified by a nuchal hump, can reach 10 to 12 inches in length. Hobbyists report captive-bred and raised male specimens reaching a length of more than 13 inches.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquaticcommunity.com/cichlid/grenterror.php

http://animal-world.com/encyclo/fresh/cichlid/GreenTerror.php

http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile61.html

Ρε παιδιά, λέτε ".....μπορεί να φτάσει τα 33-35 εκ. Που; Στο ενυδρείο; Τόσοι χομπίστες έχουν, ξεπέρασαν πότε τα 25 εκατοστά; Κοιτάξτε και.λιγο τα λίτρα που προτείνονται στο προφίλ. Μη το τραβάμε από τα μαλλιά, μην υπερβαλλουμε. 340 λίτρα για ένα ζευγάρι είναι λίγα;;;

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, και στην ακραία περιπτωση να φτάσει τα 33 εκατοστά, και άντε να φτάσει και το θηλυκό το μαξιμουμ, εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα.

Αλλά και πρόβλημα να έχεις,,,,, τα δίνεις, και ξαναγυρνάς στην ΑΦΡΙΚΉ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρό, αν φτάσουν τα 33 εκατοστά, σιγά μη γυρίσω στην Αφρική, θα έχω γίνει γνωστός στον κόσμο και θα έχω κερδίσει το ρεκόρ Γκινες. Θα είναι τιμή σας να είμαι μέλος Του ΑΖ.....και τώρα ας προσγειωθουμε στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρο ο Κωστας (rastafarian) στο ειπε γιατι οταν δημοσιευουμε αρθρο,μερος αυτου η ακομη και φωτογραφια απο αλλα φορουμ ξενα (απο ελληνικα απαγορευεται ετσι κι αλλιως) ειμαστε υποχρεωμενοι να γραφουμε και το λινκ της πηγης που το πηραμε αλλιως εχουμε σοβαρο προβλημμα.

 

Παναγιωτη στεναχωρηθηκα λιγο ρε φιλε για να ειμαι ειλικρινης γιατι πριν το δυαλυσεις περιμενα να δω πιο πολυ υλικο απο το ενυδρειο σου οπως γεννες,μεγαλωματα κτλ (δεν ξερω αν εχω χασει καποια θεματα). Ομως κανε οτι σε γεμιζει καλυτερα ρε φιλε και ευχομαι να φτιαξεις ενα ωραιο ενυδρειο ξανα και να το χαρεις για πολλα χρονια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γέννες είχα και μεγαλωματα και απ' όλα. Όλο αυτό τον καιρό έδινα ψαράκια δεξιά - αριστερά. Μη κοιτάς που δεν έκανα updates κάθε τοσο. Ξεκίνησα με 5 λίμπιντο και αυτή τη στιγμή σουλατσάρουν πάνω από 10 κουτσούβελα που είχα στο πρόγραμμα να δώσω αλλά τα αφήνω για να φύγουν όλα μαζι. Μιχάλη, πίστεψέ με, εγώ στεναχωριέμαι πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, το κατάλαβα τώρα. Εγώ νόμιζα ότι ήταν για το.... σχόλιο.

Οκ. θα βάζω τα "link".

 

Κώστα, δεν το ήξερα. Sorry.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο ελπιζω να μην το μετανιωσεις φιλε. Οταν μπλεκεις με μεγαλες και επιθετικες κιχλιδες τα πραγματα δεν ειναι απλα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Την άποψή μου για ενα ζευγάρι green terror την είπα και άκουσα κι εσάς. Πετάξτε ιδέες λοιπόν γι΄αυτά τα λίτρα και αυτές τις διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω να σου πω αλλα θα κανεις λιγο υπομονη μεχρι το βραδυ.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εχω να σου πω αλλα θα κανεις λιγο υπομονη μεχρι το βραδυ.

Send from the heart of the Amazonas

 

Θυμίσου οτι δε θα μαλακώνω το νερό.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...