Jump to content

Φεύγω από Αφρική, πείτε γνώμες για νέους κατοίκους


Recommended Posts

Μπορώ να βάλω σκαλάρια ρε παιδιά; Τα είχα αποκλείσει λόγω παραμέτρων νερού.

 

ναι αγοραρε, θα μας κραξουν αλλα ναι οπως και οι δισκοι εκτροφης τα σκαλαρια εκτροφης γεννηθηκαν και μεγαλωνουν σε νερο βρυσης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επιμένω σε αυτά που είχες πει εσύ αρχικά. "Green Terror".

 

1ον, Σου κάνανε ένα "κλικ" από την αρχή ...(όντως είναι πολύ όμορφο ψάρι)

2ον. Αν βάλεις κάτι άλλο, κάποια στιγμή ίσως να το μετανιώσεις και να λες....... "γιατί δεν έβαλα αυτά που είχα σκεφτεί αρχικά ?"

3ον. Θα έχεις και την ευκαιρία σου να μπεις στο "Βιβλίο Γκίνες", αν τα φτάσεις στο μέγεθος που λένε !!! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρεσαν και εισαι οριακά βαλε τα γιατι μετα θα λες οτι φταίμε εμεις... άλλωστε αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.. . Οπότε παθε εσυ να μαθουμε κι εμεις!!! Σε έπεισα????

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, μη μασάς. Βάλτα.

Εγώ πιστεύω ότι όλα καλά θα πάνε.

Αρκεί να σου αρέσουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είπαμε να μην είμαστε υπερβολικοί αλλά μη του βγάλουμε και τα μάτια χαχαχαχα. Αναφέρομαι στα σκαλάρια εκτροφης. Που μπορώ να ενημερωθώ γι' αυτά; Έχουν όλα τα καταστήματα; Αν είναι να βάλω όμως και κάνα συγκάτοικο θα πρέπει να είναι κι αυτοί εκτροφης μιας και κανονικά θα ζουν σε μαλακό νερό αλλιώς μόνα τους. Εδώ θα ήθελα να ακούσω κι άλλες γνώμες όμως. Για τα Green terror ακόμα ψήνομαι λίγο αλλά αν υπάρχει η λύση των σκαλαριών εκτροφής το σκέφτομαι λίγο περισσότερο.

Από ότι κατάλαβα, πολλοί είστε κρυφοαβτιδραστικοί σε όσα συζητάμε εδώ μέσα αλλά ψάχνετε να τα ακούσει κάνας άλλος ε; Ρε, τι πλάκα έχετε εσείς;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως "κρυφοαντιδραστικός" δεν είμαι καθόλου. Μια χαρά "φανερά αντιδραστικός" είμαι, :sword:  και την γνώμη μου στην είπα άμεσα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σκαλαρια καλυτερα να παρεις απο συνχομπιστα γιατι σίγουρα θα ειναι πιο ανθεκτικά αφου εχουν μαθει και σε νερο Ελλάδας.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως "κρυφοαντιδραστικός" δεν είμαι καθόλου. Μια χαρά "φανερά αντιδραστικός" είμαι, :sword:  και την γνώμη μου στην είπα άμεσα.

....σ' έχω φίλο.

Σκαλαρια καλυτερα να παρεις απο συνχομπιστα γιατι σίγουρα θα ειναι πιο ανθεκτικά αφου εχουν μαθει και σε νερο Ελλάδας.....

Αμφιταλαντεύομαι, περιμένω και τους σκληροπυρηνικούς να πουν τίποτα επί του θέματος.
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα σκαλαρια που θα βρεις στα καταστηματα ειναι εκτροφης.

Πολυ σπανια θα βρεις αγρια στα μαγαζια.

Το νερο της βρυσης σου τι μετρησεις εχει Πανο?

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα σκαλαρια που θα βρεις στα καταστηματα ειναι εκτροφης.

Πολυ σπανια θα βρεις αγρια στα μαγαζια.

Το νερο της βρυσης σου τι μετρησεις εχει Πανο?

Κώστα τελευταία φορά (χρόνια και ζαμάνια) που είχα μετρήσει, είχε βγάλει ph8 αλλά ΚΗ και Gh Αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στο 12-13.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ σκληρο νερο ρε φιλε...δεν θα τα εβαζα εκει να σου πω την αληθεια με τοσο σκληρο νερο βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ σκληρο νερο ρε φιλε...δεν θα τα εβαζα εκει να σου πω την αληθεια με τοσο σκληρο νερο βρυσης.

Το ξερω ρε Κώστα, είναι πρόβλημα το νερό μου και με κρατάει πίσω από πολλά πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Παιρνω αφορμη την ατακα οτι τα ψαρια εχουν μεγαλωσει σε ph βρυσης και δεν μασανε, κατι το οποιο μπορει και να ισχυει και κανω εγω μια ερωτηση σε σας που ειστε ψιλοαντιδραστικοι. Γιατι δεν βαζετε τις αφρικανες σας σε ph 6.5 η και πιο κατω, να δουμε τι θα γινει;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

H γνωμη μου τοσο καιρο που ασχολουμαι με τα ενυδρεια 7-8 χρονια αλλα και αλλων χομπιστων οπως ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ που ειναι στον χωρο πανω απο 25 χρονια αν θυμαμαι καλα ειναι οτι στα ψαρακια εκτροφης και οχι αγρια πιασμενα δεν παιζει σημαντικο ρολο για την υγειη διατηρηση τους τοσοι οι παραμετροι του νερου εκτος λιγων εξαιρεσεων που ειναι πολυ ευαισθητα (π.χ ramirezi) οσο αναφορα ph,gh,kh αλλα τον σημαντικοτερο λογω ειναι να ειναι καλα στρωμενο το ενυδρειο με μηδενικες τιμες στην αμμωνια, στα νο2 και ελεγχος των no3 σε λογικα πλαισια. Καλες και σταθερες αλλαγες νερου και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Παρα πολυ χομπιστες διατηρουν και αναπαραγουν πχ Δισκους σε 8,5 ph με υγειεστατα ψαρια λογω των συνθηκων που εχουν στο νερο πολυ καλη φιλτρανση και τελεια στρωμενο και αλλοι με οξινο νερο εχουν τρομερα προβληματα μιας και οι δισκοι ειναι αρκετα ευαισθητοι. Πρεπει να απομυθοποιησουμε καποια στιγμη τις παραμετρους νερου για τα ψαρακια εκτροφης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε Θοδωρή, υπάρχει σε καμία βρύση με Ph 6,5 ??? ή μήπως αυτοί που εκτρέφουν αφρικάνες τις έχουν σε 6,5 για να το συνηθίσουν ?

Link to comment
Share on other sites

Παιρνω αφορμη την ατακα οτι τα ψαρια εχουν μεγαλωσει σε ph βρυσης και δεν μασανε, κατι το οποιο μπορει και να ισχυει και κανω εγω μια ερωτηση σε σας που ειστε ψιλοαντιδραστικοι. Γιατι δεν βαζετε τις αφρικανες σας σε ph 6.5 η και πιο κατω, να δουμε τι θα γινει;

Send from the heart of the Amazonas

Θοδωρή που κολλάει αυτό; Τα παιδιά λένε ότι τα σκαλαρια εκτροφης έχουν γεννηθεί και ζήσει σε νερο βρύσης που σημαίνει ότι ο οργανισμός τους έχει συνηθίζει (δε ξέρω αν αλλάζει και στο DNA τους) σε νερο με αυτές τις παραμέτρους οπότε είναι δεκτικά στο νερο.που έχουμε όλοι στα σπίτια μας. Οι αφρικανες και στη φύση και στα μαγαζιά ζουν σε σκληρό νερό και αν τα βάλουμε στο 6,5 σίγουρα θα την ακούσουν.
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη εγώ θα σου πρότεινα ένα ζευγάρι nicaraguensis! Πανέμορφα ψάρια, μεγαλύτερα από αυτά που είχες, με εκπληκτική συμπεριφορά και θα δεις και γέννες. Αν ήσουν Αθήνα θα σου έδεινα εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη εγώ θα σου πρότεινα ένα ζευγάρι nicaraguensis! Πανέμορφα ψάρια, μεγαλύτερα από αυτά που είχες, με εκπληκτική συμπεριφορά και θα δεις και γέννες. Αν ήσουν Αθήνα θα σου έδεινα εγώ...

Κοίταξα τώρα στα προηγούμενα ποστ και είδα ότι μου τα είχε προτείνει και ο Θοδωρής και ο ΣΩΤΗΡΗΣ. Πως μου ξέφυγαν αυτά; Πολύ όμορφα ψάρια. Αυτά αν δε κάνω λάθος, στα λίτρα μου ένα ζευγάρι μονο του έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να απομυθοποιησουμε καποια στιγμη τις παραμετρους νερου για τα ψαρακια εκτροφης.

 

Και το DNA που το βαζεις;Αυτη η καραμελα του DNA μας εχει ρημαξει(φυσικα δεν αναφερομαι σε

μεγαλες αποκλισεις στις παραμετρους που ζουν-ζουσαν τα ψαρια).

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα με αφορμή το σχόλιο για το "DNA", να κάνω μια ερώτηση, (Πάνο συγνώμη αν σου χαλάω λίγο το θέμα σου)...

 

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος κάτοικος (ιθαγενής, από Πάππου προς Πάππου) από την Νιγηρία μεταναστεύει στην Μόσχα με τη γυναίκα του, και εκεί κάνουν παιδιά, τα οποία μεγαλώσουν εκεί, και παντρευτούν εκεί με άλλους ιθαγενείς που έχουν μεταναστεύσει εκεί, και κάνουν με τη σειρά τους παιδιά εκεί, και τα οποία μεγαλώσουν και....και.....

 

υπάρχει κάποιος που να πιστεύει ότι τα παιδιά 2ης ή 3ης γεννιάς, θα έχουν πρόβλημα με τις συνθήκες της Μόσχας ? που θα αισθάνονται καλύτερα στη Μόσχα ή αν πάνε στη  Νιγηρία ταξίδι ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα με αφορμή το σχόλιο για το "DNA", να κάνω μια ερώτηση, (Πάνο συγνώμη αν σου χαλάω λίγο το θέμα σου)...

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος κάτοικος (ιθαγενής, από Πάππου προς Πάππου) από την Νιγηρία μεταναστεύει στην Μόσχα με τη γυναίκα του, και εκεί κάνουν παιδιά, τα οποία μεγαλώσουν εκεί, και παντρευτούν εκεί με άλλους ιθαγενείς που έχουν μεταναστεύσει εκεί, και κάνουν με τη σειρά τους παιδιά εκεί, και τα οποία μεγαλώσουν και....και.....

υπάρχει κάποιος που να πιστεύει ότι τα παιδιά 2ης ή 3ης γεννιάς, θα έχουν πρόβλημα με τις συνθήκες της Μόσχας ? που θα αισθάνονται καλύτερα στη Μόσχα ή αν πάνε στη Νιγηρία ταξίδι ?

Για να μη σου πω για τοτε που ο Νώε είχε φτιάξει την κιβωτό κάτω εκεί στην έρημο και βρήκε και πιγκουινους να βάλει μέσα!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα με αφορμή το σχόλιο για το "DNA", να κάνω μια ερώτηση, (Πάνο συγνώμη αν σου χαλάω λίγο το θέμα σου)...

 

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος κάτοικος (ιθαγενής, από Πάππου προς Πάππου) από την Νιγηρία μεταναστεύει στην Μόσχα με τη γυναίκα του, και εκεί κάνουν παιδιά, τα οποία μεγαλώσουν εκεί, και παντρευτούν εκεί με άλλους ιθαγενείς που έχουν μεταναστεύσει εκεί, και κάνουν με τη σειρά τους παιδιά εκεί, και τα οποία μεγαλώσουν και....και.....

 

υπάρχει κάποιος που να πιστεύει ότι τα παιδιά 2ης ή 3ης γεννιάς, θα έχουν πρόβλημα με τις συνθήκες της Μόσχας ? που θα αισθάνονται καλύτερα στη Μόσχα ή αν πάνε στη  Νιγηρία ταξίδι ?

Δεν ειναι και το καλυτερο παραδειγμα! Φοράνε μπουφαν και οκ. Τα ψαρια τι θα φορεσουν; Μάσκα τυρφης; χαχαχαχα καλό! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...