Jump to content

Φεύγω από Αφρική, πείτε γνώμες για νέους κατοίκους


Recommended Posts

Δεν ειναι και το καλυτερο παραδειγμα! Φοράνε μπουφαν και οκ. Τα ψαρια τι θα φορεσουν; Μάσκα τυρφης; χαχαχαχα καλό! 

 

Οι απόγονοι 3ης γεννιάς θα θέλουν μπουφάν ή θα νιώθουν όπως και οι original Ρώσσοι?

Link to comment
Share on other sites

Είναι απίθανοι γονείς, αλλά όπως βλέπεις και στις φωτογραφίες, σε 2μετρο ενυδρείο, τα υπόλοιπα ψάρια είναι στις 2 άκρες...Αφού το "συννεφάκι" με τους γονείς είναι στο κέντρο...

Στα συνιστώ ανεπιφύλακτα,  αλλά μόνο του το ζευγάρι!

 

post-491-0-03284000-1454605920_thumb.jpg

post-491-0-03304100-1454606010_thumb.jpg

post-491-0-31522600-1454606077_thumb.jpg

post-491-0-51262600-1454606142_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσουμε λίγο για σκαλάρια εκτροφής; Διάβασα σε αρκετά sites γι΄αυτά και πράγματι δεν έχουν θέμα με το νερό βρύσης (διάβασα ακόμα και για δίσκους εκτροφής σε ph 8,5 που τα διατηρούν για χρόνια χωρίς προβλήματα και οι δίσκοι είναι και πιο ευαίσθητοι αν δε κάνω λάθος). Το θέμα είναι οτι αν βάλω τέτοια, θα πρέπει να τα βάλω μόνα τους;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δίσκοι και σκαλαρια εκτροφής έχουν προσαρμοστεί σε νερό βρύσης πολλών δικτύων. Οι ίδιοι οι εκτροφεις το διαφημίζουν. Ο Στενκερ στην παγκόσμια έκθεση δίσκων στο Duisburg της Γερμανίας είχε κρεμάσει πάνω από τις γυαλες του την επιγραφή "τα ψάρια είναι συνηθισμένα σε νερό δικτύου ",και σε αυτές τις χώρες το νερό είναι κατάλληλο για τανγκανικα!

Προσωπικά έχω κρατήσει δίσκους εκτροφής σε ουδέτερο ph και λίγο παραπάνω χωρίς κανένα πρόβλημα. Και σκαλαρια :)

Link to comment
Share on other sites

Δίσκοι και σκαλαρια εκτροφής έχουν προσαρμοστεί σε νερό βρύσης πολλών δικτύων. Οι ίδιοι οι εκτροφεις το διαφημίζουν. Ο Στενκερ στην παγκόσμια έκθεση δίσκων στο Duisburg της Γερμανίας είχε κρεμάσει πάνω από τις γυαλες του την επιγραφή "τα ψάρια είναι συνηθισμένα σε νερό δικτύου ",και σε αυτές τις χώρες το νερό είναι κατάλληλο για τανγκανικα!

Προσωπικά έχω κρατήσει δίσκους εκτροφής σε ουδέτερο ph και λίγο παραπάνω χωρίς κανένα πρόβλημα. Και σκαλαρια :)

 

Διαβάζω πάντως μόνο για δίσκους και σκαλάρια εκτροφής. Σε άλλα ψάρια δηλαδή δε γίνονται αναπαραγωγές επειδη είναι δύσκολο να πετύχουν;

 

Link to comment
Share on other sites

Υπενθύμιση σε όσα έχουμε ζήσει εδώ στο ΑΖ και σε συνέχεια των λεγόμενων μου για το ph,

http://www.aquazone.gr/forums/topic/48640-duisburg-2010-live-aaiciynuoc/page-3

Τα άγρια είναι πιο απαιτητικά, και μιλάω βασικά για διατήρηση ανάπτυξη εκτροφής ψάρια, όχι αναπαραγωγή. Αυτό είναι άλλο βήμα σε κάθε περίπτωση

Τα άγρια είναι και πιο ακριβά και κατά την γνώμη μου η δυσκολία τους είναι ότι δεν προειδοποιουν για ασθένεια όπως τα εκτροφής

Στα λίτρα σου που στα γρήγορα τα βγάζω χονδρικά 350 θα πήγαινα σε ένα μικρό κοπάδι δίσκων, τα σκαλαρια χρειάζονται μεγαλύτερο ύψος.

Γενικά και οι 2 κιχλιδες απαιτούν πολλά λίτρα, θα το καταλάβεις όταν ζευγαρώσουν ειδικά :D

Link to comment
Share on other sites

Υπενθύμιση σε όσα έχουμε ζήσει εδώ στο ΑΖ και σε συνέχεια των λεγόμενων μου για το ph,

http://www.aquazone.gr/forums/topic/48640-duisburg-2010-live-aaiciynuoc/page-3

Τα άγρια είναι πιο απαιτητικά, και μιλάω βασικά για διατήρηση ανάπτυξη εκτροφής ψάρια, όχι αναπαραγωγή. Αυτό είναι άλλο βήμα σε κάθε περίπτωση

Τα άγρια είναι και πιο ακριβά και κατά την γνώμη μου η δυσκολία τους είναι ότι δεν προειδοποιουν για ασθένεια όπως τα εκτροφής

Στα λίτρα σου που στα γρήγορα τα βγάζω χονδρικά 350 θα πήγαινα σε ένα μικρό κοπάδι δίσκων, τα σκαλαρια χρειάζονται μεγαλύτερο ύψος.

Γενικά και οι 2 κιχλιδες απαιτούν πολλά λίτρα, θα το καταλάβεις όταν ζευγαρώσουν ειδικά :D

 

Για δίσκους δε θα το έλεγα, έχω 120 εκ μήκος και τα μεικτά λίτρα μου είναι 340. Τα 60 εκ. ύψος δεν είναι καλό ύψος για τα σκαλάρια;

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να βάλω σκαλάρια (πλέον όταν θα αναφέρω σκαλάρια, εννοείται εκτροφής) με κάποιο άλλο είδος;

Link to comment
Share on other sites

πολλοι τους διατηρουν με καρδιναλιους ή αλλα κοπαδαψορα

 

οι καρδιναλιοι ας πουμε αποτελουν τη φυσικη τροφη των σκαλαριων στη φυση, στο ενυδρειο ειναι ενα στοιχημα λογικα δε θα εχεις θεμα εκτος σε περιοδο ζευγαρωματος των σκαλαριων πεφτει αρκτετο ξυλο..

 

επισης αν υπαρχει κοπαδοψαρο με σκαλαρια, το κοπαδι ειναι πιο ομοιομορφο και σφιχτο υπο την απειλη ακομα και αν δε γινει ποτε απο τους 'θυρευτες' και χαριζει πολυ ωραιο αισθητικο αποτελεσμα..βεβαια το κοπαδι ισως να στρεσαρεται αρκετα

 

θα προτεινα σκαλαρια, με καποιο ειδος νανοκιχλιδας (ramirezi,appisto που εχει παρα πολλα ειδη κτλπ)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πολλοι τους διατηρουν με καρδιναλιους ή αλλα κοπαδαψορα

 

οι καρδιναλιοι ας πουμε αποτελουν τη φυσικη τροφη των σκαλαριων στη φυση, στο ενυδρειο ειναι ενα στοιχημα λογικα δε θα εχεις θεμα εκτος σε περιοδο ζευγαρωματος των σκαλαριων πεφτει αρκτετο ξυλο.. οχι ρε συ, θα τα τσακίσουν, τίποτα δε θα μείνει

 

επισης αν υπαρχει κοπαδοψαρο με σκαλαρια, το κοπαδι ειναι πιο ομοιομορφο και σφιχτο υπο την απειλη ακομα και αν δε γινει ποτε απο τους 'θυρευτες' και χαριζει πολυ ωραιο αισθητικο αποτελεσμα..βεβαια το κοπαδι ισως να στρεσαρεται αρκετα δεν αξίζει η τρομάρα που θα έχουν μόνιμα για να βλέπω εγώ κοπάδιασμα.

 

θα προτεινα σκαλαρια, με καποιο ειδος νανοκιχλιδας (ramirezi,appisto που εχει παρα πολλα ειδη κτλπ) τα ραμιρέζι είναι πολύ ευαίσθητα για να αντέξουν τέτοιες παραμέτρους νερού. Απιστόγραμα είχα και ήταν μαγεία. γεννες χαμός κτλ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι θα εκανα εγω Πανο.

Θα εβαζα μια καλη ομαδα απο σκαλαρια,μια καλη ομαδα απο κορυ και μια καλη ομαδα απο hatchet fish.

Διακοσμηση αμμο χαλαζιακη,πολλα ξυλα,ξερα φυλλα και νερο κιτρινο.

Απο φυτα κανενα εχινοδορο,καμια πιστα,κανενα φυλλοδεντρο η καποιο παρομοιο

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι θα εκανα εγω Πανο.

Θα εβαζα μια καλη ομαδα απο σκαλαρια,μια καλη ομαδα απο κορυ και μια καλη ομαδα απο hatchet fish.

Διακοσμηση αμμο χαλαζιακη,πολλα ξυλα,ξερα φυλλα και νερο κιτρινο.

Απο φυτα κανενα εχινοδορο,καμια πιστα,κανενα φυλλοδεντρο η καποιο παρομοιο

 

πως και θα εβαζες σκαλαρια σε σκληρο νερο ? :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι θα εκανα εγω Πανο.

Θα εβαζα μια καλη ομαδα απο σκαλαρια,μια καλη ομαδα απο κορυ και μια καλη ομαδα απο hatchet fish.

Διακοσμηση αμμο χαλαζιακη,πολλα ξυλα,ξερα φυλλα και νερο κιτρινο.

Απο φυτα κανενα εχινοδορο,καμια πιστα,κανενα φυλλοδεντρο η καποιο παρομοιο

Αντί για hatchet, ροδοστομους;....αυτό το κίτρινο νερό δε μπορώ να το χωνέψω με τίποτα ρε φίλε!
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επαιζα με τυρφη...

 

σωστο απο πολλες πλευρες βοηθαει

 

Αντί για hatchet, ροδοστομους;....αυτό το κίτρινο νερό δε μπορώ να το χωνέψω με τίποτα ρε φίλε!

χαχα ισχυει ειναι καπως, ειδικα για σαλονι :D

Link to comment
Share on other sites

Αντί για hatchet, ροδοστομους;....αυτό το κίτρινο νερό δε μπορώ να το χωνέψω με τίποτα ρε φίλε!

 

Και ροδοστομους θα μπορουσες παλι να βαλεις.

Παιξε με λιγο τυρφη,δεν ειναι αναγκη να πας το νερο σου στο 6,5 απλα να μαλωσει λιγο.

Θα το συνηθίσεις ρε :P

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι θα εκανα εγω Πανο. Και εγώ.

Θα εβαζα μια καλη ομαδα απο σκαλαρια,μια καλη ομαδα απο κορυ και μια καλη ομαδα απο hatchet fish. Συμφωνώ αλλά δεν θα έβαζα τα χάτσετ, κάποιοι μου είχαν πει ότι θα ήταν σας επιπλέοντα φλάικς για τα σκαλάρια....Αρχοντας με μια καλή ομάδα από σκαλάρια και κόρυ.

Διακοσμηση αμμο χαλαζιακη,πολλα ξυλα,ξερα φυλλα και νερο κιτρινο.

Απο φυτα κανενα εχινοδορο,καμια πιστα,κανενα φυλλοδεντρο η καποιο παρομοιο +1

 

Link to comment
Share on other sites

σωστο απο πολλες πλευρες βοηθαει

 

χαχα ισχυει ειναι καπως, ειδικα για σαλονι :D

Τι έχει το σαλόνι μου με το κίτρινο νερό δλδ;;;;;

post-52615-0-04301000-1454668409_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι σα βάλτος ρε φίλε!

Ευχαριστώ ρε Πάνο! Ήξερα ότι θα είσαι πάντα δίπλα μου σε δύσκολες στιγμές!

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμ,ε λοιπόν οτι βάζω σκαλάρια, ροδόστομους και κόρυ. Σε τι αριθμούς τα βάζω; Τα σκαλάρια έχω ακούσει οτι την πέφτουν στους ροδόστομους και τους τρώνε, ειδικά αν υπάρχει διαφορά μεγέθους. Ισχυει αυτο; Ροδόστομοι και κόρυ όμως υπάρχουν εκτροφής;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα βρίσκουμε πουθενά;

http://www.seriouslyfish.com/species/sahyadria-denisonii/

....Μόλις τώρα είδα οτι είναι από Ινδία....

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...