Jump to content

Αλλαγή φίλτρου


kospet

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

 

Το ενυδρείο που έχω λειτουργεί εδώ και 4 μήνες περίπου με το εσωτερικό φίλτρο που είχε κατά την αγορά του (eheim 2008).

Επειδή τώρα τελευταία δεν ήμουν και πολύ ευχαριστημένος από  τον τρόπο που λειτουργούσε, δεν είχε καθόλου σταθερή ροή, την μία αύξανε η ροή και την άλλη μείωνε (σαν να πατάς και να αφήνεις εναλλάξ το γκάζι ένα πράγμα) και παρότι καθάρισα ελαφρώς το σφουγγάρι που έχει, έβγαλα την φτερωτή και την καθάρισα κι αυτή το πρόβλημα δεν διορθωνόταν, αποφάσισα να αγοράσω ένα καινούργιο εξωτερικό το οποίο παρέλαβα χθες. συγκεκριμένα πήρα το dophin cf600.

Το ερώτημά μου είναι με ποιο τρόπο μπορώ να αφαιρέσω το παλιό φίλτρο και να θέσω σε λειτουργία το καινούργιο χωρίς να προκαλέσω σοβαρή διατάραξη της βιολογίας του ενυδρείου.

Μια σκέψη που έχω κάνει είναι να βγάλω το σφουγγάρι από το παλιό φίλτρο και να το βάλω όλο όπως είναι στον κάδο του καινούργιου ώστε με τον τρόπο αυτό να μεταφερθεί αυτούσια το μεγαλύτερο μέρος της υπάρχουσας βιολογίας. 

είναι σωστός αυτός ο τρόπος?

πρέπει να κάνω κάτι άλλο ή και κάτι άλλο πέρα απ αυτό?

 

Ευχαριστώ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε και το βιολογικο και βαλτο στο καινουριο και τελος.

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο;

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε και το βιολογικο και βαλτο στο καινουριο και τελος. Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο; Send from the heart of the Amazonas

Το παλιό φίλτρο έχει πολύ μικρό κάδο για να χωρέσει και βιολογικό υλικό. έχει μόνο σφουγγάρι και τίποτα άλλο.

 το ενυδρείο είναι 54 λίτρα μικτά, περίπου 42 λίτρα καθαρό.

Έγινε επεξεργασία - kospet
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το σφουγγάρι και βάλε και βιολογικό υλικό αν βρεις μπολι, από κάνα υγείες ενυδρείο που λειτουργεί καιρό για να εχεις και βιολογία γιατί στο σφουγγάρι μη φανταστείς ότι έχεις τίποτα σπουδαίο.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το σφουγγάρι και βάλε και βιολογικό υλικό αν βρεις μπολι, από κάνα υγείες ενυδρείο που λειτουργεί καιρό για να εχεις και βιολογία γιατί στο σφουγγάρι μη φανταστείς ότι έχεις τίποτα σπουδαίο.

το ενυδρείο είναι στρωμένο. 

λειτουργεί περίπου 4 μήνες και δεν έχει προβλήματα με αμμωνία, νιτρικά κτλ

αν όπως λες, στο σφουγγάρι δεν υπάρχει τίποτα σπουδαίο από βιολογία, τότε με τι βιολογία λειτουργεί τόσο καιρό το ενυδρείο? η βιολογία του ενυδρείου που βρίσκεται αν όχι στο σφουγγάρι του φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Στο σφουγγάρι κάνουν αποικίες τα βακτήρια όπως σε πολλά άλλα μέρη του ενυδρείου, στην άμμο, στα διακοσμητικά όσο πιο πορώδη είναι κτλ. Η βιολογία αυτή υπάρχει μεν αλλά δεν είναι τόσο μεγάλος ο αριθμός των βακτηρίων για να καλύψουν τις ανάγκες του ενυδρείου ανάλογα βέβαια και τα ψάρια, το τάισμα κτλ. Τι ψάρια έχεις και σε τι αριθμό; Αφού τώρα χωράει και βιολογικο υλικό, δε σκοπεύεις να βάλεις; Έχεις να χασεις κάτι;

Έχε υπόψη σου δε, ότι το ενυδρείο σου είναι ακόμα καινούριο. Τι μετρήσεις έχεις σε αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Βαλε καινουριο βιολογικο και θα σαι ενταξει. Αν δεν αυξησεις και την ιχθυοσυνθεση κανενα προβλημα. Σε λιγο καιρο θα αναπτυχθει και στο βιολογικο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Στο σφουγγάρι κάνουν αποικίες τα βακτήρια όπως σε πολλά άλλα μέρη του ενυδρείου, στην άμμο, στα διακοσμητικά όσο πιο πορώδη είναι κτλ. Η βιολογία αυτή υπάρχει μεν αλλά δεν είναι τόσο μεγάλος ο αριθμός των βακτηρίων για να καλύψουν τις ανάγκες του ενυδρείου ανάλογα βέβαια και τα ψάρια, το τάισμα κτλ. Τι ψάρια έχεις και σε τι αριθμό; Αφού τώρα χωράει και βιολογικο υλικό, δε σκοπεύεις να βάλεις; Έχεις να χασεις κάτι;

Έχε υπόψη σου δε, ότι το ενυδρείο σου είναι ακόμα καινούριο. Τι μετρήσεις έχεις σε αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά;

 

Στο καινούργιο φίλτρο εννοείται ότι θα βάλω βιολογικό υλικό. θα το γεμίσω όσο χωράει. Αυτό που είπα ήταν ότι το παλιό δεν χώραγε στον κάδο τίποτα άλλο εκτός από το σφουγγάρι, παρόλα αυτά από την στιγμή που έβαλα ψάρια μέσα, δηλ περί τα τέλη οκτώβρη-αρχές Νοέμβρη και μέχρι σήμερα που μιλάμε δεν έχω χάσει κανένα ψάρι και καμία γαρίδα. όσα είχα, τόσα έχω, πράγμα που σημαίνει (λογικά) ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο και η φίλτρανση του νερού γινόταν σωστά.

 

Απο ψάρια Έχω 7 γκάπυ, 4 πλατυ και 3 γαρίδες red cherry σε 42 λίτρα ενυδρειο

 

οι τελευταίες μετρήσεις νερού που έγιναν το περασμένο Σάββατο πριν την καθιερωμένη εβδομαδιαία αλλαγή νερού ήταν:

 

ΝΗ4: 0,01

ΝΟ2: 0,00

ΝΟ3: 25

PH: 7.6

KH: 12

GH: 8

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καινουριο βιολογικο και θα σαι ενταξει. Αν δεν αυξησεις και την ιχθυοσυνθεση κανενα προβλημα. Σε λιγο καιρο θα αναπτυχθει και στο βιολογικο.

Send from the heart of the Amazonas

δεν σκοπεύω να αυξήσω την ιχθυοφόρτωση.

Άλλωστε νομίζω ότι το ενυδρείο με αυτά που έχει ήδη μέσα είναι οριακά και δεν χωράει άλλα...

αν βάλω κι άλλα, πιστεύω ότι σύντομα θα αρχίσω να τα χάνω το ένα μετά το άλλο....

Έγινε επεξεργασία - kospet
Link to comment
Share on other sites

Βαλε καινουριο βιολογικο και θα σαι ενταξει. Αν δεν αυξησεις και την ιχθυοσυνθεση κανενα προβλημα. Σε λιγο καιρο θα αναπτυχθει και στο βιολογικο.

Send from the heart of the Amazonas

Ε..ναι..

Απλα συμπληρωσε βιολογια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...