Jump to content

Spray bar για fluval


kosmas

Recommended Posts

Καλησπερα σας! Μηπως ξερετε ή εχετε δοκιμασει να βαλετε αυτο το spray bar σε fluval 306? http://www.aquaristikshop.com/aquaristic/JBL-OutSet-spray/128394/

Link to comment
Share on other sites

Γενικα η fluval δεν εχει spray bar. Τι το θες; μια χαρα δεν εισαι;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας! Μηπως ξερετε ή εχετε δοκιμασει να βαλετε αυτο το spray bar σε fluval 306? http://www.aquaristikshop.com/aquaristic/JBL-OutSet-spray/128394/

 

Το εχω χρησιμοποιησει εγω αλλα στο σπιραλ σωληνα που εχει το fluval δεν μπαινει,πρεπει να αλλαξεις λαστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν μπορει να προσαρμοστει στο σπιραλ αν βαλει τα λευκα ακροφυσια που δινει η fluval;

Link to comment
Share on other sites

Γενικα η fluval δεν εχει spray bar. Τι το θες; μια χαρα δεν εισαι;

Send from the heart of the Amazonas

To θελω γιατι ειναισχετικα μικρο το ενυδρειο για 306 και εχει μεγαλη ροη.Δεν θελω ομως να την μειωσω απο κατω

Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν μπορει να προσαρμοστει στο σπιραλ αν βαλει τα λευκα ακροφυσια που δινει η fluval;

και εγω αυτο σκεφτομουν

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο και γω σκεφτομαι να βαλω στο 306 spray bar γιατι ειναι μεγαλο το μηκος του ενυδρειου και δεν κανει αναταραξη σε ολη την επιφανεια...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κολλημενα νομιζω,εμενα στο 106 δεν εβγαιναν και αλλαξα ολο το λαστιχο.

Και καλυτερα να σου πω,γιατι τα σπιραλ κρατανε πολυ βρωμια που δεν καθαριζει με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει επισης και με το σπρευ μπαρ να εχεις θεμα δυνατης κυκλοφοριας.

Αυτο οφειλετε αναλογα τη τρυπες εχει ( μικρες ).

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα μοιραζετε η ροη ομως γιατι τωρα βγαινει απο μια εξοδο και εκει δεν στεκονται ψαρια ουτε φυτα

Link to comment
Share on other sites

To θελω γιατι ειναισχετικα μικρο το ενυδρειο για 306 και εχει μεγαλη ροη.Δεν θελω ομως να την μειωσω απο κατω

full ροή στα 110 λίτρα δεν στο έχει κάνει πλυντήριο;στα ίδια λίτρα το έχω χαμηλώσει από κάτω.Για spray bar αγόρασα έναν σωλήνα εισαγωγής άνοιξα τρύπες,τον προσάρμοσα με μιά γωνία ποτίσματος και ένα κομμάτι λάστιχο ως μούφα, χρησιμοποίησα και βεντούζα από συγχωρεμένο θερμοστάτη και ψιλοκάναμε την δουλειά μας.

Link to comment
Share on other sites

full ροή στα 110 λίτρα δεν στο έχει κάνει πλυντήριο;στα ίδια λίτρα το έχω χαμηλώσει από κάτω.Για spray bar αγόρασα έναν σωλήνα εισαγωγής άνοιξα τρύπες,τον προσάρμοσα με μιά γωνία ποτίσματος και ένα κομμάτι λάστιχο ως μούφα, χρησιμοποίησα και βεντούζα από συγχωρεμένο θερμοστάτη και ψιλοκάναμε την δουλειά μας.

 

Πλυντηριο δεν θα το λεγα.Καλη η ιδεα σου αλλα νομιζω πως ο  σωληνας εισαγωγης ειναι μικρος.Εγω ελεγα να ειναι τουλαχιστον 50 εκ.Και γιατι ''ψιλοεκανε''?

Link to comment
Share on other sites

Πλυντηριο δεν θα το λεγα.Καλη η ιδεα σου αλλα νομιζω πως ο  σωληνας εισαγωγης ειναι μικρος.Εγω ελεγα να ειναι τουλαχιστον 50 εκ.Και γιατι ''ψιλοεκανε''?

είναι λίγο πιό κάτω από εκεί που ήθελα,γιατί δεν βοηθάει το καπάκι(οπτικά δηλαδή, γιατί λειτουργικά είμαι οκ).Άν θέλεις μεγαλύτερο σωλήνα σε προηγούμενη αναφορά είχε γράψει φίλος για ηλεκτρολογικό σωλήνα τον οποίο κόβεις στα μέτρα σου.Επίσης  για τις άκρες στα σπιράλ επειδή χρειάστηκε να τα κοντύνω, τα άσπρα τα έβαλα ξανά με ενυδρειακή σιλικόνη

 και δεματικά χωρίς να έχω διαροές,αλλά δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου.

Link to comment
Share on other sites

ωραια λυση αυτη με τη σωληνα, αν το φτιαξει καποιος ας κανει μια παρουσιαση να το δουμε... ε και απλα πραγματα μη δω τιποτα σαν του giorgosmarios με το εξωτερικο φιλτρο που εχει 352 βανακια και 128 βιδες και ενωσεις :P

Link to comment
Share on other sites

Αν βγαλετε το σπιραλ και βαλετε κλασικο λαστιχο,θα δειτε διαφορα σε ολα και στη ροη και στο καθαρισμα και μπορειτε να κουμπωσετε και οτι σπρει μπαρ θελετε.

Εγω μολις πηρα το φιλτρο,το πρωτο που εκανα ηταν να αλλαξω λαστιχα και να βαλω σπρει μπαρ.

Καμια σχεση το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

πως αλλαξες τα λαστιχα μετα πως κουμπωσαν στην  ενωση με το φιλτρο ?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα κουμπωσαν πανω στα βανακια που εχει το φιλτρο.Απλα πρεπει να παρεις τη σωστη διαμετρο σωληνα.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερετε οτι το σπιραλ ποτε δεν προκειτε να καταφερεται να το καθαρισεται.

Παντα θα μενουν βρωμιες μεσα και θα σας κοβει την ροη του φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Θυμασε τις διαστασεις του λαστιχου που εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι καν,μπορεις να το βρεις ομως στα χαρακτηριστικα του φιλτρου αυτο.

Συν οτι εγω εχω το 105 και μπορει να εχει διαφορα με το δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ολα εχουν τις ιδιες σωληνες

δεν γνωρίζω διαστάσεις,αλλά η εταιρία δίνει άλλον κωδικό στα 106 & 206 και άλλον στα 306 & 406 οπότε λίγη προσοχή αν πρόκειται να αλλάξεις λάστιχο μιας και ο rastafarian εχει δίκιο για το καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι να μετρησουμε τον σωληνα εξοδου που ταιριαζει ακριβως στους λευκους συνδεσμους.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη για παιζει ρολο και εσωτερικη αλλα και η εξωτερικη διαμετρος της σωληνας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...