Jump to content

Ιδέες για στήσιμο


AgMa

Recommended Posts

Σήμερα βρέθηκε χρόνος και έφτιαξα το diy par meter.

Αγοράστηκε φ32 σωλήνα pvc (θα ήθελα μικρότερο αλλά δεν βρήκα) και γωνία πάλι φ32 για να βιδωθεί ο αισθητήρας:

 

20181002_134324.jpg

 

Έτοιμο:

 

20181002_143703.jpg

 

Και η μέτρηση στο πιο φωτεινό σημείο του ενυδρείου, το κέντρο:

 

20181002_143916.jpg

Ό, τι δείχνει το πολύμετρο είναι x5. Άρα είχα 70par max. Να πω την αλήθεια περίμενα να ήμουν πιο ψηλά.

Με παίρνει για μια λαμπίτσα ακόμα :P.

Η μια grolux, έδινε περίπου 15-20 par με ανακλαστήρα, σε 40cm απόσταση αισθητήρα-λάμπας.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μερικές μετρήσεις. Όλες είναι με τον αισθητήρα στο υπόστρωμα, με ύψος στήλης νερού 35cm και απόσταση λαμπών με επιφάνεια νερού 6.5cm.

Άρα η απόσταση του αισθητήρα από λάμπες είναι 41.5cm. Ξεκινάμε:

 

Juwel nature T5 24w -> 37par                                                                                 Juwel day T5 24w -> 55par

20181002_205920.jpg               Juwel_day_24w.jpg

 

Sylvania grolux T5 24w -> 18par                                                                        Sylvania grolux T5 8w -> 11par

Sylvania_grolux_24w.jpg               Sulvania_grolux_8w.jpg

 

Σε όλες τις μετρήσεις, ο ανακλαστήρας στόχευε το αισθητήριο ώστε να έχω την μεγαλύτερη ένδειξη. Επίσης σταμάτησα φίλτρο και κυκλοφορητή, για να μην αλλάζει η μέτρηση λόγω αντανακλάσεων απ' την κίνηση του νερού.

Μπήκε ανακλαστήρας και στην juwel nature (ήταν η μοναδική που δεν είχε γιατί δεν ήθελα να κιτρινίσει πολύ το ενυδρείο) και είμαι πλέον στα 100par.

Θα μείνω εκεί να δω πως θα αντιδράσει μιας και αυτός ήταν ο στόχος μου και θα προσπαθήσω να το ισορροπήσω εκεί.

 

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα κατα ποσο σωστα μετραει... :hehe

Πρεπει να βρεις λαμπες να το συγκρινεις...

Δοκιμασε αν εχεις καμια τ5 οσραμ 54 watt

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Τωρα κατα ποσο σωστα μετραει... :hehe

Πρεπει να βρεις λαμπες να το συγκρινεις...

Δοκιμασε αν εχεις καμια τ5 οσραμ 54 watt

 

Που να τα βρω ρε μπαλαστ και λάμπα 54w;

Τι εννοείς να βρω λάμπες να το συγκρίνω;

Πάντως αυτόν τον τρόπο μέτρησης, τον αναφέρει και στο site που έγινε η αγορά.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το εμπιστεύεσαι:

Screenshot_20181002-221539.png

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος AgMa έγραψε:

 

Που να τα βρω ρε μπαλαστ και λάμπα 54w;

Τι εννοείς να βρω λάμπες να το συγκρίνω;

oχι 54watt λαθος μου, 39 watt.

Nα  συγκρινεις οτι μετραει σωστα. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

oχι 54watt λαθος μου, 39 watt.

Nα  συγκρινεις οτι μετραει σωστα. :)

 

 

Α πες το ρε ότι θες 39w...

Ούτε τέτοιες έχω :hehe. Αν θες σύγκριση, κοίτα τις grolux που έχω βάλει σε 8 και 24w.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Η μπλε λάμπα που ήθελα αγοράστηκε τελικά. Τα αποτελέσματα αμφίβολα. Ήταν δύσκολο να ισορροπήσω όλο αυτό το μπλε που έβγαζε στο ενυδρείο, παρόλο που είχα άλλες 3 θερμές λάμπες (1x 4000k και 2 grolux). Η μόνη θέση που δεν το έκανε θαλασσινό ήταν αυτή. Η επόμενη λύση ήταν να βγει ο ανακλαστήρας της αν δεν γινόταν δουλειά:

 

DSC01325.jpg

 

Δεν μπορώ να αποφασίσω αν μου αρέσει καλύτερα. Για πείτε γνώμες...

 

Πριν:

 

DSC01299.jpg

 

Και μετά:

 

DSC01329.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Αφαιρέθηκε ο ανακλαστήρας της μπλε λάμπας γιατί ήμουν αρκετά ψηλά σε par (140) και λίαν συντόμως θα άρχιζαν τα παρατράγουδα.

Έβαλα και την κίτρινη δίπλα στην μπλε, εξισορρόπησε καλύτερα το μπλε και δεν είναι έντονα φωτεινό στην πίσω μεριά όπως ήταν.

 

Gro-blue_._._-nature-gro.jpg

 

Η green dust θα μου φάει τα νιάτα, πιάνει το υπόστρωμα που δεν είναι φυτεμένο και κάποια φυτά, δεν μπορώ να την μειώσω με τίποτα. Αυτό το ενυδρείο από τότε που ξεκίνησε το κυνηγάει αυτή η άλγη.

Δεν είναι από τον φωτισμό, την έχει σε όλες τις φάσεις που έχει περάσει, από χαμηλό έως υψηλό. Απλά στον υψηλό θέλει συνέχεια κυνήγι, στον χαμηλό αργεί να εξαπλωθεί.

Κατά τ' άλλα πάει καλά. Έχω αρχίσει να πειραματίζομαι με diy micro, δείχνει καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στα 140 λίτρα πλέον. Η Ludwigia sp. red ήταν άψογη μέχρι που έφτασε επιφάνεια η limnophila aromatica και της έκοψε το φως (βαριόμουν και λίγο να κλαδέψω).

Η ντοματιά θέλει οπωσδήποτε κλάδεμα και λίγο η lobelia cardinalis ώστε να επανέλθει ο "δρόμος":

IMG-20191118-160903.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Στα 140 λίτρα πλέον. Η Ludwigia sp. red ήταν άψογη μέχρι που έφτασε επιφάνεια η limnophila aromatica και της έκοψε το φως (βαριόμουν και λίγο να κλαδέψω).

Η ντοματιά θέλει οπωσδήποτε κλάδεμα και λίγο η lobelia cardinalis ώστε να επανέλθει ο "δρόμος":

IMG-20191118-160903.jpg

 

Πολύ όμορφο. Και παρακολουθώντας σχετικά με τον φωτισμό σου και τις λάμπες εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου έντονο το μπλε. Πολύ όμορφο αποτέλεσμα :)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το ενυδρείο, έχω άλλο setup στον φωτισμό. Βέβαια το μπλε υπάρχει ακόμα:

IMG-20191008-185142.jpg

 

Από μπροστά προς τα πίσω:

Osram 830

Osram 865

Blue actinic 460nm

Sylvania grolux

 

Όλες Τ5 24w

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Σε αυτό το ενυδρείο, έχω άλλο setup στον φωτισμό. Βέβαια το μπλε υπάρχει ακόμα:

IMG-20191008-185142.jpg

 

Από μπροστά προς τα πίσω:

Osram 830

Osram 865

Blue actinic 460nm

Sylvania grolux

 

Όλες Τ5 24w

 

Μια χαρά. Εγώ η αλήθεια όταν είχα έτσι το ίδιο t5 24αρες δεν ξέρω γιατί αλλά δεν κατάφερα ποτέ να διατηρήσω μια ισορροπία και να γλιτώσω απο άλγες και τέτοια και ξεκίνησα τους πειραματισμούς με τα led.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές δοκιμές, κατέληξα ότι τα φυτά για να αναπτυχθούν θέλουν απλά φως.

Δεν τα ενδιαφέρει αν είναι φθορίου, led, metal halide κτλ.

Απλά υπομονή να συνηθίσουν τον φωτισμό.

Βέβαια δεν μιλάμε για υπερβολές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επιστροφή μετά από καιρό... Δουλειά δεν είχε ο ξέρετε ?. Είπα να δοκιμάσω ένα εύκολο setup και να φύγω λίγο απ' τα dutch αλλά δεν μου πήγε. Ίσως βέβαια να οφείλεται και η αλλαγή στα φωτιστικά που έκανα, από Τ5 σε led αλλά 7 κυπελάκια cuba και δεν κατάφερε να αναπτυχθεί σωστά. Συνέχεια κυνηγούσα μια άλγη σαν γλίτσα.

1μιση μήνα στήσιμο, σχεδόν μηδενική ανάπτυξη, μπλοκαρισμένα φυτά και ελάχιστο κλάδεμα στην ludwigia:

IMG-20210125-205905.jpg

 

Ευτυχώς η λύση βρέθηκε γρήγορα:

IMG-20210127-180133.jpg

 

IMG-20210127-180844.jpg

 

Και με την βοήθεια φίλου:

IMG-20210127-185419.jpg

(είχε και potted αλλά ξέχασα να τα συμπεριλάβω στην φώτο).

 

IMG-20210127-190114.jpg

 

IMG-20210127-192247.jpg

 

IMG-20210127-194314.jpg

 

Ότι και πρόλαβα να το γεμίσω μέχρι να κλείσουν τα φώτα, άρα πιο καθαρές φωτό αύριο ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε τη συνέχεια, γιατί βλέπω πολύ φυτό να περιμένει.:D

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και γεμάτο. Βέβαια δεν φαίνονται και πολλά γιατί τα περισσότερα φυτά ήταν 1-2 grow και δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμη:

IMG-20210128-174933.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο έκανες στα ξύλα, θα δείξουν και τα φυτά σε καμια 15 ημέρες και θα αναδειχθεί η ομορφιά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπράβο φίλε μου πολυ ωραίο αποτέλεσμα ήδη έχει δείξει σουπερ !!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος dartman έγραψε:

Μπράβο φίλε μου πολυ ωραίο αποτέλεσμα ήδη έχει δείξει σουπερ !!!

Έχω μέτριο φωτισμό σε ένταση και δεν πάνε πολύ γρήγορα τα φυτά. Καλό βέβαια για αργότερα αυτό, να το προλαβαίνω στις συντηρήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να πάνε , εφόσον πάνε μια χαρά είναι τα πράγματα μη σου πω και καλύτερα , από πολλές απόψεις. 

 

Το μόνο που θα πρόσθετα εγώ είναι λίγη ακόμα Moss κατά μήκος των κλαδιών και όχι σε στυλ "μπαλάκι"

 

Μπράβο σου κ πάλι !

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος dartman έγραψε:

Το θέμα είναι να πάνε , εφόσον πάνε μια χαρά είναι τα πράγματα μη σου πω και καλύτερα , από πολλές απόψεις. 

 

Το μόνο που θα πρόσθετα εγώ είναι λίγη ακόμα Moss κατά μήκος των κλαδιών και όχι σε στυλ "μπαλάκι"

 

Μπράβο σου κ πάλι !

Είναι riccardia και αναπτύσσεται έτσι, όσο αναπτύσσεται με τον καιρό, την κλαδεύεις και την κολλάς πιο κάτω μέχρι να πιάσει όλο το ξύλο. Δεν είναι στο πρόγραμμα να μείνει μπαλάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ώρα για κλάδεμα σιγά σιγά:

IMG-20210306-141237.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άγγελε έχει εξελιχθεί πολύ ωραία. Λίγο κουρεματακι πίσω, να φανεί λίγο η ρίζα και θα είναι άψογο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ναι η Hra αν την αφήσω θα καλύψει το ενυδρείο άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...