Jump to content

Το χρυσόψαρο μου κάθεται στον πάτο


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εδώ και 2-3 ημέρες παρατήρησα ότι το ψαράκι μου καθόταν όλο και περισσότερο στον πάτο του ενυδρείου. Σήμερα κολυμπούσε ελάχιστα. Εξωτερικά δεν φαίνεται να έχει τίποτα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Έχω το ενυδρείο του Jumbo (το ξέρω ότι είναι μικρό, αλλά δεν υπάρχει χώρος για μεγαλύτερο).

- Λίτρα: 15

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): λίγο περισσότερο από 1 χρόνο

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 common

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταΐζω 1-2 φορές την ημέρα (flakes), μαζεύω το νερό από την προηγούμενη ημέρα πριν την αλλαγή. Συνήθως αλλάζω όλο το νερό κάθε 3 εβδομάδες (πρόσφατα διάβασα ότι αυτό δεν είναι καλό), πάντα με αντιχλώριο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: 1 common

- Ιστορικό Ψαριού: το έχω περίπου 15 μήνες, χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): τις τελευταίες ημέρες μένει στον πάτο του ενυδρείου. Σήμερα, μετά την αλλαγή του νερού, φαίνεται λίγο πιο ζωηρό, αλλά χωρίς μεγάλη διαφορά από πριν.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: καμιά ασθένεια ως τώρα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: κανένα

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

http://i64.tinypic.com/2zfv4lk.jpg

http://i67.tinypic.com/vo68li.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλη.

Οι φωτο δεν βοηθανε και πολυ ετσι οπως ειναι αλλα απ οτι βλεπω τα πτερυγια του ειναι μαζεμενα. Αυτο μπορει να σημαινει πολλα πραγματα που ολα ομως, νομιζω εχουν κοινο παρονομαστη. Την κακη διαβιωση.

Θυμισου αν μπορεις ποσες μερες ειναι ετσι και τι εκανες αυτες τι μερες.

Καθε ποτε κανεις αλλαγη;

Το πιο πιθανο ετσι οπως το βλεπω ειναι καποια μορφη δηλητηριασης η καψιμο απο αμμωνια!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά είναι έτσι από την Παρασκευή. Εχθές ήταν χειρότερα από τις άλλες ημέρες. Αλλαγή νερού κάνω κάθε 3 εβδομάδες (όλο).

Εχθές που το άλλαξα πρόσεξα ότι μέσα στο νερό είχε και φυλλαράκια τροφής, οπότε μάλλον δεν πολύ έτρωγε τις προηγούμενες μέρες

Αν είναι κάψιμο από αμμωνία τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βελτιωσεις τις συνθηκες διαβιωσης του. Που σημαινει φιλτρο, μεγαλυτερο ενυδρειο, αλλαγες νερου κτλ.

Κατσε να ακουσεις και μια αλλη γνωμη.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

θέλει μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά αν δεν έχεις χώρο το ξεχνάμε.

Θες σίγουρα ενα μικρό φίλτρο. Μέχρι να πάρεις ένα πρέπει να κάνεις αλλαγή νερού 2 φορές την εβδομάδα και όχι 1 κάθε 3 εβδομάδες. όταν πάρεις το φίλτρο τότε θα κάνεις 1 αλλαγή νερού την εβδομάδα το 50% του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο έχω από την πρώτη μέρα που πήρα το ενυδρείο (το είχε μέσα). Το μόνο που δεν έχω αλλάξει στο φίλτρο είναι ο άνθρακας, γιατί ακόμα δεν έχω καταφέρει να ανοίξω το κουτάκι που τον έχει (αν κάποιος ξέρει πώς ανοίγει στο φίλτρο του Jumbo ας μου πει παρακαλώ).

Εχθές με την αλλαγή νερού εννοείται πως καθάρισα και το φίλτρο.

Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για το ψαράκι μου τώρα; Φαγητό δίνω ή περιμένω να συνέλθει;

Link to comment
Share on other sites

δυστηχωσ η αμωνια εχει κανει ζημια.το μονο που μπορεισ να κανεισ απο τη στιγμη που δεν μπορεισ να του δωσεισ περισσοτερα λιτρα και ενα καλο φιλτρο με βιολογικο υλικο να κανεισ ποιο συχνεσ αλλαγεσ,οσο ποιο συχνεσ τοσο ποιο καλα.και καθε μερα να κανεισ αλλαγη νερου 50%ακομα ποιο καλα.τα λιτρα αυτα ισωσ να κανουν μονο για ενα μονομαχο και αυτο παλι με προυποθεσεισ.  

Link to comment
Share on other sites

καλα θα ηταν να διαβασεισ και εδω για το ψαρακι σου .Στήνοντας Ένα Ενυδρείο Για Χρυσόψαρα  και εδω Carassius auratus auratus
 

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα link manos0000. Το πρώτο το είχα ήδη διαβάσει, το δεύτερο το διάβασα τώρα.

 

Έκανα ήδη και δεύτερη αλλαγή νερού (όλο εχθές και 50% σήμερα). Μέχρι στιγμής δεν έχω ταϊσει το χρυσόψαρο. Σήμερα είναι λίγο πιο ζωηρό, αλλά πάλι κάθεται την περισσότερη ώρα στον πάτο του ενυδρείου.

Θα βοηθούσε κάτι άλλο; Κάπου διάβασα για αντιχλώριο που διασπά την αμμωνία (μέχρι τώρα χρησιμοποιώ το Chlor-Kill της Flamingo). 

Έχει καμιά ελπίδα το ψαράκι; 

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό ρωτάω αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω, με τα μέσα (ενυδρείο) που ήδη έχω ή με κάτι που μπορώ να πάρω και να βοηθήσει άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τον ανθρακα τελειως και βαλε βιολογικο υλικο ή σφουγγαρακι(οτι εχεις)....

Ο ανθρακας μετα απο καμποσο καιρο απελευθερωνει ξανα στο ενυδρειο οτι εχει μαζεψει(οι περισοτεροι τουλαχιστον β ποιοτητας)...

Μην ταιζεις και αν το κανεις να ειναι ελαχιστα(αν τρωει)..

Αντιχλωριο σε διπλη δοση ισως βοηθησει οπως και σκευασματα για την αμμωνια αλλα πρεπει να κανεις μετρησεις για να ξερεις ακριβως τι γινεται με το νερο σου...

Χρειαζεσαι λιτρα οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τον ανθρακα τελειως και βαλε βιολογικο υλικο ή σφουγγαρακι(οτι εχεις)....

Ο ανθρακας μετα απο καμποσο καιρο απελευθερωνει ξανα στο ενυδρειο οτι εχει μαζεψει(οι περισοτεροι τουλαχιστον β ποιοτητας)...

Μην ταιζεις και αν το κανεις να ειναι ελαχιστα(αν τρωει)..

Αντιχλωριο σε διπλη δοση ισως βοηθησει οπως και σκευασματα για την αμμωνια αλλα πρεπει να κανεις μετρησεις για να ξερεις ακριβως τι γινεται με το νερο σου...

Χρειαζεσαι λιτρα οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω...

+1 για τον ανθρακα.

Πιο μετα θα σου βαλω ενα λινκ πως να τροποποιησεις το φιλτρο σου απο καποιον που ειχε το ιδιο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

Άρα αύριο παίρνω mini siporax από το pet shop και αλλάζω το φίλτρο μου.

Αλλαγές νερού να συνεχίσω καθημερινά μέχρι να βελτιωθεί το ψαράκι;

Link to comment
Share on other sites

εγω θα συνεχιζα τησ αλλαγεσ γιατι πιστευω οτι το βιολογικο υλικο που θα βαλεισ σε αυτο το φιλτρακι δεν θα επαρκει για το common.αλλα δεν μπορω να ειμαι και σιγουροσ,αυτο θα μπορουσεσ να το δεισ εαν παρεισ υγρα τεστ για αμμωνια,νιτρωδη,και νιτρικα.ριξε και μια ματια εδω θα σου χρειαστει. Βλέπε: κύκλος του αζώτου, Βλέπε: Το "στρώσιμο" του νέου ενυδρείου

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

Άρα αύριο παίρνω mini siporax από το pet shop και αλλάζω το φίλτρο μου.

Αλλαγές νερού να συνεχίσω καθημερινά μέχρι να βελτιωθεί το ψαράκι;

 

Μη ξεχνάς όταν καθαρίζεις το σφουγγαράκι και το βιολογικό υλικό του φίλτρου, να χρησημοποιείς το ίδιο νερό του ενυδρείου που αφαιρείς *για να βάλεις μετά το καθαρό*.

 

ΟΧΙ καθαρίσμό με νερό της βρύσης, γιατί σκοτώνει τα βακτήρια που κάνουν τη δουλεία στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάς όταν καθαρίζεις το σφουγγαράκι και το βιολογικό υλικό του φίλτρου, να χρησημοποιείς το ίδιο νερό του ενυδρείου που αφαιρείς *για να βάλεις μετά το καθαρό*.

 

ΟΧΙ καθαρίσμό με νερό της βρύσης, γιατί σκοτώνει τα βακτήρια που κάνουν τη δουλεία στο φίλτρο.

+1

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να προλάβω να τα κάνω όλα αυτά. Σήμερα το ψαράκι κάθεται στον πάτο γερμένο στο πλάι. Μήπως χρειάζεται και τίποτε άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Από προσωπική εμπειρία, επειδή πριν καμιά δεκαριά χρόνια είχα χρυσόψαρα σε γυάλα, αν έχει αρχίσει να γέρνει στο πλάι, νομίζω ότι δεν θα επανέλθει ότι κι αν κάνεις.

Δυστυχώς, το ψαράκι σου σύντομα θα...σε αφήσει.

αργούσες πολύ να κάνεις τις αλλαγές νερού και η αμμωνία σιγά-σιγά και σταθερά, το σακάτεψε...

 

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει φοβερή εντύπωση γιατί μέχρι πριν την Παρασκευή το ψαράκι ήταν μια χαρά. Όλα άρχισαν ξαφνικά. Από την Κυριακή έχω ήδη κάνει 2 αλλαγές νερού και ετοιμάζω την 3η.

 

Σήμερα που επικοινώνησα με το pet shop μου είπαν ότι λόγω του μικρού χώρου έσπασε η κύστη πλεύσεως (ή κάπως έτσι) και το ψαράκι δεν έχει καμία ελπίδα. Δεν ξέρω τι φταίει τελικά. 

 

Πώς μπορώ να ανεβάσω βίντεο εδώ;

Έγινε επεξεργασία - mar.d
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει φοβερή εντύπωση γιατί μέχρι πριν την Παρασκευή το ψαράκι ήταν μια χαρά. Όλα άρχισαν ξαφνικά. Από την Κυριακή έχω ήδη κάνει 2 αλλαγές νερού και ετοιμάζω την 3η.

 

Σήμερα που επικοινώνησα με το pet shop μου είπαν ότι λόγω του μικρού χώρου έσπασε η κύστη πλεύσεως (ή κάπως έτσι) και το ψαράκι δεν έχει καμία ελπίδα. Δεν ξέρω τι φταίει τελικά. 

 

Πώς μπορώ να ανεβάσω βίντεο εδώ;

Το ανεβάζεις στο you tube και βάζεις εδώ το λινκ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεσ οτι σου εστειλα θα καταλαβεισ τη φταιει.μη σου φαινονται υπερβολικα αυτα που γραφουνε ειναι ακριβωσ έτσι.αν συνεχισεισ το συγκεκριμενο χομπι και ριξεισ αρκετο διαβασμα και αποκτησεισ και καποια εμπειρια τοτε θα δεισ οτι πολλα δεν εκανεσ σωστα.καπωσ ετσι ξεκινησαμε ολοι,καλο διαβασμα και καλη συνεχεια σου ευχομαι και οχι αλλο χρυσοψαρο σε γυαλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...