Jump to content

Επιλογή ψαριών απο Αυστραλία


hms

Recommended Posts

Θελω να μου προτείνετε ψαράκια είδος και αριθμό από Αυστραλία-Νεα γουινεα για 300 λίτρα ενυδρειο με μήκος 1,20. Απλά θα ήθελα αυτά που προτείνεται να υπάρχουν στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσαν πολυ τα γιατρουδια, τα parva και οι boesemani μήπως τα τελευταία γίνονται πολυ μεγάλα και θέλουν περισσότερα λίτρα ;

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσαν πολυ τα γιατρουδια, τα parva και οι boesemani μήπως τα τελευταία γίνονται πολυ μεγάλα και θέλουν περισσότερα λίτρα ;

 

Είχα ενα κοπάδι με καμμιά δεκαριά boesemani  σε περίπου 300 λίτρα φουλ φυτεμένο και ήταν μια χαρά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε :)

Απο πλήθος πιο μικρού είδους ακόμα μια 10αρια θα ειναι καλα ;

γαριδουλες θα έχουν θέμα αν βάλω ;

Και γω φουλ φυτεμένο το σκέφτομαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έβαζα δεύτερο είδος μέσα, αλλά θα τους έδινα ολόκληρο το χώρο και τις συνθήκες που χρειάζονται χωρίς συμβιβασμούς.

Αν σκεφτείς οτι γίνονται περίπου 10 εκατοστά και τα αρσενικά ίσως και λίγο παραπάνω οι γαρίδες θα αποτελέσουν γεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι καλο ετοιμαζεται εδω.

Αν το κανεις φουλ φυτεμενο θα "χασεις" τα ψαρακια. Φυτεψε το αλλα μην το παρακανεις.

Κι εγω ενα μεγαλο κοπαδι θα εβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφορίες Σωτήρη :)

Θοδωρη πιστευω θα ειναι το πρώτο ενυδρειο και εχω στήσει κατα καιρούς πολλά :P που παω τόσο οργανωμένα και μεθοδικά με μετρήσεις πλήρεις απο την αρχή κτλπ :)

Τα ψαράκια γενικά αυτά θέλουν ψιλό-δυνατή ροή ετσι ;

Λειτουργώ με δυο φίλτρα τωρα στο στρώσαμε 306 και 206 θα πρέπει να παω σε μεγαλύτερο ; Ας πούμε 406 και 306 ;

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν νομιζω να χρειαστεις μεγαλυτερο ρε φιλε. Μια χαρα νομιζω θα εισαι.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ροη δεν χρειαζεσαι.

Ειδικα αν πας σε boesmani,ειναι λιμνοψαρο και δεν απολαμβανει ιδιαιτερα τα δυνατα ρευματα.

Απο νερακι,το νερο της βρυσης σου με αντιχλωριο μοναχα ειναι ιδανικο μιας και τα νερα της περιοχη Ajamaru που ζει το ψαρι ειναι αλκαλικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mιας και τελικα επελεξα αυστραλια μερια, με iriatherina weirneri και τα υπολοιπα ψαρακια που θα βαλω θα ειναι απο κει :)

σκεφτομαι να μεινω στα μικροψαρα της περιοχης ωστε να μπουν και γαριδες red cherry

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα ψαράκια τα werneri, και σίγουρα θα τα απολαύσεις. Θα βάλεις και κάτι άλλο μαζί?

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα ψαράκια τα werneri, και σίγουρα θα τα απολαύσεις. Θα βάλεις και κάτι άλλο μαζί?

 

σε ευχαριστω πολυ! αρχικα εβαλα μια ομαδουλα 8 ατομων μιας και ειναι νεο το ενυδρειο και σκεφτομαι να τα κανω 15-20.

 

λεω για ακομα μια ομαδα 15-20 gertrudae και πολλες γαριδουλες :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα δεν υβριδιζουν;

Send from the heart of the Amazonas

 

δεν εχω ιδεα, ας μας πει καποιος αν ξερει.. παντως δεν ειναι και πολυ ευκολη η αναπαραγωγη τους σε αιχμαλωσια αρα μπορει να μην ειναι θεμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έβαζα δυο είδη από μικρόψαρα στο ενυδρείο, γιατί θα χάνονται στο μάτι.

Θα προτιμούσα να μεγάλωνα το υπάρχον κοπάδι και να πρόσθετα και ένα μεγαλύτερο είδος πχ praecox εαν δεν θέλεις ακόμα πιο μεγάλα ψάρια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...