Jump to content

αναζήτηση συμβουλών


Hermione

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούρια στο forum και μόλις χθες πήρα τον μονομάχο μου δυστυχώς τον έχω σε μια γυάλα 2Lt, τουλάχιστον είναι καλύτερο απ’ τον τρόπο που τον είχαν στο pet shop, θέλω να μαζέψω λεφτά να πάρω ένα ενυδρείο 30Lt μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο μαγαζί να με βοηθήσουν και να μου δώσουν συμβουλές για το πως να φτιάξω το ενυδρείο τι να αγοράσω γι’ αυτό και τι ψαράκια συμβιώνουν με τον μονομάχο ή να με βοηθήσετε με κάποια απ’ αυτά;

 

επίσης μου είπαν να αλλάζω το νερό του κάθε εβδομάδα και μου έδωσαν την τροφή που σας δείχνω στη φωτογραφία 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σαςpost-62157-0-34404000-1457550920_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλη.

Συμβουλες καλυτερα να παιρνεις απο δω και πριν αγορασεις κατι.

Σε ενα 30λιτρο, με εναν θερμαντηρα και ενα μικρο φιλτρακι θα ειναι μια χαρα. Βεβαια ρο 30αλιτρο ειναι μικρο ενυδρειο και θα πρεπει να το προσεχεις αρκετα γιατι ευκολα τουμπαρει. Θα πρεπει να λαβεις υπ οψην σου την εξατμιση και την θερμοκρασια, ειδικα το καλοκαιρι και να εισαι συνεπης με τις ρουτινες σου.

Απο ταισμα θα πρεπει να του δινεις ποικιλια τροφων 2-3 φορες την ημερα και οχι πολυ. Ενα δυο φυλλαρακια η μπιλακια. Βιταμινες επισης απαραιτητες.

Για βυθο μπορεις να διαλεξεις οτι θες. Αμμο η χαλικι. Κανα δυο φυτακια ευκολα, κανα ξυλο και καμια πετρουλα. Στις πετρες και στον βυθο θα πρεπει να δωσεις σημασια να μην ειναι ασβεστολιθικα και σου σκληρηνουν το νερο.

Προς το παρον θα πρεπει να ριξεις διαβασμα για να δεις τι παιζει με το ενυδρειο και την αμμωνια και τις αλλαγες νερου.

Καλη αρχη ευχομαι.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλη.

Συμβουλες καλυτερα να παιρνεις απο δω και πριν αγορασεις κατι.

Σε ενα 30λιτρο, με εναν θερμαντηρα και ενα μικρο φιλτρακι θα ειναι μια χαρα. Βεβαια ρο 30αλιτρο ειναι μικρο ενυδρειο και θα πρεπει να το προσεχεις αρκετα γιατι ευκολα τουμπαρει. Θα πρεπει να λαβεις υπ οψην σου την εξατμιση και την θερμοκρασια, ειδικα το καλοκαιρι και να εισαι συνεπης με τις ρουτινες σου.

Απο ταισμα θα πρεπει να του δινεις ποικιλια τροφων 2-3 φορες την ημερα και οχι πολυ. Ενα δυο φυλλαρακια η μπιλακια. Βιταμινες επισης απαραιτητες.

Για βυθο μπορεις να διαλεξεις οτι θες. Αμμο η χαλικι. Κανα δυο φυτακια ευκολα, κανα ξυλο και καμια πετρουλα. Στις πετρες και στον βυθο θα πρεπει να δωσεις σημασια να μην ειναι ασβεστολιθικα και σου σκληρηνουν το νερο.

Προς το παρον θα πρεπει να ριξεις διαβασμα για να δεις τι παιζει με το ενυδρειο και την αμμωνια και τις αλλαγες νερου.

Καλη αρχη ευχομαι.

Send from the heart of the Amazonas

ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση!!

οταν θα έχω τα χρήματα θα ρωτήσω περισσότερα για τον ενυδρείο, θα παω άυριο να πάρω κι άλλο είδος τροφής bloodworms μάλλον, οσο για τις βιταμίνες θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποια μάρκα εναν τρόπο να το ζητήσω? (τη δωσολογία θα τη δω στις οδηγείες)

 

όπως είπα ειμαι καινούρια και οι απορείες μου ειμαι σίγουρη οτι φαίνονται αστείες :S

Link to comment
Share on other sites

Καθολου αστειες! Ειναι οι συνηθισμενες απορειες ενος νεου στο χομπυ! Οτι θες εδω ειμαστε και οπως σου ειπα, πρωτου πας και αγορασεις το οτιδηποτε, ριξε μια ερωτηση εδω. Μπορει να γλιτωσεις τα λεφτακια σου και να παρεις κατι πιο χρησιμο.

Απο βιταμινες εγω χρησιμοποιω την sera fishtamin. Μουλιαζεις με δυο τρεις σταγονες την τροφη και υστερα ταιζεις. Προσοχη ομως, δεν ειναι για καθημερινη χρηση. Εγω ταιζω ακανονιστα, 5-6 φορες τον μηνα.

Για τα σκουληκακια ισχυει οτι και για τα φυλλαρακια και τα μπιλακια. Ενα δυο, οχι παραπανω.

Ριξε μια ματια εδω για το προφιλ του μονομαχου και εδω για να ξεκινησεις να μπαινεις στο πνευμα. Καλο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούρια στο forum και μόλις χθες πήρα τον μονομάχο μου δυστυχώς τον έχω σε μια γυάλα 2Lt, τουλάχιστον είναι καλύτερο απ’ τον τρόπο που τον είχαν στο pet shop, θέλω να μαζέψω λεφτά να πάρω ένα ενυδρείο 30Lt μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο μαγαζί να με βοηθήσουν και να μου δώσουν συμβουλές για το πως να φτιάξω το ενυδρείο τι να αγοράσω γι’ αυτό και τι ψαράκια συμβιώνουν με τον μονομάχο ή να με βοηθήσετε με κάποια απ’ αυτά;

 

επίσης μου είπαν να αλλάζω το νερό του κάθε εβδομάδα και μου έδωσαν την τροφή που σας δείχνω στη φωτογραφία 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σαςattachicon.gifasdf.JPG

Η τροφη που σου δωσαν ειναι απο τις καλυτερες που βγαζει η συγκεκριμενη εταιρεια...

Ειναι πολυτροφη για μικρα ενυδρεια...

Γνωμη μου ειναι οτι αν ταιζεις σωστα τα ψαρια δεν εχουν αναγκη απο βιταμινες ισως μερικα ιχνοστοιχεια να τους "λειπουν" απο τις τροφες...

Τα υπολοιπα νομιζω οτι τα ειπε ο sturm..

Link to comment
Share on other sites

Η τροφη που σου δωσαν ειναι απο τις καλυτερες που βγαζει η συγκεκριμενη εταιρεια...

Ειναι πολυτροφη για μικρα ενυδρεια...

Γνωμη μου ειναι οτι αν ταιζεις σωστα τα ψαρια δεν εχουν αναγκη απο βιταμινες ισως μερικα ιχνοστοιχεια να τους "λειπουν" απο τις τροφες...

Τα υπολοιπα νομιζω οτι τα ειπε ο sturm..

έχεις δίκιο σ' αυτό που λες απλα ενω εχει πολυ ορεξη και κολυμπαει συνεχεια μου φαινεται οτι εχει λιγο φαγωμενα πτερυγια οποτε ειναι καλη ιδεα να του παρω βιταμινες θα σας στειλω φωτογραφιες απο κατω να μου πειτε τη γνωμη σας γυρο στις 6 θα παω να παρω τα bloodworms και τις βιταμινες βρηκα ενα μαγαζι εδω κοντα που εχει.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει και να τον χαρείς ! Προφανώς ότι συμβουλή σου έδωσαν τα παιδιά ειναι αρκετή !

Το μόνο που θα ήθελα να πω ειναι να βγάλεις το χαλίκι που τρώει τόσο χώρο και να το γεμισεις μέχρι πάνω (φαντάζομαι έχει καπάκι, μην κάνει καμία βουτιά απέξω ) έτσι θα εχει περισσότερο ζωτικό χώρο μέχρι να πάρεις το ενυδρείο ! :)

Έγινε επεξεργασία - giannisss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει και να τον χαρείς ! Προφανώς ότι συμβουλή σου έδωσαν τα παιδιά ειναι αρκετή !

Το μόνο που θα ήθελα να πω ειναι να βγάλεις το χαλίκι που τρώει τόσο χώρο και να το γεμισεις μέχρι πάνω (φαντάζομαι έχει καπάκι, μην κάνει καμία βουτιά απέξω ) έτσι θα εχει περισσότερο ζωτικό χώρο μέχρι να πάρεις το ενυδρείο ! :)

εγινε :D με τον πρωτο καθαρισμο αποσυρονται 

 

ευχαριστω!!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι όμως να το πάρεις το ενυδρείο να προσέχεις το τάισμα να καταναλώνεται όλη η τροφή σε 5 λεπτά ( ισχύει και για το ενυδρείο ) ακόμα και αυτή που θα πέση κάτω ( που δεν πρέπει να πέσει κάτω ) . Με αυτό το τρόπο μπορείς να ταίζεις πολλές φορές την ημέρα , που είναι το ιδανικό για τα ψάρια .

Αλλαγές νερού θα κάνεις μια φορά την εβδομάδα το 1/3 που θα έχεις βάλη το φρέσκο νερό απ τη προηγούμενη μέρα σε μια κανάτα .

 

Όσο για τις βιταμίνες και για τα bloodworms δεν χρειάζονται με τη τροφή που δίνει αυτή τη στιγμή . Είναι πολύ εξειδικευμένη για το Μονομάχο αυτή η τροφή που δεν χρειάζετε .

Ίσως την επόμενη φορά για αλλαγή να πάρει μια άλλη μάρκα , πάλι όμως ειδικά για Μονομάχο .

Ο λόγος που το λέω είναι γιατί και η τροφή και οι βιταμίνες θα πολυκαιρίσουν .

 

Μια ένσταση : 30 λίτρα ενυδρείο δεν τουμπάρει με ενα Μονομάχο αν δε βάλει άλλα ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλως ηρθες!!

 

ριξε μια ματια και στις αγγελιες του φορουμ, μπορεις να βρεις διαφορα σε καλες τιμες. καλο διαβασμα και οτι απορια εχεις ρωτα αφοβα.

 

υγ: συμφωνω με το Σταματη, με εναν μονομαχο μονο 30 λιτρακια ειναι μια χαρα!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...