Jump to content

White cloud και αναπαραγωγή...


Abdelidis

Recommended Posts

Γεια χαρά..

Εχω μια απορία σχετικά με τα white cloud και κατα ποσο εύκολη ειναι η αναπαραγωγή τους κτλ...

Χρειάζονται ειδικές συνθήκες για να αναπαραχθούν..;

Καθε πότε κάνουν αυγά κτλ....εννοώ γεννοβολούν σαν τα γκάπυ πχ..;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κανε σε παρακαλω πολυ μια παρουσιαση για να εχουμε μια πληρη εικονα του ενυδρειου σου...

Και μετα ρωτα οτι ακριβως θες να μαθεις..

Για την διατροφη των μωρων..

Για το μεγαλωμα(αν και ηδη τα εχεις φτασει σε ασφαλες σημειο)...

Για οτιδηποτε και αν μπορουμε θα βοηθησουμε....

Αν μπορουμε!!!

Κοιτα...

Υπαρχουν καμποσες χιλιαδες ειδη ψαριων...

Δεν εχουν αναπαραχθει ολα οχι μονο στην Ελλαδα αλλα γενικα..

Ο καθενας μας εχει καμποσες αναπαραγωγες απο καποια ειδη(δεν θα μιλησω για μενα δεν εχει ουσια να ευλογω τα γενια μου)...

Πανω κατω αναλογως την ηπειρο και τις συνθηκες διαβιωσης (εκτος απο ξεχωριστες περιπτωσεις) θελουν συγκεκριμενα βηματα για να αναπτυχθουν..

Ας το συζητησουμε αλλα να εχουμε μια βαση δεδομενων για να πατησουμε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

από ότι θυμάμαι το τελευταίο μέλος που είχε εμπειρία από τα συγκεκριμένα ψάρια , αλλά και όρεξη να βηθήσει σταμάτησε να γράφει

οπώτε μιας και με ενδιφέρουν και εμένα αυτά τα ψάρια δεν μας κάνεις μια παρουσίαση και να μας μεταφέρεις την εμπειρία σου να βοηθηθούμε οι υπόλοιποι....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

από ότι θυμάμαι το τελευταίο μέλος που είχε εμπειρία από τα συγκεκριμένα ψάρια , αλλά και όρεξη να βηθήσει σταμάτησε να γράφει

οπώτε μιας και με ενδιφέρουν και εμένα αυτά τα ψάρια δεν μας κάνεις μια παρουσίαση και να μας μεταφέρεις την εμπειρία σου να βοηθηθούμε οι υπόλοιποι....

Φίλε μου δεν εχω εμπειρία...γιαυτο ρωτάω...2,5 μήνες τρέχει το ενυδρειο και βρέθηκα να εχω ψαράκια απο 7 cloud που μου τα δώσανε να τα βαλω "με το ζόρι" ..

Τι θες να μάθεις ακριβώς και θα βοηθήσω όσο ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

να βάλεις φωτό 

λίτρα 

συνθήκες

κάθε πότε έχεις γέννες

θερμοκρασία που τα διατηρείς

και γενικά να μας αναφέρεις ότι κάνεις εσύ μηχανικά και πάει τόσο καλά τα ψαράκια.

συγκα΄τοικους?

αλλαγές νερού

Link to comment
Share on other sites

να βάλεις φωτό

λίτρα

συνθήκες

κάθε πότε έχεις γέννες

θερμοκρασία που τα διατηρείς

και γενικά να μας αναφέρεις ότι κάνεις εσύ μηχανικά και πάει τόσο καλά τα ψαράκια.

συγκα΄τοικους?

αλλαγές νερού

Εχω κανει παρουσίαση του ενυδρείου μου στα ενυδρεία...τίτλος "και το δικο μου" ... Οτι ρωτάς ειναι εκεί....

Απο διατροφή απλά τάισα την πούδρα στην αρχή 2-4 φορές την μερα όσο γινόταν γιατί λείπω όλη μερα απο το σπίτι και τωρα κανονικά φλεικς τριμμένα στο χέρι...απο "σπερματοζωάρια" έχουν σχηματιστεί κανονικά...βλεπεις ουρά, κοιλιά κτλ...ψάρι κανονικό δηλ αλλα το πολύ 1 πόντο...με 1,2

Ειναι η πρώτη γέννα αλλα με βλέπω σύντομα για δεύτερη γιατί ειναι φουσκωμένο το θυληκο παλι...

Έγινε επεξεργασία - Abdelidis
Link to comment
Share on other sites

τρώνε τα μικρα τους?

Δεν τα πειράζουν καθόλου...δίπλα κολυμπάνε και δεν τρέχει τίποτα....

Γενικά δεν κάνουν κανιβαλισμους..

Link to comment
Share on other sites

Το topic κλειδώνει για να "καθαριστεί"  και θα επανέρθει. . .

 

Back και ελπίζω κόσμια αυτήν την φορά!!

 

Ας βγάλουμε νέα συμπεράσματα για την αναπαραγωγή-φροντίδα του συγκεκριμένου ζωντανού και ας  αφήσουμε μερικές χρήσιμες πληροφορίες

για τον επόμενο που θα τις χρειαστεί !!

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Αυτά ειναι τα ψαράκια...απλά να τα δείτε...

Πολυ ωραια! Εγω να σου πω την αληθεια δεν εχω καταλαβει την ερωτηση σου. Τι ακριβως θελεις να μαθεις;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση ειναι....βασικά αν χρειάζεται να αλλάξω κάτι, αν γεννάνε σαν τα γκάπυ , κτλ....γιατί δεν ήθελα να μπω σε τετοια διαδικασία... Και γενικά να μάθω απο κάποιον έμπειρο για το τι πρεπει να κανω....όπως είπα 2,5 μήνες τρέχει το ενυδρειο και ειναι το πρωτο μου....απλά ξεκίνησα έτσι την ερώτηση για να ξεκινήσει κάπως η κουβέντα.....οτι κανω μεχρι τωρα για τα μικρά στην τύχη το κανω...και αφού υπάρχουν ακομα και βλέπω οτι θα εχω κι αλλα ρωτάω για να μάθω...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η αληθεια ειναι οτι δεν τα ειχα ποτε τα ψαρακια αλλα για να γεννανε και να επιζουν κατι κανεις σωστα, εστω κι αν το κανεις στην τυχη. Ολα τα ψαρακια, δηλαδη σχεδον ολα γεννανε σαν τα γκαπυ. Απλα με τα ωοτοκα συνηθως ειναι λιγο πιο δυσκολο λογω φαγωματος των μικρων κτλ! Εφοσον λοιπον δεν κανεις κατι παραπανω για την φροντιδα τους, αστα να γεννανε!  :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...