Jump to content

Κατασκευή Καπάκι/ Πάτωμα + Decoupage


koala_

Recommended Posts

Όπως είχα υποσχεθεί πριν καιρόοοοοο,  θα προσπαθήσω να σας δείξω πώς έφτιαξα το καπάκι για το 240 λίτρα ενυδρείο μου, καθώς και το πάτωμα.

 

Είναι η πρώτη μου παρουσίαση οπότε δείξτε λίγο κατανόηση! :usd:

 

Πάτωμα εννοώ το κάτω μέρος του γυαλιού.

 

Οι διαστάσεις του ενυδρείου μου είναι 1.20 x 0.40 m.

Ο λόγος που έκανα την κατασκευή ήταν γιατί τα μαμίσια αντίστοιχα πλαστικά ήταν λίγο άσχημα.

 

Το πάτωμα έγινε με ξύλο OSB πάχους 1 εκ. και τα πηχάκια πλανισμένα 4 εκ.

post-60751-0-02080100-1459154749_thumb.jpgpost-60751-0-45403800-1459154760_thumb.jpgpost-60751-0-74519200-1459154770_thumb.jpg

 

Τα πηχάκια ενώ κολλήθηκαν στο πλάι του OSB βιδώθηκαν  κιόλας.

Αυτό το μπλέ είναι λεπτό αφρολέξ απο το jumbo που το χρησιμοποιούν για γυμναστική.

 

 

Το καπάκι ήταν πιο "μπελαλίδικο". Για φωτισμό χρησιμοποίησα έτοιμο φωτιστικό της fluval οπότε η κατασκευή έγινε με αυτό γνώμονα .

Το τελικό αποτέλεσμα ήταν αυτό:post-60751-0-24312100-1459156570_thumb.jpg

 

Η κατασκευή έγινε με πηχάκια πλανισμένα διαφόρων μεγεθών και η σκέψη ήταν να φορεθεί στο πάνω μέρος του ενυδρείου ώστε να συγκρατεί και τα γυαλιά όπως και το μαμίσιο και με αναμονές πίσω δεξιά και αριστερά για τα λάστιχα του φίλτρου.

 

 

post-60751-0-91564700-1459156411_thumb.jpgpost-60751-0-51750000-1459156421_thumb.jpgpost-60751-0-91362800-1459156431_thumb.jpg

 

Για καπάκια χρησιμοποίησα κόντρα πλακέ θαλλάσης, το πιο λεπτό και στην άκρη που θα ακουμπούσε στο φωτιστικό κόλλησα κατά μήκος μια ράβδος καβίλιας.

Στα πίσω καπάκια άφησα ανοίγματα για τα λάστιχα του φίλτρου.

post-60751-0-10499900-1459156647_thumb.jpg

Αργότερα πρόθεσα κεραμικά χερούλια απο το ebay, με σχήμα τί άλλο; ψάρια! post-60751-0-32886500-1459158242_thumb.jpg

 

Να σημειώσω ότι όπου μπήκε βίδα, μετά μπήκε ξυλόστοκος. Αφού έπεσε τρίξιμο στο ξυλόστοκο και δοκιμάστηκαν καπάκι και πάτωμα ότι ταιριάζουν ξεκίνησε το ψαλίδισμα εφημερίδων για το decoupage.

post-60751-0-09091800-1459157042_thumb.jpg

Επειδή έβαλα ΠΟΛΛΑ στρώματα εφημερίδας, τα αρχικά ήταν με ελληνικές οτι ναναι εφημερίδες και τα τελευταία με ξένες.

Το κόλλημα έγινε με ατλακόλ αραιωμένη με νερό και ανάμεσα στα στρώματα εφημερίδας τα άφηνα να στεγνώσουν για μια ημέρα.

Προσοχή, δεν έβαλα εφημερίδα εσωτερικά στα ξύλα που θα εφάπτονταν με το τζάμι, γιατί δεν θα χωρούσαν μετά τα πλαίσια.

 

Και τί έμεινε... Βάψιμο με βερνίκι εμποτισμού υδατοδιαλυτό γιατί τα υπόλοιπα μυρίζουν υπερβολικα.

Συνολικά πέρασα 5-6 χέρια βάψιμο όλες τις επιφάνειες και 2 μόνο όσες επιφάνειες θα ακουμπούσαν στα γυαλιά.

 

post-60751-0-19827000-1459157579_thumb.jpgpost-60751-0-04405800-1459157593_thumb.jpg

 

Αφού στέγνωσε καλά, voila!

post-60751-0-29175500-1459157859_thumb.jpgpost-60751-0-00814600-1459157874_thumb.jpg

 

Extra:

Για την κόλληση των ξύλων χρησιμοποίησα ξυλόκολλα Pattex που σε 10 λεπτά ήταν πέτρα!

Για βίδες, πήρα χύμα ξυλόβιδες απο το leroy που έχουν ένα κόψιμο στην άκρη για να μη σπάνε τα ξύλα.

Το βερνίκι θέλει πάρα πολύ καλό κούνημα και ανακάτεμα πρίν την χρήση γιατί το υλικό μπορεί να έχει καθίσει στο πάτο.

 

Το decoupage εκτος από την διαφορετικότητα, σίγουρα συγκρατεί περισσότερο τα ξύλα για να μην ανοίξουν με τις πιέσεις των τζαμιών.

 

Επειδή έχω άλλη οπτική λόγω του ότι το έφτιαξα, αν κάτι δεν είναι κατανοητό εδώ είμαι για να τα πούμε.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει παρα πολυ ομορφη δουλεια,μπραβο!

 

Μια παρατηρηση,δεν προσεξα να εχεις φτιαξει "νεροχυτες". Ενα πηχακι δηλαδη περιμετρικα ωστε να αγκαλιαζει το γυαλι σαν Π και να επιτρεπει στο νερο απο την εξατμηση να επιστρεφει στο ενυδρειο.Αν δεν εχεις κανει κατι τετοιο τοτε με τους υδρατμους θα σταζει νερο περιμετρικα στο γυαλι απο την εξω πλευρα.

Αν εχεις προνοησει γι'αυτο και δεν το προσεξα γραψε λαθος :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φιλε πολυ ωραία δουλειά !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα. Έχεις ένα ξεχωριστό ενυδρείο και το οτι εσύ το δημιούργησες, το κάνει ακόμα πιο ξεχωριστό. Μπράβο σου φίλε μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε μου! καταπληκτικο,ιδιαιτερο και μοναδικο.

Με την παρατηρηση του argy1 για τους υδρατμους στο τζαμι που εκανε,επειδη με ενδιαφερει και μενα,οι σταγονες και η θολουρα που αφηνουν με την εξατμιση πανω στο τζαμι επηρεαζουν την ενταση του φωτος στα φυτεμενα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!

 

Εχεις κανει παρα πολυ ομορφη δουλεια,μπραβο!

 

Μια παρατηρηση,δεν προσεξα να εχεις φτιαξει "νεροχυτες". Ενα πηχακι δηλαδη περιμετρικα ωστε να αγκαλιαζει το γυαλι σαν Π και να επιτρεπει στο νερο απο την εξατμηση να επιστρεφει στο ενυδρειο.Αν δεν εχεις κανει κατι τετοιο τοτε με τους υδρατμους θα σταζει νερο περιμετρικα στο γυαλι απο την εξω πλευρα.

Αν εχεις προνοησει γι'αυτο και δεν το προσεξα γραψε λαθος :)

 

Έχω βάλει ένα πηχάκι περιμετρικά εσωτερικά ώστε να "κάθεται" το πλαίσιο πάνω στο τζάμι. Κάπως φαίνεται εδώ: post-60751-0-51750000-1459156421_thumb.jpg

Δεν είναι Π αλλά από το Νοέμβριο που δουλεύει το ενυδρείο δεν έχω δει να δακρύζει νερό εξωτερικά στα τζάμια.

 

Μπραβο φιλε μου! καταπληκτικο,ιδιαιτερο και μοναδικο.

Με την παρατηρηση του argy1 για τους υδρατμους στο τζαμι που εκανε,επειδη με ενδιαφερει και μενα,οι σταγονες και η θολουρα που αφηνουν με την εξατμιση πανω στο τζαμι επηρεαζουν την ενταση του φωτος στα φυτεμενα?

 

Δεν έχω καθόλου τζάμι από πάνω και ούτε το φωτιστικό έχει τζάμι. Ο argy1  εννοούσε στα πλαϊνά που εφάπτεται το ξύλο με τα κάθετα τζάμια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου πάντως που δεν έχω βάλει νεροχύτες, το νερό όντως βγαίνει απ' έξω και σιρώνει στα τζάμια όπως λέει ο Μιχάλης.

Πρωτότυπο, ωραία κατασκευή :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπράβο
Είναι τόσο ωραία η παρουσίαση και μοιαζει τόσο εύκολη, που λέω να φρεσκάρω και εγώ το rio 240 που έχω.

Πρωτότυπη και έξυπνη κατασκευή , οχι μόνο για τα DIY ενυδρεία αλλά ακομα και σαν ανανέωση για τα "παλιές" - "ταλεπωρημένες" έτοιμες κατασκευές.

:thumbsu: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απαραίτητες προσθήκες γιατί το καλοκαιράκι έφτασε!

 

Για ψύξη με ανεμιστήρια 80mm

post-60751-0-49670200-1463474015_thumb.jpgpost-60751-0-15479400-1463474028_thumb.jpgpost-60751-0-37532600-1463474041_thumb.jpg

 

Και για τροφή με την ταίστρα της Juwel.

post-60751-0-68221300-1463474051_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πιάνουν τα χέρια σου, μπράβο!

Τα ανεμιστηράκια τα έβαλες σε controller να φανταστώ ε; Έβαλες τροφοδοτικό πολλαπλής τάσης ή τα δουλεύεις κατευθείαν στα 12v;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο κοντρόλλερ θα είναι έτοιμος σήμερα.

Τροφοδοτικό χρησιμοποιώ 12 V/ 1,5 A που είναι υπέρ αρκετό!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο μπραβο που μας δινεις και ιδεες καθως βρισκομαι και εγω στην αναζητηση για την κατασκευη του δικου μου ενυδρειου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι χρειαστείς εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο εγινε με το πλεξυ. Απο θορυβο τι λενε 4 ανεμηστηρια μαζι? Μια παρατηρηση μονο. Θα απεφευγα τη χρηση μεταλλικων σετ βιδα-παξιμαδι για το φοβο της οξειδωσης τους. Υπαρχουν κ πλαστικα αναλογα που μπορεις να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο εγινε με το πλεξυ. Απο θορυβο τι λενε 4 ανεμηστηρια μαζι? Μια παρατηρηση μονο. Θα απεφευγα τη χρηση μεταλλικων σετ βιδα-παξιμαδι για το φοβο της οξειδωσης τους. Υπαρχουν κ πλαστικα αναλογα που μπορεις να βαλεις.

 

Από θόρυβο είναι νορμάλ, δεν είναι ενοχλητικό τουλάχιστον προς το παρόν. Έβαλα και σε δοκιμαστική λειτουργία τον κοντρόλλερ σήμερα οπότε λειτούργησαν ελάχιστα σήμερα.

Ίδιες βίδες praktiker, είχα χρησιμοποιήσει και στο προηγούμενο ενυδρείο χωρίς να έχω παρατηρήσει σκουριά. Περιμένω και κάτι σχαράκια από το ebay, οπότε τότε μπορεί να γυρίσω σε πλαστικές βίδες. Σε ευχαριστώ για την πρόταση.

 

Τα ανεμιστηράκια είναι 15 mm πάχους και είναι αυτά http://www.e-shop.gr/titan-tfd-8015m12z-80mm-fan-p-PER.911633

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και τη χρήση τροφοδοτικού πολλαπλής τάσης ώστε να χαμηλώσεις λίγο τα volt, στην ησυχία ίσως σε ενοχλούν. Μπορεί πχ. να έχεις καλά αποτελέσματα στα 9v και να γλιτώνεις θόρυβο.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...