Jump to content

Αγορά Ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε να διαλέξω ενυδρείο.

 

Καταρχήν το μπάτζετ για αγορά ενυδρειου (με φίλτρο και λάμπα) είναι maximum 60€.

Απο εκεί και πέρα θα αγοράσω βυθό, θερμόμετρο, φυτό και στο τέλος τα ψαράκια (ανάλογα με το είδος του ενυδρείου που θα φτιάξω).

Τι πρέπει να προσθέσω και τι πρέπει να προσέξω?

 

Απο ερευνά που έχω κάνει μεχρι τώρα είμαι ανάμεσα στο Hailea 30L (55€)

Χωρητικότητα: 30λίτρων

Φωτισμός: λάμπα 11watt

Φιλτράρισμα: φίλτρο HL-BT200

Διαστάσεις: 36x24x38cm

 

και στο  Hailea 20L (49€)

Χωρητικότητα: 20λίτρων

Φωτισμός: λάμπα 9 watt

Φιλτράρισμα: φίλτρο HL-BT200

Διαστάσεις: 36x24x31cm

 

 

 

 

Θα είναι το πρώτο ενυδρείο μου για αυτό να είστε επιεικής αν έγραψα καμιά χαζομάρα.

Έγινε επεξεργασία - Νίκος Αγαπητός
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νίκο,

 

Με φίλτρο και λάμπα μαζί στα 60 ευρώ έχεις κάποιες επιλογές αλλά για λίγα λίτρα.

 

Μπορείς να βρεις πολύ όμορφο κύβο στυλ dennerle αλλά στα 20 λίτρα.

 

Πρέπει να αποφασίσεις προς τα που θα κατευθυνθείς και τι θέλεις να φιλοξενήσεις. Αν θες πχ μονομάχο τα 20 λίτρα είναι  καλά. Το ίδιο ισχύει αν θέλεις πχ γαρίδες.

Αν θες όμως κάτι άλλο το πιθανότερο είναι κάτι σαν το παραπάνω να μην σε καλύπτει. Υπάρχουν και άλλα ενυδρεία στα 60 λίτρα με το φίλτρο τους στα 55 ευρω αλλά χωρίς μεγάλο μήκος που μπορεί κάποιο ψάρι να χρειάζεται.

 

1ο βήμα λοιπόν δες τι σε ενδιαφέρει να φιλοξενήσεις.

2ο βήμα κοιτάμε αν αυτό που θες να φιλοξενήσεις το καλύπτει ένα ενυδρείο στο budget σου που να περιλαμβάνει αυτά που αναγράφεις.

 

Έχε το νου σου και στις αγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το λόγο λέω πρώτα να δω τι ενυδρείο θα μπορέσω να πάρω και μετά να διαλέξω ψαράκια. Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω παραπάνω το μπατζετ. Θα ήθελα να φιλοξενήσω κανα 2 ψαράκια και αν γίνεται σαλιγκαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε στα συνεργαζόμενα καταστήματα του φόρουμ που θα βρεις κάτω κάτω στις ενότητες του φόρουμ.

 

Θα βρεις ενυδρεία στο budget σου με φίλτρο και λάμπα.

 

Όταν καταλήξεις στείλε μας για να περάσουμε στις προτάσεις για τα ψαράκια :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λέω να πάρω το Hailea 60L(69,30€)  που περιέχει:

Χωρητικότητα: 60λίτρων

Φωτισμός: λάμπα 24watt

Φιλτράρισμα: φίλτρο HL-BT400

Διαστάσεις: 59x33,5x49cm

 

 

Εκτός απο το φίλτρο, θα χρειαστώ και αντλία?

 

Θερμοστάτη μπορώ να πάρω μετά το καλοκαίρι?

Έγινε επεξεργασία - Νίκος Αγαπητός
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται αεραντλια...

Και επισης θερμοστατη προσωπικα χρησιμοποιω ακομα...

Φιλτρανση θα δειξει αν χρειαζεσαι εξτρα απο το τι ψαροσυνθεση εχεις σκοπο να συνθεσεις...

Προσοχη στον βυθο που θα διαλεξεις...

Καλη αρχη και καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Nα πάρεις Θερμοστάτη όπωσδήποτε.

 

Το βράδυ πέφτει πολύ η θερμοκρασία και γενικά θα έχεις πιο σταθερές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτο αδερφε. http://www.aquavivere.gr/enudreia/-sunsun-hr500-enudreio-60l

Αναλογα και τι ψαρια θα βαλεις , φυτα κλπ διαλλεγεις συνηθως ενυδρειο.

Τωρα θερμαντηρα ,πιθανοτατα να χρειαστεις ,εκτος αν βαλεις συννεφακια, γιατι κατι αλλο κρυου νερου δεν μπαινει σε τοσα λιτρα...μετα πας για τροπικα ψαρια, δλδ θερμαντηρα

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...ο θερμοστατης παει αναλογως την διαφορα θερμοκρασιας...δηλαδη την θερμοκρασια που θα διατηρεις στο ενυδρειο σε σχεση με αυτη του χωρου... σου επισυναπτω για να δεις παραδειγμα ( http://www.aquazone.gr/forums/topic/5943-θερμαντήρας/ )

Σε γενικες γραμμες ενας 100W θα ειναι αρκετος..αλλα και παλι λαβε ως γνωμονα το παραπανω...και να προτιμησεις γνωστη εταιρια διοτι ειναι καθαρα θεμα αξιοπιστιας κ δεν θες να σου κολλησει...πρωτον για τα ψαρια σου και δευτερον για την τσεπη σου..πληρωσε τον μια φορα για να τον εχεις..

Επισης και απο το φιλτρο που δινει μαζι με το ενυδρειο μην περιμενεις πολλα...εχω το F30 και πεταξα το φιλτρο την πρωτη ωρα...παλι εδω θες ενα φιλτρο αξιοπιστο και με χωρο..για την βιολογια σου..

Έγινε επεξεργασία - kid4ever
Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλία εντάξει είναι. Για εμένα κάνε ανατάραξη πάνω όταν θα βάλεις σε λειτουργία το ενυδρείο και αν θες άνοιγε την λίγες ώρες την ημέρα για boost στο οξυγόνο. Αν θες 2 ψαράκια είναι μη σου πω και περιττή.

 

Δυστυχώς όπως σου είπε και ο παραπάνω τα φίλτρα λιγάκι πάσχουν αλλά εγώ προσωπικά νομίζω πως μπορείς για 1 διάστημα να ξεκινήσεις με αυτά και στην πορεία να κοιτάξεις για κάτι άλλο.

 

Θερμοστάτης 100 w είναι μια χαρά. Για εμένα η μάρκα παίζει την λιγότερη σημασία και αυτό επειδή διαβάζω τριγύρω μάρκες και μάρκες να χαλάνε , να κολάνε κλπ. Θερμοστάτη θα βρεις από 10 έως 20 ευρώ. Αν θέλεις εμπιστεύσου έναν με Ευρωπαϊκο σήμα ίσως για μεγαλύτερη ασφάλεια αν και πάλι σου λέω πως οποιοσδήποτε μπορεί να βγάλει πρόβλημα. Δεν πάμε με αυτό το σκεπτικό όμως , πάμε πως ξεκινάς το 1ο σου ενυδρείο και όλα θα πάνε σφαίρα και θα είσαι κομπλέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλια δεν χρειαζεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται αεραντλια.. συμφωνω με τον Σταυρο..

ειδικα για πρωτη αγορα...

εχουμε γεμισει ολοι με ενα καρο αεραντλιες 10ετιων ,αχρηστες απο συμβουλες πετσοπαδων.

καλη ειναι να υπαρχει , ΑΝ χρειαστει... αλλα συνηθως δεν χρειαζεται... ουτε για θεραπεια.

θερμαντηρα και 75watt σου κανει...

παρε jager αν μπορεις... αλλιως παρε εναν κοντρολερ απο ebay κι εναν κινεζο θερμαντηρα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα πάω αύριο να πάρω για ενυδρειο http://www.aquavivere.gr/enudreia/-sunsun-hr500-enudreio-60l

και θερμοστάτη http://www.aquavivere.gr/eksoplismos/8ermansi/eheimjager-automatic-heater#/96-size-75_watt

Και πάμε στα ψάρια... Τι μπορώ να βάλω?

Επίσης θέλω να βάλώ και φυτά. Τι προτείνετε?

Τι βυθό?

Διάβασα εδω στο φορουμ οτι μπορείς να στρώσω το ενυδρειο με ειδικά σκευάσματα http://www.aquazone.gr/forums/topic/79787-%CF%83%CF%84%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/

και θα μπορώ να βάλω ψαράκια απο την πρώτη μέρα (εγώ σκέφτομαι να τα πάρω την Δευτέρα τα ψαράκια).ποια είναι αυτά και πως τα ζητάω?

Χίλια συγνώμη για το πρήξιμο αλλά ειμαι αρχάριος με Α ΚΕΦΑΛΑΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Αν η λάμπα του SUN SUN hr500 είναι αυτή που έχω στο sunsun hr500 Που χρησιμοποιώ για γεννήστρα θα απογοητευτείς, δεν θα μπορέσεις ποτέ να βάλεις φυτό και δεν θα σου αρέσει και στο μάτι.

 

Ζήτησε τους να στην ανάψουν και αν ροζίσει στο χρώμα γύρνα σπίτι και ξεκίνα πάλι την έρευνα για ενυδρείο. Επίσης έχε στο νου σου ότι το συγκεκριμένο ενυδρείο έχει ένα απαράδεκτο φίλτρο , δημιουργεί τρικυμία μέσα από ροή λόγω της θέσης εξόδου και δεν έχει ρυθμιστή ροής.

 

Για εμένα και δεν στο λέω τυχαία αλλά το έχω, μην πας καν να το πάρεις.  Επίσης, χρησιμοποιεί Plexi glass και όχι γυαλί. Αντέχει αλλά θα το γρατζουνίσεις για πλάκα.

 

Μπορείς να στρώσεις με σκεύασμα εννοείται εφ'όσον ακολουθήσεις ακριβώς τις οδηγίες. 

 

Αφού ξεμπερδέψεις με το ενυδρείο θα το δούμε αυτό.

Για εμένα μην την κάνεις την αγορά αυτή :) 

Link to comment
Share on other sites

Προτιμησε να πληρωσεις και λιγο παραπανω και να παρεις κατι το οποιο θα αξιζει..οπως ειπε κ ο φιλος παραπανω το ενυδρειο αυτο δεν αξιζει καθολου !!

Ψαχνοντας για γεννηστρα πηγα να το αγορασω και γω και ευτυχως ο υπαλληλος στο pet shop φιλοτιμηθηκε να μου πει οτι δεν αξιζει και τελικα κατεληξα με 10 ευρω παραπανω να παρω αυτο: http://www.hailea.com/e-hailea/product1/f60.htm  

 

Κατα την γνωμη μου , παρε αυτο ή κατι αντιστοιχο σε γυαλι παντα για να το χεις !!! 

Link to comment
Share on other sites

Προτιμησε να πληρωσεις και λιγο παραπανω και να παρεις κατι το οποιο θα αξιζει..οπως ειπε κ ο φιλος παραπανω το ενυδρειο αυτο δεν αξιζει καθολου !!

Ψαχνοντας για γεννηστρα πηγα να το αγορασω και γω και ευτυχως ο υπαλληλος στο pet shop φιλοτιμηθηκε να μου πει οτι δεν αξιζει και τελικα κατεληξα με 10 ευρω παραπανω να παρω αυτο: http://www.hailea.com/e-hailea/product1/f60.htm

 

Κατα την γνωμη μου , παρε αυτο ή κατι αντιστοιχο σε γυαλι παντα για να το χεις !!! 

Mακάρι να είχε φιλοτιμηθεί και εμένα ο υπάλληλος και να χα πάρει την επιλογή που έβαλες στο link..

 

Έχω καταλήξει τώρα να προσπαθώ με καλσόν να μπουκώνω το φίλτρο για να μην γίνεται τυφώνας μέσα και να το ξεμπουκώνω όταν δεν περνάει καθόλου νερό για να μην στεγνώσει η βιολογία. 

Μία σκέτη ταλαιπωρία δηλαδή..

 

Προσωπικά, όταν μεγαλώσουν λίγο τα μωρά και τα δώσω όλα θα πάει ντουγρού για αγγελία..

Link to comment
Share on other sites

Ποιο φιλτρο εχει μεσα το ενυδρειο;

Έχει μία δική του πατέντα με τον "κάδο" ψηλά ενσωματομένο στο ενυδρείο (πρέπει να το σπάσεις για να το βγάλεις) και έναν κυκλοφορητή-εισαγωγή που συνδέεις με τον "κάδο". Τραβάει το νερό από κάτω το περνάει μέσα από τα υλικά του κάδου και το φτύνει ένα spray bar ξανά πίσω ενώ παράληλα ένας μικρός κυκλοφορητής ενδιάμεσα φροντίζει για να γίνονται όλα άνω κάτω..

 

Δεν μπορώ να το διατυπώσω ακριβώς , θα βγάλω 1 φωτογραφία αύριο να σου στείλω. 

 

Χειρότερο πάντως δεν μπορούσα να φανταστώ, εκτός αν καλόμαθα με τα εξωτερικά. Αν και πραγματικά πιστεύω όταν δεις θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να δω καλά την φώτο αλλά είναι φίλτρο με μπαλκόνι ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να δω καλά την φώτο αλλά είναι φίλτρο με μπαλκόνι ?

Δεν ξέρω αν λέγονται έτσι ρε συ.. Αν μπορώ να καταλάβω πως το εννοείς μάλλον αυτό θα λες ναι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Τελικά πήρα το Tetra Starter Line 54L (60x30x30) και είχε μέσα το easycrystral filter box 300, και θερμοστάτη. Πήρα υποστρωμα για φυτα της Tetra και ανοιχτοχρωμο χαλίκι. Για φυτό πήρα για αρχη μια  Hygrophila.

Έχει κανεις ιδεα πως μπορώ να βάλω το έξτρα βιολογικο υλικό (siporax mini) που πήρα στο συγκεκριμένο φίλτρο? Και τι ψαράκια να βάλω μολις ολοκληρωθεί το στρώσιμο?

 

Επίσης ο petshopας μου είπε να βάλω το υποστρωμα για φυτα και απο πανω χαλίκι. Ισχύει ή πρέπει να βαλω χαλικι μετά υποστρωμα και ξανα απο πάνω χαλίκι?

Έγινε επεξεργασία - Νίκος Αγαπητός
Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμο εχει το ενυδρειο;;αν δεννκανω λαθος εχει led 6w;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...