Jump to content

Κατασκευή HYBRID φωτιστικού με POWER LED & T5


fishbone!

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου,

 

Το θέμα αυτό το ανοίγω σαν οδηγό κατασκευής ενός υβριδικού φωτιστικού με power led και Τ5 λάμπες φθορισμού!

 

Ο βασικός σκοπός μου είναι περισσότερο να μοιραστώ μαζί σας όχι τόσο πολύ την κατασκευή αλλά τα αποτελέσματα και τις

 

προσωπικές μου εμπειρίες :skydive: ! Επίσης στο τέλος του θέματος θα σας δείξω και κάποιες μοναδικές εργαστηριακές μετρήσεις που έγιναν :bigemo_harabe_net-52: !

 

Να ξεκαθαρίσω από την αρχή ότι δεν είμαι ηλεκτρολόγος οπότε ας με συχωρήσουν οι επαγγελματίες για τις ατέλειες που θα δουν :ranting2:  ! 

 

Αλώστε μια τέτοια κατασκευή DIY με power Led δεν είναι πυρηνική φυσική αλλά χρειάζεται προσοχή για την ασφάλεια και την σωστή

 

λειτουργία!

 

 To project φωτιστικό με έχει απασχολήσει από την αρχή της ενασχόλησης μου με το θαλασσινό ενυδρείο!  Το κώλυμα μου με τα Λεντ

 

και τις προοπτικές που δίνουν είναι γνωστό στους περισσοτέρους :chair:  ! θα σας πω τις παρατηρήσεις στις αλλαγές που έχω κάνει 

 

τα 3μισή χρονιά με το ενυδρείο μου!  Θα μου επιτρέψετε μια σύντομη αναδρομή στα προηγούμενα φωτιστικά μου!

 

 

Ξεκίνησα με λεντοταινιες για τουλάχιστον 9 μήνες      http://www.aquazone.gr/forums/topic/97824-fishbones-%CE%B1%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5-reef/   οπως πολλών,  η σκέψη ενός fish Only έφυγε νωρίς οπότε τα πρώτα 

 

μαλακά και LPS μπήκαν δειλά δειλά στο πρόγραμμα :devil: !

 

Οι λεντοταινιες (ενυδρειακες) είχαν αγοραστεί από γνωστό κινεζικό σαιτ με14,4w στο μέτρο !  αν θυμάμαι καλά υπήρχαν τουλάχιστον 

 

5 σειρές επι 14.4 watt άρα  περίπου 108 watt στα 250 λίτρα!

 

Σύντομα κατάλαβα ότι αν θες να έχεις κοράλλια εκτός από εύκολα μαλακά πρέπει να φύγεις από τις λεντοταινιες :thumbsd: !

 

 

 

Επόμενο προτζεκτ η αγορά 3βαττων power leds και τοποθέτηση τους με τις λεντοταινιες !

 

 Για ψήκτρα έβαλα Π αλουμίνιου ………img_0390.jpg.και το πρώτο μου αξιοπρεπές  φωτιστικό ήταν πραγματικότητα!img_2180.jpgΜετα  από 

 

κάποιες διορθώσεις/αναβαθμίσεις είχα ένα όμορφο οπτικό αποτέλεσμα με μια καλή ανάπτυξη των LPSimg_2183.jpg

 

Δυστυχώς όμως η ώρα των Σκληρών είχε έρθει και στην καλύτερη απλά δεν είχα νεκρώσεις :notfair: !

 

 

 

 

Οπότε φτάνουμε στο 2016 που πλέων το 3ο φωτιστικό παίρνει σάρκα και οστά!

 

Όπως και στο προηγούμενο, το κέλυφος έγινε από πλάκα αλουμινίου 2μμ (είχε περισσέψει)   post-53089-0-43323500-1463224915_thumb.jpg

 

Αφού κάμφθηκε καταλλήλωςpost-53089-0-24430400-1463224922_thumb.jpg 

 

 έγιναν οι απαραίτητες τρύπες για την ψύξη…post-53089-0-80626400-1463224932_thumb.jpgpost-53089-0-76084000-1463224927_thumb.jpgpost-53089-0-94920800-1463224938_thumb.jpg…!

 

 

Είπα να βάλω και λίγο χρώμα έτσι και βάφτηκε σε φανοποιείο με το το πρωτότυπο μαύρο :hehe ,  για την ακρίβεια μαύρο περλε της TOYOTApost-53089-0-74548800-1463224948_thumb.jpgpost-53089-0-04452700-1463224960_thumb.jpg!

 

 

Προχωρώντας και κάνοντας το λίγο πιο επαγγελματικό έβαλα ψήκτρα εμπορίου (140-9,7-2,5) που θα μου έδινε παραπάνω τσιπακια

 

στο τετραγωνικό εκpost-53089-0-05992600-1463224965_thumb.jpg!

 

Ξεκολλήθηκαν τα τσιπακιαpost-53089-0-85255800-1463224955_thumb.jpg από το παλιό πολύ εύκολα αν σκεφτείς ότι είναι η τρίτη φορά που κολλιούνται!!! θερμοαγογιμη πάσταpost-53089-0-42419500-1463224970_thumb.jpg και

 

χωρίς βίδες κολλήθηκαν στην ψήκτρα ( η συγκεκριμένη πάστα είναι από εξωτερικό οι αντίστοιχες εδώ δεν κολλάνε )!

 

Τα λεντακια (bridgelux) αφού δοκιμάστηκαν χρωματικά και ποιοτικάpost-53089-0-09221900-1463225658_thumb.jpgpost-53089-0-23083100-1463225652_thumb.jpg τοποθετήθηκαν σε 4 κανάλια των 18!

 

1ο Moon light με μπλε και UV!

 

2o  Royal Blue & Blue

 

3o White 12000K &6500K, Red, Green, Cyan

 

4o   Whyte 12000K 50%  kai R Blue 50%

post-53089-0-44186200-1463225775_thumb.jpg

 

Tip: προσπαθείτε τα υλικά που δουλεύεται να είναι καλής ποιότητας πχ. Έχω φάει πολλές ώρες προσπαθώντας να κολλήσω με κακής

 

ποιότητας κολλητήρι και σηματάκι που μόλις τα άλλαξα τα έκανα όλα στο 1/5 του χρόνου :thumbsu: !

 

 

Συνέχεια στο επόμενο ποστ ......

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Δεξιά και αριστερά τοποθετήθηκαν 2+2 ανακλαστήρες της Juwel μήκους 1,20εκ ώστε να τοποθετηθούν 4 ΑΤΙ

 

54Wattpost-53089-0-78889400-1463227421_thumb.jpg!

 

Η γυάλα μου είναι 150 εκ μήκος και 45εκ πλάτος ! Το ιδανικό θα ήταν να μπαίνανε 140μηκος λάμπες αλλά θα εκτοξεύανε την

 

κατανάλωση ( από 220w στα 320W) :zoro: !

 

Έτσι σκέφτηκα να τις τοποθετήσω ανά δυο στα άκρα post-53089-0-33869400-1463227429_thumb.jpg!

 

Χρωματικά διάλεξα 2 Blue Plus , 1 Purple , 1 Aquablue! Γενικά ουδέτερο αποτέλεσμαpost-53089-0-84339800-1463227449_thumb.jpg!

 

 

 

 

 

Χρονικά το όλο σύστημα ελέγχεται με έναν χρονοδιακόπτηpost-53089-0-88672300-1463227409_thumb.jpg με τρία κανάλια + έναν ΙΚΕΑ για το

 

moonlight!

 

12 ώρες moonlight   14:00 – 02:00

 

8   ώρες  Leds    channel 1+2      16:00- 00:00

 

6   ώρες  Led + 2 T5                     17:00 – 23:00

 

4   ώρες   2 Τ5                                18:00 – 22:00

 

 Όσο για την ψύξη του φωτιστικού να επιστρατευτεί ότι ανεμιστηρακι έχετεpost-53089-0-23872000-1463227437_thumb.jpg!

 

Το κόστος τους είναι μηδαμινό και η συμμετοχή τους στην απόδοση και στην συντήρηση του είναι τεράστια :sword: !

 

 

Η Βάση του φωτιστικού είναι η κλασική που κάνω σε όλα τα φωτιστικά μουpost-53089-0-47455100-1463227442_thumb.jpg

 

Οι δυο κρίκοι στο ταβάνι με το συρματόσχοινο σε σχήμα Μ με βοηθάει χωρίς κόπο να ανεβοκατεβάζω το φωτιστικό με το ένα δάχτυλο!

 

Τα υπόλοιπα υλικά πάρθηκαν από το Leroy  η από οπουδήποτε  πολυκατάστημα

 

Το βάρος στο κέντρο του Μ είναι από βαράκια καταδύσεων περίπου 3 κιλά! Σίγουρα υπάρχουν πιο κομψά βαρίδια !

 

 

 

Κατανάλωση!

 

Τα κανάλια με τα λεντακια είναι dimmable οπότε θα μείνουμε στα ονομαστικά  τα οποία είναι περίπου 200-210 watt!

 

Οι Τ5 δυστυχώς δεν ρυθμίζονται (τα ρυθμιζόμενα driver s είναι πανάκριβα) άρα 4 * 54=216Watt!

 

Μέγιστη απόδοση φωτιστικού με πλήρες φορτίο  περίπου 400Watt!

 

Το δικό μου φωτιστικό στην καθημερινή του χρήση δουλευθεί με μέγιστη κατανάλωση 290-300watt  με ημερήσια κατανάλωση τα 1,7-

 

1,8 Κwatt

 

 

 

 

Κόστος κατασκευής :money: :

 

Για ενυδρείο διαστάσεων 150-45-60 με μέγιστη απόδοση στα 400Watt!

 

Πλάκα αλουμίνιου 140-45εκ  περίπου 30Ε

 

Ψήκτρα 140 εκ    περίπου 45Ε

 

Power Led   Bridge lux 2-3 Ε έκαστος

 

Dimmable Drivers για 20 λεντακια    22Ε έκαστος!

 

Κόλλα θερμοαγωγιμη  2,5 Ε το σωληνάριο!

 

Καλώδια κολλητήρια , κοφτακια  , συρματακι  κτλ. περίπου 30-40Ε  και σου μένουν και τα εργαλεία!

 

Drivers διπλοί για τις Τ5   15Ε το τεμ!

 

Ανακλαστήρες  16-18Ε το τεμ

 

Λάμπες Τ5   54 watt   18E το τεμ!

 

Χρονοδιακόπτης 3πλος από κίνα γύρω στα 15Ε

 

Ανεμηστηρακια από 5Ε

 

 

Διάφορα για την κατασκευή της βάσης ( συρματόσχοινα ,Inox σύνδεσμοι, κρικακια και λοιπά)  περίπου 10-15Ε!

 

 

 

 

 

 

Συνέχεια στο επόμενο......

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Διονύση μπράβο για την αναλυτικότατη παρουσίαση..όσο αφορά το υβρίδιο και εγώ που παίζω εδώ και λίγο καιρό λεντ με τ5 βλέπω διαφορά προς το καλύτερο και το σύστημα έχει αγαπήσει τον έξτρα φωτισμό...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε πολυ για τον χρόνο και για την άψογο άρθρο που ανέβασες...

Έγινε pin  φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο Διονύση για τη φοβερή δουλειά που έκανες! Και ήρθε ακριβός την ώρα που πρέπει να πάρω τελικές αποφάσεις για τον φωτισμό του ενυδρείου μου. Και πραγματικά τώρα πήρα εύκολα αυτήν την απόφαση. Αφού βελτιώσω τεχνικά το υπάρχον φωτιστικό Τ5 που έχω (θα γίνουν 2 κανάλια αντί για 1) θα προσθέσω επιπλέον 3βατα led. Για τον αριθμό τους ακόμα το μελετάω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εύγε και πάλι εύγε!!!

Τώρα έχεις μια πρόκληση και αυτή είναι να κάνουμε μια μελέτη διότι σκέφτομαι να κάνω αλλαγή φωτιστικου και τώρα μου έδωσες μια πολύ καλή ιδέα!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενα τεραστιο μπραβο Διονυση εξαιρετικο αρθρο εξαιρετικη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Eξαιρετικη παρουσιαση και πολυ καλη δουλεια :thumbsu:

Μπραβο Διονυση :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Άριστη και τεκμηριωμένη παρουσίαση. Ευχαριστούμε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους σας !

Με τιμάτε ιδιαίτερα και χαίρομαι πολυ που σας άρεσε !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή δουλεία. και ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας  :bow:

 

Αν έχεις στοιχεία μετρήσεων που να δείχνουν το πόσο επηρεάζει το φάσμα των Led ή χρήση Τ5 θα ηταν πολύ ενδιαφέρων.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο καλη δουλεια!

Γιατι δεν επαιξες με μουλτιτσιπ μιας που με την τεχνολογια σε βλεπω κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Πανο η σφαιρα ολες τις μετρησεις τις παιρνει απο αυτη τη μοναδα που ειναι στη μεση?

Υπο νορμαλ συνθηκες οπου ενας τρελλος χομπυστας δεν μετραει τις επιδοσεις του diy φωτιστικου του,που χρησιμευει?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο καλη δουλεια!

Γιατι δεν επαιξες με μουλτιτσιπ μιας που με την τεχνολογια σε βλεπω κομπλε.

Αυτά τα λεντ τα χρεισιμοποιω τα τελευταία 2 χρόνια ! Πρώτον δεν γνώριζα τότε τα multichip και δεύτερον ήθελα μεγαλύτερη διασπορά !

Σίγουρα με την τεχνολογια δεν τα πάω τόσο καλά αλλά μου αρέσει να πειραματιζομαι και πιάνουν λίγο τα χέρια μου !

Link to comment
Share on other sites

Πανο η σφαιρα ολες τις μετρησεις τις παιρνει απο αυτη τη μοναδα που ειναι στη μεση?

Υπο νορμαλ συνθηκες οπου ενας τρελλος χομπυστας δεν μετραει τις επιδοσεις του diy φωτιστικου του,που χρησιμευει?

Φιλαράκι μου μάλλον με μπερδεύεις με κάποιον που φτιάχνει pappone με κουστούμι :)

Η σφαίρα Μιχάλη παίρνει μετρήσεις από ένα σενσορα στο πανω μέρος της όχι όμως απευθείας από την πηγή ! Αναλύει όλο το φάσμα την ένταση και τουλάχιστον 20-30 διαφορετικές παραμέτρους ανάλογα με τις ανάγκες !

Μπορεί να μετρήσει κάθε πηγή φωτός και να την αναλύσει !

Link to comment
Share on other sites

χαχα,ναι ρε διονυση οντως σας εχω στο μυαλο μου σαν ενα :usd:  :usd:  :usd:

 

Ρε συ εννοειται πως δεν εχω ιδεα απο τη σφαιρα η' να ερμηνευω τα αποτελεσματα των μετρησεων κτλ,οτι δεν ειμαι πανττογνωστικο τρολλ/γκουρου,υπερχομπυστας,admin σε φατσογκρουπακια κτλ,αλλα νομιζω πως στη δευτερη φωτο που ειναι μονο τα λεντ,το φασμα ειναι φτωχοτερο,ειδικα οσον αφορα το λευκο,πρασινο,κιτρινο και κοκκινο.

Εκτος εαν δεν "διαβασα" το γραφημα σωστα,ρε διονυση μου.

Επισης τα 200 σχεδον βαττ των λεντ βγαζουν σχεδον τα μισα par απο τις μονο 2 μπλε τ5 των 108 βαττ!

 

Και κατι αλλο που θα ηταν πολυ ενδιαφερον ειναι ποσο θα αλλαζε το αποτελεσμα οσον αφορα στο φασμα, εαν μονο με τα λεντ ανοιχτα,ο σενσορας μπορουσε να μετακινηθει σε διαφορετικα σημεια οπου θα ηταν πιο κοντα για παραδειγμα στα κοκκινα η ' στα πρασινα κοκ η' σε διαφορετικο υψος για να δουμε απο ποια εκατοστα κ μετα "μπλεκεται"/αναμυγνειεται το φως/φασμα/κτλ που βγαζει το καθε ενα λεντ με το αλλο.

 

Με το seneye τι αποτελεσματα πηρες?

 

 

Εμεις γνωριζομαστε και ξερεις τι βλακας ειμαι οποτε τη διευκρινηση δεν την κανω για σενα αλλα για τους προβληματικους κοριτσαρους....εννοειται πως με τα παραπανω δεν μειωνω/αμφισβητω την προσπαθεια σου και ολα αυτα τα υπεροχα τα οποια δοξα τω Θεο μπηκες στο κοπο να μοιραστεις μαζι μας και να βοηθησεις/εμπνευσεις και αλλα παιδια.....απλα μια συζητηση κανουμε πανω σε αυτο που ανεφερες :dj:  :usd:  :dj:  :usd:

Link to comment
Share on other sites

πως μου ξέφυγε το άρθρο ακομα δεν καταλαβα αλλα να ναι καλα ο φίλος μου ο Μιχάλη που μου το υπέδειξε :)

Μπορω να πω οτι μπήκα με διάθεση να σε τρολαρω, αλλα διάβασα μεχρι και το link με τα πρώτα σου δείγματα γραφής, θυμήθηκα ποσο ντροπαλή, συνεσταλμένη, ευγενική φυσιογνωμία εισαι, συγκινήθηκα, με συνεπήρε η για αλλη μια φορα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ και αναλυτική παρουσίαση σου και δεν εχω παρα ακόμη μια φορα να σου βγάλω το καπέλο!

Η διάθεση σου να βοηθάς και να μοιράζεσαι ειναι παράδειγμα για ολους!

Φιλαρακι μου πολλα μπράβο σου! Το φωτιστικο φαίνεται διαμάντι και η δουλεια άκρως επαγγελματική, απο το στραπατσάρισμα του αλουμινίου εως και τις μετρησεις στη σφαίρα :P

Ελα τωρα, ξαναπες το... τι σου καναν οι Τ5 στα sps???? μ αρεσει να τ ακουω!!!!! χαχαχαχαχα

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κρατα χαρακτηρα Διονυση μην υποκυπτεις.

Link to comment
Share on other sites

Κρατα χαρακτηρα Διονυση μην υποκυπτεις.

 

Σημερα Νικο μου θα κρατήσω χαρακτήρα γιατι ειναι περασμένη η ωρα!

 

Αυριο ομως θα απαντησω και στους 2 τους :bigemo_harabe_net-119: !!!

Link to comment
Share on other sites

πως μου ξέφυγε το άρθρο ακομα δεν καταλαβα αλλα να ναι καλα ο φίλος μου ο Μιχάλη που μου το υπέδειξε :)

Μπορω να πω οτι μπήκα με διάθεση να σε τρολαρω, αλλα διάβασα μεχρι και το link με τα πρώτα σου δείγματα γραφής, θυμήθηκα ποσο ντροπαλή, συνεσταλμένη, ευγενική φυσιογνωμία εισαι, συγκινήθηκα, με συνεπήρε η για αλλη μια φορα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ και αναλυτική παρουσίαση σου και δεν εχω παρα ακόμη μια φορα να σου βγάλω το καπέλο!

Η διάθεση σου να βοηθάς και να μοιράζεσαι ειναι παράδειγμα για ολους!

Φιλαρακι μου πολλα μπράβο σου! Το φωτιστικο φαίνεται διαμάντι και η δουλεια άκρως επαγγελματική, απο το στραπατσάρισμα του αλουμινίου εως και τις μετρησεις στη σφαίρα :P

Ελα τωρα, ξαναπες το... τι σου καναν οι Τ5 στα sps???? μ αρεσει να τ ακουω!!!!! χαχαχαχαχα

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ευχαριστω φιλε μου για τα καλα σου λογια!

 

Θα απαντησω σε εσενα και στον Mad οσο πιο σοβαρα γινεται ( ουτε να το γραψω μπορω καλα καλα  με πιανουν τα :bigemo_harabe_net-163:) παρακατω!

Link to comment
Share on other sites

χαχα,ναι ρε διονυση οντως σας εχω στο μυαλο μου σαν ενα :usd:  :usd:  :usd:

 

Ρε συ εννοειται πως δεν εχω ιδεα απο τη σφαιρα η' να ερμηνευω τα αποτελεσματα των μετρησεων κτλ,οτι δεν ειμαι πανττογνωστικο τρολλ/γκουρου,υπερχομπυστας,admin σε φατσογκρουπακια κτλ,αλλα νομιζω πως στη δευτερη φωτο που ειναι μονο τα λεντ,το φασμα ειναι φτωχοτερο,ειδικα οσον αφορα το λευκο,πρασινο,κιτρινο και κοκκινο.

Εκτος εαν δεν "διαβασα" το γραφημα σωστα,ρε διονυση μου.

Επισης τα 200 σχεδον βαττ των λεντ βγαζουν σχεδον τα μισα par απο τις μονο 2 μπλε τ5 των 108 βαττ!

 

Και κατι αλλο που θα ηταν πολυ ενδιαφερον ειναι ποσο θα αλλαζε το αποτελεσμα οσον αφορα στο φασμα, εαν μονο με τα λεντ ανοιχτα,ο σενσορας μπορουσε να μετακινηθει σε διαφορετικα σημεια οπου θα ηταν πιο κοντα για παραδειγμα στα κοκκινα η ' στα πρασινα κοκ η' σε διαφορετικο υψος για να δουμε απο ποια εκατοστα κ μετα "μπλεκεται"/αναμυγνειεται το φως/φασμα/κτλ που βγαζει το καθε ενα λεντ με το αλλο.

 

Με το seneye τι αποτελεσματα πηρες?

 

 

Εμεις γνωριζομαστε και ξερεις τι βλακας ειμαι οποτε τη διευκρινηση δεν την κανω για σενα αλλα για τους προβληματικους κοριτσαρους....εννοειται πως με τα παραπανω δεν μειωνω/αμφισβητω την προσπαθεια σου και ολα αυτα τα υπεροχα τα οποια δοξα τω Θεο μπηκες στο κοπο να μοιραστεις μαζι μας και να βοηθησεις/εμπνευσεις και αλλα παιδια.....απλα μια συζητηση κανουμε πανω σε αυτο που ανεφερες :dj:  :usd:  :dj:  :usd:

Πιστευω οτι με ξερεις  αρκετα καλα για να σκεφτείς οτι ουτε μια στο 1000000 δεν θα παρεξηγηθώ!

 

Χαιρομαι πολυ που μπαίνουμε σε μια συζητηση χωρις προκαταληψεις και κομπλεξισμους!

Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβατε το θεμα αυτο ανοίχτηκε κυριως για τα δεδομένα που έχουμε και οχι τοσο για την κατασκευη!

 

Αλλωστε υπάρχουν αρκετα και αναλυτικα θεματα στο DIY που μπορουν να σας βοηθησουν !

 

Για να μην παρεξηγηθώ το όλο άρθρο είναι υποκειμενικό και βασιζεται σε δικες μου μετρήσεις και αποτελέσματα!

 

Θα σταθω στο οροσ υποκειμενικό γιατι οποιοσδήποτε μπορει να αμφισβητήσει τα αποτελέσματα εκτος απο τις μετρήσεις οι οποιες ειναι ανδιαφισβητητες ( το

 

μηχάνημα ειναι τοσο συνχρονο και ακριβες)!

 

Θα σας φερω ενα παράδειγμα κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου :devil: :

 

 Γραφω αυτα γιατι ειδα αναπτυξη στα κοραλια μου!!!  

 

 Απάντηση :  Εγω δεν θεωρω αναπτυξη το 1εκ το μηνα στα SPS  αλλα 1εκ την εβδομαδα! 

 

 

Με την προσθεση των Τ5 ειχα πολυ καλύτερα αποτελεσματα

 

Απάντηση :  Ειδες καλυτερα αποτελέσματα γιατι προσθεσς αλλα 200 watt στο συστημα σου!

 

Και πολλα αλλα παρόμοια !

 

Πραγματικα πιστευω οτι καποια στιγμη τα LED θα κατακτησουν και αυτο το κοματι !

 

Οι δυνατότητες τους ειναι τεράστιες !

 

Μεσα στο φορουμ υπάρχουν φιλοι με φωτιστικά LED που εχουν στολίδια και λιγοτεροι με DIY led που εχουν πολυ καλα αποτελέσματα!

 

Σίγουρα για να πετυχεις ενα ιδανικό φωτισμό χωρις να δωσεις μια περιουσία χρειάζεσαι πολυ ψάξιμο ή πολυ τύχη!

 

Οπως καταλαβαινουμε ολοι οι λαμπες μεταλου ειναι θεμα χρονου να σταματήσουν να υπαρχουν εκτος και αν αλλαξει κατι δραματικα στην καταναλωση τους!

 

Η λυση των Τ5 ειναι σημειο αναφορας διοτι εδω και τοσα χρονια παρεχουν ενα αριστο αποτέλεσμα σε ενυδρεια ανα την υφήλιο!  Αρα

 

δεν μπορουμε να τις αμφισβητησουμε! 

 

Και ερχόμαστε στη λύση Λεντ που σιγουρα μασ προσφέρουν λιγότερη κατανάλωση και θερμότητα!

 

Για την θερμότητα δεν εχω να πω τίποτα, ομως για την κατανάλωση μπορει να πει κάποιος οτι πρεπει να συγκρίνουμε το ιδιο ενυδρειο με ομοια κατανάλωση σε Τ5 και λεντ!

 

Δυστυχώς εγω δεν εχω ουτε το κατάλληλο ενυδρειο , ουτε το χρονο , ουτε και τους πόρους να κάνω κατι τέτοιο!

 

Γι αυτο τον λογο κατέληξα σε αυτη την λυση ωστε να παρω προτερήματα και απο τα δυο προϊόντα!

 

Και αυτος ειναι βασικος σκοπος μου στο αν καποιος εχει το μερακι και την διαθεση να φτιαξει κατι μονος του να συνδυάσει και τις δυο μεθόδους!

 

Τουλάχιστον σε εμενα λειτούργησε με θετικα αποτελέσματα, παντα κατα την ταπεινή μου άποψη !

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...