Jump to content

Κιχλίδες Αμερικής 600λτ


kadmos

Recommended Posts

Πολύ ωραίο !!! Θα το χαρούν πολύ τα ψαράκια !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα απο τα ψαρια που εχεις... :P

Πρωτη φορα τα διαβαζω και τα βλεπω.

Δεξια το μαυρο ειναι φιλτρο?

Οι πετρες κατσανε ωραια ,αλλα τα ξυλα ειναι μεγαλα για αυτο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Χρησταρα, στα ειπα απο κοντα, στα ειπα στο τηλ στα λεω κι εδω. Πολυ ομορφο φιλε.

Τα ξυλα οταν θα μεγαλωσουν τα ψαρια ισως να χρειαστει να τα αραιωσεις χαρην χωρου.

Ηδη βλεπω τις πρωτες μπατσες και ξυλιες να πεφτουν!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Χρηστο!!!Να το χαιρεσαι!!! :)

Και,μιας και εισαι ανοιχτος σε προτασεις :P μηπως τα ψαρια θα ειναι πολλα με αυτα που θα βαλεις?Εννοω σε διαμαχες μεταξυ τους κλπ.

Δεν τα γνωριζω καλα αυτα τα χωραφια αλλα ξερω οτι γενικα ειναι επιθετικες οι κιχλιδες ειδικα οταν θα μεγαλωσουν....

Ποσο σιποραξ εχεις και ποση ελαφροπετρα?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο !!! Θα το χαρούν πολύ τα ψαράκια !!!

Eυχαριστώ Μήτσο. Να δούμε πως θα πάνε οι ισορροπίες, μην πέσουμε σε κανά τραμπούκο.

 

Δεν εχω ιδεα απο τα ψαρια που εχεις... :P

Πρωτη φορα τα διαβαζω και τα βλεπω.

Δεξια το μαυρο ειναι φιλτρο?

Οι πετρες κατσανε ωραια ,αλλα τα ξυλα ειναι μεγαλα για αυτο το ενυδρειο.

Καθένας στο είδος του... :P

Το φίλτρο είναι Νίκο. Θα κοιτάξω να μαζέψω τη μαυρίλα, με καμιά βαλισνέρια ακόμη και κανά λιανόκλαδο.

Οι πέτρες ήταν καλύτερα πριν αρχίσουν οι τακτοποιήσεις και αφαιρέσεις ξύλων. Ανάλογα με το τι θα ζητήσουν τα ψάρια, μερικά σημεία θα αναδιαμορφωθούν σε κρυψώνες και με την προσθήκη ίσως κάποιων μικρότερων ξύλων.

Επειδή τα ψάρια είναι λίγο πολύ, σχετικά επιθετικά, τα ξύλα (χοντρά και ψιλά) βοηθάνε στο διαχωρισμό του ενυδρείου σε περιοχές όπως και στη "διακεκομμένη" οπτική ακτίνα. Όσο τα ψάρια μεγαλώνουν και χτίζονται οι ισορροπίες, θα αφαιρούνται τα ογκώδη κομμάτια για να αφήνουν χώρο κολύμβησης.

 

Χρησταρα, στα ειπα απο κοντα, στα ειπα στο τηλ στα λεω κι εδω. Πολυ ομορφο φιλε.

Τα ξυλα οταν θα μεγαλωσουν τα ψαρια ισως να χρειαστει να τα αραιωσεις χαρην χωρου.

Ηδη βλεπω τις πρωτες μπατσες και ξυλιες να πεφτουν!

Send from the heart of the Amazonas

Ευχαριστώ Θοδωρή.

Οι μπάτσες είναι αναμενόμενες με τέτοια ψάρια, αρκεί να μη γίνουν προβληματικές. Το firemouth κάνει τη φασαρία, στα sajica και στο nicaraguensis. Ελπίζω ότι μέσα στο μήνα που θα μπουν και τα υπόλοιπα, θα πάρουν τη σειρά τους. Έχω δοκιμάσει παλιότερα το εγχείρημα με επιτυχία, όπου ένα ισχυρό ψάρι με καλό χαρακτήρα μπορεί να κρατήσει τις ισορροπίες. Το synspilum θα παίξει μάλλον αυτό το ρόλο, το οποίο έχω ήδη ένα μήνα σε άλλο ενυδρείο, και έχει δείξει καλά σημάδια. The peacemaker https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjAw_us54jNAhWmHsAKHZ29AjAQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Ftopshotonhistory.wikia.com%2Fwiki%2FColt_Peacemaker&psig=AFQjCNFdhBLJ7QA6_SZ2NQDm50SaL21YpA&ust=1464938485012812

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Χρηστο!!!Να το χαιρεσαι!!! :)

Και,μιας και εισαι ανοιχτος σε προτασεις :P μηπως τα ψαρια θα ειναι πολλα με αυτα που θα βαλεις?Εννοω σε διαμαχες μεταξυ τους κλπ.

Δεν τα γνωριζω καλα αυτα τα χωραφια αλλα ξερω οτι γενικα ειναι επιθετικες οι κιχλιδες ειδικα οταν θα μεγαλωσουν....

Ποσο σιποραξ εχεις και ποση ελαφροπετρα?

Eυχαριστώ Γιώργο.

Οι κιχλίδες είναι επιθετικές. Τα ψάρια που είναι "επικίνδυνα", είναι τα δύο vieja και το carpintis. Τα δύο συγκεκριμένα vieja είναι τα πιο ήρεμα της οικογένειας και απ'ότι έχω δει μέχρι τώρα με το synspilum, αρκείται στο να προβάλει τη κυριαρχία του χωρίς να γίνεται ιδιαίτερα βίαιος και χωρίς να έχει τάσεις εξόντωσης. Το carpintis θα μπει αργότερα, αφού έχουν στρώσει τα υπόλοιπα. Το συγκεκριμένο δεν το έχω παραλάβει ακόμα και δε ξέρω τι θα κληρώσει.

Στα συγκεκριμένα ψάρια, ο μικρός αριθμός δεν είναι απαραίτητα και η λύση. Μπορεί και με 3-4 ψάρια να γίνει πανικός. Με λίγο μεγαλύτερο αριθμό, χωρίς ζευγάρια, είναι πιθανό να μην δημιουργηθούν προβλήματα. Όταν μεγαλώσουν, για τα ψάρια που το τελικό μέγεθός είναι 25εκ +, πιστεύω ότι λίτρα είναι αρκετά. Η διαρρύθμιση του ενυδρείου όπως και η σωστή συντήρησή του ( φίλτρανση, αλλαγές, τάισμα κλπ) συμβάλλουν σημαντικά στην επίτευξη του ζητούμενου.

Βέβαια με τις κιχλίδες ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος και οπωσδήποτε μια γυάλα 2000 λίτρων είναι καταλληλότερη. Ακόμα όμως και με νανοκιχλίδες όπως απίστο και ραμιρέζι, μπορείς να δεις παρόμοια προβλήματα, κι ας έχουν αρκετά λίτρα. Θα ακολουθήσω το σύστημα που είχα δοκιμάσει και παλιότερα, και ελπίζω ότι κι αυτή τη φορά θα έχει καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου 

Κοινωνικό Κεντρικής και Νοτίου Αμερικής

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):1,50x0.65x0.65

Συνολικά Λίτρα:630

Sump (λίτρα):60

Οργανισμοί

Φυτά: valisneria spiralis, valisneria gigantea

Ψάρια: 8 green swordtail, 2 cryptoheros sajica, 1 hypsophrys nicaraguensis, 1 firemouth, 1 severum rotkel και L027

Άλλα είδη: clea helena

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Βαμμένη μαύρη πλάτη

Πέτρες: Διαφόρων μεγεθών βότσαλα βασάλτη

Ξύλα: Αμπέλι, πλάτανος

Άλλα διακοσμητικά : -

Υπόστρωμα: -

Βυθός: Μπεζ χαλαζιακή άμμος

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 T5 54W 6500K, 1 T5 SYLVANIA GROLUX

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 

Φίλτρανση: eheim compact 3000 με siporax, ελαφρόπετρα και σφουγγάρια

Θέρμανση/ Ψύξη: -

Λίπανση: -

Παροχή CO2: -

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: Διάφορες ξηρές σε bits, flakes και ταμπλέτες καθώς και κατεψυγμένα cyclops και δάφνια.

Παράμετροι

pH: 7,5

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 15

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 27

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 30-40% εβδομαδιαίως

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

Βίντεο:

 
Η γυάλα ακόμα ετοιμάζεται και θα γίνουν κάποιες αλλαγές στα ξύλα και τις πέτρες. Αναμένονται και θα μπουν σταδιακά από την επόμενη εβδομάδα τα παρακάτω ψάρια: 
Hypselecara temporalis, vieja synspilum, vieja regani, herichthys carpintis. Από τον άλλο μήνα θα μπει και ένας L024. 
Εξωτερικά η γυάλα έχει ακόμα δουλειά (ντύσιμο, ηλεκτρικά κλπ), αλλά έκανα την παρουσίαση τώρα, γιατί όπως γνωρίζουν κι αυτοί που με ξέρουν, αυτό μπορεί να πάρει καιρό... :D
Ελπίζω να σας αρέσει και είμαι ανοιχτός σε προτάσεις (με τη καλή έννοια :hehe ).

 

Ούπς να και κάτι που δεν βλέπουμε συχνά..... :devil:

Χρηστάρα πολλά μπράβο για όλη την κατάσταση εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Με καλυψες! :)

Ποσο σιποραξ εχεις βαλει και ποσο ελαφροπετρα?Γιατι το ψαχνω λιγο το θεμα αυτο τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Παρασκευά!

 

Γιώργο, αυτή τη στιγμή έχει 13 λίτρα siporax και γύρω στα 8 λίτρα ελαφρόπετρα. Στη συνέχεια θα προστεθεί κι άλλο βιολογικό υλικό, κατά προτίμηση, siporax.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ Χρήστο πού τα βρηκες αυτά τα ψάρια; Εννοώ ότι δεν τα βλέπεις συχνά σε βιτρίνες καταστημάτων. Το συγκεκριμένο σετ απ το είχες στο νου σου; Το ξεκίνησες Δλδ με αυτό το αποτέλεσμα στο μυαλό σου;

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια που περιμένω, τα έχω παραγγείλει στην Άννα (aquario). Tα δύο πλέκο, τα έχω πάρει πριν από ένα χρόνο με προπαραγγελία σε μαγαζιά. Το nicaraguensis είναι από γέννα του Χρήστου (south). Τα υπόλοιπα βρέθηκαν μετά από ψάξιμο και υπομονή σε διάφορα μαγαζιά.

Ενυδρείο με αμερικάνες το είχα χρόνια στο μυαλό μου, αλλά η εμμονή με τους δίσκους δε μου έδινε τη δυνατότητα. Τη γενικότερη αίσθηση την είχα στο μυαλό μου (πάει πακέτο με το είδος των ψαριών), αλλά το στήσιμο γίνεται εν εξελίξει. Δεν προσχεδιάζω τίποτα. Το ξεκινάω και με πάει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 Ερώτηση κ πολύ σημαντική.τι ψάρια εβγαλες;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι άλλο ενυδρείο, οι δίσκοι είναι στην θέση τους... :D

Χρήστο υπέροχο ενυδρείο κ επιτέλους σε ένα μεγαλούτσικο ενυδρείο βλέπουμε κάτι πέρα από τα συνηθισμένα!

Υπέροχα ψάρια, περιμένουμε με ενδιαφέρον την εξέλιξη του

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα! Τώρα κατάλαβα τα πολλά ερωτηματικά της απόγνωσης.

Οι δίσκοι θα φύγουν όταν το αποφασίσουν μόνοι τους! Είναι το τρίτο κοπάδι που φιλοξενώ και σε καμιά 10ετία με το καλό, θ'ακολουθήσει και τέταρτο (αν και είναι νωρίς να συζητάμε γι' αυτό από τώρα). Η γυάλα αυτή είναι καινούρια.

Η κίνηση που φαντάστηκες, έγινε μετά από την απογοητευτική εμπειρία μου με το πρώτο κοπάδι δίσκων. Τότε με τη (ο Θεός να τη κάνει) βοήθεια έμπειρου πετσοπά, πήρα 12 δίσκους στον αφρό, μετά από τη χρήση του δικού του μαγικού φάρμακου μέσα σε μία μέρα... Άλλα χρόνια, πέτρινα, όπως λέει και κάποια ψυχή εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, νομίζω ότι όταν με το καλό ενηλικιωθούν οι Αμερικάνες, το συγκεκριμένο ενυδρείο θα μονοπωλεί το ενδιαφέρον απο το διπλανό Δισκοενυδρείο... B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι άλλο ενυδρείο, οι δίσκοι είναι στην θέση τους... :D

Χρήστο υπέροχο ενυδρείο κ επιτέλους σε ένα μεγαλούτσικο ενυδρείο βλέπουμε κάτι πέρα από τα συνηθισμένα!

Υπέροχα ψάρια, περιμένουμε με ενδιαφέρον την εξέλιξη του

:)

 

Ευχαριστώ Δημήτρη.  ;)

Πρόλαβες ν'απαντήσεις και πιστεύω ότι είσαι ο πρώτος που θα μ'έκραζες αν φεύγαν οι δίσκοι...

 

Χρήστο, νομίζω ότι όταν με το καλό ενηλικιωθούν οι Αμερικάνες, το συγκεκριμένο ενυδρείο θα μονοπωλεί το ενδιαφέρον απο το διπλανό Δισκοενυδρείο... B)

Χρήστο οι δίσκοι είναι εμμονή. Δεν έχουν να κάνουν με υγιείς συμπεριφορές. Σίγουρα όμως ένα ενυδρείο τέτοιου χαρακτήρα το ήθελα πολύ.

 

Α Όλα καλά τότε.υπέροχο το ενυδρείο σου!!!!

Ευχαριστώ πολύ και καλή επιτυχία με τα δικά σου και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χρηστάρα πολύ ωραίο το ενυδρείο που έστησες. Τα nicaraguensis είναι για μένα μια από τις πιο όμορφες αμερικάνες, αλλά με απρόβλεπτο <<χαρακτήρα>>.  Ελπίζω να είσαι τυχερός και να μη πέσεις σε κανένα τρελλό. :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο Χρησταρα το ενυδρειο και τα ψαρια!

Να το χαιρεσαι φιλαρακι! :D

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχο και το στησιμο και η επιλογη ψαριων,να τα χαιρεσαι!!! :bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Χαίρομαι που σας αρέσει.

Σωτήρη το nicaraguensis έχει psycho καταβολές αλλά διάλεξα το πιο μαζεμένο. Έχεις δίκιο για το χαρακτήρα τους, αλλά ποντάρω στο μέγεθος και το χαρακτήρα των υπολοίπων. Γενικώς πάντως είμαι σε εγρήγορση.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο φιλος κ ενδιαφερουσα ψαροσυνθεση!Αναμενουμε με ενδιαφερον εξελιξεις...Μια μικρη ενσταση προς τον αριθμο των ψαριων,φανταζομαι θα χρειαζεται συνεχεια αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...