Jump to content

Κιχλίδες Αμερικής 600λτ


kadmos

Recommended Posts

Αλλάζω νερό στις γυάλες κάθε βδομάδα ούτως η άλλως. Η ποσότητα που θα χρειαστεί θα φανεί όσο μεγαλώνουν τα ψάρια.

Δισκάς είμαι. Τις αλλαγές δε τις φοβάμαι! :sword:  :hehe

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο, μπράβο! Το στήσιμο, αλλά και τα ψαράκια του μου άρεσαν πολύ! Να τα χαίρεσαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου, έχει γίνει πολύ ωραίο το ενυδρείο. :thumbsu:

Το μόνο που δε μου αρέσει όπως το βλέπω είναι τα λεπτά κλαδιά και ειδικά αυτό φάτσα και δεξιά του ενυδρείου όπως το βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ avraamp!

Nα σου πω την αλήθεια, εμένα τα λεπτά κλαδιά μ'αρέσουν πολύ σ' αυτό το στήσιμο, και βοηθάνε με τις συμπεριφορές των ψαριών. Αλλά περί ορέξεως... :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω καθόλου απο αυτά τα ψάρια...

Αφού βοηθάνε στις συμπεριφορές τους... Και σου αρέσουν....

Απλά μου αρέσει πιο πολύ το τοπίο πίσω με τα μεγάλα ξύλα, τις πέτρες και τις valisneries! ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Στη δεξιά πλευρά βρίσκεται το sump. Αυτό σημαίνει ότι αφαιρούνται 20 εκ. από το φάρδος της δεξιάς πλευράς (άρα λιγότερος χώρος για πολλές πέτρες και χοντρά ξύλα), και φωτίζεται λιγότερο (μόνο από τη μπροστινή λάμπα). Δικαίως λοιπόν σου αρέσει περισσότερο η αριστερή πλευρά. Σιγά σιγά θα γίνουν μικροπαρεμβάσεις για να φτιάξει και αυτό το κομμάτι. Απλά γενικώς δεν το βιάζομαι. Θέλω να δω τι θα μου ζητήσουν και τα ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα είπες όλα Χρήστο!

Δεν βιαζόμαστε, παρεμβαινουμε σταδιακά στο ενυδρείο μας κ κυρίως ακούμε τι μας ζητούν τα ψάρια μας!

Περιμένουμε την εξέλιξη φίλε :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καιρός για μια ενημέρωση με φωτογραφικό υλικό. Δυστυχώς δεν είναι καλής ποιότητας αλλά θα πάρετε μια γεύση.

 

P7110057a_zpsnk0fhby0.jpg

 

P7110070a_zpsfw3nbc4j.jpg

 

P7110019a_zpsn44wh9bm.jpg

 

[/url]

 

50b922a4-608f-4810-835b-f37c027149bd_zps

 

P7110045a_zpsmd5qdbk6.jpg

 

P7110069a_zpsv4cqhq2l.jpg

 

50b922a4-608f-4810-835b-f37c027149bd_zps

 

P7110060a_zpsw73233a6.jpg

 

P7110059a_zpseu7dekhb.jpg

 

P7110037a_zpsiy0tvvbv.jpg

 

P7110034a_zpsyg23kpyi.jpg

 

P7110029a_zps9ilqfq71.jpg

 

P7110039a_zpsl5dmmq7p.jpg

 

P6290008a_zpsily8zzes.jpg

 

P6290007_zpspgmnrego.jpg

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

To l207 , τελος παντων το ancistrus ειναι τρομερο, τα υπολοιπα δεν με πολυ ενθουσιαζουν ,  ειναι απλα ψαρια... :P

Link to comment
Share on other sites

To l207 , τελος παντων το ancistrus ειναι τρομερο, τα υπολοιπα δεν με πολυ ενθουσιαζουν , ειναι απλα ψαρια... :P

Αχαχαχχα σε "τσάκωσα".....το εικονιζόμενο πλέκο είναι το L024 ή επιστημονικώς "Pseudacanthicus Pitanga"....Ααααααχχχ έκανα και εγώ το 'κομμάτι' μου..... :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχχα σε "τσάκωσα".....το εικονιζόμενο πλέκο είναι το L024 ή επιστημονικώς "Pseudacanthicus Pitanga"....Ααααααχχχ έκανα και εγώ το 'κομμάτι' μου..... :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν ξερω ποιος αριθμος ειναι .;p

Pleco ειναι ?

Δεν ειναι στο μεγεθος των ancistrus ?

Eτσι αναφερε στην παρουσιαση,,,

Ρε συ αυτος που ειναι στην hikari την τροφη απο εξω ποιος ειναι ?

Αυτο ειναι ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

Το L027 είναι το Panaque Ambrusteri και δέν είναι αυτό στις φωτό και τα δύο βέβαια το L024 και το L025 γίνονται 50cm+ :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέαμα τουλάχιστον... είναι πολύ ενδιαφέρον!!!!! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Χρησταρα, μου θυμισες τους θαλασσινους, που βαζουν κοντινες τα κοραλια! Βαλε ρε συ μια παναρομικη.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

To l207 , τελος παντων το ancistrus ειναι τρομερο, τα υπολοιπα δεν με πολυ ενθουσιαζουν ,  ειναι απλα ψαρια... :P

 Έχεις δίκιο Νίκο. Tο L027 (αυτό της hikari) που ανέφερα στην αρχή της παρουσίασης, είναι ήδη στο ενυδρείο, αλλά βγαίνει τις μεγάλες ώρες και δεν τον είχα πρόχειρο. Αυτός που φαίνεται είναι ο L024 όπως είπε κι ο Δημήτρης. Τα υπόλοιπα ψάρια μην τα σνομπάρεις. Μπορεί να σου φανούν χρήσιμα αφού τα περισσότερα είναι πολύ καλές γρασιδομηχανές. :hehe

 

Ρε συ Χρησταρα, μου θυμισες τους θαλασσινους, που βαζουν κοντινες τα κοραλια! Βαλε ρε συ μια παναρομικη.

Send from the Heart of Amazonas

Για πανοραμική θα βολευτούμε με το βίντεο. Οι φωτογραφίες είναι ψιλοχάλια. Ετοιμάσου ψυχολογικά, φόρα πλήρη εξάρτηση και φέρε τη φωτογραφική να κάνουμε δουλειά. Στο αμέσως χειρότερο επίπεδο ποιότητας παρουσίασης θα πρέπει να περιγράφω τα ψάρια και το ενυδρείο γραπτώς. :D

 

Τα καινούρια ψάρια που έχουν προστεθεί τελικά και που φαίνονται στις φωτογραφίες είναι τα vieja synspilum, herichthys carpintis και ο περίφημος L 024. Τα δύο sajica βγήκαν τελικά ζευγάρι ( :jig: ) και θ' ακολουθήσουν την προδιαγεγραμμένη πορεία τους σε δικό τους ενυδρείο για τα περαιτέρω.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μιλαμε για ψαρια δυνατα!!

Το λιγοτερο που μπορει καποιος να τα χαρακτηρισει...

Να τα χαιρεσαι και μαζι σου και εμεις που τα παιρνουμε ματι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χρηστάρα, μεγαλώνουν σιγά-σιγά, ανυπομονώ να γυρίσω και να τα δώ από κόντα...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μιλαμε για ψαρια δυνατα!!

Το λιγοτερο που μπορει καποιος να τα χαρακτηρισει...

Να τα χαιρεσαι και μαζι σου και εμεις που τα παιρνουμε ματι...

Να 'σαι καλά Στάθη. Δυστυχώς δεν ήρθε τελικά ότι υπολόγιζα, και αυτά βρέθηκαν με ψάξιμο. Φαίνεται ότι είναι δυνατά και θα γίνουν ωραία ψάρια.

 

Μπράβο Χρηστάρα, μεγαλώνουν σιγά-σιγά, ανυπομονώ να γυρίσω και να τα δώ από κόντα...

Ευχαριστώ Χρήστο. Ο δικός σου έχει πιάσει ήδη το χώρο του, και ευτυχώς βγήκε ήρεμος σε σχέση μ' αυτό που περιμέναμε. Σε αναμένουμε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μονο θετικα σχολια μπορω να κανω για το ενυδρειο σου. Πολυ φυσικο στησιμο αδερφε και σουπερ ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω την καρδια μου πετρα και θα ερθω φιλαρακι!!! Χαχαχα!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μονο θετικα σχολια μπορω να κανω για το ενυδρειο σου. Πολυ φυσικο στησιμο αδερφε και σουπερ ψαρια!

Ευχαριστώ Παρασκευά. Θα κανονίσουμε κάποια στιγμή να έρθεις να τα δεις από κοντά επιτέλους. :)

 

Θα κανω την καρδια μου πετρα και θα ερθω φιλαρακι!!! Χαχαχα!

Send from the Heart of Amazonas

Γιατί ρε φίλε; Σε ξένη χώρα θα πας; :D  :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Πωωω ρέ Χρηστάρα τώρα το είδα το θέμα σου μ΄αυτό το "Μικρούλι" ενυδρείο...

Πάρα πολύ ωραίο στήσιμο φίλε και ασυνήθιστα ψάρια!!! 

Μπράβο και πάλι μπράβο!!! :bow:

Link to comment
Share on other sites

Πωωω ρέ Χρηστάρα τώρα το είδα το θέμα σου μ΄αυτό το "Μικρούλι" ενυδρείο...

Πάρα πολύ ωραίο στήσιμο φίλε και ασυνήθιστα ψάρια!!! 

Μπράβο και πάλι μπράβο!!! :bow:

Ευχαριστώ Νίκο. Κι εσύ μην τεμπελιάζεις. Πρόσφερε θέαμα στο λαό. Για τον άρτο θα κανονίσουμε από κοντά! :hehe

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...