Jump to content

Καλώς ήρθα και σας βρήκα!!!


Recommended Posts

Καλή σας  ημέρα,
Ονομάζομαι Διονύσης και είμαι αρχάριος στο χώρου ενυδρείου.
Στο tripάκι του ενυδρείου μπήκα τους τελευταίους 4 μήνες που επιτέλους κατάφερα και αποκτήσα!
Στην κατόχη μου έχω ενα DIY ενυδρείο 20Lt εδώ και 4 μήνες που με την βοήθεια ενός έμπειρου φίλου κ νομίζω οτι τα πηγαίνω μέχρι στιγμής καλά,

στο οποίο φιλοξενώ (φωτο1)

1) ¨Ενα αρσενικό Guppie

2)Ένα Purple Danio

3)'Eνα Γατόψαρο Aeneus Corey

Και απο φυτά :

Μια Ludwigia rapens Rubins

και μια Eleocharis MIni

Πλέον αποκτησα ενα Juwell 80Lt (φωτο2) Κ πλέον ειμαι σε σκέψεις για το τι ,το πως κ με ποιον τροπο θα  το ξεκινησω και θα το συνεχισω.Το σίγουρο είναι ότι θέλω να κάνω κάτι το εντυπωσιακό κ  πολύ ποιοτικά καλό περιβάλλον για τα ψαράκια που ακόμα δεν αποφάσισα

 

 

post-62515-0-72275100-1468667793_thumb.jpg

post-62515-0-37595200-1468668942_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες ,το θεμα μεταφερθηκε στην σωστη κατηγορια.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Χωρις να θελω να σε απογοητευσω,αυτα τα ψαρια που εχεις διαλεξει γι αυτο το ενυδρειο δεν κανουν. Πολυ λιγα τα λιτρα.

Σ αυτα τα λιτρα μπορεις να βαλεις μονο εναν μονομαχο η μονο γαριδες.

Κατα τα αλλα ωραια το εχεις φτιαξει αν και χωρις παροχη co2  η ελεοχαρις δεν θα τα καταφερει.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Χωρις να θελω να σε απογοητευσω,αυτα τα ψαρια που εχεις διαλεξει γι αυτο το ενυδρειο δεν κανουν. Πολυ λιγα τα λιτρα.

Σ αυτα τα λιτρα μπορεις να βαλεις μονο εναν μονομαχο η μονο γαριδες.

Κατα τα αλλα ωραια το εχεις φτιαξει αν και χωρις παροχη co2 η ελεοχαρις δεν θα τα καταφερει.

Στο 80άρι όμως θα είναι καλύτερα... ;)

Καλως ήρθες και από εμένα....με το καλό το στήσιμο στο νέο σου ενυδρείο!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο 80άρι όμως θα είναι καλύτερα... ;)

Καλως ήρθες και από εμένα....με το καλό το στήσιμο στο νέο σου ενυδρείο!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο 80αρι εννοειται οτι θα ειναι καλυτερα αρκει να φτιαξει λιγο την ψαροσυνθεση του :)

Link to comment
Share on other sites

Στο 80αρι εννοειται οτι θα ειναι καλυτερα αρκει να φτιαξει λιγο την ψαροσυνθεση του :)

θα μπορουσες να με βοηθησεις λιγο οσο αφορα την ψαροσυνθενση που λες;;

Ακριβως αυτο ειχα στο μυαλο μου να περασω τα ψαρακια στο 80αρι...και να βαλω μονομαχο στο μικρο

Link to comment
Share on other sites

Στο 80άρι όμως θα είναι καλύτερα... ;)

Καλως ήρθες και από εμένα....με το καλό το στήσιμο στο νέο σου ενυδρείο!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Για εκει το παω...ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Χωρις να θελω να σε απογοητευσω,αυτα τα ψαρια που εχεις διαλεξει γι αυτο το ενυδρειο δεν κανουν. Πολυ λιγα τα λιτρα.

Σ αυτα τα λιτρα μπορεις να βαλεις μονο εναν μονομαχο η μονο γαριδες.

Κατα τα αλλα ωραια το εχεις φτιαξει αν και χωρις παροχη co2  η ελεοχαρις δεν θα τα καταφερει.

Χρησιμοποιω ενα υγρο το οποιο ειναι υγρο διοξειδιο δεν ξερω κατα ποσο βεβαια κανω καλα..."flourish excel" απο το οποιο προσθετω 2ml σε καθε αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Τοεξελ που λες,δεν ειναι co2,ειναι οργανικος ανθρακας και δεν εχει σχεση με το αεριο co2.

Το co2 ειναι σαν υποκαταστατο του co2 αλλα δεν κανει την ιδια δουλεια.

Επισης τι φωτισμο εχει το ενυδρειο? ( βατ,κελβιν)

Οσον αφορα την ψαροσυνθεση για το 80αρι πλεον, εγω θα κρατουσα μονο το γκαπυ και θα το εκανα χαρεμι.

Το danio που εχεις ειναι βαμμενο και γενικα δεν προτειμουμε ψαρια βαμμενα η γεννετικα τροποποιημενα απο τον ανθρωπο,καλυτερα να περνουμε ζωντανα που υπαρχουν στην φυση.

Το κορυ θελει κοπαδι,διαφορετικες συνθικες νερου απο τα γκαπυ αλλα και αμμο.

Γι αυτους τους λογους εγω θα κρατουσα το γκαπυ και θα το εκανα χαρεμι και πολυ συντομα θα εχεις και πολλες γεννες.

Link to comment
Share on other sites

Τοεξελ που λες,δεν ειναι co2,ειναι οργανικος ανθρακας και δεν εχει σχεση με το αεριο co2.

Το co2 ειναι σαν υποκαταστατο του co2 αλλα δεν κανει την ιδια δουλεια.

Επισης τι φωτισμο εχει το ενυδρειο? ( βατ,κελβιν)

Οσον αφορα την ψαροσυνθεση για το 80αρι πλεον, εγω θα κρατουσα μονο το γκαπυ και θα το εκανα χαρεμι.

Το danio που εχεις ειναι βαμμενο και γενικα δεν προτειμουμε ψαρια βαμμενα η γεννετικα τροποποιημενα απο τον ανθρωπο,καλυτερα να περνουμε ζωντανα που υπαρχουν στην φυση.

Το κορυ θελει κοπαδι,διαφορετικες συνθικες νερου απο τα γκαπυ αλλα και αμμο.

Γι αυτους τους λογους εγω θα κρατουσα το γκαπυ και θα το εκανα χαρεμι και πολυ συντομα θα εχεις και πολλες γεννες.

Για την παροχη το co2 τι θα προτινες για ενα τοσο μικρο ενυδρειο;

Εχω δει καποια diy...αλλα φοβαμαι οτι με αυτον τον τροπο θα γεμισει διοξειδιο και θα ανεβασει την οξυτητα

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα,απλα δεν βαζεις δυσκολα φυτα και ριχνεις εξελ.

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάσε, δεν υπάρχει περίπτωση με το diy να πετύχεις τέτοια αποτελέσματα.

Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι οτι δεν υπάρχει σταθερότητα στην παροχή. Οταν θα είναι νέο το μίγμα θα βγάζει παραπάνω και όσο περνάει ο καιρός θα εξασθενεί. Επίσης ένα άλλο πρόβλημα είναι και ο χειμώνας που με τις παγωνιές αδρανοποιηεί τη διαδικασία ζύμωσης και εκεί μπλέκεις με άλλα πράγματα.

Το excel είναι μια καλή λύση :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Τωρα μπερδευτικα....οτι αφορα με το excel κ με το diy co2

Να συνεχισω το excel σε καθε αλλαγη ή να κανω την πεταντα με το co2 ετσι ωστε να μην χασω τα ψαρια αλλα να ζουν τα φυτα οπως πρεπει

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνε κανονικά excel και αν δεις πως η eleocharis πάει καλά συνεχιζεις (δεν έχουμε πληροφορίες για το φωτισμό σου).

Αν ακολουθείς τις οδηγίες των σκευασματων δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα ζωντανά σου οπότε μην ανυσηχείς.

Πάντως όλοι όσοι ασχολούμαστε με τα φυτεμένα ενυδρεία περάσαμε για κάποιο διάστημα πειραματικά από την πατέντα με το diy co2.

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνε κανονικά excel και αν δεις πως η eleocharis πάει καλά συνεχιζεις (δεν έχουμε πληροφορίες για το φωτισμό σου).

Αν ακολουθείς τις οδηγίες των σκευασματων δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα ζωντανά σου οπότε μην ανυσηχείς.

Πάντως όλοι όσοι ασχολούμαστε με τα φυτεμένα ενυδρεία περάσαμε για κάποιο διάστημα πειραματικά από την πατέντα με το diy co2.

Αν ναι σορρυ το ξεχασα εχω ενα φωτιστικο με led ασπρα και μπλε.. Οχι κατι το ιδιαιτερο εχει 36 λεντ και το λειτουργω με χρονοδιακοπτη...περιπου 9 ωρες ημερησιως
Link to comment
Share on other sites

Αν ναι σορρυ το ξεχασα εχω ενα φωτιστικο με led ασπρα και μπλε.. Οχι κατι το ιδιαιτερο εχει 36 λεντ και το λειτουργω με χρονοδιακοπτη...περιπου 9 ωρες ημερησιως

Από χρονική διάρκεια φωτισμού είσαι μια χαρά. Δεν ξέρω όμως αν το συγκεκριμένο φωτιστικό μπορεί να καλύψει τις ελαφρώς αυξημένες απαιτήσεις σε φωτισμό της eleocharis.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας,
Ίσως να ναι και αυτός ο λόγος που δεν έχω μεγάλη ανάπτυξη στο χώρος του ενυδρείου για να απλωθεί και να μου δώσει το φαινόμενο του γκαζόν,αλλά από χρώμα διατηρεί ακόμα το πράσινο του

Link to comment
Share on other sites

O μπλε φωτισμος ειναι λαθος στο φυτεμενο ενυδρειο,αυτο το φωτιστικο κανει περισσοτερο για θαλασσινο ενυδρειο,εκει βαζουν βαζουν μπλε.

Οσον αφορα το co2,οπως σου ειπα και πιο πανω,μπορεις να βαλεις μονο ευκολα φυτα τα οποια θα πανε καλα με το εξελ.

Link to comment
Share on other sites

O μπλε φωτισμος ειναι λαθος στο φυτεμενο ενυδρειο,αυτο το φωτιστικο κανει περισσοτερο για θαλασσινο ενυδρειο,εκει βαζουν βαζουν μπλε.

Οσον αφορα το co2,οπως σου ειπα και πιο πανω,μπορεις να βαλεις μονο ευκολα φυτα τα οποια θα πανε καλα με το εξελ.

Θα μπορούσα να την κάνω μεταφύτευση στο μεγάλο που θα βάλω σιγουρα παροχή Co2?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις το φως να την υποστηριξεις και τα απαιτουμενα λιπασματα,τοτε ναι αφου θα εχεις και μπουκαλα co2

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις το φως να την υποστηριξεις και τα απαιτουμενα λιπασματα,τοτε ναι αφου θα εχεις και μπουκαλα co2

Πηρα σήμερα λαμπα Flouοra 18W για την υπαρχων βαση του ενυδρειου μου ,τωρα απο λιπάσματα θα ψαξω να δω...γιατι μαρεσει παρα πολυ σαν φυτο!Αλλα εχεις κατι να μου προτινεις;

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι με μπερδευεις τωρα...

Τη λαμπα για ποιο ενυδρειο την πηρες?

Να σου προτεινω τι? Λιπασματα? Και για ποιο ενυδρειο απο τα 2?

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι με μπερδευεις τωρα...

Τη λαμπα για ποιο ενυδρειο την πηρες?

Να σου προτεινω τι? Λιπασματα? Και για ποιο ενυδρειο απο τα 2?

για το μεγαλο...το 80lt...το μικρο θα το αφησω τελικα μονο με Ludwigia κ θα κανω μεταφυτευση την elocharis στο μεγαλο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...