Jump to content

Νέο 80lt Γλυκού Νερού.


Recommended Posts

Επιτέλους σιγα σιγά ξεκινάω να κάνω το καινούργιο μου ενυδρείο,

[/url]">http://http://http://IMG_20160724_171401.jpg

 

για το στρώσιμο του..αγόρασα έτοιμα βακτήρια τα οποία  θα χρησιμόποιήσω αφού κ όταν τελειώσω με το Design του ενυδρείου όπως επίσης και τέστ 5 Σε 1 σετ για τις μετρήσεις του Νερού

 

Σαν πρώτη ιδέα κ μάλλον επικρατέστερη το ενυδρείο,θα γίνει φυτεμένο με εύκολα φυτά όπως

Ludwigia rappens

Egeria Densa

Anybia

Και από ψαράκια μάλλον ένα χανουμάκι απο Ramirezi

Apistogramma

Rasboras και

Νeοn

Έγινε επεξεργασία - Dionioann
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη.

Για αρχη θα πω,πως ολα τα ψαρια που εχεις διαλεξει θελουν μαλακο νερο και οχι βρυσης και με τις ασβεστολυθικες πετρες που εχεις ποτε δεν θα κααφερεις να μαλακωσεις το νερο σου γιατι θα σου ανεβαζουν τις σκληροτητες.

Επισης δεν μπορεις να βαλεις ολα αυτα τα ψαρια μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη.

Για αρχη θα πω,πως ολα τα ψαρια που εχεις διαλεξει θελουν μαλακο νερο και οχι βρυσης και με τις ασβεστολυθικες πετρες που εχεις ποτε δεν θα κααφερεις να μαλακωσεις το νερο σου γιατι θα σου ανεβαζουν τις σκληροτητες.

Επισης δεν μπορεις να βαλεις ολα αυτα τα ψαρια μαζι.

Εχεις δικιο για τις πετρες αλλα θα τις κανω σήμερα το κολπο με το κεζαπ...γιατι οντως εμφανισιακα δεν μου φαινονται..αλλα πρεπει να μαι 1000% σιγουρος.

Οσο αφορα τα ψαρια σιγουρα θα παω στα Apistogramma k στα Ramirezi

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για τις πετρες αλλα θα τις κανω σήμερα το κολπο με το κεζαπ...γιατι οντως εμφανισιακα δεν μου φαινονται..αλλα πρεπει να μαι 1000% σιγουρος.

Οσο αφορα τα ψαρια σιγουρα θα παω στα Apistogramma k στα Ramirezi

Δεν μπορεις να βαλεις αυτα τα 2 ειδη μαζι και ειδικα σε 80 λιτρα,θα γινει σκοτωμος.

Το νερο με τι τροπο θα το μαλακωνεις?

Link to comment
Share on other sites

Το κολπο με της πετρες που λες τι ακριβως ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνουμε πάνω στ

 

Το κολπο με της πετρες που λες τι ακριβως ειναι;

Ρίχνουμε πάνω στις πέτρες που θέλουμε να δοκιμάσουμε για να δούμε εάν είναι ασβεστολιθικές ή όχι υδροχλωρικό οξύ (ακουαφόρτε).

Εάν αφρίσουν καταλαβαίνουμε ότι είναι ασβεστολιθικές. Τις πέτρες της δοκιμής  δεν τις χρησιμοποιούμε στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνουμε πάνω στ

 

Ρίχνουμε πάνω στις πέτρες που θέλουμε να δοκιμάσουμε για να δούμε εάν είναι ασβεστολιθικές ή όχι υδροχλωρικό οξύ (ακουαφόρτε).

Εάν αφρίσουν καταλαβαίνουμε ότι είναι ασβεστολιθικές. Τις πέτρες της δοκιμής  δεν τις χρησιμοποιούμε στο ενυδρείο.

και εγω ετσι τις τσεκαρω, αλλα ο φιλος εδω λεει (το κολπο με το κεζαπ) γι αυτο ρωταω, τι κανει με το κεζαπ;
Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι τις τσεκαρω, αλλα ο φιλος εδω λεει (το κολπο με το κεζαπ) γι αυτο ρωταω, τι κανει με το κεζαπ;

 

Το ρίχνει επάνω στις πέτρες ή σπάει ένα κομματάκι για να ελέγξει και το εσωτερικό. :)

Το κεζάπ είναι υδροχλωρικό οξύ.

Link to comment
Share on other sites

Το ρίχνει επάνω στις πέτρες ή σπάει ένα κομματάκι για να ελέγξει και το εσωτερικό. :)

Το κεζάπ είναι υδροχλωρικό οξύ.

ααααα!!!! Λεω και εγω υπαρχει κανα κολπο με κετσαπ φαγητου και δεν το ξερω. Χαχαχα!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Προχώρησες καθόλου;

Apistogramma και ramirezi, εκτός του ότι δε μπαίνουν μαζί, τουλάχιστον όχι σε αυτά τα λίτρα, θέλουν εμπειρία, ενυδρεία που τρέχουν κάποιο καιρό και χαμηλά σκληρότητες και ph, που για εμάς εδώ στον βορρά σημαίνει αντίστροφη όσμωση ή τύρφη. Δηλαδή έπεξεργασία νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...