Jump to content

Κερατόφιλο-πόσο αναγκαίο είναι?


basilis

Recommended Posts

Παιδιά που θα βρώ στοιχεία και φώτο απο το κερατόφιλο? Διάβασα οτι κάνει πολύ καλό στην βιολογία του νερού και γενικά μου δώθηκε η εντύπωση οτι όποιος το έχει ''σώθηκε''. Είναι έτσι? Τι θερμοκρασία χρειάζεται και ποιές οι συνθήκες του?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που θα βρώ στοιχεία και φώτο απο το κερατόφιλο? Διάβασα οτι κάνει πολύ καλό στην βιολογία του νερού και γενικά μου δώθηκε η εντύπωση οτι όποιος το έχει ''σώθηκε''. Είναι έτσι? Τι θερμοκρασία χρειάζεται και ποιές οι συνθήκες του?

4657[/snapback]

Ceratophyllum demersum

ρίξε μια ματιά εδώ

http://images.google.com.gr/images?q=Cerat...%EA%FC%ED%E5%F2

Έγινε επεξεργασία - iliovas
Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλλο λόγω της μορφολογίας του έχει τι δυνατότητα να προσλαμβάνει πολύ εύκολα και γρήγορα τα θρεπτικά συστατικά από το νερό. Το χρησιμοποιούμε σε καινούργια-φρεσκοστημένα ενυδρεία όπου έχουμε περίσευμα θρεπτικών προκειμένου να περιορίσουμε τις αυξημένες τιμές και την άλγη. Πολλοί το χρησιμοποιούν σε sump όταν δεν έχουν φυτά στο ενυδρείο. Δες τα παρακάτω για πληροφορίες:

http://www.tropica.com/productcard_1.asp?id=021

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...y_view&iden=242

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες μπορείς να βρείς ΕΔΩ!

Φωτογραφίες ΕΔΩ!!!

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ http://www.tropica.com/default.asp και ψάξε για το Ceratophyllum demersum. Είναι ένα φυτό ταχείας ανάπτυξης και πολύ ανθεκτικό (επιβιώνει σε όλες σχεδόν τις συνθήκες). Είναι πραγματική ρουφήχτρα νιτρικών και το χρησιμοποιούν αρκετοί χομπίστες για να κρατούν σε χαμηλά επίπεδα τα νιτρικά, ειδικά αν έχουν μεγάλη ιχθυοφόρτιση στο ενυδρείο τους ή για οποιονδήποτε λόγο υψηλά νιτρικά. Επίσης είναι όμορφο όταν το φυτεύεις σε συστάδα, κάθε βδομάδα σχεδόν θα θέλει κλάδεμα, κόβεις ένα κομάτι μεγαλούτσικο από την κορυφή και το ξαναφυτεύεις. Σελίγο καιρό θα το πετάς με τους κουβάδες. Στα μαγαζιά πωλείται μέσα σε σακουλάκι, το οποίο περιέχει μεγάλα κομάτια, τα κόβεις στο μέγεθος που θέλεις και τα φυτεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ, το μελέτησα το θέμα και θα ψάξω να βρω κερατόφυλλο το συντομότερο. Καλό κάνει τελικά, κακό δεν κάνει. Καθώς επίσης μου είπατε οτι μεταφυτεύεται πολύ εύκολα. Θα κόβω κομμάτια απο την κορυφή η απο την βάση χαμηλά? Αν κόβω απο την κορυφή αυτό το κλαδάκι που θα μείνει θα ξαναστήλει νεο κλωναράκι, ή θα μείνει έτσι κολοβό?(μισοκουρεμένο)... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Θα ξανααναπτυχθεί και μάλιστα μπορείς να μην το φυτέψεις αλλά να το έχεις να αιωρείτε στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν κόβω απο την κορυφή αυτό το κλαδάκι που θα μείνει θα ξαναστήλει νεο κλωναράκι, ή θα μείνει έτσι  κολοβό?(μισοκουρεμένο)... :hysterical:

4748[/snapback]

Αν θα ξαναβγαλει? Θα βαριεσε να το κλαδευεις απο τα νεα κλωναρακια που θα πεταει. Απποροφαει νιτρικα και φωσφωρικα σαν τρελο. Εννοειτε πως για να συμβει αυτο, αναπτυσετε αναλογα. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αν θα ξαναβγαλει? Θα βαριεσε να το κλαδευεις απο τα νεα κλωναρακια που θα πεταει. Απποροφαει νιτρικα και φωσφωρικα σαν τρελο. Εννοειτε πως για να συμβει αυτο, αναπτυσετε αναλογα. :blush:

4753[/snapback]

Μήπως όμως έχοντας αυτό το φυτό στο ενυδρείο, και αποροφόντας οτι χρειάζεται για την ανάπτυξή του, θα κάνει ζημειά στα υπόλοιπα φυτά??

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως έχοντας αυτό το φυτό στο ενυδρείο, και αποροφόντας οτι χρειάζεται για την ανάπτυξή του, θα κάνει ζημειά στα υπόλοιπα φυτά??

4758[/snapback]

Γι' αυτό και πολλοί το κατατάσουν στην κατηγορία των παρασιτικών φυτών και όχι των "καλών" φυτών. Γιατί ρουφάει πολύ από συστατικά ό,τι βρει.

Εμένα προσωπικά μου αρέσει και σαν φυτό. Θα έλεγα ότι μπορείς να το έχεις όσο το περιποιείσαι. Δηλ. συχνά κλαδέματα ώστε να μην πιάσει όλο το χώρο του ενυδρείου, ώστε να μην κρύβει το φως από τα υπόλοιπα φυτά κ.τ.λ. Αν αφήσεις την ανάπτυξή του ανεξέλεγκτη θα σου πνίξει το ενυδρείο.

Βέβαια όπως κατάλαβες είναι ρουφίχτρα νιτρικών! Άρα το αν θα το βάλεις στο ενυδρείο σου είναι καθαρά θέμα δικό σου. Αν έχεις πολλά νιτρικά και θες να τα κατεβάσεις το βάζεις, το κλαδεύεις συχνά και φροντίζεις την παράλληλη ανάπτυξή του με τα υπόλοιπα φυτά σου. Αν δεις ότι λείπει κάτι από το ενυδρείο (σίδηρος, νιτρικάκ.τ.λ.), το προσθέτεις. Αν όμως τα συστατικά του νερού σου είναι οκ και δεν το χρειάζεσαι ή δεν σ' αρέσει, το αποφεύγεις. Πιστεύω ότι μπορείς να βρεις μια μέση λύση, αναλόγως των αναγκών σου.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Με προβλημάτησες φίλε istellas, και είχα ενθουσιαστεί, δεν σου κρύβω.

Τελικά μετά απο σκέψη κατέληξα να το βάλω το φυτάκι στο ενυδρείο, αλλά με πολύ μέτρο. Δεν θα το αφήσω να επεκταθεί πολύ, απλά να καταλαμβάνει μια μικρή γωνιά, και αυτό γιατί μου αρέσει πολύ σαν φυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις πρόβλημα μόνο αν το αφήσεις και σου πιάσει όλο το ενυδρείο, αν το κλαδεύσεις καθε βδομάδα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εγώ το έχω σε μια γωνία και με βολεύει γιατί έχω ζωοτόκα που γεννάν σαν τρελα και μπορούν και κρίβωνται τα μωρά. Θα σου έλεγα να το βάλεις χωρίς να φοβάσε.

Link to comment
Share on other sites

Και γώ 1 βδομάδα το χω ρε παιδιά και δεν το βλέπω να μεγαλώνει. Γενικά τα φυτά μου δεν τα βλέπω και να αναπτύσονται καλά. Ο φωτισμός είναι 26 watt μια aquastar της συλβάνια. To ενυδρείο είναι περίπου 80 λίτρα. Μήπως θέλω Co2 λέτε ;

Link to comment
Share on other sites

Και γώ 1 βδομάδα το χω ρε παιδιά και δεν το βλέπω να μεγαλώνει. Γενικά τα φυτά μου δεν τα βλέπω και να αναπτύσονται καλά. Ο φωτισμός είναι 26 watt μια aquastar της συλβάνια. To ενυδρείο είναι περίπου 80 λίτρα. Μήπως θέλω Co2 λέτε ;

4889[/snapback]

Ρίχνεις καθόλου λιπάσματα; Πόσα ψάρια έχεις στο ενυδρείο; Έχεις κάνει καθόλου μετρήσεις σε ΝΟ3 και φωσφορικά; Το φώς σου δεν είναι πολύ, εξαρτάται όμως και απο το τι φυτά έχεις (γρήγορης ή αργής ανάπτυξης). Δες πρώτα όλα τα παραπάνω, δε νομίζω ότι το πρόβλημά σου αυτή τη στιγμή είναι το διοξείδιο.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις πρόβλημα μόνο αν το αφήσεις και σου πιάσει όλο το ενυδρείο, αν το κλαδεύσεις καθε βδομάδα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εγώ το έχω σε μια γωνία και με βολεύει γιατί έχω ζωοτόκα που γεννάν σαν τρελα και μπορούν και κρίβωνται τα μωρά. Θα σου έλεγα να το βάλεις χωρίς να φοβάσε.

4845[/snapback]

Kαι τι μωρα... :blush: . Αφου δεν σου αναπτυσετε καθολου οπως λες τοτε λογικα ή θρεπτικα δεν εχει το νερο σου εαν π.χ. δεν εχεις πολλα ψαρακια ή ο φωτισμος σου δεν ειναι καλος. Ταιζεις αρκετα? Το δυοξειδιο για το συγκεκριμενο φυτο δεν νομιζω πως παιζει και τοσο ρολο Νικο (Torm) :blush: . Τροφη και φως θελει και αναπτυσετε..Απλη η συνταγη! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Kαι τι μωρα... :blush: . Αφου δεν σου αναπτυσετε καθολου οπως λες τοτε λογικα ή θρεπτικα δεν εχει το νερο σου εαν π.χ. δεν εχεις πολλα ψαρακια ή ο φωτισμος σου δεν ειναι καλος. Ταιζεις αρκετα? Το δυοξειδιο για το συγκεκριμενο φυτο δεν νομιζω πως παιζει και τοσο ρολο Νικο (Torm) :blush: . Τροφη και φως θελει και αναπτυσετε..Απλη η συνταγη! :hysterical:

4942[/snapback]

Mην μου στεναχωριέσαι θα σου δώσω μωράκια όσα θες άντε έλα απ το σπίτι να διαλέξεις κι όλας :rasp::thumbup:

Δυοξείδιο όντως το συγκεκριμένο φυτάκι δεν θέλει, φως θέλει αλλά μην φανταστείς τίποτα σύνθετο, θα σου τραβάει ότι νιτρικά έχεις στο ενυδρείο, είναι σούπερ :blush: σου λέω δεν θα προλαβαίνει να κουρεύεις :icon_dance:

Τι άλλα φυτάκια έχεις, στα άλλα πρέπει να βάζεις λύπασμα εσύ τους δίνεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις καθόλου λιπάσματα; Πόσα ψάρια έχεις στο ενυδρείο; Έχεις κάνει καθόλου μετρήσεις σε ΝΟ3 και φωσφορικά; Το φώς σου δεν είναι πολύ, εξαρτάται όμως και απο το τι φυτά έχεις (γρήγορης ή αργής ανάπτυξης). Δες πρώτα όλα τα παραπάνω, δε νομίζω ότι το πρόβλημά σου αυτή τη στιγμή είναι το διοξείδιο.

4922[/snapback]

Οχι δεν ρίχνω Λίπασμα. Ούτε ψάρια υπάρχουν μέσα. Είμαι στην διαδικασία στρωσίματος. Τα φυτά είναι 2 anubias, μια barteri και μια nanna, ενα κερατόφυλο, μια hygrophylla corymbosa και echinodorus tenellus.

Γενικά δεν τα βλέπω και πολύ ζωντανά τα φυτά. Σημειωτεόν οτι υπάρχει υπόστρωμα της sera. Το floradepot νομίζω το λένε.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ρίχνω Λίπασμα. Ούτε ψάρια υπάρχουν μέσα. Είμαι στην διαδικασία στρωσίματος. Τα φυτά είναι 2 anubias, μια barteri και μια nanna, ενα κερατόφυλο, μια hygrophylla corymbosa και echinodorus tenellus.

Γενικά δεν τα βλέπω και πολύ ζωντανά τα φυτά. Σημειωτεόν οτι υπάρχει υπόστρωμα της sera. Το floradepot νομίζω το λένε.

4950[/snapback]

Επειδή είχα κάνει κι εγώ το λάθος...

Κατά τη διάρκεια στρωσίματος ΔΕΝ βάζουμε λιπάσματα και γενικώς ζουμιά που δεν συντελούν στην ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου.

Γνώμη μου είναι να περιμένεις πρώτα να στρώσει το νεράκι και μετά κοιτάς τι ανάγκες έχουν τα φυτά σε micro & macro συστατικά.

Παρεπιπτόντως, επειδή κι εγώ βρίσκομαι στο στρώσιμο, το κερατόφυλλο που έχω μέσα σ' αυτό το ενυδρείο αναπτύσσεται μεν, αλλά με ποιο αργούς ρυθμούς από ότι στο ήδη στρωμένο ενυδρείο. Όπως είπε και η GIN, το βασικό που χρειάζεται το κερατόφυλλο, είναι νιτρικά και φως. Μην το παρακάνεις όμως με το φως γιατί θα δεις άλγη να σχηματίζεται.

Oι anubias έχουν γενικά αργή ανάπτυξη, αλλά είναι πολύ ανθεκτικά φυτά, οπότε μπορεί να μην τις δεις να μεγαλώνουν και να πετάνε καινούργια φύλλα, αλλά θα αντέξουν το στρώσιμο. Να είσαι σίγουρος ότι θα αρχίσεις να βλέπεις διαφορές στα φυτά μετά το στρώσιμο, και αφού ξεκινήσεις να βάζεις κάνα λιπασματάκι.

Μέχρι τότε υπομονή.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα έχω στο ενυδρείο μου και το κερατόφυλλο...

Το φύτεψα στο χαλίκι με προσοχή να μην σπάσει γιατί το είδα πολύ ευαίσθητο...

Ελπίζω να μην σαπίσει η ρίζα επειδή το φύτεψα στο χαλίκι. Θα την παρατηρώ καθημερινά κι αν δω οτι σαπίζει, θα κόψω το σάπιο μέρος και θα την δέσω την υπόλοιπη σε κανένα ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλλο δεν τρέφεται από τις ρίζες του!!! αλλά από τα φύλλα του. Ακόμα κι αν βγάλει ρίζες, αυτές είναι υποτυπώδεις μια και όλα τα θρεπτικά συστατικά δεν τα παίρνει από αυτές. Οπότε μην φοβάσαι μην το σπάσεις. Επίσης μπορείς να το αφήσεις να επιπλέει και στην επιφάνεια - απλά κρύβει το φως από τα φυτά που βρίσκονται από κάτω. Σε δυνατό φως τα φύλλα του κοκκινίζουν ελαφρώς. Μπορείς να δέσεις μερικά κομμάτια σε ένα κομματάκι από αφρολέξ και να δέσεις ένα βαρυδάκι ψαρέματος. Με αυτόν τον τρόπο, στέκεται στον πυθμένα και δεν ανεβαίνει με το παραμικρό στην επιφάνεια, αφού το βαρίδι το κρατάει κάτω. Δεν χρειάζεται υποχρεωτικά φύτεμα.

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα και τους δυο τρόπους, έτσι για να πειραματιστώ λιγάκι...

Δυο βλασταράκια τα φύτεψα, και άλλα δυο τα έδεσα με λεπτή κλωστή σε ενα μακρόστενο΄κομμάτι ξύλου που έχω. Θα δοκιμάσω και τον τρόπο που μου πρότεινες με το βαρίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλλο δεν τρέφεται από τις ρίζες του!!! αλλά από τα φύλλα του. Ακόμα κι αν βγάλει ρίζες, αυτές είναι υποτυπώδεις μια και όλα τα θρεπτικά συστατικά δεν τα παίρνει από αυτές. Οπότε μην φοβάσαι μην το σπάσεις. Επίσης μπορείς να το αφήσεις να επιπλέει και στην επιφάνεια - απλά κρύβει το φως από τα φυτά που βρίσκονται από κάτω. Σε δυνατό φως τα φύλλα του κοκκινίζουν ελαφρώς. Μπορείς να δέσεις μερικά κομμάτια σε ένα κομματάκι από αφρολέξ και να δέσεις ένα βαρυδάκι ψαρέματος. Με αυτόν τον τρόπο, στέκεται στον πυθμένα και δεν ανεβαίνει με το παραμικρό στην επιφάνεια, αφού το βαρίδι το κρατάει κάτω. Δεν χρειάζεται υποχρεωτικά φύτεμα.

4997[/snapback]

Τα βαρίδια ψαρέματος είναι από μολύβι, δεν είναι ρίσκο να μπεί στο ενυδρείο και να βγάλει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Τα βαρίδια ψαρέματος είναι από μολύβι, δεν είναι ρίσκο να μπεί στο ενυδρείο και να βγάλει τίποτα;

5075[/snapback]

Tο μολύβι δεν σκουριάζει :blush: μόνο τα αγκίστρια, κι αυτά μόνο αν δεν είναι ανοξείδοτα :hysterical: .

Εξάλου σκέψου ότι όλες οι αποχετεύσεις (εσωτερικές) στις περισσότερες πολυκατοικίες, αν δεν είναι πλαστικές, είναι από μολύβι. Αν σκουριάζανε άστα να πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για σκουριά, λέω για απελευθέρωση μολύβδου στο νερό, ο οποίος είναι δηλητηριώδης. Υπάρχει τέτοια πιθανότητα;

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω δεν βγάζει κάτι. Βέβαια χημική ανάλυση δεν έχω κάνει.

Σκέψου επίσης ότι κάποια φυτά (εγώ έτσι πήρα την parvula) από την εταιρεία έχουν μέσα στο γλαστράκι και γύρω γύρω από τις ρίζες αφρολέξ και ταινία από μολύβι για να κρατάει τις ρίζες του φυτού. Λες να μην ξέρουνε κι αυτοί?

Ίσως μας βοηθήσει καλύτερα κάποιος χημικός, για να μαστε 1000% σίγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...