Jump to content

Κερατόφιλο-πόσο αναγκαίο είναι?


basilis

Recommended Posts

Απ' όσο ξέρω δεν βγάζει κάτι. Βέβαια χημική ανάλυση δεν έχω κάνει.

Σκέψου επίσης ότι κάποια φυτά (εγώ έτσι πήρα την parvula) από την εταιρεία έχουν μέσα στο γλαστράκι και γύρω γύρω από τις ρίζες αφρολέξ και ταινία από μολύβι για να κρατάει τις ρίζες του φυτού. Λες να μην ξέρουνε κι αυτοί?

Ίσως μας βοηθήσει καλύτερα κάποιος χημικός, για να μαστε 1000% σίγουροι.

5093[/snapback]

Ο Μόλυβδος παιδιά είναι τοξικό Μέταλλο και καλό θα ήταν να μην υπάρχει επι μονίμου βάσεως μέσα στο ενυδρείο. Θα έλεγα οτι είναι απο τα χειρότερα μέταλλα που υπάρχουν στην φύση για τα έμβια όντα.

O Γιάννης είπε σε άλλο του Post οτι έριξε αντιχλώριο για να δεσμέψει το χλώριο και τυχόν άλλα βαρέα μέταλλα. Ο Μόλυβδος είναι Βαρέο Μέταλλο και μάλιστα Τοξικό.

Οπότε δεν το συζητάμε καθόλου. Εκτός και αν αυτές οι ταινίες Γιάννη που συγκρατούν τις ρίζες είναι κανα άλλο υλικό.

Υπάρχει μεγάλη γκάμα χημικών προϊόντων στην αγορά, που εξουδετερώνουν τα βαριά μέταλλα στο νερό (όπως χαλκός, σίδηρος, ψευδάργυρος, μόλυβδος κλπ.), που προσθέτουν ηλεκτρολύτες για την ελάττωση του stress των ψαριών, που εμποδίζουν την ανάπτυξη ανεπιθύμητων βακτηριδίων, μυκήτων και άλγης ή που προσθέτουν πρωτεΐνες και άλλες ουσίες που βοηθούν τα ψάρια στο να αναπτύξουν τους μηχανισμούς επιβίωσής τους στο νερό.

Πηγή

www.interpet.gr

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καθώς κοίταγα πριν απο λίγο στο site της tropica παρατήρησα οτι το κερατόφυλλο για το οποίο κάνουμε και λόγο, μοιάζει πολύ με το limnophilia aquatica, τουλάχιστον έτσι όπως είδα την φώτο. Υπάρχει πείπτωση να μην εχω τελικά το κερατόφιλο και να έχω το παραπάνω φυτό?? Υπάρχουν κάποια στοιχεία ώστε να το ξεχωρίσω? Θα μου πείτε οτι μια φώτο θα έσωνε την κατάσταση, αλλά υπομονή θα την αγοράσω την ψηφιακή, που θα μου πάει?

Link to comment
Share on other sites

Η aquatica κάνει μεγάλα φύλλα σαν ομπρέλα. Καμιά σχέση με το ceratofyllum το οποίο είναι σαν μικρές φουντες σαν βελόνες.

Link to comment
Share on other sites

Η aquatica κάνει μεγάλα φύλλα σαν ομπρέλα. Καμιά σχέση με το ceratofyllum το οποίο είναι σαν μικρές φουντες σαν βελόνες.

5361[/snapback]

Ωραία Νίκο, το σιγουρέψαμε τώρα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...