Jump to content

Recommended Posts

πριν 11 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Ευχαριστω παιδια!

 

Βασικα δεν κανω και πολλα,μονο του διατηρειται ετσι.Εγω κανω απλα αλλαγη καθε εβδομαδα 50% και μια φορα το μηνα με την ξυστρα της eheim τα τζαμια.Δεν μαζευω καν αυτα που ξυνω,τα τρωνε επιτοπου τα ψαρια και καποια πανε στα φιλτρα :P

 

Άσε ρε που δεν κάνεις τίποτα με 50% αλλαγή την εβδομάδα. Απλά είσαι νοικοκύρης αγόρι μου.:bleh:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε,νερακι απο τη βρυση ειναι στο βαρελι με ενα θερμοστατη.Δεν καθομαι να ενωσω και τα δυο υδρογονα με οξυγονο.

Μιση ωριτσα προετοιμασια και μιση ωρα η αλλαγη.Μια ωρα την εβδομαδα δεν ειναι τιποτα για τα ζωντανα.Αν ειχα γατα θα αλλαζα την αμμο και αν ειχα σκυλο θα τον εβγαζα βολτα δυο και τρεις φορες την ημερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο πλυθησμος ειχε αυξηθει παλι αρκετα,οποτε για να εχουμε την ησυχια  μας και καθαρο νερο εφυγαν καποια  ψαρια.Ειναι σημαντικο να αραιωνουμε τον πλυθησμο οταν χρειαζεται και η διακοσμηση πρεπει να βοηθαει.

 

Συνεχιζουμε χαλαρα προς το καλοκαιρι με δυο χαρεμια.

15277024652651373971022.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Μιχάλη βλεπω πολυ καθαρο νερο... 

Θελω μια φωτογραφια πανοραμικη αλλα ωραιο καδρο για να το χαρώ!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Ωραιος Μιχάλη βλεπω πολυ καθαρο νερο... 

Θελω μια φωτογραφια πανοραμικη αλλα ωραιο καδρο για να το χαρώ!!! 

Αφου βλεπεις οτι ειμαι ξαπλωμενος καναπε,γιατι να με σηκωσεις?? :hehe

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Οριστε..

1527703363903414010834.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε μπαμπα εγω τι να λεω που εχω αρχισει το κυνήγι και τον μαναπε τον βλεπω με τα κιάλια!!! Φιλαράκι σε ευχαριστώ πολυ για την φωτογραφία το εχεις πολυ καλα το ενυδρείο σου... Τα ψαρακια σου βγήκαν καθαρόαιμα?? Τωρα που τα εχεις καιρο και ειναι ευκολο να μετρησεις μπαρες?? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι καθαρα ειναι.Απο εκφυλισμο βεβαια δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το παρελθον αλλα οσο ειναι στα χερια μου κραταω τα πρωτα και διωχνω τις γεννες ωστε οσο γινεται να μην πηγαινουν γονεις με παιδια κτλ.Παντως ειναι υγιεις και ομορφα οποτε τα αλλα θεωρω ειναι ψιλα γραμματα.Οι μπαρες παντως ειναι 5 με 6 σε οσες γεννιες εχουν βγει απο τα χερια μου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε λιγο καιρο το ενυδρειο θα αλλαξει θεση και μιας και θα αδειασει απο πετρες παλι σκεφτομαι καποιες αλλαγες.

Λεω να χρησιμοποιησω μερικες πετρες με τρυπες ωστε να παρεχω σε καποια σημεια κρυψωνες για περισσοτερα μικρα.

Εχει χρησιμοποιησει κανεις τετοιες για μεγαλο χρονικο διαστημα να ξερουμε τι παιζει απο βρωμα μεσα κτλ.Δεν λεω φυσικα για τις σπαγγετι που ειναι πορωδες αλλα για καποια τυπου moonstone με μεγαλυτερες τρυπες.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη καλη επιλογή η moonstone ειδικά αν βρεις με μεγαλες τρυπες... Κρατάει αλγες γιατι ειναι πιο ματ επιφάνεια απο οτι αυτες που εχεις αλλα απο κρυψωνες ειναι κορυφή!!!

 

Σπαγγέτι μακριά μην δοκιμάσεις ουτε καν... Κανεις μην τις δοκιμάσει, σπανε θρυματιζονται, κρύβονται τοσο μεσα τα ψαρια ειδικά τα μικρά που ακομα και να βγαλεις σιγα σιγα την πετρα πιθανον να μην καταφέρουν να βγουν.... Κρατανε πολυ βρωμιά.... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν τις δικές μου Μιχάλη; Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και αρκετά ακριβές..

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως,μου αρεσουν και οι δικες σου αλλα εγω εχω προσβαση σε κατι τετοιο 

Moonstone.jpg.95394c9f777b4464b9d417aa51a5dc8d.jpg

 

Απο τιμη δεν ξερω ακριβως αλλα δεν νομιζω να ειναι ακριβες.Η σκεψη ειναι να αυξησω τον ογκο αφαιρωντας παραλληλα βαρος (οσο ειναι δυνατο σε σχεση με τα συμπαγη βοτσαλα-κοτρονες που εχω τωρα μεσα) και φυσικα να αυξηθουν οι κρυψωνες για τα μικρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηρα πετρες moonstone,spongstone (το σκεφτομαι) και λαβα.Συνολικα ειναι 6 πετρες 30 κιλα συνολο.Δεν ξερω αν θα μπουν ολες αλλα τις πηρα ολες μαζι 15 ευρω οποτε καλυτερα να περισσεψουν παρα να μου λειψουν στο στησιμο.Απο αυτες που εχω τωρα οι περισσοτερες θα φυγουν.Τα χρωματα ειναι διαφορετικα αλλα δεν με απασχολει μιας και θα φροντισω να γεμισουν συντομα αλγη.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αναμενουμε φωτο...

Link to comment
Share on other sites

Απο τις 17:00 το απογευμα τωρα μολις τελειωσα με την μεταφορα.Ειχα καιρο να ασχοληθω και ειδικα με τα φιλτρα οποτε αφου το αδειασα και το μετεφερα,καθαρισα φιλτρα κτλ.Το στησιμο τελικα βγηκε λιγο πιο απλο απ'οτι ειχα αρχικα στο μυαλο μου.Δεν ηθελα να το φορτωσω πολυ.Λιγες αλλα μεγαλες πετρες με μικρες κρυψωνες στις moonstone μεσα.Δεν εβγαλα φωτο σημερα γιατι εσβησα τα φωτα σχεδον αμεσως.Πολυ ξυλο με το που μπηκαν τα ψαρια.20180621_204758.thumb.jpg.36521e66cca813ee69f0f95a7df41df9.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20180622_160953.jpg.c186a6d08f92b085ddbcec7b9571b57c.jpgΕτσι ειναι το καινουριο στησιμο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη,δε μου αρεσε...Κατι με χαλαει,δε μοιαζει φυσικο θαρρω.Δε μου αρεσει που εχεις κ τριων ειδων πετρες μεσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη οντως ετσι ειναι,ηθελα ομως να το δω λιγο διαφορετικο.

Εξαλου η αλγη θα κανει κουμαντο σε λιγο καιρο και οι πετρες θα γινουν ολες ιδιες.

Link to comment
Share on other sites

Ασε τις λαμπες να καινε μερα-νυχτα,χαχαχα!Οπως σ αρεσει φιλε,αστο να το απολαυσεις κ λιγο πιο "μινιμαλ".

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε,για να μην βαριεμαι.Καθε χρονο εχει και μια αλλαγη.Απο το να αλλαζεις ψαρια καλυτερα διακοσμηση.

 

Στο θεμα του φωτισμου,μιας και το εφερε η κουβεντα,θα παιξω με λεντοταινια μαλλον και ντιμερ ωστε να το χαμηλωνω εκει που χρειαζεται.Απλα θελω να βρω 220β και αυτος που πηγα προχθες εχει μονο 24βολτ οποτε παει ακριβα με τον μετασχηματιστη λαι το ντιμερ.Για καθε γυαλα με 2 μετρα ταινια βγαινει 80 ευρω.Σε 220 βγαινει πολυ φθηνοτερα,γυρω στα 30 αλλα ακουω οτι δεν ειναι τοσπ αξιοπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μιχάλη να σου πω κι εγώ με τη σειρά μου οτι το προηγούμενο στήσιμο μου άρεσε περισσότερο. Άσε που εκ πρώτης δεν μου φαίνεται οτι έχει περισσότερες κρυψώνες απ'το προηγούμενο. Βέβαια οταν γεμισουν άλγη και αυτές οι πέτρες θα δείξει σίγουρα ομορφότερο. Απ'την άλλη καλώς κάνεις αλλαγές μια στο τόσο για να μην το βαριέσαι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Ναι μωρε,για να μην βαριεμαι.Καθε χρονο εχει και μια αλλαγη.Απο το να αλλαζεις ψαρια καλυτερα διακοσμηση.

+1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τα σχολια!

Σιγουρα καποιες αλλαγες ειναι καλυτερες απο αλλες,χαιρομαι που το συζηταμε οπως και να'χει και βλεπουμε μαζι την πορεια των ψαριων και του ενυδρειου.

 

 @KostasAnaz Σιγουρα δεν υπαρχουν τοσες κρυψωνες αλλα με μια σχετικη εμπειρια και σωστο αριθμο και αναλογιες αρσ-θυλ μπορουν να διατηρηθουν με ασφαλεια τα ψαρια και χωρις κρυψωνες αλλα με "διαχωριστικα".

Αλλωστε το ενυδρειο τον δευτερο χρονο ετρεξε με πολυ πιο μινιμαλ διακοσμηση με επιτυχια. Τσακωμος την πρωτη μερα για μια δυο κρυψωνες και τελος.Μετα εντονα χρωματα και ψαρια που δεν κρυβονται.Φυσικα ολη η διακοσμηση του σαλονιου παιζει ρολο.Αν περναει κοσμος μπροστα απο το ενυδρειο δεν γινεται δουλεια.Ετσι ειπα να γινει παλι λιγο πιο σαλονατο για τους ξενους αφου στο σημειο που πηγε υπαρχει "φραγμα" για τον κοσμο και τα ψαρια δεν εχουν τοσο αναγκη απο κρυψωνες.Διαλεξαμε οικογενειακως καποιες πετρες που μας αρεσαν και μπηκαν και αυτες.

Αυτη τη στιγμη μου αρεσει οπως το βλεπω και θα ανεβασω και βιντεο καποια στιγμγη να δειτε τις κινησεις,την ανεση και τα χρωματα.

Σημερα το πρωι ειχα και μια πλυμμηρα απο το φιλτρο αλλα τελικα ολα καλα.Πηγε αμμος στη φλαντζα και το βραδυ με καποια μικροσυστολη λογο θερμοκρασιας εχασε απο εκει.Εχουμε και τις στραβες καμια φορα,δεν ειναι ολα ροδινα..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 8/9/2017 at 3:19 ΜΜ, το μέλος argy1 έγραψε:

Και ενα συντομο βιντεο

 

https://m.youtube.com/watch?v=5e9rngco-Eo

Για σου έχω και εγω ακριβώς τα ειδια ψάρια μεσα με τρεις γλύφτες μεσα

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...