Jump to content

Συμβουλές για θαλασσινό ενυδρείο


Recommended Posts

Σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα θαλασσινό ενυδρείο (110lt). Δέχομαι συμβουλές για το τι να προσέξω ως αρχάριος στο είδος του θαλασσινού ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ενα ωραιο ενυδρειο ειναι το 050χ050χ050 η 060χ050χ045.Πες μας τη σκεφτεσε...

Link to comment
Share on other sites

θέλω να βάλω μερικά είδη φυσικών κοραλιών και διαφόρων σαρκοφάγων ψαριών με βραχάκια για κρυψώνες. 

φυσικων??

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικών, από τις καταδύσεις που κάνουμε.

Συμφέρει να φτιάξω ένα με κάποιον που ξέρει ή να αγοράσω έτοιμο ενυδρείο; Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικών, από τις καταδύσεις που κάνουμε.

Συμφέρει να φτιάξω ένα με κάποιον που ξέρει ή να αγοράσω έτοιμο ενυδρείο; Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας

Εαν ξερει οπως λες ναι.αρα μιλαμε για μεσογειακο καθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω την πορεια του ,ανοιξε ενα θεμα στην σωστη κατηγορια με την περιγραφη οταν εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

ως άσχετος έπεσα στα βαθιά, όμως θέλω να το κάνω και θα το κάνω, ας ειναι και μικρό. Σ΄ευχαριστώ για το χρόνο σου, θα τα λέμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε στα αλάτια !

Κάνω και εγω καταδύσεις και το έχω σκεφτεί πόλλες φορές ενα μεσογειακό.

Χωρίς να θέλω να στο χαλάσω απλά πρεπει να σε ενημερώσω ότι δεν είναι νόμιμο να αφαιρείς βράχια και κοραλια από το βυθό ...

Καλή επιτυχία σου εύχομαι !

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει αυτο που λες και σε μικροτερα λιτρα κατι το οποιο δεν ειναι καλο για τα ζωντανα. Δεν ειναι τιποτα το δυσκολο. Απλα θα χρειαστεις πολυ κατεψυγμενη τροφη καλη κυκλοφορια και ενα εξωτερικο φιλτρο για υαλοβαμβακα ανθρακα και αντιφωσφορο. Εγω στα δικα μου δεν εβαζα αντιφωσφορο και ειχα θεματακια με αλγες. Αυτα σαν fish only. Για κοραλλια που θες δεν ειχα βαλει καθως δεν ειχα σωστες λαμπες.αν βρεις τι φασμα χρειαζονται λογικα θα μπορεις να τα κρατησεις. Αυτα που δεν ειναι απαιτητικα ειναι οι ανεμωνες κοκκινες και καφε.απλα καθαρο νερακι να εχεις απαλαγμενο απο ΝΗ3 ΝΟ2 και θα σου πιασουν. Επισης αν θες να εισαι ακομη ποιο σωστος οσο αφορα την ποιοτητα του νερου θα χρειαστεις σκιμερ.εγω τα ετρεχα χωρις σκιμερ τα περισσοτερα,αλλα για να κρατεισω ΡΗ και Ο2 σε καλα επιπεδα εκανα χρηση αεραντλιας.

Πες μας πως το σκεφτεσαι ακριβως και το κουβεντιαζουμε σε οτι χρειαστεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

-Αν δεν χρησιμοποιήσεις Θαλασσα απευθύας θα πρέπει να πάρεις, αλάτι,βαρέλι συλλογής νερού και μια αντίστρωφη όσμωση 4 σταδίων και φυσικά αντλία με λάστιχο για να μεταφέρεις το νερό στο ενυδρείο.

- Refractometer (αλατόμετρο)

-Αραγωνίτης για υπόστρομα

-κυκλοφοριτής για να κυκλοφορεί το νερό παντού.

-(Αν δεν βαλεις sump) ενα εξωτερικό φίλτρο με υαλοβάμβακα και άνθρακα και λίγο κεραμικό υλικό για βιολογία (sioprax πχ)

- Τα βράχια σου (μεσογειακά φαντάζομαι).

-Τεστ ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3.

-Αν θες να γλυτώσεις απο διατομική άλγη, και να έχεις καλήτερης ποιότητας νερό θα χρειαστείς αντιστροφη όσμωση 4 σταδίων, το νερό της οποίας θα το χρησιμοποιείς για αναπλήρωση εξάτμισης (αντί της βρύσης) και για να φτιάχνεις θαλασσινό νερό σε περίπτωση που δεν βάλεις θάλασσα.

- και προεραιτικά φως.

 

Μετά περιμένεις να στρώσει ο κύκλος του αζώτου και να πιάσει βιολογία. (Ίσως αν ρίξεις βακτήρια να πιάσει ποιό γρήγορα).  Και ανα εβδομάδα ρίχνε λίγο τροφούλα να τσιμπήσει η ΝΗ3 λιγάκι (όπως κάνουμε στο γλυκό νερό)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο φιλε μου και ενα παραπανω που ξεκινας τωρα

Να ξερεις στα λιγα λιτρα θα εχεις τρελλη εξατμιση αν βαλεις για ψυξη ανεμιστηρακια λογω του οτι το μεσογειακο εως 24-25 βαθμους παιζεις

 

Σου ευχομαι καλη επιτυχια και διαβασμα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...