Jump to content

My mixed reef tank with sps-lps-anemones-fish-invertebrates 6 month old 200ltrs


Manos Bailas

Recommended Posts

Μάνο εξαιρετικές φώτο και δυνατός ο ύφαλος, συνέχισε έτσι μπράβο σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Παρόλο που δεν καταλαβαίνω ακριβώς από τις φωτο πρέπει να είναι φοβερός ύφαλος!!!!

 

Επίσης και η περιγραφή των ρουτινων σου πάρα πολύ καλή και σωστή. 

 

Πρέπει όποιος βλέπει ωραίες φωτο να διαβάζει και πως γίνεται ένα ενυδρείο.

Και ιδιαίτερα τα νέα μέλη να κατανοούν ότι δεν γίνονται μαγικα άλλα με υπομονή., διάβασμα και σίγουρα και λίγο τύχη. 

Να προσθέσω ότι να ρωτάει και συζητάει το κάθε πρόβλημα που αντιμετώπισε η αντιμετωπίζει. Μόνο έτσι θα μάθουμε κάτι που ίσως δεν ξέρουμε και Επισεις θα γίνουμε πλουσιότερη σε γνώση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Sriz said:

Έλα ρε εσύ. Μην το ξανακάνεις αυτό. Ανοίγω να δω και παραλίγο να πάθω έμφραγμα:rip_1:.ερωτηση.βαζεις κάποιο πρόσθετο?όπως και να έχει είσαι μερακλής. Τέλος. 

Χρησιμοποιώ ένα πορτοκάλι φίλτρο κάμερας και ρυθμίζω χειροκίνητα την κάμερα σε ένα galaxy S6 όχι με σκοπό να τις όμορφηνω αλλα να πιάσω αυτό που βλέπει το ματι.Επισης την συγκεκριμένη στιγμή έχω μόνο τα leds ανοιχτά και μόνο το μπλε καναλι.

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, fishbone! said:

Παρόλο που δεν καταλαβαίνω ακριβώς από τις φωτο πρέπει να είναι φοβερός ύφαλος!!!!

 

Επίσης και η περιγραφή των ρουτινων σου πάρα πολύ καλή και σωστή. 

 

Πρέπει όποιος βλέπει ωραίες φωτο να διαβάζει και πως γίνεται ένα ενυδρείο.

Και ιδιαίτερα τα νέα μέλη να κατανοούν ότι δεν γίνονται μαγικα άλλα με υπομονή., διάβασμα και σίγουρα και λίγο τύχη. 

Υπάρχουν και άλλες φωτογραφίες παραπάνω με περισσότερα φώτα ανοιχτά πάρε μια όμως και εδώ.

IMG_20181008_161928.jpg

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι πρόσθετες κάτι σαν το STYLO POCCI GLOW - KORALLEN Zucht η κάποιο παρόμοιο. Έχεις βάλει ποτέ κάτι τέτοιο? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sriz said:

Νόμιζα ότι πρόσθετες κάτι σαν το STYLO POCCI GLOW - KORALLEN Zucht η κάποιο παρόμοιο. Έχεις βάλει ποτέ κάτι τέτοιο? 

Όχι πρώτη φορά το ακούω τι είναι αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει και διαβάσει το βάζεις (για κάποιο διάστημα) ώστε να φωσφορισουν τα κοράλλια.άμα έχεις λίγο χρόνο δες το. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Sriz said:

Από ότι έχω καταλάβει και διαβάσει το βάζεις (για κάποιο διάστημα) ώστε να φωσφορισουν τα κοράλλια.άμα έχεις λίγο χρόνο δες το. 

Ενδιαφέρον πολύ γενικά τα Κοραλία που μαρεσουν  είναι όντως όσα φωσφορίζουν στο μπλε φάσμα και αν όντως με αυτό μπορώ να τα βοηθήσω θα το κοιταξω.

Έγινε επεξεργασία - Manos Bailas
Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι το ενυδρείο σου, δείχνει υγιές και όμορφο. Όσο για το πορτοκαλί φίλτρο το οποίο μπαίνει μπροστά αποτέλεσμα ον φακό, επί της ουσίας ανήκει σε μια σειρά από φωτογραφικές διαφάνειες τις οποίες χρησιμοποιούσαν παλαιά κατά την αναλογική φωτογράφηση για να ρυθμίσουν το white balance και να δημιουργήσουν και διάφορα εφέ μιας και τότε δεν υπήρχε Photoshop. Αυτές οι φωτογραφικές διαφάνειες είναι γνωστές ως Lee filters. Οι πορτοκαλί διαφάνειες καταφέρνουν να φιλτράρουν την ακτινική ακτινοβολία την οποία σε αυτή την έκθεση δεν μπορεί να τη διαχειριστεί κανένας φωτογραφικός επεξεργαστής, και με αυτό τον τρόπο καταφέρνουν να μην καίγεται η φωτογραφία. Προτεινόμενες διαφάνειες για εμένα είναι: Lee filter 441 full c.t. straw, Lee filter 442 half c.t. straw. Η ένταση της ακτινοβολίας και το φάσμα παίζει καθοριστικό ρόλο στο πιο φίλτρο έχει πιθανότητα να ταιριάξει καλύτερα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Giwrgos Fragoulis said:

Να χαίρεσαι το ενυδρείο σου, δείχνει υγιές και όμορφο. Όσο για το πορτοκαλί φίλτρο το οποίο μπαίνει μπροστά αποτέλεσμα ον φακό, επί της ουσίας ανήκει σε μια σειρά από φωτογραφικές διαφάνειες τις οποίες χρησιμοποιούσαν παλαιά κατά την αναλογική φωτογράφηση για να ρυθμίσουν το white balance και να δημιουργήσουν και διάφορα εφέ μιας και τότε δεν υπήρχε Photoshop. Αυτές οι φωτογραφικές διαφάνειες είναι γνωστές ως Lee filters. Οι πορτοκαλί διαφάνειες καταφέρνουν να φιλτράρουν την ακτινική ακτινοβολία την οποία σε αυτή την έκθεση δεν μπορεί να τη διαχειριστεί κανένας φωτογραφικός επεξεργαστής, και με αυτό τον τρόπο καταφέρνουν να μην καίγεται η φωτογραφία. Προτεινόμενες διαφάνειες για εμένα είναι: Lee filter 441 full c.t. straw, Lee filter 442 half c.t. straw. Η ένταση της ακτινοβολίας και το φάσμα παίζει καθοριστικό ρόλο στο πιο φίλτρο έχει πιθανότητα να ταιριάξει καλύτερα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να κάτι ακόμη που δεν ήξερα!  Είμαι σίγουρος οτι αν ξεθάψω το βαλιτσάκι της zenit photosniper θα εχω κρατημένα ακόμη τα φίλτρα της.... θυμάμαι σιγουρα ενα κίτρινο ενα πράσινο ενα λευκό και ενα ακόμη αλλά ποιο??

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Μήπως πρέπει να αλλάξουμε τον τίτλο????

Γιατί κάθε φορά που το βλέπει κάποιος θα παθαίνει κόμπλεξ!!!!

Θα σκέφτεται ..... Έτσι είναι τα 200 λίτρα??? Και μέσα σε 6 μήνες???

 

Μάνο το ενυδρείο σου είναι καταπληκτικό:bigemo_harabe_net-92:!!!

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός φίλε

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Καλημερα απο το Λος Αντζελες και μια φωτογραφια προσφατη του ενυδριου μου που τραβηξε ενας φιλος οπως φαινετε επιβιωνει και αναμενει την επιστροφη μου σε 50 μερουλες.

Καλο πασχα ευχομαι σε ολους !

IMG_20190317_045544.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μάνο όλα φαίνονται καλά και το ενυδρείο τούμπανο! Καλή επιστροφή να το χαρείς και από κοντά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Μπράβο Μάνο!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...