Jump to content

Recommended Posts

δεν γνωριζω που οφειλετε αυτο παρατηρησα πριν το ξεκινήσω αλλα και αφου το σταμάτησα στο καλκ ειδα τρελή ανάπτυξη και ωραια χρωμματα και διαυγές νερο και το ποιο σημαντικό ενα υλικό για ολα

Το υλικο του ρεακτορ μερα απο τα συνθετικα ,μιλαω για φυσικα υλικα ειναι κοραλλι -αρραγωνητης που λιώνει, οτι εχει τραβηξει θα το αποβαλει!!ουσιαστηκα αυτη ειναι κ η δουλειά του, το καλκ ειναι πιο ακυνδυνο πιστευω παστα kh ca τέλος!

Για αυτο ειπα πιο πανω προσοχη στα υλικα του ρεακτορ ..

Αντεεε ρεεε ξαναξεκινα!!αργεις τα χριστουγεννα ερχοντε κ εχεις ραντεβου με το ενυδρειο σου!! :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο θεμα αν και οταν ξαναστησω reef θα παιξω με kalk σε ριακτορα που εκει ειδα τα καλυτερα αποτελεσματα στα κοραλια αλλα και για ενα περιεργο λογο δεν ειχα και προβλημα απο αλγες 

 

στα λίτρα που παίζεις και με τις ποσότητες που θα ρίχνεις, δεν θα υπάρχει πρόβλημα με ph ή θα δουλεύεις και ξυδάκι? 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο θεματακι.!

Προσωπικά η αποψη μου ειναι οτι, αν και σκραπας απο μπουκαλες και ριακτορες, σε λιγο χρονικο διαστημα, και με καθοδήγηση φίλων ,συνδεσα μονος μου τον ριακτορα και με ολα τα παρελκομενα του.Ειναι safe για εκρηξη της μπουκαλας γιατι εχει και της βαλβιδες ασφαλειας .

η συνδεσμολογια ειναι σχετικα ευκολη,και ο τροπος λειτουργιας και κατανοησης ''παιδικος''

Αναλογα το υλικο που βαζεις μεσα περιμενεις και τα αναλογα αποτελεσματα, το εαν μπει σπασμενο  κοραλλι ειναι ρισκο και εαν μπει συνθετικο ειναι ποιο στανταρ . Σε βαθος χρονου θεωρω οτι ο ριακτορας ειναι μια πολυ καλη επιλογη σε κοστος υλικων και ειδικα εαν υπαρχει μεγαλο ενυδρειο σε ογκο και με αρκετη καταναλωση.   Το οτι εχουν αναφερθει αρκετες ζημιες απο τον ριακτορα εως και διαλυση του ενυδρειου... Δεν σημενει κατι οτι θα γινει σε ολους που εχουν ριακτορες, οπως αναφερθηκε και ο νικ απο πανω τα προβληματα μπουρουν να συμβουν και στις 2 περιπτωσεις,και απο δοσομετρικη μην κολισει και απο τον ριακτορα.

Θεωρω σε ενα θαλασσινο που πρεπει να εχουμε σταθερες τιμες ειναι καλυτερος ο ριακτορας, χωρις να κακολογο την δοσομετρηκη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Παιδιά ξεθάβω το θέματακι για καμιά ιδέα. 

Σκέφτομαι να αλλάξω ριακτορα στο ενυδρείο μου και να βάλω κάποιον που να είναι βυθιζόμενος στο σαμπ πχ skimz cm97.

Το ενυδρείο μου είναι 250 λίτρα. 

Απ την άλλη λέω για δοσομετρικη... Βέβαια η δοσομετρικη μου φαίνεται πιο μανούρα κάνε υλικά μέτρα ζύγιζε κτλ

Τι λέτε; για πέστε καμία ιδέα; 

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια πιο πολύ ψήνομαι για το ριακτορα 

Link to comment
Share on other sites

Στα 250 λίτρα προσωπικά θα πήγαινα σε δοσομετρικη. Το να φτιάχνεις υλικά είναι μια διαδικασία εύκολη και γρήγορη.  Αν έχεις και μια δοσομετρικη wifi με app.... Μετρας ενυδρείο, ανοίγεις app,αλλάζεις τιμές... έτοιμος. 

Link to comment
Share on other sites

χρονια χρησιμοποιώ δοσομετρική στα 250 λτ και δεν ειναι καθόλου κόπος για την παρασκευή των διαλυμάτων.  Και αν εχεις και κανενα κενό κανάλι (αντλια) βάζεις να ρίχνει και κανένα άλλο ζουμι. πχ ΝΟΡΟΧ - Βοτκα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύεις χύμα υλικά ή κάποια συγκεκριμένη μάρκα; πχ fauna; 

 

Link to comment
Share on other sites

Δουλευω κατα καιρούς και Fauna και Aquaforest.  Και με τις 2 ειμαι ευχαριστημένος.  Ομως ακούω απόψεις οτι η Fauna ειναι καλύτερη. Εγω δεν εχω δει καποια διαφορα, αλλα για ψυχολογικούς λόγους και μόνο, σκέφτομαι κάποια στιγμη να χρησιμοποιήσω μονο Fauna μαζι με τα trace που δινει για την συγκεκριμένη μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα δοσομετρικη κάνα χρόνο. 

Μετά έβαλα το ριακτορα. 

Πιστεύω ότι αν ρυθμίσεις σωστά το ριακτορα είναι πιο ξεκούραστος και νομίζω είναι πιο καθαρή μέθοδος για το ενυδρείο και για κάποιον που δεν κάνει αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα. 

 

Επίσης έχω περιορισμένο χώρο κάτω από το ενυδρείο και γιαυτό σκέφτομαι βάλω ριακτορα που να μπαίνει μέσα στο σαμπ. 

Προχτες παρήγγειλα και νέα μανόμετρα και έχω και 8 κιλά υλικό για ριακτορα. 

Οποτε για εμένα μάλλον δε με συμφέρει η δοσομετρικη (χα χα χα) 

 

Δεν ξέρω τώρα αν οι νέες δοσομετρικες με WiFi είναι πιο εύκολες στη χρήση. 

Link to comment
Share on other sites

έχεις πολύ απαιτητικά κοράλια και θέλεις να πας σε ριάκτορα???

Link to comment
Share on other sites

Μπα. Αυτό το διάστημα ειδικά μονο Lps εχω

Link to comment
Share on other sites

@alan boyΘα φανεί αστεία η ερώτηση. Αλλα ο ριάκτορας πως δουλευει γιατι δεν ειχα ποτε? 

Ειναι ο ριακτορας,  και απο την μια μπαινει νερο, φιλτράρεται στο υλικό του μεσα, και βγαίνει απο την άλλη (το φιλτραρισμένο νερο που ειναι εμπλουτισμενο με Ca) και καταλήγει στο ενυδρειο?  το CO2 που τον τροφοδοτούν που καταλήγει και πως φεύγει απο τον ριάκτορα? 

 

Μπορει να ειναι "χαζές" ερωτήσεις αλλα δεν ειχα ποτε ριακτορα και μιας και το εφερε η κουβεντα , βρήκα ευκαιρία να ρωτησω  :) 

Link to comment
Share on other sites

Περίπου όπως τα λες ειναι

Τον ριακτορα τον τροφοδοτείς με νερό είτε με έξτρα αντλία είτε τραβαει νερό μόνος του όπως αυτός http://skimz.sg/index.php?route=product/product&product_id=146

Το co2 λιώνει το υλικό που έχει μέσα στο σωμα του ο ριακτορας. κάποιοι ριακτορες θέλουν και pH controller κάποιοι όχι.

Το co2 απ ότι ξέρω κ μου έχουν πει φεύγει μέσα στο ενυδρείο μαζί με το εμπλουτισμενο νερό και αυτό είναι ένα μείον γιατί ρίχνει το pH του ενυδρείου.

 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Alan. 

Επιστροφή στο θεμα σου τωρα :) 

Την δοσομετρική δεν μπορεις να την κρεμάσεις κάπως κατω απο το σαμπ? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά χρειάζεται και τα 3 παγουρακια για τα υλικά. Που για να μην κάνεις συνεχώς υλικά θα είναι 2λιτρα ή και παραπάνω.

 

Μια άλλη σκέψη μου είναι ότι μια Επώνυμη δοσομετρικη έχει 250 με 300 ευρώ.

Όσο ένας ριακτορας χωρίς τα παρελκόμενα.(Τα οποία εγώ τα έχω)

Βέβαια υπάρχουν και οι πιο φθηνές λύσεις όπως jebao.

Αυτοί που έχουν jebao είναι ευχαριστημενοι; κάνουν δουλειά; 

Υπάρχουν και οι coral box με wifi

Link to comment
Share on other sites

Alan εγω εχω την marine magic πανω απο 4 χρόνια και δουλευει απροβλημάτιστα. την ειχα πάρει γυρω στα 80 ευρώ.

Επισης απο φιλους που εχουν την Jebao δεν εχω ακουσει παράπονα. 

Σαν μάρκα την Jebao την φοβάμαι εγω προσωπικά επειδη στις RW-4  κάθε χρόνο μου χαλάγανε και αγόραζα άλλες.(μεχρι που γυρισα σε Tunze και ησυχασα), αλλα σε δοσομετρικές ακόμα τουλάχιστον δεν εχω ακούσει να βγάζουν κάτι. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

με τα κοράλια που έχεις δεξ υπάρχει λόγος ριάκτορα.. επίσης υπάρχουν ριάκτορες και ριάκτορες όσο αφορά τις τιμές.. μπορεί να ξεφύγει εύκολα δλδ το πράγμα σε σχέση με την τιμή μίας δοσομετρικής που εγώ θεωρώ οτι καλύπτεσαι...

 

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια δουλεύω με ριακτορα και δεν θα το αλαζα με τίποτα. 

Η σταθερότητα του είναι μοναδική.

Όταν βρεις την σωστή δοσολογία δύσκολα την χάνει!

Φυσικά τόσοι χομπιστες δουλεύουν δοσομετρικη με άριστα αποτελέσματα!

Οποτε it's up to you !

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Τα τελευταία χρόνια δουλεύω με ριακτορα και δεν θα το αλαζα με τίποτα. 

Η σταθερότητα του είναι μοναδική.

Όταν βρεις την σωστή δοσολογία δύσκολα την χάνει!

Φυσικά τόσοι χομπιστες δουλεύουν δοσομετρικη με άριστα αποτελέσματα!

Οποτε it's up to you !

Άσχετος με την κατανάλωση καλσιουμ ριακτορα με κλειστά μάτια .

Μεγάλη διαφορά στην ποιότητα.

 

Με ένα αρνητικό κύριος για μεγάλες κατανάλωσης το co2 .

 

Έγινε επεξεργασία - Sakisdraminos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Τα τελευταία χρόνια δουλεύω με ριακτορα και δεν θα το αλαζα με τίποτα. 

Η σταθερότητα του είναι μοναδική.

Όταν βρεις την σωστή δοσολογία δύσκολα την χάνει!

Φυσικά τόσοι χομπιστες δουλεύουν δοσομετρικη με άριστα αποτελέσματα!

Οποτε it's up to you !

Ποιον ριακτορα έχεις ;και ποιο υλικό δουλεύεις; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος alan boy έγραψε:

Ποιον ριακτορα έχεις ;και ποιο υλικό δουλεύεις; 

Τον είχα πάρει από Λονδίνο που ενώ είχα κλείσει έναν πολύ πιο ακριβό ΤΜC με ειχε βοηθήσει ένας υπάλληλος και μου είχε δώσει έναν buble Magus αν θυμάμαι καλά? Έχουν περάσει πολλά χρόνια!

Από υλικό Arm μεσαίας κοκομετριας. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...