Jump to content

Cube Reef - New Project


Vakoutro

Recommended Posts

Ο αστεριας τραβαει τα πλανα,:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα!!Αρχίζει και παίρνει το δρόμο του!! :) :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από σχεδόν 2 μήνες και αφού κατάφερα να βρω λίγο χρόνο, παραθέτω ένα φωτογραφικό update.

Προσθήκες:

Six-line wrasse

1 ζευγάρι mandarin fish

1 dendronephthya

 

 

IMG_3307.JPG

 

 

IMG_3308.JPG

 

 

IMG_3309.JPG

 

 

20170625_212929.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Που χάθηκες?Τους μανδαρινους πως τους κρατας;ρίχνεις συχνά κοπιποδα;θα σου τσακίσουν τον βράχο από βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Που χάθηκες?Τους μανδαρινους πως τους κρατας;ρίχνεις συχνά κοπιποδα;θα σου τσακίσουν τον βράχο από βιολογία.

 

Πολύ τρέξιμο με πολλά ταξίδια και τελικά και αλλαγή δουλειάς... Οπότε τώρα βρήκα χρόνο να ποστάρω.

1 εβδομάδα τους έχω σχεδόν και μια χαρά φαίνεται πως πάνε. Κοπήποδα 6 μήνες που τρέχει το ενυδρείο έριχνα συνέχεια. Φυσικά θα συνεχίσω να ρίχνω τακτικά

Link to comment
Share on other sites

Βιαστικές 6 μήνες είναι λίγος χρόνος,ρίχνε πράμα μέσα από κοπιποδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Βιαστικές 6 μήνες είναι λίγος χρόνος,ρίχνε πράμα μέσα από κοπιποδα.

 

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θελω νεα των μανδαρινων.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2017 at 10:54 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Θελω νεα των μανδαρινων.

 

Καλησπέρα. Επσιτροφή από τις διακοπές. Καλή επιστροφή σε όσους γύρισαν και καλή ξεκούραση σε όσους ακόμα απολαμβάνουν τις διακοπές τους

 

Το ενυδρείο τα κατάφερε πολύ καλά 10 ημέρες που έλειπε. Μόνο άλγη που είχαν πιάσει τα τζάμια και τα καθάρισα.

 

Επίσης από κοράλλια, από πριν φύγω είχα αρχίσει να χάνω την Catalaphyllia. Τα υπόλοιπα πάνε αρκετά καλά και είμαι σε φάση αύξησης του Mg που ήταν 1170 χθες. Η πτώση προέκυψε πριν τις διακοπές οπότε δεν πρόλαβα να το ρυθμίσω, απλά είχα βάλει τη δοσομετρική σε χαμηλά ml ώστε να μην ξεφύγει τελείως.

 

Από ψάρια τώρα, για 2η φορά μου αυτοκτόνησε clownfish, τέλος Ιουλίου. Οπότε επισπεύδω την αγορά καλλύματος. 

 

Όσο για τους μανδαρίνους @niknik, o αρσενικός ζει και βασιλεύει και κόβει συνεχώς βόλτες. Ο θυληκός δυστυχώς και παρά την προσθήκη κοπήποδων δεν τα κατάφερε. Δεν ήταν πολύ ορεξάτος εξ'αρχής αν και νόμιζα ότι ήταν φυσιολογικός για μανδαρίνο. Γενικά με τα ψάρια δεν μου κάθεται και πολύ και με στενοχωρεί.

 

Σκοπός, αφού φτιάξω τις μετρήσεις να αρχίσω σιγά σιγά να βάζω κάποια κοράλλια από Σεπτέμβρη να αποκτήσει χρώμα το reefάκι

Link to comment
Share on other sites

Καλο χειμωνα φιλε μου.Η καταλαφιλια ειναι απροβλεπτο κοραλι.Και με σουπερ τιμες μπορει να χαθει ξαφνικα.

Οι αλλες τιμες σου ποιες ειναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Δίας έγραψε:

Καλο χειμωνα φιλε μου.Η καταλαφιλια ειναι απροβλεπτο κοραλι.Και με σουπερ τιμες μπορει να χαθει ξαφνικα.

Οι αλλες τιμες σου ποιες ειναι;

Kh 8,3

Ca 390

NO2 0

NH4 0

NO3 10

Ph 7,7

PO3 0-0.03

 

Link to comment
Share on other sites

Το ph τι ώρα το μέτρησες 7,7; Το τεστάκι ήταν salifert;  Αν όντος η μέτρηση είναι σωστή και έχεις αυτό το ph για μεγάλο χρονικό διάστημα, πρέπει να το κοιτάξεις. Προσπάθησε να το επιβεβαιώσεις με κάποιο άλλο τεστ. Εγώ παλιά με salifert έπερνα μέτρηση μονίμως 7.8 χωρίς να είναι βέβαια σωστή η μέτρηση. Τελικά είχα 8.2 με ηλεκτρονικό τεστ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Το ph τι ώρα το μέτρησες 7,7; Το τεστάκι ήταν salifert;  Αν όντος η μέτρηση είναι σωστή και έχεις αυτό το ph για μεγάλο χρονικό διάστημα, πρέπει να το κοιτάξεις. Προσπάθησε να το επιβεβαιώσεις με κάποιο άλλο τεστ. Εγώ παλιά με salifert έπερνα μέτρηση μονίμως 7.8 χωρίς να είναι βέβαια σωστή η μέτρηση. Τελικά είχα 8.2 με ηλεκτρονικό τεστ.

 

Συμφωνω με τον Λουκα.Η καλυτερη λυση για τη μετρηση ph ειναι το ηλεκτρονικο ph meter.

 

Εγω θα ελεγα να κοιταξεις επισης και το kh, να το σταθεροποιησεις γυρω στο 7,8 και το Ca στο 420 με 430.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Το ph τι ώρα το μέτρησες 7,7; Το τεστάκι ήταν salifert;  Αν όντος η μέτρηση είναι σωστή και έχεις αυτό το ph για μεγάλο χρονικό διάστημα, πρέπει να το κοιτάξεις. Προσπάθησε να το επιβεβαιώσεις με κάποιο άλλο τεστ. Εγώ παλιά με salifert έπερνα μέτρηση μονίμως 7.8 χωρίς να είναι βέβαια σωστή η μέτρηση. Τελικά είχα 8.2 με ηλεκτρονικό τεστ.

 

Όλα με Salifert τα μετράω. Πάντα 7,7 ήταν το pH. Μετρήσεις κάνω απογευματινές ή βραδινές ώρες πάντα. Προσπάθησα να το ανεβάσω αλλά μου ξέφευγε πολύ το Kh και λόγω χρόνου δεν ασχολήθηκα πάλι. Θα ασχοληθώ από εδώ και πέρα σιγά σιγά μιας και έχω ήδη προϊόν για το σκοπό αυτό.

 

πριν 11 ώρες, το μέλος Δίας έγραψε:

 

Συμφωνω με τον Λουκα.Η καλυτερη λυση για τη μετρηση ph ειναι το ηλεκτρονικο ph meter.

 

Εγω θα ελεγα να κοιταξεις επισης και το kh, να το σταθεροποιησεις γυρω στο 7,8 και το Ca στο 420 με 430.

 

To ηλεκτρονικό pH-μετρο δεν το ήξερα. Όντως τα Salifert δεν είναι αξιόπιστα σε αυτή τη μέτρηση;

Το Kh το κρατάω στο 8,3 και ίσως ανεβάσω λίγο ακόμα γιατί έχω κυρίως μαλακά κοράλλια και χρειάζονται υψηλότερο. Το Ca το μπουστάρω αλλά χαμηλά ακόμα γιατί πρέπει πρώτα αν ρυθμίσω το Mg γιατί επηρεάζονται. Γενικά πρέπει πρώτα να ρυθμίζουμε το Kh μετά το Mg και τελευταίο το Ca.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να μετράς λίγο χαμηλότερο ph τις βραδινές ώρες (όχι όμως 7,7). Την ημέρα όμως είναι φυσιολογικό να ανεβαίνει. Αν όμως μετράς όλες τις ώρες το ίδιο τότε κάτι δεν πάει καλά είτε με το τεστ είτε με το νερό. Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι το ηλεκτρονικό ακόμα και ένα οικονομικό είναι καλύτερη λύση. Θέλει όμως συχνό καλιμπραρισμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Είναι λογικό να μετράς λίγο χαμηλότερο ph τις βραδινές ώρες (όχι όμως 7,7). Την ημέρα όμως είναι φυσιολογικό να ανεβαίνει. Αν όμως μετράς όλες τις ώρες το ίδιο τότε κάτι δεν πάει καλά είτε με το τεστ είτε με το νερό. Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι το ηλεκτρονικό ακόμα και ένα οικονομικό είναι καλύτερη λύση. Θέλει όμως συχνό καλιμπραρισμα.

 

Θα το δοκιμάσω να μετρήσω και πρωί να δω. Έχω βέβαια την αίσθηση (όπως κι εσύ άλλωστε) ότι θα είναι μικρή η διαφορά. Θα περιμένω να ρυθμίσω και το Mg και το Ca γιατί επηρεάζουν άμεσα και το pH. Θα κοιτάξω και για το ηλεκτρονικό σε κάθε περίπτωση. Παίζουν οικονομικά στην Ελλάδα ή ebay καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Vakoutro έγραψε:

 

Θα το δοκιμάσω να μετρήσω και πρωί να δω. Έχω βέβαια την αίσθηση (όπως κι εσύ άλλωστε) ότι θα είναι μικρή η διαφορά. Θα περιμένω να ρυθμίσω και το Mg και το Ca γιατί επηρεάζουν άμεσα και το pH. Θα κοιτάξω και για το ηλεκτρονικό σε κάθε περίπτωση. Παίζουν οικονομικά στην Ελλάδα ή ebay καλύτερα;

Ναι η διαφορά δεν πρέπει να είναι μεγάλη. Από 8 στο 8,2 για παράδειγμα. Μη μετρήσεις πολύ πρωί για να έχει προλάβει να ανέβει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και καιρό έχω δει το ακόλουθο στο ebay:

http://www.ebay.co.uk/itm/POD-HAVEN-6-inch-copepod-shrimp-culturing-live-feed-/222464634836?hash=item33cbecefd4:g:lAUAAOSwlXhZX8Ux

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς; Κάνει δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Vakoutro έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και καιρό έχω δει το ακόλουθο στο ebay:

http://www.ebay.co.uk/itm/POD-HAVEN-6-inch-copepod-shrimp-culturing-live-feed-/222464634836?hash=item33cbecefd4:g:lAUAAOSwlXhZX8Ux

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς; Κάνει δουλειά;

Γίά πόίόν λόγό τό θές?

Άν θές γίά κόπίπόδά έίνάί μίά χάρά !

Άν γίά φύλτράρίσμά τότέ άστό !

Δέν σέ ένόχλέί νά τό βλέπέίς μέσά στό ένύδρέίό σόύ???

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω οτι είναι και τόσο χρήσιμο. Δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια, ούτε το έχω ξαναδει.

Αν απλα ο λόγος που το θέλεις είναι να ταίζεις κανέναν μανδαρίνο ή κάποιο αλλο ζωντανό που τρέφεται με τετοιους πλανκτονικούς οργανισμούς τότε απλα πρόσθεσε λίγη χαέτο στο σαμπ ή ακόμα καλύτερα στήσε ενα διαμέρισμα refiugium

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω κοπήποδα στο sump, τα βλέπω μια χαρά. Απλά ρωτάω 1ον από περιέργεια και 2ον μήπως θα βοηθούσε ώστε να έχω ακόμα περισσότερα κοπήποδα.

 

Για φίτρανση όχι σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Vakoutro έγραψε:

Έχω κοπήποδα στο sump, τα βλέπω μια χαρά. Απλά ρωτάω 1ον από περιέργεια και 2ον μήπως θα βοηθούσε ώστε να έχω ακόμα περισσότερα κοπήποδα.

 

Για φίτρανση όχι σε καμία περίπτωση.

Περισσοτερα κοπιποδα βαζεις χαετο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Περισσοτερα κοπιποδα βαζεις χαετο.

 

Τέλεια thanks!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...