Jump to content

Μαζεύοντας και ξεχωρίζοντας αυγά από killifish - Nothobranchius Guentheri 'Red'


Husky_Jim

Recommended Posts

Ενόψει της συνάντησης του Σαββάτου αλλά και λόγο του ότι θέλω να στείλω αυγά σε έναν φίλο στην επαρχία, και μιά ςκαι πο΄λοί με ρωτ'ατε πώς μαζεύουμε τα αβγά από τα killifish σας βάζω μιά σειρά από φωτό που μόλις έβγαλα.

 

Στις συγκεκριμένες φωτό μαζεύω αυγά από Nothobranchius Guentheri 'Red' και μιάς και είναι peat spawners έχω μαζέψει την τύρφη από το βαζάκι στο ενυδρείο και την έχω στεγνώσει (06/11).

 

Ο εξοπλισμός...ένα από τα βασικά είναι ο μεγεθυντικός φακός/λάμπα χωρίς των οποίο το να μαζέψεις τόσο μικροσκοπικά αυγά είναι σχεδόν αδύνατο!!!

 

large.Nothobranchius_Guetheri_Red_001.jpg

 

Βασικά επίσης είναι τα πολλά μπωλάκια που βοηθούν στην σωστή ταξινόμιση και διαχωρισμό των αυγών....επίσης άν είναι στάμου τρώς και ένα ρυζόγαλο πρώτα... :D

large.Nothobranchius_Guetheri_Red_002.jpg

 

Το μάζεμα απαιτεί αρκετή υπομονή, αλλά το αποτέλεσμα είναι άκρως ικανοποιητικό....

large.Nothobranchius_Guetheri_Red_003.jpglarge.Nothobranchius_Guetheri_Red_004.jpg

 

Σχεδόν έτοιμα για να συνεχιστεί ο κύκλος της ζωής...

large.Nothobranchius_Guetheri_Red_005.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μα πως διατηρούνται εκτος νερου?

Εκκολαπτονται οταν θελουμε εμεις και σε τι περιβαλλον?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχ δέν υπάρχει...μέσα στα αυγά είδα και δύο που ήταν έτοιμα να σκάσουν (βάσει και του ότι της @Astra της βγήκαν ήδη) τα έβαλα σε 'πράσινο νερό' και ήδη μέχρι να ανεβάσω τις φωτό έγιναν ψαράκια....

 

large.IMG_3809.JPG

 

Nothobranchius Guentheri 'Red' fry

 

αυτό είναι το χόμπι μας.....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Μα πως διατηρούνται εκτος νερου?

Εκκολαπτονται οταν θελουμε εμεις και σε τι περιβαλλον?

 

Καλησπέρα Γιάννη,

 

Αυτή είναι και η μαγεία με τα κίλλιφις!!!

Τα περισσότερα είδη ζούν στην φύση πολύ λίγο, (κάποια ελάχιστους μήνες) και έχουν προσαρμοστεί ώστε τα αυγά που γεννούν να μπορούν να μένουν χωρίς νερό (περίοδος ξηρασίας) και να εκκολάπτονται με τις βροχές.

Συνήθως ο βιότοπος τους είναι πολύ μικροί όγκοι νερού που εμφανίζονται και εξαφανίζονται ανάλογα με την εποχή...υπάρχουν βέβαια και άλλες 'κατηγορίες' κίλλι με ψάρια που ζούν παραπάνω, άλλα που είναι plantspawners κ.α....δές και άλλα θέματα στην κατηγορία...

 

:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη σχετικα με τον φακο και το μαζεμα των αυγων,ποια κλιμακα μεγενθυσης θεωρεις καταλληλη?

Ειμαι σε αναζητηση..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω είναι 3Χ αλλά νομίζω ένα 5Χ θα είναι καλύτερο....

Link to comment
Share on other sites

x5 εχω στο κινητο μου και τα βλεπω αρκετα καλα,απλα με ταλαιπωρει γιατι δεν ειναι σταθερο.

Γι'αυτο σκεφτομαι γιααγορα ενος σταθερου με φωτισμο και αφου θα κανω την αγορα ειπα να βρω εναν στην ιδανικη μεγενθυση,εξαλου η χρηση θα ειναι καθαρα αυτη (μεχρι να μας κολησεις καμια αλλη τρελα) :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

αχαχαχαχ δέν υπάρχει...μέσα στα αυγά είδα και δύο που ήταν έτοιμα να σκάσουν (βάσει και του ότι της @Astra της βγήκαν ήδη) τα έβαλα σε 'πράσινο νερό' και ήδη μέχρι να ανεβάσω τις φωτό έγιναν ψαράκια....

 

large.IMG_3809.JPG

 

Nothobranchius Guentheri 'Red' fry

 

αυτό είναι το χόμπι μας.....

Αυτα τα ματακια!!

Τρια μονο καταφερα να κανω ψαρακια....

Τωρα πια βεβαια εχεις φτιαξει ολοκληρη βαση δεδομενων που κανει την αναπαραγωγη τους παιχνιδακι..

Λιγο ασχετο και συγνωμη:Αλλα Δημητρη εχεις στα σχεδια σου να αναπαραγεις καποιο ειδος aphyosemion;;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αυτα τα ματακια!!

Τρια μονο καταφερα να κανω ψαρακια....

Τωρα πια βεβαια εχεις φτιαξει ολοκληρη βαση δεδομενων που κανει την αναπαραγωγη τους παιχνιδακι..

Λιγο ασχετο και συγνωμη:Αλλα Δημητρη εχεις στα σχεδια σου να αναπαραγεις καποιο ειδος aphyosemion;;

 

 

Κάποιος φίλος πήρε πρόσφατα μιά τριαδα από σπανια chromaphyosemion και θα τον βοηθήσω να "πάρουμε" αμεσα αυγά...αυτήν την στιγμή απο plant spawners εχω μονο τα Fundulopanchax Gardneri 'jos plateau'....εχω περισσότερο νοτιοαμερικανικα... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Husky_Jim μπραβο αδερφέ! άξιος άξιος!!

 

αντε μεγαλωσε τα για να τα πάρω όλα. τελειωνε!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Snakehead έγραψε:

@Husky_Jim μπραβο αδερφέ! άξιος άξιος!!

 

αντε μεγαλωσε τα για να τα πάρω όλα. τελειωνε!!

Φαί για τα τσάννα ψάχνεις; :D

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...