Jump to content

Ηλεκτρονικό PH meter.


Recommended Posts

Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο, πάντως της Hanna που έχω έναν pH controller, είμαι μέχρι στιγμής ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι σχετικά αξιόπιστο αλλά έχει το μειονέκτημα του ενός δεκαδικού που είναι πρόβλημα εάν θέλεις απόλυτη ακρίβεια. Δηλαδή όταν λέει π.χ. 6,5 μπορεί να έχεις από 6,4+ έως 6,6-. Αν παίζεις οριακά στο φυτεμένο με το CO2 μπορεί να σε δυσκολέψει λίγο.

Το είχα αγοράσει και τελικά το πούλησα όταν εβαλα ph controller.

Μπορείς να βρεις ακόμα και με τη μισή τιμή αντίστοιχα (κινέζικα) στο ebay.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το PHμετρο νομίζετε ότι είναι καλό;

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...g8RfjF2g1FqIb0r

Το χρησιμοποιεί κανείς; Είναι ευχαριστημένος;

4690[/snapback]

Δεν το ξερω, αλλα γιατι δεν δινεις κατι παραπανω, περιπου 90 ευρω για ενα μονιμο? Π.χ. το pinpoint Ph-meter. Καλο, σχετικα αξιοπιστο και πανω απο ολα μονιμο. Παντα θα βλεπεις τι γινεται, αγου το ph αλλαζει σε ολη τη διαρκεια της ημερας και νυχτας και ποτε δεν μενει σταθερο. Σου δινει αλλες δυνατοτητες παρατηρησεις και επιβλεψης σε ενα ενυδρειο. Ρηξε του μια καλυτερη ματια απο απο τα reviews. :blush:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=revie...ry_view&iden=14

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω, αλλα γιατι δεν δινεις κατι παραπανω, περιπου 90 ευρω για ενα μονιμο? Π.χ. το pinpoint Ph-meter. Καλο, σχετικα αξιοπιστο και πανω απο ολα μονιμο. Παντα θα βλεπεις τι γινεται, αγου το ph αλλαζει σε ολη τη διαρκεια της ημερας και νυχτας και ποτε δεν μενει σταθερο. Σου δινει αλλες δυνατοτητες παρατηρησεις και επιβλεψης σε ενα ενυδρειο. Ρηξε του μια καλυτερη ματια απο απο τα reviews. :blush:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=revie...ry_view&iden=14

4701[/snapback]

Οταν λεει καλιμπραρισμα καθε μηνα τι εννοει?

Link to comment
Share on other sites

Όπως και όλα τα ph meter έτσι και αυτό χρειάζεται ρύθμιση τουλάχιστον μία φορά το μήνα με κάποια ειδικά υγρά διαλύματα γιατί με τη χρήση απορυθμίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Το πας καπου και το κανουν αυτο,η εχεις αυτα τα υγρα διαλυματα και το κανεις μονος σου.τι παραπανω κοστος εχει?

Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου το κάνεις. Στο συγκεκριμένο μοντέλο της Hanna (και της Pinpoint νομίζω) δεν συμπεριλαμβάνονται στην συσκευασία οπότε τα αγοράζεις χωριστά.

Δεν είναι και πολύ ακριβά. 3-5 ευρώ νομίζω. Χρειάζεται υγρό για ph: 4, 5, 7 ή 9 αναλόγως το πως ρυθμίζεται το κάθε όργανο. Συνήθως ρυθμίζονται με το 7 και ένα από τα άλλα 3, ανάλογα με την κάθε εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα ήρθε η παραγγελία από το aquaristik.net με το φίλτρο και το Pinpoint PH meter. Δυστυχώς παρ' όλο που στο site έγραφε καθαρά ότι έρχεται με τα calibration fluids, αυτά δεν ήρθαν. Στάλθηκε το απαραίτητο e-mail, αλλά το PH meter παραμένει άχρηστο.

Μήπως έχει κάποιος calibration fluids από το συγκεκριμένο, για να το καλιμπράρουμε μαζί ή να μου δώσει υγρά και να του τα ξαναδώσω μόλις έρθουν, ή ξέρει κάποιος που μπορώ να αγοράσω από Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή αν διαβάσεις στο review εδώ http://www.aquazone.gr/index.php?ind=revie...ry_view&iden=14 δεν αναφέρει πουθενά ότι τα υγρά συμπεριλαμβάνονται στη συσκευασία , οπότε ο γερμανός μάλλον τα δίνει extra και πιθανόν να τα "ξέχασε". Συμβαίνει συχνά σε πολλούς. Δεν είναι απαραίτητο να έχεις τα δικά του, κάνουν όλα τα calibration fluids για ph 7.00 και 4.00 ή 10.00.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Σήμερα ήρθε η παραγγελία από το aquaristik.net με το φίλτρο και το Pinpoint PH meter. Δυστυχώς παρ' όλο που στο site έγραφε καθαρά ότι έρχεται με τα calibration fluids, αυτά δεν ήρθαν. Στάλθηκε το απαραίτητο e-mail, αλλά το PH meter παραμένει άχρηστο.

Μήπως έχει κάποιος calibration fluids από το συγκεκριμένο, για να το καλιμπράρουμε μαζί ή να μου δώσει υγρά και να του τα ξαναδώσω μόλις έρθουν, ή ξέρει κάποιος που μπορώ να αγοράσω από Ελλάδα;

5738[/snapback]

ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ.

ΕΙΝΑΙ ΟΚ? ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΕΝΑ PH METER

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ.

ΕΙΝΑΙ ΟΚ? ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΕΝΑ PH METER

26211[/snapback]

Αγαπητέ Φίλε

Σε πληροφορώ ότι από όλη τη σειρά της pinpoint το PH meter είναι το πιο αξιόπιστο όργανο. Τυχαίνει να τα χρησιμοποιώ εδω και πάρα πολλά χρόνια.

Σου το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...