Jump to content

Recommended Posts

Ευχαριστώ παραααααα πολύ!!! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στην έξοδο του skimmer αντι της γλίστρας που το συνοδεύει προσπάθησε να προσαρμώσεις 2 γωνίες pvc. Είχα κάνει το ίδιο στο δικό μου όταν το είχα πρωτοπάρει και από τότε δεν εχω ξανα ασχοληθεί ;) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι ηρέμησε δεν κάνει αυτό το χάλι που έκανε στην αρχή, αλλά θα δω αν μπορώ να το εξαλειψω τελείως.... Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! :)

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2017 at 4:25 ΜΜ, το μέλος pan_Oz έγραψε:

στην έξοδο του skimmer αντι της γλίστρας που το συνοδεύει προσπάθησε να προσαρμώσεις 2 γωνίες pvc. Είχα κάνει το ίδιο στο δικό μου όταν το είχα πρωτοπάρει και από τότε δεν εχω ξανα ασχοληθεί ;) 

 

 

μπορεις να μου στειλεις καμια φωτογραφια απο τον πως το εχεις?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

 

 

μπορεις να μου στειλεις καμια φωτογραφια απο τον πως το εχεις?

 

IMG_7537.thumb.JPG.cd9b105ac60f56e1d569193843798269.JPG

IMG_7539.thumb.JPG.17bb8da373f92cf9631d700f6521980a.JPG

 

ελπιζω να βοηθάνε :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το έκανα ευχαριστώ. Να ρωτήσω κάτι.. Υπάρχει κάποια προβλεπόμενη απόσταση του σκιμμερ πχ της εξαγωγής από την επιφάνεια του νερού του ενυδρειου? Έχω την εντύπωση ότι το δικό μου είναι λίγο ψηλά 

1503492160199-1605708026.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, αν το σωληνάκι που τραβάει αέρα το έχω τέρμα ανοιχτό ( απο στις μια η ώρα με τους δείκτες του ρολογιού που το έχω τώρα) έχω κάποιο παραπάνω όφελος? 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω ότι το βανάκι πρέπει να είναι περίπου στις 2 η ώρα όπως είναι οι δείκτες του ρολογιού.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λέει και ο κατασκευαστής αλλά αν το κάνω δηλαδή από το σημείο που το έχω τώρα όσο πιο κλειστό είναι τόσο περισσότερες φυσαλίδες διαφεύγουν μέσα στο ενυδρείο από το το θάλαμο δεν ξέρω όμως το γιατί 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Έτσι λέει και ο κατασκευαστής αλλά αν το κάνω δηλαδή από το σημείο που το έχω τώρα όσο πιο κλειστό είναι τόσο περισσότερες φυσαλίδες διαφεύγουν μέσα στο ενυδρείο από το το θάλαμο δεν ξέρω όμως το γιατί 

Λογικά με την πατεντούλα που έκανες στην έξοδο οι φυσαλίδες πρέπει να ελαχιστοποιήθηκαν έτσι δεν είναι;  Τώρα δεν πρέπει να έχεις ιδαίτερο πρόβλημα αν κλείσεις λίγο ακόμα το βανάκι και το πας 2 η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ασφαλώς με την πατέντα μείωσα τις φουσκάλες από την ανατάραξη που κάνει το νερό όταν βγαίνει κατά την κάθοδο του.. Όμως αν κλείσω το διακόπτη και το πάω κοντά στο 2 η ώρα βλέπω φυσαλίδες έντονες μέσα στο ενυδρείο, λες και με κάποιο τρόπο διαπερναν το θάλαμο που γίνετε το μπλέντερ με τις φυσαλίδες και πάνε στο ενυδρείο... Απλά δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό... Ελπίζω με τη ρύθμιση στη μία ή ώρα να μην μειώνεται η απόδοση του σκιμμερ.... Θα το παρατηρήσω βέβαια, υπάρχει περίπτωση σε κάθε ενυδρείο να θέλει διαφορετικό ρύθμισα αυτή η βαλβίδα δηλαδή σε άλλους μια σε άλλους μιάμιση σε άλλους δύο ή ώρα? 

Κάποιος γνωστό μου που έχει άλλο σκιμμερ είχε μια ρύθμιση εσωτερικά του για τοποθέτηση στο σαμπ και τοποθέτηση στο ενυδρείο, και είχε να κάνει με τις φυσαλίδες... Προφανώς σε εμάς δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο... Ας το αφήσω έτσι όπως είναι και βλέπω... 

Link to comment
Share on other sites

To Deltec γιαυτο δινει το Plate. Για να τσουλάει το νερό και να προλαβαίνουν (οσο γινεται) να φεύγουν οι φυσαλίδες.  Σε κάτι άλλα ενυδρεια έχω δεί να βάζουν σφουγγάρι μπροστά στην έξοδο του νερου γιαυτο τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγώ έβαλα δύο γωνίες pvc να μπαίνει μέσα το νερό και άνοιξα λίγο παραπάνω το διακοπτακι αέρα και όλα καλά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Εγώ έβαλα δύο γωνίες pvc να μπαίνει μέσα το νερό και άνοιξα λίγο παραπάνω το διακοπτακι αέρα και όλα καλά. 

Αυτό ηρεμεί τις μεγάλες μπουρμπουλήθρες όχι τις μικρες

20190219_162951.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εσύ λες για τις δεξιές εμείς λέμε για αυτές που είναι σκόρπιες! Δες προσεκτικά ειναιβποκυ μικρές καμία σχέση με τις αλλες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...