Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια! Χρειάζομαι άμεσα βοήθεια με τ ο μονομαχο μου .Πριν μιαμιση βδομαδα μου εφεραν μονομάχο σαν δωρο επειδη πάντα έλεγα πως ήθελα έναν ,Προφανώς κι αμεσω ςετρεξα και πηρα ενα 15 λιτρο ενυδρειο, με μπολι απο προηγουμενο ,αγορασα φιλτρο θερμοστατη και φυτα  και μετα απο δυο μερες εβαλα και το μονομαχο μεσα. Εβαλα και water conditioner.,του αγόρασα και δυο διαφορετικες τροφες.Απο τότε έχω τρελαθει! κουνιεται ελαχιστα παει συχνα κατω απο το φιλτρο η ειναι στον πατο του ενυδρειου, γενικα δεν τον βλεπω καλα,Κάποιες φορες κατω απο το φιλτρο ανοιγει τα βραγχια του κι εκει τα επαιξα .κΙ  επειδη είμαι και φοιτητρια έχω πολυ περιορισμενο πορτοφολι .θεωρω ότι έκανα οτι καλυτερο μπορουσα για να του προσφερω ενα καλο περιβαλλον .Ειμαι συνεχως αγχωμενη οτι θα μου πεθανει .Φοβαμαι μηπως υπαρχει θεμα με την αμμωνια αλλα δεν εχ λεφτα προς το παρον να παρω τεστ .Να ριξω βακτήρια? Αν ναι πως τα ζηταω ? είμαι εντελως καινουρια στο χομπι .Ξέχασα να προσθεσω οτι ο μονομάχος ηταν ταλαιπωρημενοσ απο πριν αλλα εχει περασει αρκετοσ καιροσ για να πω οτι ειναι ετσι απο τις συνθηκεσ στο ποτηρακι.Βοηθειστε με παρακαλω .

15151570_1234299133304360_1796015062_n.jpg

14971900_1234294836638123_348652986_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χμμμμ πραγματικά ότι έκανες ήταν καλό...υπάρχει πάντωτε η πιθανότητα το ψάρι να είχε πρόβλημα πρίν στο φέρουν....

 

Η συμπεριφορά που περιγράφεις και η φωτό (κολλημένα πτερύγια) δίχνουν ότι το ψαράκι δέν είναι καλά και μάλλον όχι από μή στρώσιμο (αυτό θέλει μετρήσεις για να το πούμε).

 

Κάνε μία αλλαγή νερού 40-50% και προσπάθησε να τον ταίσεις κάτι που θα του αρέσει πολύ π.χ. bloodworms και πές μας πώς αντέδρασε.Η θερμοκρασία πόσο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Α επίσης όταν λές μπόλι τί έβαλες από το προηγούμενο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

πέτρες με λιγο νερο  απο τοπροηγουμενο ενυδρειο.Το νερο ειναι 25-26 

επίσης έκανα σημερα το πρωι αλλαγή νερο'υ 50% πάλι ετσι είναι

 

Link to comment
Share on other sites

οι πετρες και το νερο δεν ειναι μπολι.Χρειαζεται να βαλεις βιολογικο υλικο απο στρωμενο ενυδρειο.Το υλικο αυτο βρισκεται μεσα στο φιλτρο και εκει αποικουν τα βακτηρια που διασπουν την αμμωνια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μπόλι που έβαλες σίγουρα δέν είναι αρκετό καθώς στην στήλη του νερού δέν υπάρχουν πολλά βακτήρια.Καλό θα είναι να συμπληρώσεις μπόλι στο φίλτρο.

 

Θα πρέπει να ρίξεις φάρμακο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος leniag έγραψε:

τι φάρμακο

 

 

 

 

1ον πρέπε να δείς το θέμα με το άστρωτο φίλτρο

2ον από φάρμακο θα σου έλεγα Sera Omnipur ή Seachem Paraguard αλλά δέν φαινεται ξεκάθαρα άν έχει κάτι το ψάρι...μπορεί να είναι από την αμμωνία άν και εφ όσον έχεις

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή είσαι  μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος με μπόλι;

 

Και καλό θα ήταν κάποιος να σου μετρήσει το νερό. Θα προσφερόμουν αλλά μιας και είσαι γυναίκα, μπορεί να παρεξηγηθώ. Προτείνω να πας με δείγμα νερού σε ένα pet shop να σου πουν πως είσαι από αμμωνία κυρίως. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας καιτη βοηθεια σας.Καλλιθέα ειμαι,Θα παω αυριο το πρωι σε πετ σοπ να μου το μετρήσουν και θα παρω βακτηρια, της sera.προς το παρον υπάρχει καποια έμεσα λυση πχ αλλαγη νερου ξανα η κάτι τέτοιο να σωσω ότι σώζεται?Διαβασα κάπου και για αλάτι.Εννοουν το μαγειρικο η ειδικο για ενυδρεια

Link to comment
Share on other sites

Μια μεγαλη αλλαγη νερου θα βοηθουσε...

Και κανε μικρες καθημερινες γυρω στο 20%-30%..

Το ψαρι εχει φαει;

Δεν μοιαζει να ειναι αρρωστο και το αλατι δεν θα βοηθησει στην συγκεκριμενη περιπτωση...

Βαλε μια αγγελια για μπολι ή αν θες ζητα δημοσια κατα την γνωμη μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν θα εβαζε στο φιλτρο της ανθρακα να τρεχει δεν θα βοηθουσε την κατασταση του?προταση κανω ,ισωσς ειναι κ λαθοσ ενεργεια

Link to comment
Share on other sites

Ανθρακα όχι εκτός αν έχει βάλει νερό χωρίς αντιχλώριο, προληπτικά μήπως έχει αμμωνία όμως μπορεί να ρίξει 5λάσια δοσολογία από seacherm prime που την αποτοξικοποιεί. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειδα στο θεμα να αναφερει πωσ εχει βαλει ανθρακα

Link to comment
Share on other sites

αντιχλωριο εβαλε ειπε,εβαλεσ την σωστη ποσοτητα,οτι αναφερουν οι οδηγιες?

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου μηπως συνελθει..

Βγαλε τον ανθρακα ειναι αχρηστος στην συγκεκριμενη φαση αν υπηρχε κατι στην στηλη του νερου θα το ειχε ηδη τραβηξει....

Link to comment
Share on other sites

ναι έχω βαλει  οσο λεει

αντιχλώριο

Έγινε επεξεργασία - leniag
Link to comment
Share on other sites

κανε την μεγαλη αλλαγη που λενε τα παιδια και αν αυριο δεν τον δεισ καλυτερα να βρεθουμε να σου δωσω μπολι εγω,θα βγαλω εγω απο το φιλτρο το δικο μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περνάω ακριβώς το ίδιο πράγμα με μονομάχο που και σε μένα έδωσαν, τρία είναι τα πιθανά σενάρια, ή δεν έκανες καλή προσαρμογή, ή το ψάρι τραυματίστηκε στην προσπάθεια ψαρέματος (αυτό έχει συμβεί σε μένα) ή έχεις αμμωνία στο νερό σου, ό,τι και να πούμε υποθέσεις κάνουμε απ τη στιγμή που δεν υπάρχουν τεστ να ξέρουμε σε τι κατάσταση είναι το νερό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Περνάω ακριβώς το ίδιο πράγμα με μονομάχο που και σε μένα έδωσαν, τρία είναι τα πιθανά σενάρια, ή δεν έκανες καλή προσαρμογή, ή το ψάρι τραυματίστηκε στην προσπάθεια ψαρέματος (αυτό έχει συμβεί σε μένα) ή έχεις αμμωνία στο νερό σου, ό,τι και να πούμε υποθέσεις κάνουμε απ τη στιγμή που δεν υπάρχουν τεστ να ξέρουμε σε τι κατάσταση είναι το νερό. 

και με το δικο σου τι κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος leniag έγραψε:

και με το δικο σου τι κάνεις

 

Εβαλα esha 2000 που είναι πολυφάρμακο, του έκανα μια γενναία αλλαγή νερού, έχω κλειστό το φως να μη στρεσσάρεται αλλά όπως τον είδε κι ο φίλος @stathis spithas δεν υπάρχει πιθανότητα επιβίωσης, του λείπει όλη η ουρά κι είναι τραυματισμένος στο δεξί βράγχιο προφανώς από άγαρμπο ψάρεμα απ τον προηγούμενο ιδιοκτήτη γιατί το νερό μου ήταν στρωμένο με μπόλι και μετρημένο όσον αφορά τις τιμές του και του έκανα μία ώρα προσαρμογή πολύ προσεκτική αλλά απ το σακουλάκι φαινόταν ότι είχε πρόβλημα. Εμένα δεν κολυμπάει καθόλου κι είναι μόνιμα πλάγια στον πάτο, ο δικός σου έχει πιστεύω περισσότερες πιθανότητες αλλά στις θεραπείς δεν έχω εμπειρία οπότε περίμενε τι θα σου πουν οι πιο έμπειροι για την περίπτωσή σου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...