Jump to content

Τα φωτα σας οι...εμπειροι!!


GARD83

Recommended Posts

Καλησπερα και παλι.Ξερει κανεις να μου πει τι ψαρι ειναι αυτο κι αν παει με αφρικανες??

20161124_152421.jpg

Link to comment
Share on other sites

....βασικα επειδη ειμαι πανασχετος αν μου λεγατε και τι ειδος ειναι η καθε μια αφρικανα...??

20161124_110309.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ψάρι είναι γατόψαρο του γέννους Synodontis και φυσικά ταιριάζει απόλυτα με τις κιχλίδες σου....θα σου απαντήσω για το είδος σε λίγο....για τις κιχλίδες ας σου απαντήσουν καλύτερα οι αφρικανοί μιάς και τα έχουν αλλάξει τα γέννη και έχω μείνει πίσω... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Το πρώτο ψάρι είναι γατόψαρο του γέννους Synodontis και φυσικά ταιριάζει απόλυτα με τις κιχλίδες σου....θα σου απαντήσω για το είδος σε λίγο....για τις κιχλίδες ας σου απαντήσουν καλύτερα οι αφρικανοί μιάς και τα έχουν αλλάξει τα γέννη και έχω μείνει πίσω... :)

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο Synodontis μαλλον είναι Synodontis Eupterus (αλλά στο χόμπι κυκλοφορούν πολλά υβρίδια που του μοιάζουν).

 

 

Η πρώτη κιχλίδα μου μοιάζει με Maylandia Zebra πάντως....αν και κινδυνεύω με λιθοβολισμό από τους αφρικανούς....αχαχαχαχχα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια προσπάθεια αλλά δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος φιλαράκι...

Για να μην δείρουμε τον Μήτσο από πάνω θα συμφωνήσω με το synodontis efpterus..

Από κιχλίδες έχουμε στην πρώτη φώτο ένα νεαρό αρσενικό του είδος aulonocara και θα ήθελα να πω jacobfreibergi αλλά κρατιέμαι..

Μετά μάλλον metriaclima estherae αλλά δυστυχώς τα υβριδια είναι πολλά, ειδικά στα ψάρια που κιτρινοφέρνουν...

Τέλος, πολύ δύσκολη περίπτωση.. μου θύμησε Victroria.. Lithochromis rubripinnis(που το βρήκες? :hehe) αλλά είναι πολύ νεαρό και πιθανότατα υβρίδιο οπότε μπορεί να είναι μίξη aulonocara..

Γενικότερα είναι μια πολύ συνηθησμένη κατάσταση για τον Έλληνα χομπίστα και ειδικά για τον νέο χομπίστα και φυσικά όλοι την έχουμε περάσει. :thumbsu:

Γενικά μην αγχώνεσαι και προσπάθησε να προσφέρεις ότι καλύτερο μπορείς. Θύμησε μου λίγο τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου? Είναι όλοι αυτοί οι κάτοικοι του ενυδρείου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος adlib έγραψε:

Θα κάνω μια προσπάθεια αλλά δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος φιλαράκι...

Για να μην δείρουμε τον Μήτσο από πάνω θα συμφωνήσω με το synodontis efpterus..

Από κιχλίδες έχουμε στην πρώτη φώτο ένα νεαρό αρσενικό του είδος aulonocara και θα ήθελα να πω jacobfreibergi αλλά κρατιέμαι..

Μετά μάλλον metriaclima estherae αλλά δυστυχώς τα υβριδια είναι πολλά, ειδικά στα ψάρια που κιτρινοφέρνουν...

Τέλος, πολύ δύσκολη περίπτωση.. μου θύμησε Victroria.. Lithochromis rubripinnis(που το βρήκες? :hehe) αλλά είναι πολύ νεαρό και πιθανότατα υβρίδιο οπότε μπορεί να είναι μίξη aulonocara..

Γενικότερα είναι μια πολύ συνηθησμένη κατάσταση για τον Έλληνα χομπίστα και ειδικά για τον νέο χομπίστα και φυσικά όλοι την έχουμε περάσει. :thumbsu:

Γενικά μην αγχώνεσαι και προσπάθησε να προσφέρεις ότι καλύτερο μπορείς. Θύμησε μου λίγο τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου? Είναι όλοι αυτοί οι κάτοικοι του ενυδρείου?

Γεια σου φιλε μου.Το ενυδρειο ειναι 1 μετρο μηκοσ 42 ποντουσ βαθος και 53 ποντους υψος!Μου ειπαν πως ειναι 180-200 λιτρα!!Το πηρα την κυριακη απο εναν φιλο αλλα ηταν σε πολυ ασχημη κατασταση τα ψαρια!Ειχε κανα 8μηνο να το καθαρισει και γενικα ασχολουταν ελαχιστα!Ναι,αυτοι ειναι ακομα ολοι κι ολοι οι...κατοικοι του!

20161124_110124.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυξησε των αριθμο των πετρων και τον αριθμο των ψαριων ετσι ωστε να φτιαξεις χαρεμακια και να δεις και καμμια γεννα....

Ο συνοδοντης παρολο που αρεσκεται στις ιδιες συνθηκες συνηθως δεν θεωρειται καλος συγκατοικος γιατι τρεφεται απο μικροτερα ψαρια οποτε και απο μωρα....

Καλη αρχη!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά!

Ρίξε μια ματιά στην υπογραφή μου και διαβασε αν θες κάποια πράγματα για τα λίτρα/μήκος που προτείνονται ανά είδος.. Στο λέω αυτό γιατί τώρα που είναι μικρά όλα, είναι καλά αλλά όταν αρχίσουν να μεγαλώνουν θα αρχίσουν οι τσαμπουκάδες.. πρέπει να είσαι προετοιμασμένος! :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος adlib έγραψε:

Μια χαρά!

Ρίξε μια ματιά στην υπογραφή μου και διαβασε αν θες κάποια πράγματα για τα λίτρα/μήκος που προτείνονται ανά είδος.. Στο λέω αυτό γιατί τώρα που είναι μικρά όλα, είναι καλά αλλά όταν αρχίσουν να μεγαλώνουν θα αρχίσουν οι τσαμπουκάδες.. πρέπει να είσαι προετοιμασμένος! :thumbsu:

 

Σ'ευχαριστω πολυ σταθη!!Ναι,καποια ψιλα τα εχω μαθει.Ο φιλος που μου εδωσε το ενυδρειο μου ειπε πως πρεπει σιγα σιγα να βαλω κι εγω κανα ψαρακι και πως σιγουρα θα υπαρχουν τσαμπουκαδες.Σημερα που πηγα σε ενα ''ενυδρειαδικο'' μου ειπαν πως με 2 χαρεμακια ειμαι μια χαρα(8-10) 2 ειδων!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αυξησε των αριθμο των πετρων και τον αριθμο των ψαριων ετσι ωστε να φτιαξεις χαρεμακια και να δεις και καμμια γεννα....

Ο συνοδοντης παρολο που αρεσκεται στις ιδιες συνθηκες συνηθως δεν θεωρειται καλος συγκατοικος γιατι τρεφεται απο μικροτερα ψαρια οποτε και απο μωρα....

Καλη αρχη!!

Ετσι το ειχε ο φιλος που μου το εδωσε αλλα μου φαινοταν σαν...πεταμενα!

20161120_104427.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Γνωστο ενυδρειο...

Δεν θυμαμαι σε πιο θεμα το ειχα δει...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Γνωστο ενυδρειο...

Δεν θυμαμαι σε πιο θεμα το ειχα δει...

Σου απαντησε ο δημητρης!!χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...