Jump to content

Grindal Worms (Enchytraeus Buchholzi) - Ταισμα καλλιέργειας


Husky_Jim

Recommended Posts

Μετά από συζήτηση που είχα με τον @argy1 προέκυψε το θέμα του τί ταΐζουμε τα grindal μας.

Η δική μου καλλιέργεια έχει προέλθει από το εξωτερικό, όπου και ταϊζόταν με τροφή ψαριών.Το ίδιο ακολουθώ και εγώ και οι καλλιέργειες μου πάνε πάρα πολύ καλά ενώ από την ίδια καλλιέργεια που έχουν ταϊστεί με γιαούρτι-μαγιά έχουν μικρότερη ανάπτυξη...

 

Εδώ και κάποιες φωτό....

 

IMG_3948.JPG

 

IMG_3949.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τί τροφή χρησιμοποιείς αν επιτρέπεται; Flakes ή κάτι πιο εξειδικευμένο;

 

Ψάχνω καιρό τώρα για να ξεκινήσω καλλιέργεια αλλά δε βρίσκω μπόλι.

 

Ευχαριστώ

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τις τροφές που δίνω και στα ψάρια μου, στις φωτό φαίνεται τροφή σε πέλλετ και λίγο από ταμπλέτα για πλέκο (η πράσινη δεξιά)

 

Στείλε μου στοιχεία και θα σου στείλω εκτός και άν είσαι αθήνα, τότε θα έχω καλλιέργειες στην συνάντηση του Άκουαζον το σάββατο στο Flocafe

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα βαλει οπως σου ειπα Δημητρη,ψωμι εμποτισμενο με γαλα αλλα δεν ειδα προκοπη.Αυτο εκανα και παλιοτερα στα whiteworms αλλα στα grindal δεν δουλευει μαλλον.Απο την ημερα που μιλησαμε εβαλα πελετ για κιχλιδες να δω πως θα εξελιχθουν.

 

Εντιν.Εκανα επεξεργασια γιατι απο τα ορθογραφικα δεν μπορουσα να το βλεπω.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Εγω ειχα βαλει οπως σου ειπα Δημητρη ψωμι εμποτισμενο με γαλα αλλα δεν ειδα προκοπη.Αυτο εκανα και απλιοτερα στα whiteworms αλλα στα grindal δεν σουλευει μαλλον.Απο την ημερα που μιλησαμε εβαλα ταμπλετες για κιχλιδες να δω πως θα εξελιχθουν.

 

Ρίξε μια ματιά τώρα και βάλε καμιά φωτό! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι υπαρχει και πολυ μεγαλη δραστηριοτητα και οσα βλεπω ειναι μικρα.Μαλλον εχω μικρο αριθμο σκουληκιων.

20161205_182807.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό μου παιδί, σήκωσε το πλέξι και ΜΕΤΑ βγάλε φωτό..... :P

 

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε,βαριεμαι τωρα να ξανα ανεβαινω..και αυριο μερα ειναι.

:hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος argy1 έγραψε:

Εεεεε,βαριεμαι τωρα να ξανα ανεβαινω..και αυριο μερα ειναι.

:hehe

 

 

τσ.....τσ.....τσ.....τσ.....νεολαία να σου πετύχει....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον τελικα τα πελετ της nls τα τσακιζουν καθως και τα φυλλαρακια της tropical που δοκιμασα εχθες.Μπορω να πω οτι τα φλεικς τα εξαφανησαν πολυ γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την μερα που τα πηρα δεν τα εχω δει. Μια ταμπλετα που εχω βαλει, ακομη εκει ειναι και βλεπω κατι σαν μουχλα στο χωμα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τον τελευταιο καιρο βλεπω ικανοποιητικο αριθμο αλλα οχι για να αρχισω να ταιζω σκουληκια ακομα.

Δοκιμασες να σηκωσεις την ταμπλετα να δεις μηπως ειναι απο κατω μαζεμενα?

Να φανταστω εχεις αλλαξει δοχειο ετσι?

Εχεις βρεξει αρκετα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν βλεπω κανενα. Ναι τα χω σε ταπερ που μου εχει δωσει ο Δημητρης.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Εγω δεν βλεπω κανενα. Ναι τα χω σε ταπερ που μου εχει δωσει ο Δημητρης.

Greetings from the dark side!
 

 

Τωρα με το κρύο βάλτα μέσα...μην τα αφήνεις στο μπαλκόνι...αν σου ψωφησαν απο την παγωνια πες μου να σου δώσω άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου πάνε πολυ καλα ! Τα μικρά Cory τρελαίνονται !!!

IMG_4076.JPG

Να ναι καλα ο @Husky_Jim !!!

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Τα δικά μου πάνε πολυ καλα ! Τα μικρά Cory τρελαίνονται !!!

IMG_4076.JPG

Να ναι καλα ο @Husky_Jim !!!

 

Τάιζετα Ευτύχη καιάρχισε να βάζεις και άλλη μιά ταμπλέτα ποιό μακριά από αυτά για να φτιάξεια και άλλο "πυρήνα" και να αρχίσουν να γεμίζουν όλο το τάπερ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Τάιζετα Ευτύχη καιάρχισε να βάζεις και άλλη μιά ταμπλέτα ποιό μακριά από αυτά για να φτιάξεια και άλλο "πυρήνα" και να αρχίσουν να γεμίζουν όλο το τάπερ...

Οκ ! Μολις έβαλα φλεικς και έγινε χαμουλης , είδα κάτι φωτογραφίες νομιζω του @argy1 που τα μάζεψε με ενα κομμάτι πλαστικό , ετσι γίνεται γενικά ; Πρεπσι να βάλω κάτι απο πάνω η να τα μαζεύω με οδοντογλυφίδα όπως κανω τώρα ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Οκ ! Μολις έβαλα φλεικς και έγινε χαμουλης , είδα κάτι φωτογραφίες νομιζω του @argy1 που τα μάζεψε με ενα κομμάτι πλαστικό , ετσι γίνεται γενικά ; Πρεπσι να βάλω κάτι απο πάνω η να τα μαζεύω με οδοντογλυφίδα όπως κανω τώρα ;

 

Βάζεις ένα κομμάτι τζάμι από πάνω και αυτά κολλάνε στην επιφάνεια του τζαμιού οπότε πολύ εύκολα τα μαζεύεις από εκεί! ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Είδα ότι κάποιοι στο εξωτερικό ταΐζουν βρώμη αλεσμένη (πούδρα). Το έχει δοκιμάσει κανείς. 
Σκέφτομαι να ξεκινήσω μια καλλιέργεια και εγώ αν περισσεύει από κανέναν σκουλικάκι. 

Link to comment
Share on other sites

Όσο είχα έτρωγαν τα πάντα όλα τα δοκίμασα σκυλοτροφή, γατοτροφή βρώμη ολόκληρη κτλ. Δεν κάθισα όμως να μετρήσω ποιο απο όλα ήταν ποιο αποδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα και η θέληση ?? να στείλει κάποιος και σε εμένα?? Επι πληρωμής εννοείται! ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 5/12/2016 at 5:43 ΜΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Μετά από συζήτηση που είχα με τον @argy1 προέκυψε το θέμα του τί ταΐζουμε τα grindal μας.

Η δική μου καλλιέργεια έχει προέλθει από το εξωτερικό, όπου και ταϊζόταν με τροφή ψαριών.Το ίδιο ακολουθώ και εγώ και οι καλλιέργειες μου πάνε πάρα πολύ καλά ενώ από την ίδια καλλιέργεια που έχουν ταϊστεί με γιαούρτι-μαγιά έχουν μικρότερη ανάπτυξη...

 

Εδώ και κάποιες φωτό....

 

IMG_3948.JPG

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Γιαννακαρας Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Για σε όλους είμαι καινούργιος στο χόμπι και θα ήθελα τέτοια σκουλήκια που μπορούμε να πάρουμε. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας,  υπάρχει περίπτωση να μου δώσετε starter να ξαναφτιάξω καλλιέργεια ?
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...