Jump to content

Recommended Posts

καλησπερα νεος στο φορουμ αλλα σχετικα 5-6 χρονια με ενυδρειο εχω ενα 100 ενυδρειο  με 4 χρυσοψαρα αρκετα μεγαλα το 1 (4 ΧΡΟΝΩΝ )μετα απο 3-4 γεννες πρηστικε οι κοιλια του νομιζω οτι ειναι dropsy δοκιμασα θεραπιες αντιβιωσης απομονωση και ολα τα σχετικα ,δεν βλεπω ομως λυση  ειναι 6 μηνες τωρα ετσι συμπεριφερεται τελεια ομωσ και τρωει κανονικα και ειναι πολυ ζωηρο τι να κανω ,,βοηθεια ,,,,,,,,,ανεβαζω φωτο

15354297_10207396321735195_21190629_o.jpg

15387437_10207396321375186_1696639650_o.jpg

15387575_10207396321575191_275417752_o.jpg

15409591_10207396321615192_1119288961_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νίκο, καλώ ήρθες και χρόνια σου πολλά για εχθές! :thumbup:

 

Τϊ θεραπείες του έκανες μέχρι τώρα και πώς;

Το ψάρι πώς συμπεριφέρεται;Τρώει;Είναι νοχελικό;

Τί τροφές το ταίζεις και με ποιά συχνότητα;

Έχεις φωτό να δούμε πώς ήταν πρίν το φούσκωμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου.

Κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν νομιζω να ειναι  dropsy αλλα κατι σε δυσκοιλιοτητα με παραπεμπει πανω απ ολα το χρονικο διαστημα που λες πως το ψαρακι σου ειναι ετσι.

Επειδη και εγω το επαθα σε ενα δικο μου πριν κανα 6μηνο και μολις πρήστηκε του εκανα θεραπια με flagyl και epsom salt και παρολαυτα σε 3 μερες πεθανε,

εσυ μας λες πως ειναι 6 μηνες ετσι και μου δινει τις ελπιδες πως δεν ειναι dropsy ;) 

Εκτος απο αυτα που σε ρωταει ο @Husky_Jim κανε εναν κοπο και συμπληρωστε την φορμα ασθενων

Επισης καλο ειναι να του δώσεις για αρχει λιγο βρασμενο αρακα να ξεστουμποση μηπως εχει δυσκοιλιοτητα γιατι επαναλαμβανω η χρονικη περιοδο που αναφερεις πως ειναι ετσι το ψαρι με διωχνει απο το ενδεχομενο dropsy και με παραπεμπει σε δυσκοιλιοτητα .

 

Κατι ακομα σημαντικο οταν ταϊζεις μουσκευεις καλα την τροφη τους ώστε να μην τρωνε μαζι με την τροφη αερα?

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Γιάννη γιαυτό και σου ζήτησα πληροφορίες...κάντου την "δίαιτα του αρακά"... ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια λοιπον και αρακα του εχω δωσει και μουσκευα τα φυλαρακια πριν το ταισω αλλα τιποτα δεν ειδα .θεραπεια του εκανα 20 μερεσ σε ενυδρειο καραντινα με αρακα μονο και λιγα φυλαρακια μουσκεμενα στο esha 2000 και διαιτα ,,,,μολισ σημερα το ξαναεβαλα σε καραντινα και θα δινω μονο αρακα βρασμενο και αποφλειωμενο ,λοιπον το ψαρι συμπεριφερεται τελεια τρωει τον αμπακο κολυμπαει μια χαρα  .φωτο απο πριν δεν εχω ,αλλα σασ λεω με σιγουρια οτι εχει σχεδον διπλασιαστει ο ογκοσ του ,τροφη μονο φυλαρακια  2 φορες την μερα μουσκεμενα ,ανεβαζω και αλλες φωτο ευχαριστω

15368779_10207419713079964_2062397256_o.jpg

15368919_10207419713319970_574944395_o.jpg

15368986_10207419712759956_683175459_o.jpg

15387613_10207419713239968_1691772726_o.jpg

15419416_10207419712679954_1876636235_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

επισης το φουσκωμα του ειναι ανομοιομορφο απο αριστερα ειναι πιο πολυ φουσκωμενο ,ξεχασα να πω οτι το επαθε μετα απο σχεδον 3 γεννες ,που δεν μου εμεινε κανενα ψαρακι γιατι με το που τα γενουσε τα ετρωγε κατευθειαν ,λοιπον τι να κανω ρε παιδια ?ευθανασια ?το λυπαμε κιολας 5 χροννια το εχω

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2016 at 9:14 ΠΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλημέρα Νίκο, καλώ ήρθες και χρόνια σου πολλά για εχθές! :thumbup:

 

Τϊ θεραπείες του έκανες μέχρι τώρα και πώς;

Το ψάρι πώς συμπεριφέρεται;Τρώει;Είναι νοχελικό;

Τί τροφές το ταίζεις και με ποιά συχνότητα;

Έχεις φωτό να δούμε πώς ήταν πρίν το φούσκωμα;

ευχαριστω κιολας για τισ ευχες

 

Link to comment
Share on other sites

Δέν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις Flagyl για μία εβδομάδα.

Σε φίλο στο εξωτερικό σε θηλυκό πλέκο που και αυτό προερχόταν απο γέννες και φούσκωσε ξαφνικά, ενώ το είχαμε ξεγράψει μετά απο flagyl καθάρισε....τα κόπρανα του ψαριού σου τα έχεις δεί;κανει κανονικά 'μακαρόνια';

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Δέν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις Flagyl για μία εβδομάδα.

Σε φίλο στο εξωτερικό σε θηλυκό πλέκο που και αυτό προερχόταν απο γέννες και φούσκωσε ξαφνικά, ενώ το είχαμε ξεγράψει μετά απο flagyl καθάρισε....τα κόπρανα του ψαριού σου τα έχεις δεί;κανει κανονικά 'μακαρόνια';

τα κοπρανα του ειναι κλωστη διαφανη με κενα .επισης δεν εχω ιδεα τι ειναι το flagyl καθως στην φλωρινα εχουμε μονο ενα πετ σοπ και εχει μονο τροφη φυλαρακια αντε και κανα exit και  esha,

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ έγραψε:

τα κοπρανα του ειναι κλωστη διαφανη με κενα .επισης δεν εχω ιδεα τι ειναι το flagyl καθως στην φλωρινα εχουμε μονο ενα πετ σοπ και εχει μονο τροφη φυλαρακια αντε και κανα exit και  esha,

το περνεις απο φαρμακειο φιλε μου. 

ειναι αυτο εδω

οσο το δυνατον το συντομοτερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ έγραψε:

τα κοπρανα του ειναι κλωστη διαφανη με κενα .επισης δεν εχω ιδεα τι ειναι το flagyl καθως στην φλωρινα εχουμε μονο ενα πετ σοπ και εχει μονο τροφη φυλαρακια αντε και κανα exit και  esha,

 

Τέλεια!!!Άν τα κοπρανα του είναι 'ινώδη' τότε το flagyl είναι η λύση!!!!

 

Το flagyl είναι ανθρώπινο και το βρίσκεις σε όλα τα φαρμακεία...είναι φθηνό και θα πάρεις την συσκευασία σε κάψουλες των 500mg

Η δοσολογία είναι μία κάψουλα ανά 50 λίτρα για μία εβδομάδα!

Ανήγεις τις κάψουλες και ρίχνεις το περιεχόμενο σε ένα ποτήρι με νερό το οποίο το ανακατέβεις καλά για να διαλυθεί (εγώ το χτυπάω σε φραπεδιέρα) και μετά το ρίχνεις σιγα σιγά στο ενυδρείο στην εξαγωγή του φίλτρου για καλύτερη αραίωση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Τέλεια!!!Άν τα κοπρανα του είναι 'ινώδη' τότε το flagyl είναι η λύση!!!!

 

Το flagyl είναι ανθρώπινο και το βρίσκεις σε όλα τα φαρμακεία...είναι φθηνό και θα πάρεις την συσκευασία σε κάψουλες των 500mg

Η δοσολογία είναι μία κάψουλα ανά 50 λίτρα για μία εβδομάδα!

Ανήγεις τις κάψουλες και ρίχνεις το περιεχόμενο σε ένα ποτήρι με νερό το οποίο το ανακατέβεις καλά για να διαλυθεί (εγώ το χτυπάω σε φραπεδιέρα) και μετά το ρίχνεις σιγα σιγά στο ενυδρείο στην εξαγωγή του φίλτρου για καλύτερη αραίωση!

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου αυριο κιολας θα το κανω να εισαι καλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να δουλέψει η "συνταγή" και να γίνει καλά το ψαράκι!

Να μας ενημερώνεις με την εξέλιξη του!Καλή τύχη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και καλη εβδομαδα. 

Εχουμε καποιο νεο απο το ψαρακι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια λοιπον μετα απο 7 μερες θεραπεια με flagyl ,απομωνωση, αρακα μονο ,και διαιτα .δεν βλεπω καμια βελτιωση Η συμπεριφορα του ψαριου ειναι αψογη πολυ ζωηρο ,ακορεστη πεινα κολυμπι κανονικο ,αλλα εμφανισιακα το ψαρι  ειναι ετοιμο να εκραγει !!!! εχει τεντωσει παντου σαν να ειναι 60 μηνων εγκυως .τι να κανω ρε παιδια ? βοηθεια  δωστε τα φωτα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μηπως να δοκιμαζες Epsom salt;;...

φιλε Σταθη τι ειναι αυτο και απο που το προμηθευομαι .καθως και δοσολογια ,και βεβαια αν πρεπει να του κανω αυτην την  θεραπεια με αυτο γιατι ξεκινας την προταση σου με "ΜΗΠΩΣ". δεν ξερω παιδια περιμενω να μου πει καποιος εμπειρος σαν εσας ολους που μου εχετε απαντησει .δεν ξερω τι αλλο να του κανω .βασικα αν ηταν υδρωπεκια η {dropsi) δεν θα επρεπε να εχει πεθανει σε 6 μηνες που συμβαινει αυτο ?ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

να συνεχισω την θεραπεια με flagyl ?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μπορεις να μου πεις πως κανω την θεραπεια ?επισης μηπως εχει ακουσει κανεις την ασθενεια νυκτικης κυστης ?μηπως ειναι κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το ξέρουν σαν Epsom Salts, το ζητάς σαν επταϋδρικό θειικό μαγνήσιο.

Μία κουταλιά του γλυκού ανά 25 λίτρα νερού για 5 μέρες.

Βοηθά στο ξεπρηξιμο. Δεν πρέπει να είναι νυκτική κύστη αν κολυμπά κανονικά όπως λες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Αν δεν το ξέρουν σαν Epsom Salts, το ζητάς σαν επταϋδρικό θειικό μαγνήσιο.

Μία κουταλιά του γλυκού ανά 25 λίτρα νερού για 5 μέρες.

Βοηθά στο ξεπρηξιμο. Δεν πρέπει να είναι νυκτική κύστη αν κολυμπά κανονικά όπως λες.

ευχαριστω φιλε μου .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ έγραψε:

φιλε Σταθη τι ειναι αυτο και απο που το προμηθευομαι .καθως και δοσολογια ,και βεβαια αν πρεπει να του κανω αυτην την  θεραπεια με αυτο γιατι ξεκινας την προταση σου με "ΜΗΠΩΣ". δεν ξερω παιδια περιμενω να μου πει καποιος εμπειρος σαν εσας ολους που μου εχετε απαντησει .δεν ξερω τι αλλο να του κανω .βασικα αν ηταν υδρωπεκια η {dropsi) δεν θα επρεπε να εχει πεθανει σε 6 μηνες που συμβαινει αυτο ?ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον

Δεν ειναι dropsy...

Ξεκινησα με μηπως γιατι δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται ενα ψαρι με συμπτωματα swim bladder να μην εχει θεματα στον τροπο που κολυμπαει και συμπεριφερεται...

Οπως και να εχει νομιζω οτι το ψαρι χρειαζεται αποσυμφορηση και εκει πρεπει να εστιασεις...

Γιαυτο και το μηπως...^_^

Εκτος αν ειναι ογκος που πραγματικα  δεν το ευχομαι!!

Epsom salt θα βρεις στο φαρμακειο...

Υπαρχει στα μεγαλα και οι τιμες ξεκιναν απο 2 ευρω περιπου και φτανουν και μεχρι 10 αναλογως τις διαθεσεις του φαρμακοποιου και την εταιρεια..

Αν δεν βρεις στειλε μου πμ να δω πως θα μπορεσω να σου δωσω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις έχω κι εγώ, 7€ το κιλό το είχα πάρει πριν κανένα μήνα (δεν θέλω λεφτά απλώς το αναφέρω για να ξέρεις περίπου τιμές). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχα

πριν 7 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Δεν ειναι dropsy...

Ξεκινησα με μηπως γιατι δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται ενα ψαρι με συμπτωματα swim bladder να μην εχει θεματα στον τροπο που κολυμπαει και συμπεριφερεται...

Οπως και να εχει νομιζω οτι το ψαρι χρειαζεται αποσυμφορηση και εκει πρεπει να εστιασεις...

Γιαυτο και το μηπως...^_^

Εκτος αν ειναι ογκος που πραγματικα  δεν το ευχομαι!!

Epsom salt θα βρεις στο φαρμακειο...

Υπαρχει στα μεγαλα και οι τιμες ξεκιναν απο 2 ευρω περιπου και φτανουν και μεχρι 10 αναλογως τις διαθεσεις του φαρμακοποιου και την εταιρεια..

Αν δεν βρεις στειλε μου πμ να δω πως θα μπορεσω να σου δωσω εγω...

σε ευχαριστω σταθη  αν δεν βρω θα ενημερωσω

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...