Jump to content

Στήσιμο δισκαδικου Rio 300


kostas_nfs

Recommended Posts

 

 

Εδώ έχουμε να κάνουμε με ψάρι που ΔΕΝ έχει το μέγεθος... πριν την ώρα του;

Απάντηση σου: Νομίζω ότι καταλαβαίνεις πως ψάρια 2 ετών και στα 15 εκ. κάτι ΔΕΝ "πήγε", όπως θα έπρεπε.-   

Τη εννοεί ο ποιητής;;;

Σε ποίο χρονικό διάστημα έχει αποκτήσει ένας δίσκος, το τελικό του μέγεθος;

Δώσε φώτα Νίκο. Πόσο πιστεύεις ότι θα ήταν μια καλή ανάπτυξη για την ηλικία;

Απάντηση σου:  Στα 20 εκ. φτάνουν οι δίσκοι... κάποιοι τα ξεπερνάνε κι όλας.- 

Μηπως καποιοι δεν τα φτανουν ποτε;;;

 

Οι μετρησεις που δινει ο Κωστης μου φαίνονται φυσιολογικες

Καθείς... με τις γνώσεις του και την εμπειρία του.

Θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου….και αν κρινω από τις φωτο του ενηλικου ζευγαριου σου δεν θεωρω ότι εχεις φτασει τους 20 ποντους σιγουρα.

post-8059-0-66385600-1469538438.jpg

 

 Ψάξε λίγο στο forum... αυτά που θέλω να πω... τα έχω γραμμένα κι έχω μπει πολλές φορές στον προβληματισμό... για το ΑΝ άξιζε τελικά, να μπω και στον κόπο.

Παντα αξιζει ο κοπος…..καποια στιγμη εάν οι απαντησεις σου λύνουν πραγματικα καποιο προβλημα εστω και σε δευτερη φαση θα εκτιμηθει και μπορει να βοηθησει και καποιον αναγνωστη συνχομπυστα.

 

Ένας δίσκος μεταβάλει καθ' όλη την διάρκεια της ζωής του τον συνολικό όγκο του... αλλά είναι ελάχιστα ορατό, στο "ανεκπαίδευτο" μάτι ή από φωτογραφίες.

Μετά από 2 χρόνια... λίγα πράγματα μπορούν να γίνουν, ώστε να αλλάξει ριζικά η κατάσταση.

Το μποι είναι μποι…….δεν θα  μπερδευα την μιυκη η λιπωδες μαζα ενος ψαριου καποιας  συγκεκριμένης στιγμης που μπορει να βρισκεται σε καποια συγκεκριμενη φαση της ζωης του. Το μποι που είναι να παρει θα το παρει εάν είναι γραμμενο στο DNA του. Εννοειτε πως σκοπος δεν είναι να το πεθανουμε στην πεινα αλλα να εχει μια ισορροπημένη δίαιτα.

 

Στον Κώστα ΔΕΝ είπα ότι τα ψάρια που έχει είναι χάλια... ούτε τον επέπληξα, για τους χειρισμούς του. Μια απλή παρατήρηση έκανα και μάλιστα... με την δική του προτροπή.

Γιατί κάποιοι το είδατε "στραβά" και προσπαθείτε να κάνετε τον συνήγορο (έστω του διαβόλου)... ΔΕΝ το κατάλαβα. Χαίρομαι πάντως που ΔΕΝ διαπίστωσα... ο ίδιος να ενοχλείται.

 

Κατ’ εμέ μια παρατηρηση χωρις αιτιολογια είναι ανουσια εως και επικυνδηνη στο να βγει λαθος συμπερασμα η να παρεξηγηθει γενικος από οσους διαβαζουν…..ο Κωστας είναι παιδι χαμηλων τόνων και αντί να σε στεναχωρήσει προτιμά να ριξει τα μουτρα του……. Προσωπική μου και μονο αποψη.

ΥΓ. Για το τι κάνουν οι Ασιάτες πάντως (διαφέρει κατά πολύ από αυτό που περιέγραψες για καρδιές, ασταξανθίνες κλπ.)... έχω αναφερθεί σε κάποιες συναντήσεις του forum και ΙΣΩΣ κάποιοι τα θυμούνται. 

Ολιγων με ενδιαφερουν οι Ασιατες περι του θεματος………… οι ερωτησεις μου στοχευουν γενικος ως προς την διατροφη σε συνδιασμο με την υγειές αναπτυξη του ζωντανου για ένα χομπυστα που σέβεται τα ψαρια του. Και αυτό που περιμενω και θα ηθελα από εσενα είναι να μας περιγράψεις καποια στιγμη μια συγκεκριμενη διαιτα και πρακτικη για να φτασουμε στο επιθυμητο αποτελεσμα……… αυτό θα ηθελε να ακουσει και ο Κωστας και ο κάθε δισκοφιλος από έναν γνωστη του συγκεκριμενου ζωντανου!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

Στον Κώστα ΔΕΝ είπα ότι τα ψάρια που έχει είναι χάλια... ούτε τον επέπληξα, για τους χειρισμούς του. Μια απλή παρατήρηση έκανα και μάλιστα... με την δική του προτροπή.

Χαίρομαι πάντως που ΔΕΝ διαπίστωσα... ο ίδιος να ενοχλείται.

Ισχυει και οτι εγω σε προετρεψα να σχολιασεις και το εκτιμω πολυ, και οτι προσωπικα δεν ενοχληθηκα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

 

Θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου….και αν κρινω από τις φωτο του ενηλικου ζευγαριου σου δεν θεωρω ότι εχεις φτασει τους 20 ποντους σιγουρα.

Δεν ξερω ποιανου ειναι τα ψαρια αλλα σαφεστατα δεν ειναι 20 εκατοστα, δε νομιζω να ξεγελαει τοσο φωτο!

post-8059-0-66385600-1469538438.jpg

 

Παντα αξιζει ο κοπος…..καποια στιγμη εάν οι απαντησεις σου λύνουν πραγματικα καποιο προβλημα εστω και σε δευτερη φαση θα εκτιμηθει και μπορει να βοηθησει και καποιον αναγνωστη συνχομπυστα.

Εδω θα συμφωνησω κι εγω, αξιζει παντα να μοιραζομαστε γνωσεις κι εμπειριες, ειδικα οσοι εχουν τις περισσοτερες! Δε χρειαζεται παρασημο, ουτε χρειαζεται να τις εκτιμανε ολοι!

Οπως και να χει η πολυφωνια σε ενα φορουμ και ιδιαιτερα μεχρι το επιπεδο αυτο που υπαρχει τουλαχιστον σ αυτο το thread ειναι χρησιμη και καλη!

Link to comment
Share on other sites

Rik... ας ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.

Η φωτογραφία που ανέβασες είναι από θέμα δικό μου και αφορούσε την ανάπτυξη των μικρών... μετά από κάποιους "διαξιφισμούς" μου, με "γνώστες" των δίσκων, που τα έμαθαν όλα... διαβάζοντας και βλέποντας video και φωτογραφίες στο διαδίκτυο.

ΔΕΝ είχα ποτέ την "τάση" να δημοσιεύω υλικό μου (video και φωτογραφίες)... το έχω κάνει 3-4 φορές (για συγκεκριμένους λόγους) και μετά από πολύ... "ζάλισμα" από κάποιους φίλους.

Από τις πρώτες αναπαραγωγές που είχα στα μέσα του '80 μέχρι τώρα... μάλλον κάτι θα έμαθα, σε όλα τα "επίπεδα".

Όπως καταλαβαίνεις ΔΕΝ διαθέτω μόνο αυτό το ζευγάρι... και από τα ζευγάρια που βάζω για αναπαραγωγή... μάλλον κάτι συγκεκριμένο "ζητάω",  την κάθε φορά.

ΔΕΝ ξέρω τι μέγεθος πιστεύεις ότι έχουν... σου επιβεβαιώνω όμως ότι... στα 20 εκ. ΔΕΝ είναι... (ο αρσενικός είναι 17-18).

Θα σου ανεβάσω όταν μπορέσω μια φωτογραφία από άλλο ψάρι... για να μου πεις τι βλέπεις.

ΙΣΩΣ να έχεις προσέξει ότι... σε θέματα που αφορούν το ΡΗ του νερού και την διατροφή... ελάχιστα εμπλέκομαι. ΔΕΝ γνωρίζω τι φαντάζεσαι για τις "δίαιτες" που ακολουθώ... αλλά ΑΝ είχα την διάθεση να το αναλύσω... θα το είχα κάνει μόνος μου.- ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...