Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

Πραγματικά πολύ κρίμα Διονύση. Μεγάλη ατυχία. Καλή συνέχεια στη διαδικασία του χαλκού και εύχομαι όχι άλλες απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Γυρνάω χθες απο ΣΚ και λείπουν τα δυο κλοουνακια !

Την Παρασκευή ηταν σε άσχημη κατάσταση όποτε και αυτά πέθαναν και χάθηκαν μέσα στα βράχια !

Το μεγάλο maroon σε τραγική κατάσταση γεμάτο ικ σε τελικό στάδιο , ούτε κίνηση ούτε φαΐ IMG_3239.thumb.JPG.10fdd190895aedd027c8a54f5528bd17.JPG

 

Αύξησα την δόση χαλκού στο 0,5 μέσα σε 36 ώρες !

IMG_3243.thumb.JPG.0f436f19277fbf97b94ece762ac8f8fd.JPG

 

 

Σήμερα ερχόμενος στο γραφείο πίστευα ότι τουλάχιστον το ενα maroon θα ηταν νεκρό !

Ομως ο χαλκός εχει δράσει και όλα τα ψάρια (όσα έχουν απομείνει ) ειναι σε πολυ καλητερη      Κατάσταση :sword:!!!

Ειναι πολυ πιο δραστήρια και σχετικά τρώνε !

 

Εχασα πολύτιμο χρόνο δοκιμάζοντας ανούσια πράγματα ! Έχασα τόσα ψάρια μέσα σε 15 ημέρες που δεν εχω χάσει σε όλα τα χρόνια που ασχολούμαι με το θαλασσινό !

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, fishbone! said:

Γυρνάω χθες απο ΣΚ και λείπουν τα δυο κλοουνακια !

Την Παρασκευή ηταν σε άσχημη κατάσταση όποτε και αυτά πέθαναν και χάθηκαν μέσα στα βράχια !

Το μεγάλο maroon σε τραγική κατάσταση γεμάτο ικ σε τελικό στάδιο , ούτε κίνηση ούτε φαΐ IMG_3239.thumb.JPG.10fdd190895aedd027c8a54f5528bd17.JPG

 

Αύξησα την δόση χαλκού στο 0,5 μέσα σε 36 ώρες !

IMG_3243.thumb.JPG.0f436f19277fbf97b94ece762ac8f8fd.JPG

 

 

Σήμερα ερχόμενος στο γραφείο πίστευα ότι τουλάχιστον το ενα maroon θα ηταν νεκρό !

Ομως ο χαλκός εχει δράσει και όλα τα ψάρια (όσα έχουν απομείνει ) ειναι σε πολυ καλητερη      Κατάσταση :sword:!!!

Ειναι πολυ πιο δραστήρια και σχετικά τρώνε !

 

Εχασα πολύτιμο χρόνο δοκιμάζοντας ανούσια πράγματα ! Έχασα τόσα ψάρια μέσα σε 15 ημέρες που δεν εχω χάσει σε όλα τα χρόνια που ασχολούμαι με το θαλασσινό !

Ευχάριστα νέα Διονύση..Αντε να επανέλθουν πλήρως όσα απέμειναν και να ξεκινήσεις πάλι σιγά σιγά...Μεγάλη υπόθεση να μην έχεις κοράλλια και αν παίξεις σωστά με τον χαλκό κάνει θαύματα..Η βαλεντίνη έβγαλε πρόβλημα ή γενικά δεν επηρεάστηκε?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Διονύση πολύ χαίρομαι! Τελικά άλλος ένας λόγος που θα παραμείνω στο πλάνο μου για F/O.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ρε τον χαλκό. Τόσο δυνατός είναι?  Πολύ γρήγορα έδρασε.  

 

Θα επανέλθεις σύντομα πιστεύω ;) 

Εντυπωσιακά γρήγορος,εύχομαι να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

F/O ολα τα χρονια που εχω θαλασσινο και ο χαλκος ειναι  νουμερο 1 στην αντιμετωπιση ασθενειων ειδικα του ικ!

τσακ μπαμ πραγματα:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα νεα επιτελους Διονυση....αντε απο δω και επειτα να πανε ολα οπως πρεπει......

Link to comment
Share on other sites

Διονύση εύχομαι όλα να πάνε καλά από δω και πέρα ρε φίλε, και να σταματήσει η άσχημη περιπέτεια σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Διονυση Ευχομαι να πανε ολα καλα.

Αν τα καταφερει ο χαλκος με τον maroon θα ειναι οντως εντυπωσιακο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να είστε καλά !

Μακαρι γιατί ειναι κρίμα για τα ζωντανά !

 

Ενημερωτικα απο την στιγμή που έπιασε το 0,5 η βελτίωση ήρθε στο πρώτο 24ωρο !

Τωρα θα ακολουθηθούν οι οδηγίες για τις επόμενες 14 ημέρες !

Το κακό ειναι ότι εγω θα λείπω εξωτερικό για καμία εβδομάδα αλλα ευτυχώς αφήνω πίσω μου γάτο συνεργάτη που θα φροντίσει τις διαδικασίες !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διονύση είχες δοκιμάσει καθόλου υν? Σε ρωτάω γιατί έχω και εγώ ενα θέμα με το ικ. Όχι βέβαια κάτι ιδιαίτερο αλλά κρατάει τουλάχιστον 2 μήνες τώρα. Ο Ηνίοχος μου έχει αρκετό τώρα αλλά τρώει κανονικά κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Διονύση είχες δοκιμάσει καθόλου υν? Σε ρωτάω γιατί έχω και εγώ ενα θέμα με το ικ. Όχι βέβαια κάτι ιδιαίτερο αλλά κρατάει τουλάχιστον 2 μήνες τώρα. Ο Ηνίοχος μου έχει αρκετό τώρα αλλά τρώει κανονικά κτλ. 

Βαγγέλη δεν τα πιστεύω αυτά !

Για να έχουν κάποιο αποτέλεσμα και όχι αποδεδειγμένο , το παρασιτο πρεπει να περάσει απο την λάμπα ή το όζον !

Εγω τα εχω γράψει αυτά και ειναι η αλήθεια ! Όχι η δικιά μου αλλα του υπόλοιπου ενυδρειακου κόσμου !

Παρολα αυτά σε αυτό το ενυδρείο έβαλα όζον ετσι για δοκιμή !

Το μόνο που κατάφερα ηταν να χάσω χρόνο και ψάρια !

Ο ηνίοχος ηταν το πρώτο που πέθανε αν και νομιζω ότι το παρασιτο το έφεραν οι χρωμιδες (οι οποίες ηταν φουλ στο ικ και δεν καταλάβαιναν τίποτα εκτός απο το να ξύνονται ΠΑΝΤΟΥ)!

Εσυ δεν μπορείς να βάλεις χαλκό λόγω τον κοραλιων ! Αν χειροτερέψει και γίνει επιθετικό και χάνεις ψάρια πρεπει να βάλεις καραντίνα ! Μέχρι τότε βαλε την UV και κάνε το Σταύρο σου !

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Είναι πρώτη φορά στα θαλασσινά που έχω φτιάξει να μένει τόσο πολύ το ικ. Έβαλα υν εχθές ασε να δούμε. Ευχαριστώ πολύ πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

Ενα σύντομο update.

Για μια εβδομάδα έλειπα Λονδίνο για δουλειά και την όλη θεραπεία την είχε αναλάβει ο συνεργάτης μου Αλέξανδρος που φάνηκε αντάξιος των σπουδών του (medical engineering):kfu:!!!

Γυρνωντας είδα ενα άλλο ενυδρείο ... ψάρια καθαρά , δραστήρια , με όρεξη λες και δεν συνέβη ποτέ , τίποτα !

 

Ο Λαζαρος....:hehe

IMG_3321.thumb.JPG.c5e8dc75e4adedf38f6c22550874b2d4.JPG

 

και οι εναπομείναντες ....

IMG_3322.thumb.JPG.05ffc9602d16be54243fecb3a5bef672.JPG

 

 

διανυουμε την 10 μέρα θεραπείας και όλα καλά :jig:!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Διονύση. Φαίνεται να πέρασε η φουρτούνα. Υπομονή τώρα και παρακολούθηση. Και όταν όλα είναι σίγουρα καλά, καινούργια ψαράκια ξανά! Και καβάτζα cupramine.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο διονυση, και βλεπω και μια χαρα  τον maroon,δεν πιστευα οτι θα τη βγαλει εντυπωσιακο το cupramine.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσε το πρόβλημα και ήρθε η χαρά.Αντε αγόρι για να ηρεμήσεις και λιγάκι.Παμε τώρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα και πολλά μπράβο στον επιστήμονα που σε βοήθησε και θέλει πραγμάτικα μεγάλη προσοχή ειδικά αν είναι άτομο που δεν ασχολείται με ενυδρεία!!

Maroon και τα μυαλά στα κάγκελα!! Η βαλεντίνη είχε επηρεαστεί από το ick?

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2017 at 7:47 ΜΜ, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Μπράβο Διονύση. Φαίνεται να πέρασε η φουρτούνα. Υπομονή τώρα και παρακολούθηση. Και όταν όλα είναι σίγουρα καλά, καινούργια ψαράκια ξανά! Και καβάτζα cupramine.

 

On 4/5/2017 at 3:03 ΠΜ, το μέλος manos0000 έγραψε:

μπραβο διονυση, και βλεπω και μια χαρα  τον maroon,δεν πιστευα οτι θα τη βγαλει εντυπωσιακο το cupramine.

 

On 4/5/2017 at 4:53 ΠΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Τελείωσε το πρόβλημα και ήρθε η χαρά.Αντε αγόρι για να ηρεμήσεις και λιγάκι.Παμε τώρα.

 

 

On 4/5/2017 at 8:44 ΠΜ, το μέλος Skoti έγραψε:

Ευχάριστα νέα και πολλά μπράβο στον επιστήμονα που σε βοήθησε και θέλει πραγμάτικα μεγάλη προσοχή ειδικά αν είναι άτομο που δεν ασχολείται με ενυδρεία!!

Maroon και τα μυαλά στα κάγκελα!! Η βαλεντίνη είχε επηρεαστεί από το ick?

 

Ευχαριστω για το ενδιαφέρον όλους σας !

Ολα τα ψαράκια ηταν γεμάτα παράσιτα !

Ακομα και οι χρομιδες που λόγω χρώματος ειναι δυσδιάκριτο τις έβλεπες να δυσφορούν και να τριβονται πανω σε αλλα ψάρια !

Το maroon το είχα τελειωμένο . Ηταν σε τραγική κατάσταση πεσμένο στον αραγωνιτη ακούνητος ! Και τους εχω απο το πρώτο μου ενυδρείο !

Παντως παιδιά όλα σε ενα fish only ενυδρείο αντιμετωπίζονται πολυ πιο εύκολα !

Πραγματικα σε κάποιον που κουράστηκε με κοραλια , ανχη , μετρήσεις , στραβές .... μην εγκαταληψει το χόμπι ! Το fish only μπορεί να δώσει και κίνηση και χρώμα!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

 

 

 

Ευχαριστω για το ενδιαφέρον όλους σας !

Ολα τα ψαράκια ηταν γεμάτα παράσιτα !

Ακομα και οι χρομιδες που λόγω χρώματος ειναι δυσδιάκριτο τις έβλεπες να δυσφορούν και να τριβονται πανω σε αλλα ψάρια !

Το maroon το είχα τελειωμένο . Ηταν σε τραγική κατάσταση πεσμένο στον αραγωνιτη ακούνητος ! Και τους εχω απο το πρώτο μου ενυδρείο !

Παντως παιδιά όλα σε ενα fish only ενυδρείο αντιμετωπίζονται πολυ πιο εύκολα !

Πραγματικα σε κάποιον που κουράστηκε με κοραλια , ανχη , μετρήσεις , στραβές .... μην εγκαταληψει το χόμπι ! Το fish only μπορεί να δώσει και κίνηση και χρώμα!

 

+1000

Link to comment
Share on other sites

Διονυση μου χαιρομαι πολυ για την εξελιξη με την θεραπεια!Ευχομαι να το δεις και παλι υγιεστατο!

Κατα την γνωμη μου βεβαια.ενα ενυδρειο fish only με ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΑ ψαρια(angels,πεταλουδες,tangs,wrasses) που θα ζησουν ΧΡΟΝΙΑ και οχι 5,6 μηνες ειναι απιστευτα απαιτητικο.Δεν αναφερομαι φυσικα σε ενα fish only με damsels,trigers,clowns κτλ....αυτο ναι εχει χαμηλες σχετικα απαιτησεις.To λεω αυτο γιατι ακουω πολλες φορες την φραση..''κανε ενα fish only να ηρεμησει το κεφαλι σου..''

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχουν πολύ απαιτητικά ψάρια. Έχω διαβάσει για κάποια είδη πεταλούδας ή αγγελόψαρων που έχουν τόσο εξειδικευμένες διατροφικές συνήθειες που είναι πολύ δύσκολο ή και αδύνατον να επιζήσουν σε ενυδρείο. (Εκτός ίσως από μεγάλα δημόσια ενυδρεία.) Σε αυτό που μάλλον όλοι συμφωνούμε είναι ότι μια δύσκολη κατάσταση πχ ασθένεια, αντιμετωπίζεται πιο εύκολα σε ένα ενυδρείο που δεν έχει μέσα κοράλλια η άλλους οργανισμούς ενός reef.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nαι φιλε Λουκα στο θεμα αντιμετωπισης ασθενειων τα πραγματα ειναι πιο ευκολα..Να διατηρησεις ομως σε βαθος χρονου(και οχι καποιους μηνες..) απαιτητικα ψαρια ειναι εξαιρετικα δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Έχω ακούσει περιπτώσεις για ψάρια, που ενώ τρώνε και φαίνεται να είναι μια χαρά ξαφνικά χωρίς προφανή λόγο πεθαίνουν. Φυσικά υπάρχει λόγος και δυστυχώς είναι οι πολύ ειδικές διατροφικές ανάγκες που έχουν κάποια ψάρια. Τελικά πεθαίνουν από ανεπάρκεια σε συγκεκριμένες τροφές που τους είναι απαραίτητες.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...