Jump to content

Αφαίρεση εσωτερικού φίλτρου Juwel


avraamp

Recommended Posts

Εχω μπει σε σκέψεις για αφαίρεση του εσωτερικού φίλτρου της Juwel.

Το εχει κάνει κάποιος;

Ξερετε πως θα μπορούσα να το αφαιρέσω με ασφάλεια ώστε να μη γραντζουνισω το τζαμι;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι Μάκη ότι δεν ξέρεις σε ποιο ύψος έχουν μπει οι σιλικόνες, θα σου έλεγα να τραβήξεις με το χέρι να ανοίξει όσο μπορείς και να βάλεις λάμα από φαλτσέτα να τις κόψεις αλλά άμα είναι χαμηλά πως θα φτάσεις; Για το θέμα εγγύησης τι θα κάνεις; Φαντάζομαι προσευχή μην τύχει κάτι έτσι; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και με χορδή κιθάρας γίνεται αν δεν κάνω λάθος. 

 

Αλλά γιατί μπήκες σε τέτοιες σκέψεις αν επιτρέπεται ; 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μακη το ειχα κανει εγω στο δικο μου το record 110 λιτρα.Αν ειναι με την ιδια λογικη σιλικονη ειχε σε 5-6 σημεια(βουλες),δεν ειχε γυρω γυρω.Εφυγε πολυ ευκολα.Αν ξεκολησεις με την βοηθεια μιας φαλτσετας τις 2 πανω βουλες μετα δεν χρειαζεται καν η φαλτσετα.Την φαλτσετα γυρισμενη στο φιλτρο-οχι στο τζαμι.Οι βουλες σιλικονης αφου το εβγαλα εμειναν πανω στο τζαμι και καθαριστηκαν ευκολα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με λάμα από φαλτσέτα αφαιρείται κανονικά, σε όσα Juwel πέρασαν από τα χέρια μου το αφαίρεσα, κόβεις τις σιλικόνες και μετά βγαίνει εύκολα, καθαρίζεις και τις σιλικόνες που θα μείνουν και τέλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και με το θεμα της εγγυησης τι γινεται οπως σωστα επισημαινει ο Κωστας;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dpap έγραψε:

Νομίζω και με χορδή κιθάρας γίνεται αν δεν κάνω λάθος. 

 

Αλλά γιατί μπήκες σε τέτοιες σκέψεις αν επιτρέπεται ; 

 

 

Ο σωστότερος τρόπος είναι αυτός, και είναι και ο λιγότερο επεμβατικός αλλά και ο ποιό εύκολος!.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ρομποτής Κωνσταντίνος said:

Το θέμα είναι Μάκη ότι δεν ξέρεις σε ποιο ύψος έχουν μπει οι σιλικόνες, θα σου έλεγα να τραβήξεις με το χέρι να ανοίξει όσο μπορείς και να βάλεις λάμα από φαλτσέτα να τις κόψεις αλλά άμα είναι χαμηλά πως θα φτάσεις; Για το θέμα εγγύησης τι θα κάνεις; Φαντάζομαι προσευχή μην τύχει κάτι έτσι; 

Οι σιλικόνες στην πλαϊνή μεριά είναι 4 και φαίνονται.  Αυτές που δεν φαίνονται, λόγω της θέσης του ενυδρείου και της αφίσας που έχω στην πλάτη, είναι οι πίσω.  Αν ξεκολληθούν όμως οι πλαϊνές, τότε πιστεύω θα φανούν και οι πίσω.

Για την εγγύηση τώρα όπως το λες...  Είναι και ο λόγος που δεν το έχω βγάλει μέχρι τώρα, αλλά μπαίνω σε σκέψεις...

1 hour ago, dpap said:

Νομίζω και με χορδή κιθάρας γίνεται αν δεν κάνω λάθος. 

 

Αλλά γιατί μπήκες σε τέτοιες σκέψεις αν επιτρέπεται ; 

Ο λόγος που μπήκα σε σκέψεις είναι:

 

  1. Πιάνει αρκετό χώρο και δεν μπορώ με τίποτα να κάνω ένα καλό στήσιμο σε εκείνη τη μεριά του ενυδρείου και να το κρύψω να μην φαίνεται.
  2. Το φίλτρο της Juwel τραβάει από μπροστά και ψηλά και πλάι χαμηλά, με αποτέλεσμα να έχω κάποιες περιοχές μπροστά από το φίλτρο που να μαζεύεται βρωμιά και να χρειάζεται να βάζω σκούπα κάθε εβδομάδα.  Αυτό είναι κάτι που θέλω να αποφύγω γιατί δεν θέλω να βάζω χέρια μέσα για να κάνω σκούπα και να στρεσάρω τα ψάρια.  Η σκέψη είναι αν το αφαιρέσω να βάλω αργότερα ένα δεύτερο εξωτερικό σε εκείνη τη μεριά.

Ο λόγος που δεν το έχω βγάλει μέχρι σήμερα είναι για την εγγύηση και για την ασφάλεια του δεύτερου φίλτρου.

 

Εσύ με το δικό σου τι σκέφτεσαι να κάνεις με το θέμα φίλτρανση;

 

Αυτό με τη χορδή που αναφέρεις το έχεις δοκιμάσει;  Οι μικρές συρμάτινες χορδές λογικά βολεύουν καλύτερα για αυτή τη δουλειά σε σχέση με πετονιές;:P

49 minutes ago, stav said:

Και με το θεμα της εγγυησης τι γινεται οπως σωστα επισημαινει ο Κωστας;

Όπως λέει ο Κώστας...προσευχή!!!

 

Ακόμα δεν έχω καταλήξει αν θα το βγάλω τελικά, απλά είπα να πάρω κάποιες γνώμες γιατί λίγο που το έψαξα κάποιοι ανέφεραν ότι έβγαινε πολύ δύσκολα, οπότε είπα να το ψάξω λίγο για να μην μπω σε τίποτα περιπέτειες.

Link to comment
Share on other sites

Με πετονια νομιζω και εγω πως θα πρεπει να ξεκινησεις να προσπαθεις....

Το μονο προβλημα με την πετονια σε εκεινο το σημειο ειναι οτι δεν θα σου δωσει χερι οπως οσο θα σου εδιναν αντιστοιχα δυο τζαμια κολλημενα μεταξυ τους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος avraamp έγραψε:

Οι σιλικόνες στην πλαϊνή μεριά είναι 4 και φαίνονται.  Αυτές που δεν φαίνονται, λόγω της θέσης του ενυδρείου και της αφίσας που έχω στην πλάτη, είναι οι πίσω.  Αν ξεκολληθούν όμως οι πλαϊνές, τότε πιστεύω θα φανούν και οι πίσω.

Για την εγγύηση τώρα όπως το λες...  Είναι και ο λόγος που δεν το έχω βγάλει μέχρι τώρα, αλλά μπαίνω σε σκέψεις...

Ο λόγος που μπήκα σε σκέψεις είναι:

 

  1. Πιάνει αρκετό χώρο και δεν μπορώ με τίποτα να κάνω ένα καλό στήσιμο σε εκείνη τη μεριά του ενυδρείου και να το κρύψω να μην φαίνεται.
  2. Το φίλτρο της Juwel τραβάει από μπροστά και ψηλά και πλάι χαμηλά, με αποτέλεσμα να έχω κάποιες περιοχές μπροστά από το φίλτρο που να μαζεύεται βρωμιά και να χρειάζεται να βάζω σκούπα κάθε εβδομάδα.  Αυτό είναι κάτι που θέλω να αποφύγω γιατί δεν θέλω να βάζω χέρια μέσα για να κάνω σκούπα και να στρεσάρω τα ψάρια.  Η σκέψη είναι αν το αφαιρέσω να βάλω αργότερα ένα δεύτερο εξωτερικό σε εκείνη τη μεριά.

Ο λόγος που δεν το έχω βγάλει μέχρι σήμερα είναι για την εγγύηση και για την ασφάλεια του δεύτερου φίλτρου.

 

Εσύ με το δικό σου τι σκέφτεσαι να κάνεις με το θέμα φίλτρανση;

 

Αυτό με τη χορδή που αναφέρεις το έχεις δοκιμάσει;  Οι μικρές συρμάτινες χορδές λογικά βολεύουν καλύτερα για αυτή τη δουλειά σε σχέση με πετονιές;:P

Όπως λέει ο Κώστας...προσευχή!!!

 

Ακόμα δεν έχω καταλήξει αν θα το βγάλω τελικά, απλά είπα να πάρω κάποιες γνώμες γιατί λίγο που το έψαξα κάποιοι ανέφεραν ότι έβγαινε πολύ δύσκολα, οπότε είπα να το ψάξω λίγο για να μην μπω σε τίποτα περιπέτειες.

 

Δεν έχω αφαιρέσει φίλτρο ποτέ, είναι το πρώτο μου juwel αυτό τώρα.

Το εσωτερικό θα το κρατήσω και θα προσθέσω το εξωτερικό που τρέχει ήδη στο παλιό μου ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και γω το έβγαλα μόλις το πήρα και το έκανα με χορδή μπουζουκιού, πρέπεις να πάρεις 3-4 να έχεις γιατί κάποιες θα τις κόψεις, οι σιλικόνες βγαίνουν μετά με το ξυράφι που καθαρίζουν τις κεραμικές εστίες. Κάποια σημεία κολήματος μάλιστα δεν είχαν πιάσει και βγήκε πιο εύκολα . Βέβαια με το ενυδρείο άδειο και στο πατωμα όμως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα πολύ εύκολα στο Ρίο μου 240 ξεκινώντας με ξυράφι το γνωστό για τα χαρτιά αλλά προσοχή μόνο την λεπίδα όχι και το πλαστικό χερούλι του κοφτη,τρίβοντας αριστερά δεξιά και βλέποντας εννοείται από πίσω και τα πλάγια την θέση των μαύρων σιλικόνων,και αφού χαλάρωσε αρκετά βγήκε εύκολα .Δεν χωράει όλος ο κόφτης μόνο η λεπίδα και πρέπει να ναι και μακριά σε μήκος για να γίνει η δουλειά.Πολυ προσοχή μην κοπείς με το σκέτο ξυράφι στο χερι-θελει λίγο υπομονή από πάνω προς τα κάτω κόψιμο τις σιλικόνες αριστερά δεξια δηλ περιμετρικα ώστε να ανοιγει κενό σιγά σιγά και γινεται κατεβαίνοντας σταδιακά πιο εύκολο γιατί αρχίζει και κουνιέται.Παντως εγώ το έκανα το πρώτο εξάμηνο από καινούριο δεν έπαθε τίποτα και δεν το μετάνιωσα καθόλου γιατί έπιανε πολύ χώρο και κάποια ψαράκια κλόουν κλπ κοιμόντουσαν από κάτω.Η όλη διαδικασία μου πήρε κάνα μισάωρο το πολύ!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση του Βασίλη σχετικά με τη χορδή.

Σε κάθε περίπτωση, μόλις το αποφασίσω και βρω χρόνο θα παρω μερικές χορδές, θα φροντίσω να έχω και μερικές λεπίδες, ώστε να δω τι θα βολέψει καλύτερα...:bigemo_harabe_net-126::bigemo_harabe_net-173:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου στο rio180 το έβγαλα με φαλτσετα είναι πολύ εύκολο απλα θέλει μόνο πίεση προς τα κάτω. 

Το μόνο πρόβλημα για σένα είναι ότι αν το κάνεις με γεμάτο ενυδρείο ή λάμα της φαλτσέτας πάνω έχει λάδι βιομηχανικό και δεν το συνιστώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Σωστή η παρατήρηση του Βασίλη σχετικά με τη χορδή.

Σε κάθε περίπτωση, μόλις το αποφασίσω και βρω χρόνο θα παρω μερικές χορδές, θα φροντίσω να έχω και μερικές λεπίδες, ώστε να δω τι θα βολέψει καλύτερα...:bigemo_harabe_net-126::bigemo_harabe_net-173:

Το αποφάσισες τελικά; 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, dpap said:

Το αποφάσισες τελικά; 

Χαχαχαχαχα

Απο τώρα;

Δε βιάζομαι, εχω καιρό να το σκεφτώ.  Σιγά σιγά....

Ανοιξες το κουτί;

Είδες το ενυδρείο και μπήκες σε σκέψεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Το ανοιξα ναι αλλα δεν το πειραζω το φιλτρο , ουτε καν το σκεφτομαι , δεν βλεπω την χρησιμότητα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος dpap έγραψε:

Το ανοιξα ναι αλλα δεν το πειραζω το φιλτρο , ουτε καν το σκεφτομαι , δεν βλεπω την χρησιμότητα :)

 

Να σου πω την αλήθεια και εγώ δεν το έχω αφαιρέσει καθώς το θεωρώ αρκετά χρήσιμο ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

μετα απο καιρο..

εχει κανει κανεις την αφαιρεση ενω ειναι γεματο?

σε juwel 450

εχω το eheim prof 600 και δεν νομιζω οτι με καλυπτει και λεω να παρω και το fx6 

αλλα θελω να το βγαλω το εσωτερικο..αρκει να βγαινει ευκολα χωρις να πρεπει να βγαλω το νερο του ενυδρειου..

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος calmen έγραψε:

μετα απο καιρο..

εχει κανει κανεις την αφαιρεση ενω ειναι γεματο?

σε juwel 450

εχω το eheim prof 600 και δεν νομιζω οτι με καλυπτει και λεω να παρω και το fx6 

αλλα θελω να το βγαλω το εσωτερικο..αρκει να βγαινει ευκολα χωρις να πρεπει να βγαλω το νερο του ενυδρειου..

Εξαιρετικό φίλτρο το fx6. Απλά να ξέρεις ότι δεν έχει μεγάλο χώρο για βιολογικό υλικό. Όσον αφορά το εσωτερικό γιατί δεν το αφήνεις για βιολογική φίλτρανση? Είναι μεγάλο μπελάς να βγει και δεν αξίζει κατ εμέ

 

Link to comment
Share on other sites

τα 3 δεν ειναι υπερβολη για 500 λιτρα..

δεν εχω παρει ακομα αν και καπου διαβασα παραπονα για το παλιο μοντελο

το θεμα ειναι μπορω να το βγαλω εαν εχει μεσα νερο?

το εχει κανει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2017 at 1:30 ΜΜ, το μέλος avraamp έγραψε:

Εχω μπει σε σκέψεις για αφαίρεση του εσωτερικού φίλτρου της Juwel.

Το εχει κάνει κάποιος;

Ξερετε πως θα μπορούσα να το αφαιρέσω με ασφάλεια ώστε να μη γραντζουνισω το τζαμι;

Φίλε μου το αφαίρεσα εγω πρόσφατα από 450 Vision που εχω.

το εκανα με μια λεπίδα από φαλτσέτα προσεκτικά και μόλις ξεκόλλησε λίγο το κουνούσα και τραβούσα λίγο και σιγά σιγά προσεκτικά ξεκόλλησε και βγήκε.

τωρα το ενυδρείο τρέχει με δυο eheim 2080 με χαμηλωμένη ΡΟΗ και ένα μικρό Skimmer sun sun 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Φίλε μου το αφαίρεσα εγω πρόσφατα από 450 Vision που εχω.

το εκανα με μια λεπίδα από φαλτσέτα προσεκτικά και μόλις ξεκόλλησε λίγο το κουνούσα και τραβούσα λίγο και σιγά σιγά προσεκτικά ξεκόλλησε και βγήκε.

τωρα το ενυδρείο τρέχει με δυο eheim 2080 με χαμηλωμένη ΡΟΗ και ένα μικρό Skimmer sun sun 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, το έκανες όταν ήταν γεμάτο με νερό? 

 

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα εγώ με γεμάτο ενυδρείο (Rio 125). Πήρα το πριονωτό μαχαίρι του ψωμιού με τη λάμα των 30cm περίπου που φτάνει μέχρι τις εσωτερικές σιλικόνες και τις έκοβα προσεκτικά παρατηρώντας να μην ακουμπήσει η μύτη του μαχαιριου στο τζάμι.

Μια χαρά βγήκε, πανεύκολα και σε χρόνο dt.
Τα υπολείμματα σιλικόνης στο τζάμι τις αφαίρεσα με τη λεπίδα της κεραμικής εστίας, επίσης πανεύκολη δουλειά.

Ούτε 5 λεπτά δεν μου πήρε να βγει από το ενυδρειο!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...