Jump to content

Recommended Posts

Μεγαλώνεις το f και πιάνεις πιο μεγάλο βάθος πεδιού άρα συμπεριλαμβάνεις και την μέλισσα στα In focus. 

 

Πιο εύκολο με μια καλύτερη μηχανή δεν θα είναι, στο auto όλες ίδιες ειναι πάνω κάτω. Δεν θέλω να ακουστώ ισοπεδωτικός απλώς προσπαθώ να αποφύγουμε την απογοήτευση μετά την αγορά. 

 

Και επιμένω, με την f30 δεν θα μπορούσες να βγάλεις αυτές που είδες με την nikon. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
πριν 2 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Εν ολίγης θες να πεις πως και με την d3300 θα είχα παρόμοια ή ελαφρός καλύτερα αποτελέσματα;

 Το πιθανότερο ειναι να ειχες χειροτερο αποτελεσμα. Και να το εξηγησω. Οι compact εχουν μικροσκοπικους αισθητήρες και για αυτο το λογο οι φακοι τους ειναι υπερευρυγωνιοι (8mm κτλ). Οσο πιο ευρυγωνιος ο φακος τοσο μεγαλυτερο το βαθος πεδιου. Σε μια dslr θα τραβαγες αυτη τη φωτο εστω σε εστιακη αποσταση 50mm. Ετσι το βαθος πεδιο θα ηταν δραματικα μικροτερο με αποτελεσμα η μέλισσα να ειναι τελείως φλου, ΑΛΛΑ το λουλουδι να εχει πολυ καλυτερο γραψιμο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο @Antonis K μεταφρασμένο σε φωτογραφία.

 

DSC_9826_resize.jpg

 

 

Τα 2 μυρμήγκια είναι τόσο κοντά αλλά με τόσο μεγάλη διαφορά στο νετάρισμα. 

 

Η συγκεκριμένη είναι τραβηγμένη με 100άρι macro f2.8

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, η φωτογραφία έχει ένα ποιο καλλιτεχνικό χαρακτήρα κάτι που σε κάποιους ίσος να μην αρέσει ενώ αυτή με την μέλισσα έχει περισσότερο φυσικότητα. Ειναι καθαρά θέμα γούστου και το τη θέλει από μια φωτογραφία ο φωτογράφος.

 

Θα σας πω τη κατάλαβα έως τώρα αν κάνω λάθος διορθώστε με

Με απλά λόγια αν πάρεις μια dslr και την δουλεύεις όλα στο auto τότε καλύτερα να μην την πάρεις γιατί παρόμοια δουλειά κάνουν και η κόμπακτ μηχανές.

Η dslr δείχνει την δυναμική της όταν παίζεις πολύ με manual ρυθμίσεις και εφόσον της κατέχεις καλά.

Για απλές οικογενειακές φωτογραφίες και φωτογραφίες της στιγμής και σε συνάρτηση με τον όγκο που θα κουβαλάς πάντοτε μαζί έχοντας μια dslr  δεν ενδείκνυται και τόσο

Οι dslr είναι καλές εφόσον θέλουμε να κάνουμε κάτι το ξεχωριστώ, γιατί μια απλή μεν αλλά καθαρή φωτογραφία την βγάζεις και μια καλή κόμπακτ

Αν είναι να την χρησιμοποιείς για κατά 90% για απλές φωτογραφίες και 10% για κάτι ξεχωριστώ νομίζω πως δεν αξίζει να ξοδευτείς εκτός και αν τα φυσάς τα λεφτά.

 

Μετά από όλα αυτά με βάλατε σε σκέψεις για το αν επενδύσω σε μια Dslr ή όχι η να πάρω μια ποιο καλή κόμπακτ με πολύ λιγότερα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Χρήστος said:

Θα σας πω τη κατάλαβα έως τώρα αν κάνω λάθος διορθώστε με

Με απλά λόγια αν πάρεις μια dslr και την δουλεύεις όλα στο auto τότε καλύτερα να μην την πάρεις γιατί παρόμοια δουλειά κάνουν και η κόμπακτ μηχανές.

Αυτό!

 

Και είναι και ο λόγος που πρότεινα mirorless γιατί σε περίπτωση που γουστάρεις αργότερα αναβαθμίζεσαι, όχι από το μηδέν. 

 

Αν με τα παραπάνω συμπέρανες αυτά που γράφεις, μπράβο σου και χαίρομαι κι εγώ αν έστω και λίγο βοήθησα σε αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς βοήθησες και όλοι οι άλλοι, αλλιώς θα ταλαντεβόμουν ακόμη.

Τώρα απλά απέκλεισα την dslr και ταλαντεύομαι μεταξύ mirorless και compact :)

που θα πάει θα βγάλω άκρη μιας και έχω ακόμη χρόνο μπροστά μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ το καλοκαίρι μετά απο παρα πολυ ψάξιμο αγόρασα τη Nikon d3300. απίστευτη μηχανή... αλλά όχι για εμένα. ήμουν ανάμεσα σε dslr & mirrorless. την έχω στο auto. πολύ σπανια θα αλλάξω τα settings της...δεν έχω αυτή την αρρώστια της φωτογραφίας. επίσης είναι βαρία και θέλει συντήρηση! σα μηχανή όμως όταν ασχοληθείς είναι τέλεια...

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα απο τις καλυτερες compact που μου προτειναν στο φορουμ για φωτο ειναι  Sony RX 100 III και panasonic lumix FZ1000

Επισης μπορειτε να δειτε σε αυτο το site δειγματα φωτο απο ολες τις μηχανες

https://www.flickr.com/search/?text=sony%20rx100%20iii

https://www.flickr.com/search/?text=Lumix-FZ1000

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές Κοσμά αλλά εκτός Budget σου χώρια που για compact, τόσα λεφτά, ΠΟΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

@kosmas η κρίση μας χτύπησε άσχημα και δόξα το θεό παρόλο αυτά κάτι ακόμη μπορώ να αγοράσω, η όλοι συζήτηση γίνεται για το πως να μην ξοδευτώ σε κάτι που δεν θα μου κανε αυτό που θέλω άρα ψάχνω να μειώσω τα έξοδα αγοράς όχι να τα αυξήσω :)

Το να δώσω 700 ευρώ για μαι κάμαρα είναι για εμένα έξωπραγματικό και ας παν να λένε η γκουρούδες ότι θέλουν πόσο μαλών για μια κόμπακτ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν το συζηταω για μενα,γι'αυτο εγραψα (πληροφοριακα ) ,μπορει ομως να υπαρχει καποιος αλλος συνχομπιστας που να τον ενδιαφερει.Επισης αυτες τις 2 μου τις δινουν 400 ευρω μεταχειρισμενες.Εγω παλι δεν θελω αλλα αν καποιος ενδιαφερεται να μου πει να του δωσω πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για εμένα που ταξιδεύω αρκέτα , η dslr με ταλαιπώρει κάθε φορά με τον όγκο της και απο την άποψη ότι πρέπει να της συμπεριφέρομαι με ευλάβεια γιατί είναι εύθραυστη και αλλεργική στη σκόνη!

δεν την παίρνεις στην παραλία (εκεί έχω μια compag rollei) επίσης πρόσφατα ανακάλυψα ότι κατασκευαστικά πάει ως τους 0 βαθμούς και όχι παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν 

30 minutes ago, Kon_marma said:

επίσης πρόσφατα ανακάλυψα ότι κατασκευαστικά πάει ως τους 0 βαθμούς και όχι παρακάτω.

Στην πράξη δεν ισχύει, πάει αρκετά παρακάτω. Μια D3S που είχα έχει δουλέψει σε -20 παρότι η Nikon έλεγε μέχρι 0. Απλά σε τέτοιες θερμοκρασίες την ακούνε οι μπαταρίες, μειώνεται η χωρητικότητά τους. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kkgr said:

Δεν 

Στην πράξη δεν ισχύει, πάει αρκετά παρακάτω. Μια D3S που είχα έχει δουλέψει σε -20 παρότι η Nikon έλεγε μέχρι 0. Απλά σε τέτοιες θερμοκρασίες την ακούνε οι μπαταρίες, μειώνεται η χωρητικότητά τους. 

 εγώ (κομματάκι χαζός) την πήγα για -26  και πρίν τη βγάλω απο το σπίτι λέω για κάτσε... και δεν ήθελα καν να το ρισκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την Canon PowerShot S120 υπάρχει και αντίστοιχη της Sony ποιο ακριβή... Πολύ καλή.... Ευρυγωνια και εννοείται όλες οι φωτογραφίες όσο σκοτάδι κι αν έχει δεν βάζεις φλας... Δεν θα την άλλαζα με τπτ... 

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτους τους φακους τους ξερετε? Ειναι καλυτεροι απο ενα 18-55 του κιτ της nikon d3300?

nikkor 24-70/2,8 af-s   -  Tamron SP AF 28-75/f2,8 XR Di

Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο τον είχα πάρει 1.500 πριν χρόνια, είναι από τους καλύτερους της Nikon, για all rounder ο καλύτερος. 

 

Ο δεύτερος, αν τον σκέφτεσαι για καθημερινό, δεν θα σε βολέψει, το 28 είναι πολύ κλειστό, χρειάζεσαι πιο ευρυγώνιο, πρέπει να είναι για Full Frame μηχανές αυτός. 

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα το πρωτο νουμερο πρεπει να ειναι απο 24 και κατω και το f απο 2,8 και κατω για να ειναι ενας φακος καλος?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει σεμινάριο άμεσα σε όλα τα μέλη που ενδιαφέρονται από τον φίλο @kkgr δεν υπάρχει άλλη λύση, :D

Κανονίστε το και είναι μέσα μαζί με τις μηχανές μας

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα προχθές που φωτογράφιζα το ενυδρείο ότι είχα τον φακό στα 30mm για να βγάλω πανοραμική το ενυδρείο.

Αυτό σημαίνει πως αν πάω στο φακό που μου προτείνατε (http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=7529) ότι με τον συγκεκριμένο φακό δεν θα μπορώ να βγάζω πανοραμικές φωτογραφίες το ενυδρείο;  Θα είναι μόνο για κοντινές σε ψάρια και διάφορα σημεία του ενυδρείου...

Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάω σε ένα πιο ευρυγώνιο σταθερό φακό με μεγάλο διάφραγμα;

 

Επίσης μια απορία που μου δημιουργήθηκε κοιτώντας τους φακούς.

Για παράδειγμα στους 3 παρακάτω:

 

Ο 1 και 3 ενώ είναι σταθεροί στα 50mm, αλλάζει το μεγαλύτερο διάφραγμα από 1.8 σε 1.4.  Η διαφορά στην τιμή όμως είναι πάνω από το διπλάσιο.  Υπάρχουν και άλλες διαφορές στον φακό που απλά δεν αναφέρονται;

 

Επίσης αν πάμε σε ένα φακό σαν τον δεύτερο στα 38mm με μικρότερο διάφραγμα f2, η τιμή πάλι εκτοξεύεται...

 

Απλά δεν ξέρω αν έχουν και άλλες διαφορές που απλά δεν αναφέρονται...

 

Αν μπορείτε να μας πείτε μια γνώμη και για τα φίλτρα που παίρνουν οι φακοί καθώς για τη χρησιμότητα των παρασολεϊγ (σωστά το λέω;)

Link to comment
Share on other sites

Για ολα φταιει ο @kkgr Κωστας που απανταει σε ολα.Ειναι καλο παιδι και τα καλα παιδια ειναι θυματα εκμεταλευσης:P

@Antonis K Αντε ανελαβε και εσυ να τον ξεκουρασεις λιγο

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kosmas said:

Για ολα φταιει ο @kkgr Κωστας που απανταει σε ολα.Ειναι καλο παιδι και τα καλα παιδια ειναι θυματα εκμεταλευσης:P

Άμα συνεχίσετε τις μλκίες θα σταματήσω να απαντάω :P

 

Πέρα από την πλάκα πάντως, δεν είμαι ειδήμων, χωρίς πλάκα, απλώς έχω ασχοληθεί στην θεωρία και την πράξη πολύ ενώ έχω χαλάσει και πολλά λεφτά σε εξοπλισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Εσυ χαλασες πολλα λεφτα τις καλες εποχες τοτε που μπορουσαμε και εμεις.Τωρα που δεν μπορουμε συνεχισε να απαντας:hehe

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, kosmas said:

Απο οτι καταλαβα το πρωτο νουμερο πρεπει να ειναι απο 24 και κατω και το f απο 2,8 και κατω για να ειναι ενας φακος καλος?

Για μένα, και το 24 είναι πολύ, αυτός ο φακός είναι για Full Frame που τα 24 ειναι 24. Στις άλλες μηχανές (DX) το 24 γίνεται 36, είναι το λεγόμενο crop factor (καινούριο πράγμα να ψάξετε διαβάσετε :))

 

Εγώ προτείνω 17, αν όχι πιο κάτω. Αν θες να δώσεις λεφτά για φακό Κοσμά, εφόσον πάρεις τελικά DSLR, ψάξε τον Sigma που ανέφερα πιο πάνω, ειναι Γ@ΜΩ τους φακούς, είναι αυτό που θέλεις και δεν το ξέρεις!!!

 

Το 2.8 είναι καλό ναι αλλά δεν μπορείς να το έχεις, ανεβαίνουν πολύ τα κόστη. Ο Sigma που λέω με το Image Stabilization που έχει γίνεται σαν 2.8 μιας και κερδίζεις stop.

 

Αν δεν κατάλαβες κάτι πες μου. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, avraamp said:

Παρατήρησα προχθές που φωτογράφιζα το ενυδρείο ότι είχα τον φακό στα 30mm για να βγάλω πανοραμική το ενυδρείο.

Αυτό σημαίνει πως αν πάω στο φακό που μου προτείνατε (http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=7529) ότι με τον συγκεκριμένο φακό δεν θα μπορώ να βγάζω πανοραμικές φωτογραφίες το ενυδρείο;  Θα είναι μόνο για κοντινές σε ψάρια και διάφορα σημεία του ενυδρείου...

Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάω σε ένα πιο ευρυγώνιο σταθερό φακό με μεγάλο διάφραγμα;

 

Επίσης μια απορία που μου δημιουργήθηκε κοιτώντας τους φακούς.

Για παράδειγμα στους 3 παρακάτω:

 

Ο 1 και 3 ενώ είναι σταθεροί στα 50mm, αλλάζει το μεγαλύτερο διάφραγμα από 1.8 σε 1.4.  Η διαφορά στην τιμή όμως είναι πάνω από το διπλάσιο.  Υπάρχουν και άλλες διαφορές στον φακό που απλά δεν αναφέρονται;

 

Επίσης αν πάμε σε ένα φακό σαν τον δεύτερο στα 38mm με μικρότερο διάφραγμα f2, η τιμή πάλι εκτοξεύεται...

 

Απλά δεν ξέρω αν έχουν και άλλες διαφορές που απλά δεν αναφέρονται...

 

Αν μπορείτε να μας πείτε μια γνώμη και για τα φίλτρα που παίρνουν οι φακοί καθώς για τη χρησιμότητα των παρασολεϊγ (σωστά το λέω;)

Tα παρασολειγ (lens hood) δεν είναι φίλτρα, είναι αυτό της φωτογραφίας και ο σκοπός τους είναι να κόβουν τις αντανακλάσεις του φωτός. Είναι μοναδικά σχεδιασμένα για κάθε φακό καθώς ο κάθε φακός έχει γυαλί διαφορετικά σχεδιασμένο. 

 

Από φίλτρο, αυτή τη στιγμή δεν χρειάζεσαι κάτι, αν θες να βάλεις ντε και καλά, βάλε ένα UV που θα κόψει κάποιες αντανακλάσεις σε εξωτερική φωτογραφία και επίσης προστατεύει τον φακό σου από χτυπήματα. 

 

Ο 1.2 είναι πανάκριβος γιατί από 1.8 σε 1.2 είναι μεγάλη η διαφορά και λίγοι φακοί έχουν τόσο ανοιχτό διάφραγμα. Τα γούστα πληρώνονται. 

 

Σχετικά με το ενυδρείο σου και τα 30mm, δεν μπορούσες να κάνεις ένα βήμα παραπάνω προς τα πίσω και να στο χωρέσει με 50mm; Γενικά κάνε αυτή τη δοκιμή, έχε κλειδωμένα στα 50mm τον φακό σου και δες πως θα είσαι. Θα σε ξενίσει στην αρχή αλλά αν το συνηθίσεις θα είσαι μάγκας. 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...